RECENZIA Pivothead Aurora Shale a Air Pivothead: okuliare, ktoré musíte mať!

Zo susedného Česka sa k nám dostali zaujímavé okuliare americkej spoločnosti Pivothead. Fotoaparát či kamera v okuliaroch nie je ničím novým, no doterajšie modely najrôznejších značiek nedokázali podávať dostatočnú kvalitu. Pivothead Aurora z kolekcie Pivothead Video Recording Eyewear sú iné a kvalitou pokoria azda každého konkurenta.

 Pivothead Aurora Shale

Už na prvý pohľad sa nejedná o klasické slnečné okuliare. Mohutný bočný rám okuliarov z materiálu označovaného Grilamid  TR90 naznačuje, že v sebe niečo ukrývajú. Omnoho viac napovie šošovka nad nosovým mostom. Dizajn tohto či iných modelov z ponuky je však len v športovom štýle, v ponuke nenájdete nenápadnejšie elegantné kúsky, ktoré by tak na hlave „nesvietili. Každopádne, pri športe vám tento štýl vadiť určite nebude. To, čo bude prekážať sú dvojdielne konce rámov, ktoré pri nasadzovaní vedia nepríjemne trhať vlasy a hoci sú jemne pogumované, kvôli svojmu tvarovaniu po dlhšom nosení tlačia za ušami. Opäť sa potvrdzuje, že v jednoduchosti je krása. Škoda, že výrobca práve tomuto nevenoval viac pozornosti. Pozitívne však je, že si nechal záležať na nosovom mostíku, ktorý je tvarovateľný, takže sadne prakticky na každý typ nosa, vrátane toho môjho „cézarovho“.

Pivothead Aurora Shale

Sklá v prípade modelu Aurora Shale sú z plastu, je ich možné vybrať a meniť, pričom podľa výrobcu poskytujú 100%-nú UVA, UVB a UVC ochranu. Zároveň sú pokryté vrstvou proti poškriabaniu, ktorá funguje pomerne spoľahlivo pri bežnom používaní. Samozrejme násilné škriabanie ostrím predmetom zanechá stopy. Vďaka tejto vrstve sú taktiež i „nerozbitné“, takže pri páde sa nemusíte báť, že vám úlomky poškodia zrak.

 Pivothead Aurora Shale

V samotnom ráme okuliarov sú ukryté všetky dôležité súčiastky od batérie, cez obrazový procesor a ovládacie prvky. Okuliare sa zapínajú jednoduchým podržaním tlačidla v spodnej časti rámu. O tom, že je nahrávanie pripravené informuje malá LED dióda z vnútornej strany. Diódy sú tu rovno tri, každá má svoju funkciu. Pri dlhšom používaní si ich začnete aj všímať a tak netreba skladať okuliare dole, aby ste zistili, či nahrávate, alebo ste len v pohotovostnom režime.

Pivothead Aurora Shale 

Nahrávanie videa začnete stlačením zadnej časti dvojtlačidla na hornej strane rámu, fotografujete zas stlačením predného tlačidla na hornej časti. Toto sú prakticky všetky ovládacie prvky. Kombináciou dlhšieho a kratšieho stlačenia či iných prehmatov je možné okuliare prestaviť i v „teréne“, no omnoho jednoduchšie a prehľadnejšie to ide v PC programe priamo od výrobcu. Tak detailné nastavenia som v podobných kúskoch ešte nevidel, nemajú ho dokonca ani fotoaparáty v mobiloch. Veď sa len pozrite na screenshot z programu Pivothead Recorder a určite mi dáte za pravdu.

 Pivothead Aurora Shale

Zaujímavé sú určite video módy, v ktorých si môžete vybrať napríklad Aktívny mód, ktorý neustále preostruje na všetky predmety okolo, no má značnú energetickú spotrebu. Na šetrenie batérie sa hodí Power Save Mode, ktorý by mal predĺžiť životnosť batérie. Zaujímavé sú aj Macro a Spectator módy pre blízke predmety, resp. „landscape“. Social Mode som úplne presne nepochopil, no vraj si mám nasadiť okuliare, zapnúť ich a spomínať si na párty až na druhý deň.:) Pre efektné video je možné zvoliť si aj Čierno-biely mód.

 Pivothead Aurora Shale

A čo ponúkajú tieto zázraky s obrazovým snímačom od Sony? Základom je 8 Mpx CMOS senzor, nahráva Full HD video pri 30 fps v MP4 formáte a nejakým zázrakom aj so stereo zvukom. Od zvuku nečakajte zázraky, je ako zo suda, no pri športových videách aj tak vždy výborne funguje zaujímavý hudobný podmas .

 Pivothead Aurora Shale

Video je naopak pomerne kvalitné. Kvôli šošovke so záberom 75° obraz nie je súdkovitý ako to býva takmer v každej každej odolnej či outdoorovej kamere, ale približne taký, ako ho vidíte cez okuliare. Dátový tok pri Full HD videu dosahuje okolo 13,5 Mbps. V nastaveniach môžete nájsť aj HD video (1 280 x 720 px) pri 30 alebo 60 fps.

 

Horšie je to už s fotografiami. Výsledok neohúri práve kvôli pomerne dlhému „zdržaniu“ od stlačenia spúšte po zhotovenie fotografie. Je to takmer sekunda. Medzitým môžete pohnúť hlavou a fotografia sa rozmaže. Ak sa však s okuliarmi „naučíte“ fotiť, 8 Mpx rozlíšenie postačí aj na prípadné vytlačenie do cca A4 veľkosti. Vysokorýchslostné snímanie (Burst mode) môžete využiť od snímania 3 až po 16 obrázkov jediným stlačením spúšte. Pokiaľ zaostríte na jeden predmet, resp. jednu vzdialenosť (napríklad skákajúci lyžiar v približne rovnakej vzdialenosti od vás), tak zo 16 obrázkov viete poskladať zaujímavý výsledok. Každopádne, okuliare počas Burst módu nevedia preostrovať, myslite na to. Hoci snímač zvláda ISO do ISO 1600, už pri hranici ISO 800 produkuje značne zrnité fotografie. V Pivothead Recorder programe si preto radšej nastavte manuálne ISO na úrovni 200. Škoda, že chýba možnosť ISO 400.

 Pivothead Aurora Shale

Za pomerne veľkú nevýhodu považujem obmedzený dátový priestor. Len 8 GB interná pamäť (reálne 7,17 GB) na dlhšie natáčanie Full HD nestačí. Do vnútornej pamäte tak uložíte okolo 80 minút Full HD záznamu. Škoda teda absencie microSD slotu. Na „rozšírenie“ pamäti tak musíte využiť doplnkové príslušenstvo Pivothead Air, ktoré stačí pripojiť k okuliarom cez USB kábel, do zariadenia strčiť SD kartu a do smartfónu (Android alebo iOS) nainštalovať aplikáciu Pivothead a môžete kopírovať. Je to akési krízové riešenie, keď nemáte po ruke notebook, no s cenou 96 € je to pomerne veľký luxus. Zabudovaná 440 mAh batéria zvládane taktiež okolo 80-90 minút záznamu v Active mode nastavení, no vďaka microUSB konektoru si ju nabijete prakticky akoukoľvek nabíjačkou na súčasné smartfóny. Môžete tiež so sebou nosiť aj externý zdroj s microUSB konektorom, takže okuliare nabijete aj počas natáčania v exteriéri, teda počas prestávky pri natáčaní.

 Pivothead Aurora Shale

Pivothead Aurora Shale mňa osobne milo prekvapili svojou kvalitou výstupu, ktorá je v mnohých prípadoch lepšia, ako lacnejšie (pod cca 250 €) outdoorové kamery. Sklamaním je nielen obmedzená pamäť 8 GB, ale i nedomyslený rám okuliarov, ktorý nie je dvakrát pohodlný. Zvyknúť sa naň dá určite, rovnako ako na spomalenejší štýl fotenia. Z výsledkov budete určite prekvapení aj vy.

 Pivothead Aurora Shale

www.pivothead.cz

  333,00 € (Pivothead Aurora Shale) + 96 € (Air Pivothead)

  Hodnotenie: 3/5

 + výborná kvalita videa, jednoduché ovládanie, microUSB

 – chýba slot na microSD, pomerne malá vnútorná pamäť, lepený koniec rámu trhá vlasy

 

Pivothead Aurora Shale: 152 x 68 x 52 mm, 75 g, 8 Mpx Sony BSI CMOS senzor s AF, 75°šošovka, max ISO 800, Full HD video (30 fps, .mp4, mono zvuk), 8 GB flash pamäť (dostupných 7,17 GB), microUSB port, Li-Pol 440 mAh, AF režimy (auto, kontinuálny, pevný, makro), burst mód (3-16 obrázkov), Timelapse (1/1 s., 1/30 s., 4/8 s., 4/30 s., 10/30 s., 5/60 s.), Č/B režim, ochranné puzdro, Pivothead Recorder aplikácia

Air Pivothead: 60 x 50 x 25 mm, Wi-Fi modul, Wi-Fi Hotspot (max 5 zariadení súčasne), SDXC slot, LAN port, USB 2.0, import a export multimediálneho obsahu, Android a iOS aplikácia, zabudovaná batéria

 

Foto: TECHBOX

 

Komentáre k článku