RECENZIA Philips Smart LED TV séria 8000 (55PFL8007K/12)

Kúpa moderného Smart televízora nie je jednoduchou záležitosťou. Nároky máme neustále vyššie, sú totiž akýmsi centrom domácej zábavy. Cena je určite limitujúcim faktorom, ale ak chcete skutočne kvalitný televízor s množstvom najmodernejších vychytávok, treba si priplatiť. Vtedy je dobré, ak sa výrobca vie odlíšiť a ponúknuť vám niečo naviac. Pozrite sa, aké esá vyťahuje Philips série 8000 (55PFL8007K/12) a čo vám vie za vašu investíciu ponúknuť.

Philips 55PFL8007K/12

Hneď ako som zaregistroval prvé informácie o najnovších televízoroch Philips série 8000 som si povedal, že táto telka by stála za hriech. O to väčšia radosť bola pri rozbaľovaní najväčšej dostupnej uhlopriečky – 55 palcov, ktorá dorazila na test. K dispozícii je na Slovensku aj 40-palcová verzia (lacnejšia o tísíc eur), v zahraničí si kúpite dokonca 46-palcovú uhlopriečku. Vôbec sa nemusíte obávať veľkosti televízora. Áno, 140 cm je dosť, avšak novinka ponúka ultratenký rám, preto celková veľkosť televízora môže byť menšia ako niektoré staršie či konkurenčné 50-palce. Menším sklamaním bola skutočnosť, že rám je plastový a plastovo i vyzerá,  napriek tomu, že výrobca deklaruje hliníkový vzhľad. Konkurenčný Samsung série 8000 vyzerá vo vypnutom stave lepšie. Podotýkam vo vypnutom! Ak totiž Philips zapnete a podľahnete technológii Ambilight, ktorá je v novinke vo vylepšenej verzii Ambilight Spectra XL, nebudete chcieť nikdy iný televízor. Ambilight totiž vytvára okolo televízora unikátnu svetelnú žiaru, ktorá sa automaticky prispôsobuje farbám a jasu svetla na obrazovke. Svetelnú žiaru tvoria LED diódy umiestnené v zadnej časti televízora po troch stranách, pričom si ich farebnú vernosť môžete prispôsobiť podľa farby steny za televízorom. V menu televízora si môžete vybrať jednu z 10 úrovní podsvietenia a tešiť sa z ešte väčšieho obrazu, ktorý vytvára neopakovateľnú atmosféru. Nechcite vidieť dobre nasvietený koncert alebo prírodopisný film s Ambilight, garantujem vám lepší zážitok ako u akejkoľvek konkurencie. A spotreba tejto vychytávky? V priemere len necelé 3W. Navyše televízor patrí medzi najúspornejšie LED televízory na trhu, energetický štítok A+ hovorí za všetko. Technológiu Ambilight má Philips patentovanú a v súčasnosti ju stále ponúka ako jediný výrobca. Preto je Philips svojím spôsobom jedinečný.

Philips 55PFL8007K/12

Milým prekvapením bol i mimoriadne kvalitný zvuk s výbornými basmi. Ten vychádza z dvojice 20W reproduktorov, ktoré sú umiestnené v stojane. Áno, čítate dobre, v stojane. A stojan Sound Stage je ďalším celkom milým prekvapením. Je totiž univerzálny a môžete ho použiť aj na upevnenie televízora na stenu. V takom prípade si v menu len zmeníte umiestnenie reproduktorov, ktorých zvuk sa novej situácii prispôsobí. Stojan už má hliníkový kryt a je na pohľad úplne jednoduchý. Ja som za to vďačný, akosi neviem prísť na chuť rôznym dizajnérskym výmyslom konkurencie. Páči sa mi aj jednoduché a prehľadné menu televízora s priehľadnou grafikou.

Vlastnosti produktu

  • Ambilight Spectra XL, tenký rám
  • diaľkové ovládanie s QWERTY
  • aplikácia MyRemote
  • kvalitný zvuk

  • vyššia cena (2 599 €)
  • odnímateľná kamera
  • málo aplikácií pre Smart TV
  • chýbajúci touchpad pri diaľkovom ovládači

Full HD rozlíšenie sa pri takejto uhlopriečke akosi očakáva, rovnako spičkové technológie zobrazovania pri vyššej cene televízora. Preto vás neprekvapí až 800 Hz Perfect Motion Rate technológia, vďaka ktorej sú pohyby aj v akčných scénach perfektne ostré. K dispozícii je i aktívna technológia 3D Max Clarity 700, pričom nechýba ani konverzia z 2D na 3D. Kvalita 3D obrazu je vynikajúca. Dokonca si vďaka podpore 3D môžete môžete zahrať hry na celej obrazovke aj dvaja naraz. Nevýhodou je len vyššia cena ďalších okuliarov (2 ks v balení nestačia) a taktiež nemožnosť sledovať 3D pri ležaní.

 

Philips 55PFL8007K/12

Diaľkové ovládanie, ktoré má zo spodnej strany QWERTY klávesnicu? Áno, skvelý nápad! Kiežby sa inšpirovali aj ostatní výrobcovia, nielen zadávanie textov pri využívaní Smart TV funkcií je výrazne jednoduchšie.

Nielen Ambilight, ale i unikátne diaľkové ovládanie je to, čo Philips odlišuje od konkurencie. Zabudnite na riešenia dvoch ovládačov, kde hrozí, že v prípade potreby neviete kde je ten správny. Vývojári v Philipse rozmýšľali a vymysleli úplne jednoduché, ale mimoriadne praktické riešenie – obojstranné diaľkové ovládanie s plnohodnotnou QWERTY klávesnicou. Bravó, alebo skôr len “bravíčko“! Koncept je to výborný, ak kdekoľvek v menu potrebujete zadávať text, stačí diaľkové ovládanie otočiť a môžete písať na QWERTY klávesnici rozdelenej na dve časti. Ak si však myslíte, že medzi tlačidlami je touchpad, nepoteším vás. To čo na obrázku vyzerá ako touchpad je len kryt batérií ovládača. Výrobca síce sľubuje v jesennej aktualizácii softvéru akúsi funkciu ukazovadla, klasický touchpad (najlepšie multi-touch) však určite nenahradí. Tiež mi pri častejšom používaní prekážala nutnosť otáčať ovládač pri voľbe rôznych funkcií. Hodili by sa funkčné tlačidlá aj na strane s QWERTY klávesnicou, našťastie nechýbajú tlačidlá so šípkami a ENTER. Napriek tomu, že by si ovládač zaslúžil pár vylepšení, nič praktickejšie som doteraz v rukách nedržal. QWERTY klávesnica vám výrazne urýchli čas pri vyhľadávaní YouTube videí, používaní Facebook aplikácie či internetového prehliadača.

Philips 55PFL8007K/12

Menu Smart TV je úplne nové, prehľadné a rýchle. Zamrzí len malý počet dostupných aplikácií. Našťastie YouTube či internetový prehliadač nechýbajú.

Aplikácie sú výsadou Smart TV funkcií televízora. Philips tentokrát kompletne prepracoval prostredie Smart TV a urobil veľmi dobre. Všetko teraz funguje rýchlo a v prostredí Smart TV sa nestratíte, je maximálne prehľadné. Snáď jedinou, žiaľ veľkou nevýhodou je veľmi malé množstvo dostupných aplikácií. Zatiaľ čo si u konkurenčného Samsungu môžete vyberať z desiatok až stovák aplikácií či hier, tu sú to skôr „jednotky“. Philips v tomto smere musí výrazne, ale výrazne zabrať. Mnohých možno poteším, že nechýba aplikácia Skype a kamera. Tá však nie je zabudovaná a ak denne netelefonujete, odporúčam ju schovať do šuplíka, kazí totiž celý dojem z čistého a úhľadného dizajnu televízora.

Philips 55PFL8007K/12

V menu televízora sa nestratíte. Potešia veľké texty a ikony, taktiež bohaté možnosti nastavení. Samozrejmosťou je slovenský jazyk.

Veľké plus si Philips zaslúži aj za svoju aplikáciu MyRemote fungujúcu prostredníctvom Wi-Fi. Tá je dostupná pre iOS či Android zariadenia a funguje výborne. Cez aplikáciu dokážete ovládať zo svojho smartfónu alebo tabletu úplne všetky funkcie televízora, pričom najviac som ocenil zdieľanie fotografií, videí či hudobných súborov. Predstavte si, že vám príde návšteva a chce vám na svojom tablete ukázať fotky z dovolenky. Nebolo by lepšie si ich pozrieť na 55-palcovej obrazovke? Za pár sekúnd sa pripojíte k Wi-Fi, stiahnete aplikáciu a fotografie pozeráte bezdrôtovo na televízore.

Philips 55PFL8007K/12

Televízor môžete plnohodnotne ovládať napríklad aj cez tablet. Aplikácia MyRemote už čoskoro umožní aj sledovanie televízie na tablete/smartfóne.

Televízor má vstavaný dvojjadrový procesor a výborne si poradí aj s prehrávaním videí rôznych formátov. Len niekedy akoby zabudol prehrať formát, ktorý o pár minút bez problémov rozpozná. Pravdepodobne len malá softvérová chybička. Poviem vám, takýto televízor by ste po otestovaní nechceli vrátiť. Má síce svoje muchy (našťastie väčšinou len softvérové), ale Ambilight či unikátne diaľkové ovládanie z neho robí výnimočný produkt, ktorému ťažko budete hľadať konkurenta.

Philips 55PFL8007K/12

Foto: Philips, TECHBOX

Článok bol uverejnený v časopise TECHBOX 9-10/2012

Komentáre k článku