OP3N DOTT (2.časť) smartfón

Komu sa súčasná ponuka trhu technologických hračiek, najmä mobilov, tabletov a najnovšie aj rôznych fitness náramkov málila, ten si začiatkom novembra tohto roku mohol pomädliť ruky. V obchodoch TESCO pribudla nová značka OP3N DOTT.

Naše hodnotenie

72%
0 100

Výhody

 • plynulý chod
 • veľmi dobrý hlavný fotoaparát s množstvom nastavení a režimov
 • zvukové profily
 • vypínanie podsvietenia tlačidiel pod displejom
 • funkcia Plánované zapnutie a vypnutie
 • cena

Nevýhody

 • neplnohodnotná využiteľnosť aplikácií OP3N DOTT
 • nepreložené niektoré časti Menu
 • labilný zadný kryt
 • vystupujúci fotoaparát
 • zmenené umiestnenie tlačidla Späť
 • chýbajúca notifikačná dióda

Jednou vetou

Po skúsenosti so smartfónom OP3N DOTT, v ktorom má prsty samotné Lenovo, si trúfam povedať, aby ste pochybnosti nad ním odložili bokom.

Tesco si pod palec vzal trojicu zariadení OP3N DOTT Tablet, Telefón a Fitband a uviedol ich na trh v Maďarsku, Poľsku, Čechách i na Slovensku. Čo za pomerne nízke uvádzacie ceny ponúkajú? V druhej časti recenzie vám predstavíme OP3N DOTT smartfón.

Pozrite siOP3N DOTT (1.časť) tablet

OP3N DOTT smartfón

Keďže testované zariadenia sú súčasťou jedného predajného radu OP3N DOTT, ktorý na trh uviedol reťazec Tesco, niektoré informácie som napísal už pri tablete a nie je nutné ich opakovať. To sa týka najskôr balenia smartfónu, ktoré je rovnako skúpe, ako pri tablete. Ďalej sú to aplikácie z rodiny OP3N DOTT aj s ich kladmi i zápormi, ku ktorým môžete do mobilu, ale aj tabletu, pridať zaujímavú aplikáciu spomenutého reťazca TESCO Potraviny domov a využívať tak túto službu aj prostredníctvom mobilných zariadení. Keď už spomínam softvérovú výbavu, zmienim sa, že aj smartfón disponuje operačným systémom Android 4.4.2, ktorý je vhodne upravený v duchu značky. Chod systému bol aj v prípade testovaného mobilu plynulý a svižný. Tu sa mi však za ten viac ako týždeň telefón raz reštartoval sám a asi dvakrát som ho reštartoval ja. Ale to by som pripísal jednotlivému kusu.

Tesco OP3N DOTT Telefón

Čo poviete na dizajn smartfónu OP3N DOTT? Na produktových fotkách vyzerá zaujímavo. V skutočnosti pôsobí ešte prémiovejšie. Nečudo, veď ho vlastne vyrobilo Lenovo prostredníctvom nemeckej spoločnosti MEDION, ktorú Lenovo v roku 2011 odkúpilo. V ponuke je len v jednej farbe, a to čiernej. Konštrukcia je, ako vidno, v rohoch trochu „hranatá“, no z bokov dozadu je primerane zaoblená. A tak sa telefón dobre drží v ruke. Tlačidlo zapnutia/blokovania má svoje miesto na ľavej strane, tlačidlá hlasitosti na pravej. To by mohlo vyhovovať ako pravákom, tak aj ľavákom. Avšak dotykové tlačidlá pod displejom s funkciami Menu, Domov/Multitasking a Späť sú zľava doprava práve v tomto poradí. Áno, tlačidlo Späť je na opačnej strane ako u iných smartfónov, čo mňa osobne často mýlilo… Pochvalu ale pripíšem možnosti zapínania/vypínania podsvietenia týchto tlačidiel. Multitasking spustíte dvojitým poklepaním na štyri bodky, alias, tlačidlo Domov. 3,5 mm konektor pre slúchadlá výrobca umiestnil na vrchnú stranu a oproti nemu, teda na spodnú, konektor microUSB. Ja by som, z praktického dôvodu, s ktorým som sa stretol napríklad počas jazdy v aute, skôr privítal, keby oba boli na jednej strane blízko seba.

Tesco OP3N DOTT Telefón

Kapacitný IPS displej má rozmery 56 x 99 mm, z ktorých stavový riadok uberá len 4 mm. V celkovom prepočte to vyjadruje uhlopriečku 113,74 mm, teda 4,48”. Na tento rozmer je qHD rozlíšenie (540 x 960 b.), myslím si, že dostatočné. Keďže reguláciu jasu displeja je, okrem manuálneho ovládania, možné zveriť automatike, nestalo sa mi, aby jeho čitateľnosť v exteriéri bola nedostatočná. Keď som v recenzii na ASUS ZenFone 5 pochválil unikátnu oleofóbnu vrstvu na povrchu displeja, výrazne eliminujúcu viditeľnosť odtlačkov, tak pri tomto mobile, ako aj spomínanom tablete, bude čistiaca handrička vašou povinnou výbavou.

Tesco OP3N DOTT Telefón Tesco OP3N DOTT Telefón

Hnacím motorom smartfónu OP3N DOTT je štvorjadrový procesor MediaTec MT6582, postavený na architektúre ARM Cortex-A7 s frekvenciou 1,3 GHz. Grafické procesy má na svojich pleciach grafika ARM Mali-400 MP. Na chod aplikácií je vyhradených celkovo 963 MB pamäte RAM. Ako tablet, tak aj mobil dosiahol v hodnotení benchmarku AnTuTu v5.3 celkom slušnú porciu bodov, konkrétne 18 770 (tablet 18 632). Výsledky viacerých benchmarkov oboch zariadení nájdete vo fotogalérii. Čo to v reály znamená? To, že bežné hry nám fungovali bez väčších problémov. Mobil dokonca zvládol aj Modern Combat 4 na viac ako 30 fps pri grafike High. Miesta pre hry a tiež multimédiá je v tomto mobile dostatok. Vlastná pamäť telefónu je zaujímavých 3,13 GB, interný ukladací priestor má ďalšie 3 GB a pridať k tomu môžete aj pamäťovú microSD kartu do 32 GB, ktorá má svoje miesto pod zadným plastovým krytom pri SIM kartách. Pri jej výmene vôbec netreba vyberať batériu, stačí ju softvérovo odpojiť.

Tesco OP3N DOTT Telefón Tesco OP3N DOTT Telefón

TIP: V správcovi SIM kariet si nastavte prioritnú SIM pre hovory, pre správy a pre dátové prenosy. Inak sa vás mobil pred každým hovorom, alebo odoslaním správy bude otravne vypytovať, z ktorej SIM danú akciu vykonať.

Tesco OP3N DOTT Telefón Tesco OP3N DOTT Telefón

Prejdime k ďalším praktickým faktom. Jedným z podstatných je výdrž. Údaj na vymeniteľnej batérii uvádza kapacitu 1 700 mAh. No, malo to byť o dosť viac. Takže pri plnom vyťažení sa pripravte na každodenné nabíjanie. Veď okrem využívania internetu, počúvania hudby, sledovania videí či iných činnostiach budete v prvom rade chcieť telefonovať. A keďže OP3N DOTT Telefón (celým menom Lenovo MEDION LIFE P4502 MD 98942 :) ) je vybavený dvoma slotmi SIM kariet, energie budete, pri využívaní oboch SIM naraz, potrebovať viac než dosť. Keď už som to spomenul, tak v správcovi SIM kariet si nastavíte nielen prioritnú SIM, ale môžete si ich aj pomenovať, farebne odlíšiť a iné. Pri telefonovaní nezabudnite na to, že v prípade prichádzajúceho hovoru na druhú SIM nebudete naň upozornení. Čo sa týka pripojenia k sieťam, SIM1 má možnosť využiť aj 3G frekvencie siete. SIM2 však nie.

Tesco OP3N DOTT Telefón Tesco OP3N DOTT Telefón

Bolo by na čase zmieniť sa aj o fotoaparátoch. Hlavne zadný ma milo prekvapil. Ale nech nepredbieham. Predná kamera, umiestnená nad displejom vedľa senzorov a reproduktoru slúchadla, má rozlíšenie 2 Mpx a video nasníma iba vo VGA 480p rozlíšení. Aspoň že poskytne zopár užitočných nastavení. Naopak, zadný 5 Mpx fotoaparát je na detailné nastavenia bohatý (viď fotogaléria). Spomeniem aspoň zistenie tváre i úsmevu, HDR režim, panoráma alebo tzv. burst, pri ktorom podržaním softvérovej spúšte mobil zosníma 40 alebo 99 záberov. To podľa nastavenia. Z nich si potom vyberiete najlepší. Fotoaparát priamo v nastaveniach nemá režim Makro, no ani mu nechýba. Text, ktorý bol tak malý, že som naň potreboval lupu, dokázal z asi 2 cm vzdialenosti čitateľne zaostriť. Klobúk dolu. Auto fókus pracuje spoľahlivo, pred odfotografovaním si dotykom môžete vybrať miesto zaostrenia. Napríklad aj vzdialenejší objekt. K preostrovaniu dochádza aj počas snímania videí. Tie môžu byť až vo Full HD (1 080p) rozlíšení. Ak ste náhodou pred záznamom videa zabudli vypnúť mikrofón, zvuk je možné dodatočne z videa vymazať. Palec hore. Zaujímavosťou je Živá fotografia. Výsledok v sebe spája krátke zobrazenie statického snímku a následné prehratie videa. Mínusom hlavného fotoaparátu je predovšetkým nad zadnú stranu vystupujúci objektív. To je ale asi daň za výborné zaostrovanie, ktoré si tak vyžiadalo viac priestoru.

Tesco OP3N DOTT Telefón

Tesco OP3N DOTT Telefón

Už som spomenul prítomnosť USB. Škoda, že ani telefón, ako aj tablet, nepodporuje režim Mass storage, ale len (v recenzii tabletu) uvedené MTP a PTP. Na dôvažok je k dispozícii možnosť iba nabíjania bez prenosu dát, čo urýchli nabíjanie pri pripojení k počítaču. A tiež zobrazenie virtuálnej CD-ROM. Na pripojenie do internetu je možné využiť, okrem siete operátora, aj Wi-Fi, na prenos súborov tiež Bluetooth. Samozrejmosťou je prijímač satelitného signálu GPS, čo nepotrebuje ďalší komentár, keďže som sa o ňom detailnejšie zmienil pri tablete. Mobil je vybavený aj FM rádiom s RDS a rádiotextom, s možnosťou záznamu vysielania. Keďže ani tablet, ani mobil nemajú samostatný hudobný prehrávač, pre počúvanie hudby si buď nejaký doinštalujte, alebo využite aplikáciu Hudba Play. Veľká škoda, že mobil nemá notifikačnú LED, upozorňujúcu na zmeškané udalosti. Milým prekvapením je funkcia Plánované zapnutie a vypnutie. Môžete si tak nastaviť nielen čas, ale aj dni, kedy sa má telefón sám vypnúť a potom následne zapnúť. Wau! No a čerešničkou na torte tohto mobilu sú Zvukové profily. Áno, čítate dobre. Nie sú síce tak podrobné, ako ich poznáme, napríklad, zo zlatej éry Nokií, ale sú tu. Takzvaný Všeobecný profil je plne personalizovateľný, zvyšné tri (Tichý, Porada, Vonku) sú prednastavené, ale plne využiteľné.

Tesco OP3N DOTT Telefón Tesco OP3N DOTT Telefón

Ak ani na vás značka OP3N DOTT ako taká nepôsobí na prvý pohľad príliš dôveryhodne, tak po skúsenosti so smartfónom, v ktorom na dôvažok má prsty samotné Lenovo, prostredníctvom nemeckého MEDION-u, si trúfam povedať, aby ste pochybnosti odložili bokom. Pokiaľ nie ste zanovitými zástancami síce prémiových, ale oveľa drahších značiek, alebo prípadný „objekt“ vášho vianočného obdarovania je začiatočník či nenáročný „mobilmaniak“, tak je naozaj nad čím rozmýšľať. V redakcii sme sa rozhodli oceniť smartfón aj naším ocenením TECHBOX DOBRÁ CENA.

tip dobra cena TECHBOX

 

Ak si chcete prečítať recenziu aj OP3N DOTT fitness náramku, príďte na TECHBOX.sk opäť už v stredu 10.12.2014

 

Tesco OP3N DOTT Telefón Tesco OP3N DOTT Telefón

Cena 99,99 € Rozmery 132 x 67 x 9 mm, 142 g Displej 4,5” IPS (540 x 960 px, 245 PPI) Hardvér MediaTec MT6582, ARM Cortex-A7 (štvorjadrový, 1,3 GHz, GPU ARM Mali-400 MP), 1 GB RAM, 3,13 + 3 GB vnútorné pamäte (dostupné) + microSD (do 32 GB), 5 Mpx fotoaparát (2 560 x 1 920 px, AF, Full HD video, HDR, Panoráma, Časozber), 2 Mpx (1 600 x 1 200 px.) web kamera, GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 1 700 mAh Softvér Android 4.4.2, OP3N DOTT aplikácie (Games, Books, Magazines, Movies, Cloud, Talk), FM rádio, Správca súborov

Tesco OP3N DOTT Telefón - ukážková fotografia