RECENZIA Olympus PEN E-P5 – retro ako sa patrí

Olympus PEN E-P5 patrí jednoznačne medzi tie najvydarenejšie retro fotoaparáty na trhu. Odkaz na staručký PEN-F z roku 1963 vidieť z každého uhla. Pritom jeho vnútro patrí medzi to najlepšie, čo japonský výrobca vo svojej ponuke má – OM-D E-M5, no ešte ich vylepšil. Čo všetko teda môžete od novinky očakávať?

 Olympus PEN E-P5

POZRITE SI: Olympus PEN E-P5: nová špička medzi Micro 4/3 foto naživo z Berlína

 Olympus PEN E-P5

foto: Peter Frolo

Keď som koncom apríla minulého roka letel do Berlína na tajné predstavenie absolútnej novinky z dielne Olympusu, vedel som, že pôjde o najvyšší model série PEN, no netušil som, čo všetko doň výrobca naprace. Novinka ma milo prekvapila už na tlačovke, na ostrý testovací kus som si ale musel počkať takmer dva mesiace. Čakať sa oplatilo.

 Olympus PEN E-P5

Novinka už na prvý pohľad ponúka luxusné materiály a nádherný retro dizajn, ktorý sa akosi posledné roky nosí. Určite aj vy uznáte, že Olympusu sa retro štýl vydaril asi najlepšie. Telo vyrobené z ľahkých zliatin je síce pomerne ťažké (len samotné telo váži 420 g), no kvalita spracovania je ukážková.

 Olympus PEN E-P5

Kovové sú dokonca aj niektoré tlačidlá (spúšť, jog-dial, kolieska). Oproti predchodcovi sa zmenilo prakticky celé telo. Hlavnou zmenou sú dve nové kolieska na rýchle zmeny nastavení v manuálnych režimoch…

 Olympus PEN E-P5

…ale i páčka v zadnej časti. Pomocou nej jednoducho prepínate funkcie práve týchto kruhových voličov. Šikovné, hlavne ak často fotíte v manuálnych režimoch. Novinkou je i zadný grip, ktorý v pôvodnom modeli určite chýbal.

 Olympus PEN E-P5

Škoda však, že predný grip si už sami nevymeníte, hoci pri kúpe si môžete vybrať i z luxusných drevených gripov. Radšej by som si však grip zmenil sám. Aj napriek tomu je ergonómia novinky omnoho lepšia, ako u PEN E-P3.

„Páčka na prepínanie funkcií ovládacích koliesok je nielen výborný nápad, ale je aj prudko návyková!“

 Olympus PEN E-P5

Vnútro novinky obsahuje naozaj len to najlepšie, čo výrobca vie ponúknuť, pričom to ešte vylepšil. Na mysli mám model OM-D E-M5. Srdcom je 16,1 Mpx Live MOS senzor veľkosti Micro 4/3 a s citlivosťou ISO 100 – ISO 25 600. Snímač je stabilizovaný 5-osou stabilizáciou práve z modelu OM-D E-M5. Na ostrenie novinka používa 35-bodový autofókus, ktorý výrobca nazýva FAST AF a funguje aj pomocou dotyku na displej.

 Olympus PEN E-P5

Ten je mimochodom konečne výklopný, hoci len horizontálne, no je príjemne jemný (720 x 480 px) a pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnku.

 Olympus PEN E-P5

Čitateľnosť však nie je dokonalá, a tak vám pri veľmi ostrom slnku poslúži nový elektronický hľadáčik VF-4, za ktorý si ale priplatíte takmer 300 €. Jeho HD rozlíšenie na miniatúrnej uhlopriečke je vynikajúce. Okrem spomínaných funkcií je absolútnou novinkou v triede CSC rýchlosť uzávierky dosahujúca až 1/8000 s., takže nie je problém zachytiť ani rýchle scény či fotiť počas jasného dňa aj pri otvorenej clone.

 Olympus PEN E-P5

foto: Peter Frolo

Olympus PEN E-P5 sa do redakcie dostal aj so štvoricou objektívov, z ktorých práve 17 mm pevný kúsok s kovovým telom a svetelnosťou f/1,8 bude dodávaný v kite s telom E-P5. Okrem toho sme si vyskúšali i novučký M.Zuiko Digital 75mm f1.8 (999,00 €) a M.Zuiko Lens 12mm f2.0 (799,00 €) či plastový, no nemenej zaujímavý M.Zuiko Digital 45mm f1.8 (299,00 €). Táto štvorica objektívov je špičková, novinke seknú ako uliate.

 Olympus PEN E-P5  

Špičkové objektívy s výborným hardvérom podávajú vynikajúce výsledky vo foto i video režime. Vo fotografiách mi trošku prekážala vyššia saturácia farieb, no s tou u Olympusu musíte akosi počítať. Nechýba však RAW formát pre dodatočnú postprodukciu fotografií podľa vlastných preferencií v počítači. Full HD video v MOV formáte je možné natáčať aj v režime Auto, nie je tak potrebné prepínať do režimu Video. Za jedinú nevýhodu videa považujem nemožnosť snímania fotografií aj počas natáčania. Teda ono to možné je, ale video sa vždy preruší a nahrávanie sa spustí až po asi dvoch sekundách. Príjemným doplnkom je časozberné snímanie do maximálne 99 fotografií s možnosťou voľby rýchlosti snímania.

„Časozberné fotenie funguje len v PASM režimoch, nastavíte ho hneď v druhom submenu nastavení.“

Čerešničkou je automatické vytvorenie AVI videa v HD kvalite pri 10 fps. Z 99 fotografií vám teda nový PEN poskladá 9-sekundové video. Vďaka prepracovanému hardvéru a TruePic VI procesoru je PEN E-P5 schopný snímať rýchlosťou až 9 fps v plnom rozlíšení. Určite ste si všimli zvláštny režim na kruhovom voliči. Ide o tzv. Photo Story, nedávno predstavený režim od Olympusu s niekoľkými filtrami, no v PEN E-P5 je výsledok možné vytvárať v plnom rozlíšení a aj RAW formáte. Vďaka nemu môžete vytvoriť zaujímavé koláže, no na bežné fotenie to určite nie je. Zaujímavejšie sú určite efekty, teda ART filtre. Novinka ich ponúka až 12, pričom väčšinu z nich je možné ešte doladiť. Celkovo tak máte k dispozícii až 21 efektov s množstvom dodatočných rámikov.

 Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

„Šikovnú funkciu elektronickej vodováhy v dvoch hladinách si zapnete stlačením tlačidla INFO na zadnej strane.“

Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

Ďalšou novinkou japonského retro modelu PEN E-P5 je zabudovaný Wi-Fi modul, ktorý vďaka softvéru OI Share 2.0 spojí smartfón s fotoaparátom a umožňuje nielen vzdialené ovládanie, ale i zálohovanie či pridávanie geoznačiek fotografiám. Keďže bola nová aplikácia OI Share 2.0 dostupná v čase testovania len pre iOS, na mojom Android smartfóne sa mi konektivitu otestovať nepodarilo. Funkcie OI Share 2.0 si ale môžete pozrieť v recenzii aktuálneho modelu OM-D E-M1. Na rýchle spárovanie Olympus PEN E-P5 nepoužíva NFC čip, ako konkurencia, no na displeji sa zobrazí QR kód, ktorý stačí aplikáciou OI Share 2.0 oskenovať. Li-Ion batéria je oproti predchodcovi o čosi objemnejšia, ponúka 1 220 mAh, no na celodenné fotenie a natáčanie stále nestačí (cca 300 fotografií a 30 min video). Neustále pracujúci hardvér si žiada svoju energiu. Za veľkú nevýhodu nielen tohto modelu považujem absenciu microUSB konektora na rýchle nabíjanie. 5V z USB predsa na nabitie batérie musí stačiť. Takto musíte so sebou neustále nosiť veľkú nabíjačku a sieťový kábel. Otrava.

 Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

Aj napriek drobným nedostatkom považujem Olympus PEN E-P5 za jeden z najlepších CSC fotoaparátov na trhu s obrovskou škálou príslušenstva a objektívov, z čoho si vyberie určite každý. Teda nie tak celkom, keďže novinka so svojou cenou takmer 1 000 € len za telo patrí medzi tie najdrahšie. Za kvalitu sa však vraj platí, čo určite sedí aj na tento model. 

 Olympus PEN E-P5

Pozrite si rozdiely predchádzajúceho modelu a nového PEN E-P5

 

PEN E-P3

PEN E-P5

Rozmery a hmotnosť

122 x 69,1 x 34,3 mm, 369 g (telo)

122,3 x 68,9 x 37,2 mm, 420 g (telo)

Snímač

4/3” Live MOS, 12,3 Mpx

4/3” Live MOS, 16,1 Mpx

ISO

ISO 200 – ISO 12 800

ISO 100 – ISO 25 600

Kompenzácia expozície

+/- 3EV

+/- 3EV

Autofókus

35-bodová detekcia kontrastu

35-bodová detekcia kontrastu

Stabilizácia

2-osá, senzor

5-osá, senzor

Rýchlosť uzávierky

1/4000 s. – 60 s.

1/8000 s. – 60 s.

Kontinuálne snímanie

3 fps (bez IS a AF)

9 fps (bez IS a AF)

Procesor

TruePic VI

TruePic VI

Režimy

PASM, i-Auto, Scény (24), ART, Video

PASM, i-Auto, Scény (25), ART, Photo Story, Video

Efekty

10 + variácie

12 + variácie

Video

Full HD (60i, 20 Mbps, AVCHD)

Full HD (30p, 21 Mbps, MOV)

Displej

3” OLED (550 x 370 px), dotykový

3” LCD (720 x 480 px), výklopný, dotykový

Konektivita

miniHDMI, USB

microHDMI, USB, Wi-Fi

Batéria

BLS-1, Li-Ion (1 100 mAh, 7,8 Wh)

BLN-1, Li-Ion (1 220 mAh, 9,3 Wh)

Extra

vodováha, zabudovaný blesk

vodováha, zabudovaný blesk, Time-lapse foto a video, geotagging pomocou smartfónu, Focus Peaking

 Olympus PEN E-P5

Cena: 999,00 € (telo) – 1 449,00 € (telo + 17 mm objektív a EVF VF-4)

Hodnotenie: 5/5

+ špičkové spracovanie, kvalitné foto i video možnosti, výklopný displej

– chýba microUSB, vyššia cena, komplikovanejšie ovládanie pre začiatočníkov

Olympus PEN E-P5

Foto: TECHBOX