Olympus OM-D E-M5 Mark II

Po prvom vyskúšaní horúcej novinky od Olympusu v starej čistiarni odpadových vôd v Prahe som sa nevedel dočkať finálnej verzie na ostrý test. Olympus OM-D E-M5 Mark II do redakcie dorazil veľmi rýchlo a v ešte krajšom šate so zoomovým objektívom 14-150 mm. Tak hor sa na testovanie.

Naše hodnotenie

81%
0 100

Výhody

  • špičkové retro spracovanie
  • profesionálne funkcie
  • výklopný displej
  • výborný výstup

Nevýhody

  • stále menší predný grip
  • chýba microUSB a GPS
  • vyššia cena

Jednou vetou

Nový Olympus OM-D E-M5 Mark II je, až na pár drobností, výborný.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Foto – Peter Frolo, Modelka – Klementina Tomrecaj (M-Management), Vizáž – Eliška Pichoňská, Styling – Klementina Tomrecaj

Pozrite siRECENZIA Olympus OM-D E-M5: dokonalé retro pre každého zanietenca

Novinka na rozdiel od predchodcu prichádza s množstvom zmien. Na prvý pohľad si možno mierne väčšie rozmery nevšimnete, rovnako ani vyššiu hmotnosť. Milimetrové rozdiely a  hmotnosť väčšia o 16 gramov nie je nič zásadné.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Ak sa však zadívate na novinku lepšie, určite si všimnete, že vrchná časť si čosi požičala od top modelu E-M1 a niečo aj od pôvodnej E-M5-ky. Volič režimov prešiel na ľavú stranu a rovno i s poistkou proti náhodnému pretočeniu.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Z druhej strany je dvojica kruhových ovládačov aj s dvojpolohovou spúšťou. Okolo nich je trio funkčných tlačidiel (cez menu im môžete priradiť niektorú z množstva funkcií) a tlačidlo na rýchle zapnutie nahrávania videa.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Predný grip je o čosi masívnejší, no stále sa na ten z E-M1 nechytá. Našťastie je v predaji aj sekundárny grip, ktorý úchyt novinky o čosi vylepší. Aj predná strana má tiež niekoľko noviniek, ktoré sme doteraz videli len v top modeli. Cez konektor pri AF lampe si môžete pripojiť štúdiové blesky alebo pod objektívom skontrolovať hĺbku ostrosti.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Pravá časť má len dvierka slotu SDXC karty, ľavá zas gumený kryt.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Pod ním je microHDMI, neštandardný USB konektor a konečne aj 3,5 mm audio konektor na mikrofón. Škoda len chýbajúceho audio výstupu na slúchadlá. Ten našťastie nájdete v gripe HLD-8G.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

V spodnej časti nájdete aj vycentrovaný závit na statív a samozrejme dvierka batérie. Tá sa nezmenila, má 1 220 mAh a vydrží zhruba deň aktívneho fotenia. Ak však chcete točiť video v top kvalite, počítajte s výdržou necelé 2 hodiny.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Asi najvýznamnejšou zmenou prešla zadná časť. Na rozdiel od oboch spomínaných predchádzajúcich modelov je displej novinky výklopný do všetkých strán.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Stačí ho otvoriť a môžete si užívať fotenie alebo natáčanie videí z akejkoľvek polohy. Displej je čiastočne dotykový (každý režim snímania dovoľuje používať dotykový displej rôzne), takže niektoré funkcie pri Live view snímaní budete mať k dispozícii rýchlejšie, ako preklikávaním v menu.

Čitateľnosť na ostrom slnku nie je najlepšia, TFT panel má svoje limity, no nie je to ani žiadna katastrofa.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Nad pravým horným rohom displeja si našla miesto aj unikátna ovládacia páčka na zmenu správania kruhových voličov a Fn tlačidiel, ktorá má v strede ďalšie Fn tlačidlo. Celkovo ich má E-M5 Mark II až štyri!

Z pôvodného OM-D E-M5 si novinka požičala výrazný zadný grip, čo kvitujem. Ostatné tlačidlá si našťastie zobrala z modelu E-M1. Táto kombinácia s pridaním odolnosti horčíkového tela voči poveternostným vplyvom je výborná. S novým OM-D E-M5 Mark II sa tak pokojne môžete vybrať na púšť či do dažďových pralesov, na potápanie si ale musíte dokúpiť špeciálne puzdro.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Aby som nezabudol, podobne ako ostatné OM-D-čka, ani novinka nemá zabudovaný blesk. Olympus však do balenia pridáva úplne nový blesk FL-LM3 s otočnou a výklopnou hlavou so smerovým číslom 30. Nie je to síce veľký objektív, napája sa z batérie fotoaparátu, ale svoju funkciu si plní výborne.

V prípade elektronickej uzávierky je možné vyhnať jej rýchlosť až na 1/16000 sekundy! Tá mechanická ale zvláda slušnú rýchlosť do 1/6000 sekundy.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Foto – Peter Frolo, Modelka – Klementina Tomrecaj (M-Management), Vizáž – Eliška Pichoňská, Styling – Klementina Tomrecaj

Pozrite siRECENZIA Olympus OM-D E-M1 – dokonalé CSC?

Výkonom novinky som bol milo prekvapený. Vďaka vylepšenému snímaču a prepracovanej 5-osej stabilizácii a novšiemu procesoru TruePic VII nemá problém s fotením aj v slabých svetelných podmienkach. Ostrenie bolo síce občas problémové, za čo môže detekcia kontrastu.

Stále je však k dispozícii manuálne ostrenie alebo doostrovanie AF. V automatickom režime sa nemusíte o nič starať, využiť ale môžete bočné výsuvné menu Live Guide na doladenie fotografií.

Prepnutím do ART režimu sa vám zobrazí 14 rôznych efektov s možnosťou ich miernych úprav. Scénický režim či režim Photo Story je na tom podobne.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Omnoho širšie možnosti sa otvárajú prepnutím do manuálnych režimov PASM. Ani v týchto režimoch nechýbajú ART filtre, stačí sa k nim preklikať cez rýchle menu. Poteší tiež zobrazenie krivky alebo vodováhy v dvoch rovinách.

Nechýba ani HDR, ktoré zapnete dedikovaným tlačidlom na hornej strane. Ak chcete fotiť rýchle scény, poteší kontinuálne snímanie s rýchlosťou 10 fps.Musíte mať však dostatočne rýchlu kartu a radšej vynechať RAW formát, ten sa aj na rýchlu UHS-I kartu ukladá zbytočne dlho. Kvalitnú kartu potrebujete však aj na natáčanie Full HD videí v IPB alebo ALL-I kompresii, ktoré dokážu vyhnať dátový tok až na 76-77 Mbit/s.

Ak by ste si niekedy všimli, že vo vypnutom fotoaparáte niečo hrká, tak vedzte, že je to práve stabilizovaný snímač.

Olympus OM-D E-M5 Mark II bez HDR

Bez HDR…

Olympus OM-D E-M5 Mark II s HDR

S HDR.

Kvalita statických i pohyblivých obrázkov je výborná. Osobne ma prekvapila možnosť snímania aj vo vysokých hladinách ISO, kedy ani pri ISO 3200 nevidíte takmer žiadne zrná. Použiteľné je stále aj ISO 12 800, v prípade núdze môžete skúsiť aj ISO 25 600, no tu už zrnitosť neupravíte ani vo Photoshope.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Občasnej saturácii známej z väčšiny Olympus fotoaparátov sa nevyhnete, no tú bez problémov zredukujete buď prestavením sýtosti, alebo pri postprodukcii.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Olympus OM-D E-M5 Mark II

40 Mpx fotografie sú extrémne detailné. Bohužiaľ, náš systém ich však nevie „zhltnúť“, takže po klinutí budete presmerovaní na cloud. Odtiaľ si ich môžete stiahnuť a pozrieť detailnejšie.

A čo úplne nové snímanie do 40 Mpx? Výborné, ale len so statívom. OM-D E-M5 Mark II totiž sníma scénu pomocou 8 rôznych záberov, z ktorých zloží jeden 40 Mpx záber. Využíva na to unikátny stabilizačný systém, ktorý vie snímač posunúť o pár milimetrov do každej strany.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Novinke nechýba ani Wi-Fi, ktoré je hádam zbytočné aj opisovať. Vďaka špičkovej aplikácii Image Share môžete ovládať množstvo funkcií nového OM-D-čka. Zmeniť si môžete režim (iAuto, P, A, S, M), upravovať nastavenia ako clonu, rýchlosť uzávierky, ISO, vyváženie bielej či režim snímania (snímka, H, L, samospúšť), importovať fotografie, automaticky ich zdieľať, upravovať, pridávať geoznačky a veľa iného. Proste nádhera.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Bez blesku…

Olympus OM-D E-M5 Mark II

s bleskom.

Nový Olympus OM-D E-M5 Mark II je až na pár drobností výborný. Až tak, že by som sa čudoval, keby si niekto ešte kúpil top model E-M1, ktorý je stále o niekoľko stoviek eur drahší. Novinka zvláda prakticky to isté a ponúka ešte čosi navyše (napr. kvalitné Full HD video, 40 Mpx zábery). Ja som sa rozhodol, to vaše rozhodnutie je ale na vás.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Foto – Peter Frolo, Modelka – Klementina Tomrecaj (M-Management), Vizáž – Eliška Pichoňská, Styling – Klementina Tomrecaj

 

Cena 1 099,00 € (telo) / 1 299,00 € (telo + 14-42 mm EZ) Rozmery 123,7 x 85 x 44,5 mm, 469 g Displej 3“ (76,2 mm), WVGA (720 x 480 px), TFT, dotykový, výklopný + EVF (1 024 x 800 px) Hardvér 16,1 Mpx 4/3“ Live MOS, TruePic VII procesor, 5-osá stabilizácia snímača (3 módy) 5 EV krokov, ISO 100 – 25 600, 81-bodový AF s detekciou kontrastu, AF Tracking, AF svetlo, Priorita tváre (3 stupne), (1/16000 v el. režime) 1/6000 – 60 s., sekvenčné snímanie (10 fps), 40 Mpx snímanie, JPEG/RAW (12 bit)/MPO (3D), AdobeRGB/sRGB, 8 režimov snímania (vrátane PASM), +/-5 EV, iAuto, ART filtre (14), Full HD video (1080p, 60/30/25/24 fps, ALL-I/IPB, MOV, stereo PCM zvuk, cca 76 Mbps), časozberné snímanie (HD), USB 2.0, microHDMI, SDXC slot, el. vodováha, 4x Fn tlačidlo, Wi-Fi modul, Li-Ion 1 220 mAh

Olympus OM-D E-M5 Mark II

 Ďalšie odborné tablet na fotoaparát Olympus OM-D E-M5 Mark II nájdete na Recenzie.SME.sk.