RECENZIA Nikon 1 AW1 – prvý obrnený CSC model v našich rukách

Nikon koncom septembra predstavil svetovo prvý CSC fotoaparát, ktorý zvláda nielen vlhkosť, prach a zimu, ale i pády a potápanie sa. Zároveň patrí medzi najvybavenejšie modely výrobcu v tomto segmente vďaka vnútornostiam z modelu 1 V2. Aký je v praxi?

 Nikon 1 AW1

Na nenápadnú novinku by ste na prvý pohľad ani nepovedali, že je najodolnejším CSC foťákom pod Slnkom. Až pri bližšom pohľade si všimnete niekoľko detailov, ktoré 1 AW1 odlišujú od ostatných súkmeňovcov. Robustné, ale pomerne ľahké telo s hmotnosťou zhruba 350 gramov výrobca vybavil množstvom tesnení, takže okrem vlhkosti, vody a prachu je novinka schopná aj potápania do hĺbky 15 metrov a pád z výšky 2 metrov. Dokonca aj s vysunutým bleskom! Ak ste všímavý, určite vám neuniklo, že na hornej strane ale čosi chýba. Áno, Nikon 1 AW1 nemá koľajničky pre príslušenstvo. Z pochopiteľných dôvodov. Predná strana má jeden zásadný nedostatok – minimálny grip. Škoda, pretože práve na odolnom kúsku, ktorý používatelia budú neraz používať v rukaviciach či s mokrými rukami by som čakal, že bude na toto výborne pripravený. Dovybaviť sa tak budete musieť doplnkovým príslušenstvom ako silikónový obal či „šraubovací“ grip na bočnú stranu. Je milé, že rozhodnutie je na vás, ale aj tak mi to osobne nesedí.

 Nikon 1 AW1

Horná strana okrem chýbajúcich koľajničiek má ešte jedného absentéra – jog dial režimov. Nájdete tu len tlačidlo ON/OFF, spúšť a tlačidlo pre video, ktoré mimochodom občas určite nechtiac stlačíte práve kvôli jeho veľkosti a umiestneniu v blízkosti spúšte. Pokiaľ si ale na túto kombináciu zvyknete, video natočíte rýchlym presunom ukazováka vpravo.

 Nikon 1 AW1Nikon 1 AW1

Zadná stena je taká Nikon klasika. Nevýklopný displej s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 640 x 480 px ponúka automatické alebo manuálne nastavenie intenzity podsvietenia a aj počas slnečného dňa na ňom toho uvidíte pomerne dosť. Po zapnutí režimu „vonku“ sa zmenou kontrastu a podsvietenia viditeľnosť ešte o čosi zlepší. Displej je nedotykový, takže na ovládanie si budete musieť vystačiť so štvorsmerným tlačidlom a niekoľkými tlačidlami okolo neho. Okrem klasických tlačidiel tu Nikon pridal ešte jedno nezvyčajné tlačidlo, ktorého stlačením vyvoláte rýchlu ponuku režimov, medzi ktorými prepínate jednoduchým pootočením tela aparátu. Rovnako je možné meniť i základné nastavenia. Šikovné, hlavne v zime v rukaviciach či pod vodou. Grip na palec je pomerne kvalitný, prst sa z neho nešmýka a nebyť žiadneho predného gripu, nemuseli by ste sa báť používať 1 AW1 aj jednou rukou. Mimochodom, zabudovaný blesk nie je automatický, vysunúť ho musíte v prípade potreby manuálne.

 Nikon 1 AW1

Bočná stena okrem masívneho úchytu na pútko obsahuje kryt s dvojpoistkovým systémom mini HDMI a miniUSB konektorov. Gumové tesnenia sú výborné, aj po dlhšom „pobyte“ pod vodou do vnútra neprenikla ani kvapka vody, hoci mierna vlhkosť by sa tu našla. Stačí ju však utrieť suchou handričkou a je po probléme. Preto si radšej vždy po „namáčaní“ skontrolujte kryty konektorov, aby ste predišli problémom.

 Nikon 1 AW1

Na opačnej strane je druhé dvojča úchytu na pútko a neznáma šrauba, ktorú vykrútite aj dvojcenťákom. Práve do tohto otvoru si môžete v prípade potreby našraubovať príplatkový grip GR-N6000.

 Nikon 1 AW1

Aj kryt batérie na spodnej strane má dvojicu poistiek pre lepšiu ochranu voči poveternostným vplyvom a aj tu si dávajte pozor na možné preniknutie vlhkosti po dlhšom ponáraní aparátu pod vodu. Prekvapením je nezvyčajne umiestnený závit na statív úplne mimo osi.

 Nikon 1 AW1

Okrem odolného tela 1 AW1 Nikon ponúka aj dvojicu odolných objektívov – 1 NIKKOR AW 11–27.5mm f/3.5–5.6 a 1 NIKKOR AW 10mm f/2.8, ktoré sú taktiež vybavené voči vode. Hoci sa na telo šraubujú pomerne ťažko, má to svoj dôvod – do tele neprenikne ani kvapka vody. V balení nájdete aj malú tubu silikónu pre občasné premazanie tesnení. Predsalen sa občas opotrebujú aj tie.

 Nikon 1 AW1

Hoci som odolnosť vyskúšal čo to dalo (hodina pod vodou nebol žiadny problém), nemal som guráž 1 AW1 pustiť na zem z výšky 2 metrov. Nie, že by som tomu neveril, pádov zo zhruba 1 m na pomerne mäkký povrch si užil hneď niekoľko, ale pustiť foťák s nasadeným objektívom z 2 metrovej výšky len tak na betón… Každopádne voči odolnosti nemám čo namietať a za tento krok Nikon chválim!

 Nikon 1 AW1

Pochvalu si však nezaslúži za to, čo dokáže. Od 750-eurového CSC by som čakal viac čo sa týka obrazovej kvality. Hoci je hybridný autofókus neskutočne rýchly, často sa stávalo, že zaostroval na predmety, ktoré nemal a boli úplne mimo bodu záujmu. Taktiež miniatúrny CX CMOS snímač s rozmermi len 13,2 x 8,8 mm ma nepresvedčil o tom, že patrí medzi to top na trhu. Konkurencia (aj keď nie takto odolná) s Micro 4/3 ( 18 x 13,5 mm) alebo APS-C (23,6 x 15,7 mm) snímačmi zvláda fotiť či natáčať videá v omnoho lepšej kvalite. Škoda, že práve mini snímač a teda najdôležitejší prvok fotoaparátu je jeho najväčšou slabinou. Chromatická aberácia, rozmazané rohy obrazu, chaotické zaostrovanie, vysoký šum od ISO 1 600 či nepoužiteľné výstupy v noci v plnej automatike (jedine ak zmenšené na web) nepresviedčajú o kvalitách Nikon 1 AW1 nielen mňa. Sklamaním bolo pre mňa aj ovládanie. Okrem už spomínaného chýbajúceho gripu k tomu dopomohlo aj neprehľadné menu s doslova ukrytými PASM režimami a ich následným nastavením. Full HD video je na tom kvalitatívne podobne, ako statický záber. V prípade dobrého svetla je výsledok primeraný, akonáhle sa však svetlo zo scény vytráca, degraduje sa aj kvalita obrazu. Jednoducho malý snímač nedokáže prijať dostatok svetla, aby bol výsledok kvalitný.

 Nikon 1 AW1 

Ale aby som len nehanil, potešili ma výsledky pri dobrom svetle na scéne a keď už 1 AW1 zaostrila tam, kde človek mienil, tak aj výsledok stál za to. Výborná je tiež uzávierka s časom od 1/16 000 s a tiež sériové snímanie rýchlosťou 15 fps v plnom rozlíšení s autofókusom (ktorý ale ostrí rôzne) do 20 obrázkov či maximálne 60 fps bez kontinuálneho preostrovania taktiež do 20 JPEG obrázkov.

Nikon 1 AW1

Nikon 1 AW1

Nikon 1 AW1

Nikon 1 AW1

Procesor EXPEED 3A sa nezapotí ani pri snímaní do RAW (NEF, 12 bit) formátu alebo pri režimoch ako Pohyblivá momentka, Spomalené zobrazenie (20 fotografií s výberom jednej najlepšej), Inteligentný výber snímky (20 fotografií s výberom 5 najlepších) či niekoľkých kreatívnych režimoch. Škoda, že po vzore modelu 1 V2 si 1 AW1 nezobral aj batériu s kapacitou 1 485 mAh, ale stavila na menšiu 1 020 mAh batériu. Hybridný autofókus, jemný displej či zapnuté GPS ju totiž vedia vyšťaviť pomerne rýchlo. Pre istotu si na cesty radšej pribaľte do batohu ešte jednu. Táto totiž nevydrží deň aktívneho fotenia (cca 200 obrázkov + cca 45 min videa), ak častejšie natáčate videá, po batéria vás nechá v štichu už po pár hodinách.

 Nikon 1 AW1

Čo dodať na záver? Dlho som rozmýšľal, komu by sa tento model hodil, teda kto by mohol byť cieľovka. Keďže svojou obrazovou kvalitou nepatrí medzi to najlepšie medzi CSC modelmi, skôr sa približuje k špičkovým odolným kompaktom s polovičnou cenou, zákazníkov bude pravdepodobne pomenej. Niektoré funkcie (60 fps snímanie, výmenné objektívy…) ale neponúkne ani jeden kompakt čo zas nahráva práve Nikonu 1 AW1. Je teda na vás, či vám stojí 750-eurový obrnený CSC model za to.

 Nikon 1 AW1

Hodnotenie: 3,5/5

+ odolnosť, vysokorýchlostné snímanie, množstvo príslušenstva

– vyššia cena, priemerné fotografie a video, slabšia batéria

 Nikon 1 AW1

Cena 749 € (telo + 1 NIKKOR AW 11–27.5mm f/3.5–5.6) Rozmery 113,3 x 71,5 x 37,5  mm, 356 g (telo) Displej 3“ TFT LCD, 640 x 480 px Hardvér 14,2 Mpx CX CMOS (13,2 x 8,8 mm), ISO 100 – 6 400, EXPEED 3A procesor, Nikon 1 bajonet, 135-bodový AF (detekcia kontrastu) + 73-bodový AF (detekcia fázy), +/-3 EV, kontinuálne snímanie (5/15/30/60 fps), iAuto, PASM režimy, Jednoduchá panoráma, efekty (5), JPEG + RAW, Full HD video (1080p, 30 fps, MOV, AAC stereo, 15 Mbps), mini HDMI, miniUSB (bez nabíjania), GPS/GLONASS, hĺbkomer/výškomer, el. kompas, el. vodováha, SDXC slot, Li-Ion 1 020 mAh

 Nikon 1 AW1

Foto: TECHBOX, Nikon

Komentáre k článku