Meizu MX4: drobné chybičky mu radi prepáčite

Smartfóny čínskeho výrobcu Meizu ešte nedávno patrili k podpultovému tovaru. Časy sa však zmenili a vy si ich môžete oficiálne kúpiť už aj na Slovensku. My sme sa preto pozreli na horúcu novinku a súčasnú vlajkovú loď tohto výrobcu, ktorá zaujme nielen veľmi dobrým pomerom cena - výkon.

Naše hodnotenie

78%
0 100

Výhody

  • veľmi dobré spracovanie
  • veľký displej
  • výkonný hardvér
  • grafická nadstavba
  • cena

Nevýhody

  • chýba slot na microSD kartu
  • chýbajúca stabilizácia videa
  • kvalita fotografií za slabšieho svetla

Jednou vetou

Za necelých 350 € dostanete veľmi dobre vyzerajúci a vynikajúco spracovaný smartfón s výkonným hardvérom.

Meizu MX4

Meizu MX 4 k vám dorazí v elegantnom balení, v ktorom však toho veľa nenájdete. Dokonca chýbajú aj slúchadlá, pre ktoré je v prípade balenia Meizu pripravené miesto. Nevadí, aj tak pravdepodobne každý radšej použije vlastné.

Na chudobné balenie však zabudnete v momente keď prvýkrát chytíte do ruky tohto kráľa z ďalekej Číny. Až na niekoľko drobností, ktorým sa povenujem neskôr, je spracovanie na vysokej úrovni a pri používaní vás budú tešiť prvotriedne materiály.

Meizu MX4

Pozrite siPo novom Meizu MX4 Pro budeme túžiť všetci do jedného

Dizajnu nie je možné takmer nič vytknúť a okrem ostrej hrany okolo displeja dokonale padne do ruky. Aj napriek celkom kompaktným rozmerom som mal občasné problémy s tlačidlom pre zapnutie, ktorého funkciu supluje dlhšie podržanie tlačidla domov, na zapnutie displeja ho však budete využívať často.

Displej síce môžete rozsvietiť poklepaním, či priamo odomknúť potiahnutím, ale v tomto prípade sa mi často stávalo, že som telefón nechcene odomkol. Preto som túto funkciu radšej deaktivoval. Ergonomickejšie by sa mi v tomto prípade javilo umiestnenie tlačidla na boku, podobne ako tomu je v prípade konkurenčných zariadení.

Meizu MX4

Okrem tlačidla môže niekomu prekážať povrchová úprava smartfónu, nakoľko jej hladký povrch nepridáva na istote úchopu. V prípade smartfónu s podobnou konštrukciou ale nenachádzam zmysel odnímateľného zadného plastového krytu, pod ktorým sa navyše nachádza len slot pre umiestnenie micro SIM karty.

Batériu nevyberiete a Meizu nenašlo dostatok miesta ani na slot pre microSD kartu. Škoda! Kryt však lícuje dokonale a tak sa nemusíte obávať žiadnych nepríjemných zvukov. Pochvalu si však MX4 zaslúži za tlačidlo domov, ktoré funguje aj ako veľmi silná notifikačná dióda. Vďaka tomuto riešeniu už nezmeškáte žiadny hovor či správu.

Meizu MX4

Pozrite siMeizu MX4: špičková, ale lacná vlajková loď snáď aj na Slovensku

Meizu prekvapivo v takto kompaktnom smartfóne použilo 5,4“ displej. To umožnil extrémne tenký rámik okolo displeja, vďaka ktorému nepôsobí MX4 nemotorne a „phabletovo“. Samotný displej ponúkne rozlíšenie 1 152 x 1 920 px, takže obraz je dokonale jemný.

K zobrazovaniu nemám žiadne výhrady, to však nemôžem povedať o pomalšej regulácii automatického jasu. Často sa stalo, že displej nezareagoval na to, že už som v exteriéri a na maximálny jas som si musel počkať. Tiež by som privítal vyššiu maximálnu úroveň jasu, ktorá sa práve v exteriéri hodí.

Meizu MX4

Hľadáte skutočne výkonný smartfón a vaše ego si nepotrpí na Snapdragone? Potom môžete smelo ísť do nového Meizu MX4. Osemjadrový procesor MediaTek v kombinácii s grafickou kartou PowerVR G6200 MP4 pracujú ukážkovo. Dôkazom je aj bodové hodnotenie v benchmarku AnTuTu, kde MX4 získal 50 199 bodov, či v 3D Marku, kde to bolo 16 887 bodov.

Počas bežného používania sa takmer vôbec nestretnete so zaváhaním, až na pár momentov, ktoré nastali najmä pri inštalácií niekoľkých aplikácií súčasne. Pre nastavenie výkonu sú k dispozícii tri režimy úsporný, vyvážený a vysoký výkon. Ten posledný využijete najmä pri hraní novších a graficky náročnejších hier, inak si bez problémov vystačíte s vyváženým režimom. Práve pri hraní hier môžete pocítiť prehrievanie v hornej časti okolo fotoaparátu, ale našťastie nie tak silné, aby bránilo komfortu používania.

Meizu MX4 Meizu MX4

Pozrite siVIDEO: Rozbalili sme Meizu M1 Note. Prekvapil nás!

Výkonný hardvér potrebuje veľa energie, tú „em-x-štvorke“ dodáva batéria s kapacitou 3 100 mAh. Aj keď je to pomerne veľká hodnota, zázraky vo výdrži sa nekonajú. Pri bežnom používaní sa hravo dostanete na jeden deň výdrže, ak však budete MX4 používať striedmejšie, odmení sa vám aj dvomi dňami na jedno nabitie.

Prekvapením pre mňa je, že takto vybavený smartfón nemá technológiu NFC. Okrem toho sa však môžete tešiť na plnohodnotnú dátovú podporu, vrátane LTE, Bluetooth 4.0, či duálnej Wi-Fi 802.11ac. Budúcich majiteľov istotne poteší aj microUSB konektor s podporou USB Host a štandardu MHL pre prepojenie smartfónu s televízorom.

Meizu MX4

Základom operačného systému Meizu MX4 je Android 4.4.2. Ten však pod grafickou nadstavbou Flyme OS zbadá málokto. Jedná sa totiž o najkomplexnejšiu grafickú úpravu medzi súčasnými smartfónmi. Nielenže chýba menu aplikácií, ale dokonca aj trojica ovládacích prvkov, ktoré majitelia Android smartfónov dôverne poznajú.

Celý systém teda ovládate pomocou jediného tlačidla domov a série gest. Toto ovládanie nemusí byť zlé, len si na neho budete musieť zvyknúť. Krok späť supluje gesto posunutia od tlačidla Home smerom hore, multitasking naopak vyvoláte posunom po ľavej, alebo pravej strane tlačidla a tlačidlo domov vás vráti na domácu obrazovku. Pri jeho dlhšom podržaní sa displej vypne. Pre vyvolanie notifikačnej lišty postačí potiahnuť prst od stredu displeja smerom dole a pri opačnom geste spustíte vyhľadávanie. Možno to znie zložito, ale ja som si na toto ovládanie zvykol prekvapivo rýchlo, teda až na gesto pre multitasking. To akosi pravidelne odmietalo reagovať.

Meizu MX4 Meizu MX4

Pozrite siMeizu MX3: čínsky iPhone s osemjadrom

Zmenami prešla aj notifikačná lišta, ktorá okrem oznámení ponúka aj prístup k rýchlym nastaveniam. Tie však nie je možné zmeniť a tak si budete musieť vystačiť iba s ich preskupením. Ponuka je ale bohatá a tak by vám nemalo nič dôležité chýbať.

Čo mi však v prípade notifikačnej lišty vadilo asi najviac je zobrazovanie notifikácií. Až na pár výnimiek sa notifikácie zobrazujú pomocou jedinej ikony v notifikačnej lište. Áno, je to čistejšie, ale vy vďaka tomu neviete, či máte zmeškaný hovor, správu, alebo e-mail.

Meizu MX4 Meizu MX4

Meizu svoju MX4-ku vybavilo veľmi dobre aj po softvérovej stránke. Okrem vlastnej klávesnice nechýba ani vydarený internetový prehliadač, či niekoľko predinštalovaných aplikácií. Spomenúť treba určite aplikáciu Centrum zabezpečenia, v ktorej na jednom mieste môžete vyčistiť telefón od dočasných súborov, zistiť čo zaberá najviac miesta, kontrolovať oprávnenia aplikácií, alebo sledovať prenesené dáta.

Meizu MX4 Meizu MX4

A ako zvláda MX4 multimédiá? Ak sa zameriam na zvuk, tak integrovaný reproduktor postačí na hlasné zvonenie, alebo núdzové prehrávanie videa. Kvality stereo reproduktorov BoomSound však od neho nečakajte.

Fotoaparát MX4 by som charakterizoval tak, že nesklame ale ani neprekvapí. Snímač s rozlíšením 20,7 Mpx oceníte najmä za dobrého svetla. Fotografiám nechýbajú detaily, verné podanie farieb a šum je takmer neviditeľný. Všetko sa zmení akonáhle sa dostanete do šera, alebo fotíte v noci. Tu už šum bude jasne viditeľný a fotografovanie z ruky bez rozmazania takmer nemožné.

Meizu MX4

Čo sa rýchlosti reakcií fotoaparátu týka, MX4 sa radí skôr k priemeru. Statické fotografie pôsobia veľmi dobre a vyhotovíte ich veľmi rýchlo, ale na to, že zachytíte vašu ratolesť pri hraní sa radšej nespoliehajte.

Fotoaparát okrem štandardných režimov a filtrov ponúka aj niekoľko nastavení. Potešila ma možnosť manuálnych nastavení vrátane manuálneho ostrenia a makro režim, vďaka ktorým sa s fotografiami môžete skutočne pohrať.

Meizu MX4 Meizu MX4

Okrem Full HD videa zvládne MX4 spomalené a aj dokonca Ultra HD video. To posledné som takmer nevyužil z dvoch dôvodov. Tým prvým je určite veľkosť integrovanej pamäte, ktorá jednoducho nie je dostatočná na takto veľké súbory a tým druhým, ktorý vám bude chýbať aj pri Full HD videu, je chýbajúca stabilizácia a to tak optická, ako aj digitálna. Video z jednej pozície je plynulé, ale v momente ako sa pohnete bude v ňom badateľné sekanie, ktoré je spôsobené práve chýbajúcou stabilizáciou. Predný fotoaparát svojim rozlíšením 2 Mpx bohato vystačí väčšine „selfie maniačok“. Ak by to nestačilo, tak si na svoje prídu vďaka režimu skrášlenia, ktorý vyhladí vašu tvár a navyše vás aj zoštíhli.

Meizu MX4

Meizu MX4

Meizu MX4

Meizu MX4 je príjemným prekvapením, pričom jeho najväčšou zbraňou aj naďalej ostáva cena. Za necelých 350 € totiž dostanete veľmi dobre vyzerajúci a vynikajúco spracovaný smartfón s výkonným hardvérom, ktorý mu môže závidieť nejedna vlajková loď. Škoda kvality fotografií za  slabšieho svetla, absencie stabilizácie videa, či slotu na microSD kartu. Ja mu to však vzhľadom na to, že stojí polovicu toho, čo väčšina vlajkových lodí pri svojom uvedení rád prepáčim.

Meizu MX4

 

TIP REDAKCIE TECHBOX

Cena 349,00 € Rozmery 144 x 75,2 x 8,9 mm, 147 g Displej IPS LCD, 5,4“ (1 152 x 1 920 px, 418 PPI) Hardvér MediaTek MT6595 (8 jadrový, Cortex-A17, 2,2 GHz + Cortex-A7, 1,7 GHz), GPU PowerVR G6200 MP4, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,27 GB dostupných), HSPA/LTE Cat4 (150/50 Mbit/s), Wi-Fi b/g/n/ac (Dual-band 2,4 + 5 GHz), DLNA, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, 20,7 Mpx Sony IMX220 Exmor RS snímač, Dual tone LED blesk, Ultra HD video (2160p/30fps), webkamera 2 Mpx, Full HD video (1080p/30fps), HDR, panoráma, filtre, makro, spomalené video, FM rádio (bez RDS), GPS/GLONASS/Beidou, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB (USB Host, MHL), 3,5 mm audio konektor, batéria Li-Ion 3 100 mAh Softvér Android 4.4.2, Flyme OS 4.0.4, motívy, Centrum zabezpečenia, diktafón, AppCenter (čínsky obchod), maľovanie

 Ďalšie odborné tablet na smartfón Meizu MX4 nájdete na Recenzie.SME.sk.