Lenovo Yoga 3 14: stále unikátny hybrid

Lenovo so svojimi Yoga notebookmi dobylo svet. Ako? Jednoducho. Už nejaký ten rok totiž nie je jediným výrobcom, ktorý ponúka takýto počítač 2v1/3v1. Tento rok sa séria Yoga dočkala nového radu 3, v ktorom zažiarila Yoga 3 Pro s ultratenkým dizajnom. Aká je jej väčšia sestra?

Naše hodnotenie

75%
0 100

Výhody

  • výborná výdrž
  • kvalitný zvuk
  • 2v1 konštrukcia

Nevýhody

  • nestabilný kĺb
  • pomerne vysoká cena
  • zle rozvrhnutá klávesnica
  • slabý jas displeja

Jednou vetou

Lenovo Yoga 3 14 ponúka zaujímavé parametre, z ktorých sú najviac cenené výdrž batérie a zvuk, no škoda zbytočne vysokej ceny, klávesnice, na ktorú si treba dlho zvykať, či slabšieho displeja.

Lenovo Yoga 3 14

Yoga 3 14 môže evokovať, že pôjde o podobný model, ako Yoga 3 Pro, no opak je pravdou. Novinka už nie je ani tenká a ani ľahká. Ide o klasický notebook s hrúbkou takmer 2 cm a hmotnosťou cez 1,5 kg. Stále sa však drží pri zemi, a tak nie je problém nosiť ju v aktovke či taške na pleci.

Lenovo Yoga 3 14

Na test dorazila biela kráska s plastovým telom, ktoré síce nevŕzga a neškrípe, no trpí iným neduhom – slabými kĺbmi veka displeja. Tie sú otočné o takmer 360°, čo môže byť dôvodom ich slabej stability. Tá spôsobuje, že pri písaní na kolenách, v lietadle, vlaku či iných nestabilných miestach sa displej trasie ako v černoško na Sibíri. A to ešte nehovorím o tom, keď ho chcete ovládať v notebookovom režime dotykom.

Lenovo Yoga 3 14

Druhým nedostatkom je samotný displej. Voči Full HD rozlíšeniu či pozorovacím uhlom IPS panela nemám námietky, no pri testovaní sa mi zdal akýsi nevýrazný. Aj pri maximálnom jase biela nebola bielou, akú by som očakával. Na druhej strane to ale môže byť výhoda – slabšie podsvietenie permanentne šetrí batériu.

Lenovo Yoga 3 14

Pozrite siLenovo Yoga 3 Pro – ultrabook s hodinkovým kĺbom

Tá má síce len 40 Wh kapacitu, ale aj tak vydrží 7-9 hodín bežnej práce so zapnutou Wi-Fi a niekoľkými programami. Pri sledovaní filmov alebo hraní hier počítajte so zhruba polovičnou výdržou. Hardvérovo sa Yoga 3 14 nemusí vôbec hanbiť.

Lenovo Yoga 3 14

Najnovší procesor Intel Core i5 s taktom 2,4 GHz, 8 GB RAM a grafika Intel HD 5500 nie sú na zahodenie. Náročnejšie hry alebo Ultra HD video mu dajú zabrať, no na to novinka určená nie je. Veď jej disk má len 128 GB, z ktorého je dostupných necelých 70 GB!

Lenovo Yoga 3 14

Väčšie vrásky na čele mi však robila podsvietená klávesnica, ktorá síce vyzerá úhľadne a pekne, ale práca s ňou nie je vôbec jednoduchá. Funkčné tlačidlá F1 – F12 fungujú len po stlačení Fn tlačidla, posledný stĺpec tlačidiel robí neplechu, ak ste zvyknutí na klasické rozloženie a vrcholom je miniatúrny kláves Shift, ktorý si môj malíček stále mýlil so šípkou hore.

Lenovo Yoga 3 14

Rovnako mi prstenník neustále utekal na vedľajšie tlačidlo Home. Čo to spôsobovalo pri písaní, si asi viete predstaviť aj sami. Verím však, že časom by som si na to zvykol. Aj napriek tomu ale nechápem, prečo Lenovo klávesnicu tak nahustilo, veď miesta je tu dosť.

Lenovo Yoga 3 14

Touchpad je taký akurát, podporuje multitouch gestá, takže na dotykový displej veľmi ťukať nemusíte ani vo Windows 8.1. Ten je klasický s niekoľkými programami priamo od Lenova. Samozrejmosťou sú predinštalované aplikácie ako Twitter, Evernote, Dailymotion či MacAfee.

Lenovo Yoga 3 14

Z multimediálnej výbavy nechýba ani HD webkamera či prekvapivo kvalitné reproduktory. Nie je to síce súčasná špička, no vďaka väčšiemu telu vedia stereo reproduktory od JBL vyčariť vydarený zvuk. Chýba im síce trochu čistoty, výšky nie sú také, ako by ste mohli očakávať a hlboké tóny chýbajú úplne, no stále patria medzi top na trhu.

Lenovo Yoga 3 14

V súčasných notebookoch býva častým problémom nedostatok USB portov. V prípade Yogy 3 14 je nabíjanie vyriešené tak, že po vytiahnutí nabíjacieho konektora môžete konektor využívať ako USB port. Ostatné dva USB porty sú štandardu 3.0, čo určite poteší.

Lenovo Yoga 3 14

Novinka tak až na zbytočne vysokú cenu, klávesnicu, na ktorú si treba dlho zvykať, či slabší displej ponúka zaujímavé parametre, z ktorých najviac oceňujem výdrž batérie a zvuk. Ak zvažujete nový notebook, poobzerajte sa aj po tomto kúsku, možno len počkajte ešte pár mesiacov, snáď bude lacnejší.

Lenovo Yoga 3 14

Cena 989,00 € Rozmery 335 x 230 x 18,3 mm, 1,6 kg Displej 14“ IPS (1 920 x 1 080 px), lesklý, dotykový, multitouch Hardvér Intel Core i7-5500U (2,4 – 3,0 GHz TurboBoost, 2 jadrá/4 thready, 14 nm), grafika Intel HD 5500, 8 GB DDR3 (1 600 MHz), 128 GB SSD, Wi-Fi a/c/n, Bluetooth 4.0, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, microHDMI, 3,5 mm audio konektor, čítačka SDXC, JBL stereo repro, 1 Mpx HD webkamera, Li-Pol (40 Wh, 4 články, výdrž do 9 hod.) Softvér Windows 8.1 (64-bit), OneDrive, Motion Control, SHAREit, VariFace Pro, Photo Master, Live TV, OneKey Recovery

Lenovo Yoga 3 14

Ďalšie odborné tablet na notebook Lenovo Yoga 3 14 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Komentáre k článku