RECENZIA Lenovo ThinkPad S440 – hliník prichádza aj do ThinkPadov

Lenovo sa skutočne snaží, aby svojimi produktami oslovilo, čo možno najväčšie množstvo ľudí. Práve preto sme mohli na našom redakčnom stole privítať prvý ThinkPad, ktorý okrem plastu hojne využíva aj odolnejší a hlavne pevnejší hliník. Aké teda je nové Lenovo ThinkPad S440 po týždni používania?

Lenovo ThinkPad S440

Keby ste si pred niekoľkými mesiacmi v obchode vypýtali ThinkPad v hliníku, asi by na vás predajca iba neveriacky pozeral. Časy sa však menia a práve nový ThinkPad S440 spolu s väčším súrodencom v podobe ThinkPadu S540 sú nové modely, ktoré sa s hliníkom spriatelili. Hliníkové šasi je jasným znakom nových modelov ThinkPad série S. Celá nosná konštrukcia je teda vytvorená z kovu, vrátane spodnej časti a krytu displeja. Vďaka tomu je S440-ka pocitovo ťažšia, ako by ste predpokladali, ale tešiť sa môžete z vyššej odolnosti a navyše aj lepšej úrovne spracovania. Báť sa nemusíte ani vŕzgania. S440-ka je tichučká. Lenovo si istotne zaslúži pochvalu za výber matného prevedenia. Odtlačky, špina a akékoľvek iné známky používania sú na ThinkPade S440 o to menej viditeľnejšie.

Lenovo ThinkPad S440

V červenej bodke loga ThinkPad sa nachádza notifikačná dióda, neinformuje však o nabíjaní

Rovnako pevné, ako konštrukcia samotná sú aj kĺby novinky. Umožňujú otvorenie notebooku až na úroveň 180 stupňov, ale na otvorenie displeja jednou rukou radšej zabudnite. Pri jeho otvorení si budete musieť základňu s klávesnicou pekne pridržať. Možno, že to tak Lenovo chcelo z dôvodu, aby ste mohli pohodlne ovládať dotykový displej. Miernym sklamaním je, že v prípade S440 nenájdete na tele takmer žiadne indikačné diódy, teda ak nerátame tie, ktoré indikujú vypnuté reproduktory, mikrofón, tlačidlo Fn, alebo CapsLock. Dvojica diód sa síce nachádza v červenej bodke v názve ThinkPad na kryte displeja a opierke pre pravú dlaň, ale tie indikujú iba zapnutý stav, prípadne spánok Ultrabooku. Chýba tak napríklad akákoľvek informácia o stave nabitia batérie pri zavretom notebooku a to dokonca aj počas jej nabíjania. To, či je už batéria nabitá zistíte až po zapnutí počítača v stavovej lište. Ocenil by som minimálne jednu diódu, ktorá by indikovala stav nabíjania batérie, prípadne podobné riešenie, ako používajú MacBooky, kedy si viete overiť stav zostávajúcej energie aj bez zapnutia počítača.

Lenovo ThinkPad S440

Potrebujete VGA konektor? V prípade ThinkPadu S440 sa budete musieť spoľahnúť na redukciu

Konektorová výbava S440 je pomerne štandardná. Na ľavej strane nájdete jeden USB 3.0 port, LAN konektor, konektor pre napájanie a nakoniec konektor pre pripojenie dokovacej stanice OneLink. Na opačnej strane sa nachádza druhý USB 3.0 konektor, slot pre SDXC karty, kombinovaný audio vstup a výstup a HDMI konektor. Dva USB porty síce nie sú veľa, ale ako dlhodobý používateľ MacBooku som si na tento počet už zvykol. Chýba však VGA konektor, ktorý je ešte stále hojne využívaný v prípade starších projektorov, takže buď zainvestujete do nového HDMI projektora, alebo budete zo sebou nosiť redukciu. Pre bezdrôtové pripojenie sa môžete spoľahnúť na Bluetooth 4.0 a dvojkanálovú Wi-Fi b/g/n kartu. Pochvalu si S440 zaslúži aj za klávesnicu, aj keď v prípade Lenova som zvyknutý na veľmi dobre spracovanie klávesnice. Tá, ktorú nájdete na S440-ke je pohodlná a hlavne tichá a s príjemnou odozvou. Samozrejme nechýba jej podsvietenie, ktoré je možné bohužiaľ dávkovať iba v dvoch krokoch a tiež absentuje jeho automatická regulácia. Funkčné klávesy majú štandardne priradené funkcie pre nastavenie hlasitosti, podsvietenie, módu prezentácie, prístup k nastaveniam, vyhľadávaniu, ponuke Štart a všetkým aplikáciám.

Ak by vám prekážala potreba stlačenia klávesy Fn pre použitie štandardných kláves F1 až F12, môžete si ich aktivovať zamknutím tlačidla Fn.

Lenovo ThinkPad S440

Na ovládanie systému môžete samozrejme okrem displeja využiť aj touchpad, ktorý rozozná aj viacprstové gestá. Práca s ním je pohodlná a aj napriek tomu, že na ňom nenájdete samostatné ľavé a pravé tlačidlo, supluje ich funkciu stlačenie v ľavom (pravom) rohu a to rovnako v hornej, ako aj spodnej časti touchpadu. Okrem toho môžete funkciu stlačenia pravého tlačidla vykonávať aj pomocou kliknutia dvomi prstami. Ak patríte k fanúšikom značky Lenovo, pravdepodobne vás neprekvapí červený trackpoint v strede klávesnice, ktorý oceníte najmä ak pracujete v stiesnených priestoroch. V základe je však práca touchpadu tak dobrá, že ani pri dlhšej práci nebudete cítiť potrebu pripájania externej myšky. Samozrejme okrem spomínaných prvkov môžete S440-ku ovládať aj pomocou displeja. Ten disponuje uhlopriečkou 14“ a ponúka rozlíšenie 1 600 x 900 pixlov. Má matnú povrchovú úpravu a je chránený tvrdeným sklom. Bohužiaľ nevýhodou displeja sú pozorovacie uhly a skutočne nízka svietivosť. Aj pri nastavení maximálneho jasu sa budete často (hlavne pri práci vonku, alebo presvetlených priestoroch) stretávať so slabšou viditeľnosťou. Ak však nájdete trochu tieňa, alebo máte kanceláriu, kde na displej nebude priamo svietiť slnko, budete bez problémov. Skoro som zabudol, ak budete holdovať ovládaniu pomocou dotyku, prichystajte si do tašky s notebookom aj kvalitnú handričku. Otlačkom sa je takmer nemožné vyhnúť.

Lenovo ThinkPad S440

Otlačkom na displeji sa nevyhnete

Nové Lenovo ThinkPad S440 sa spolieha na moderné procesory Intel Haswell, pričom v našej S440-ke bilo 1,80 GHz srdce Intel Core i7-4500U. Jeho hlavnou výhodou je možnosť znižovania výkonu a tým aj odberu energie v prípade potreby a to bez toho, aby si používateľ notebooku čokoľvek všimol. Práve vďaka nemu sa hravo dostanete pri bežnej kancelárskej práci na hranicu desiatich hodín, čo je už pomerne slušný výkon. Ak budete hojne využívať Wi-Fi a sem-tam si pozriete na internete aj nejaké to video, rátajte s výdržou zhruba na úrovni siedmych hodín. Oceňujem aj možnosť rýchleho nabíjania Li-Pol batérie, kedy ju pomocou pribaleného adaptéra nabijete z prázdna na 90% kapacity za 45 minút! Operačná pamäť má k dispozícii jediný slot, v ktorom nájdete 8 GB (1 600 MHz) modul, takže ju v súčasnosti nie je možné rozšíriť. Ak sa však objavia moduly s kapacitou 16 GB nebude to žiadny problém.

Lenovo ThinkPad S440

Testovaná verzia bola vybavená 256 GB SSD diskom, takže oproti bežným HDD sa budete môcť tešiť z tichého chodu a okamžitých reakcií. ThinkPad S440 je vybavený dvojicou grafických kariet. Väčšinu času pobeží tá integrovaná (Intel HD Graphics 4400) a pri graficky náročnejších úlohách sa aktivuje grafická karta AMD Radeon HD 8670M s 2 GB vlastnej pamäte. Všetko môžete nechať na automatike, alebo ak sa chcete s nastaveniami grafických kariet hrať, máte aj takúto možnosť. Napríklad pre úsporu energie môžete dedikovanú grafickú kartu úplne zakázať a spoliehať sa tak iba na tú integrovanú. Grafický výkon nebude postačovať na najnovšie herné tituly, ale to ani nie je oblasť kam má S440-ka namierené. Mierne otravne na mňa pôsobil ventilátor. Spúšťa sa síce iba v prípade, že vyťažíte procesor na maximum, ale jeho štart je naozaj hlučný. Okamžite sa totiž roztočí do maximálnych otáčok, ktoré následne klesnú na požadovanú úroveň. Ak radi pracujete v noci v tichu, ako napríklad ja, tak vás tento zvuk istotne prebudí v momente, keď budete pred S440-kou už zaspávať.

Lenovo ThinkPad S440

Duálny mikrofón sa hodí pri videohovoroch

Ak spomeniem multimediálnu výbavu, tak nesmiem zabudnúť na stereo reproduktory, ktoré sú umiestnené v spodnej, skosenej časti a na výkone im to určite neprospieva. Nepomôže im ani technológia Dolby. Ich prejav je možné označiť za slabší priemer. Chýbať samozrejme nesmie ani integrovaná webkamera, ktorá má rozlíšenie 1 Mpx a jej kvalita sa hodí tak maximálne na núdzové videotelefonovanie. Ak by ste S440 chceli využiť aj na videokonferencie, pravdepodobne spravíte lepšie ak zainvestujete do externej a podstatne lepšej kamery. Vyzdvihnúť však musím integrovaný duálny mikrofón, ktorý prenáša zvuk vo veľmi dobrej kvalite. O zabezpečenie vašich údajov sa stará čítačka otlačkov prstov s podporou technológie Intel Anti-Theft. Bohužiaľ ju nevyužijete na prihlásenie do systému. Tu si musíte vystačiť s dostatočne bezpečným heslom.

Lenovo ThinkPad S440

Operačným systémom novinky je ako inak Microsoft Windows 8 Pro. V dobe recenzie bola aktuálne uvoľnená aj aktualizácia na najnovšiu verziu Windows 8.1, po jej inštalácii sa však objavili problémy so spánkom, takže som sa musel vrátiť na zálohovanú pôvodnú verziu. Záloha systému je pritom uložená priamo na disku a jej obnova je otázka niekoľkých minút. Ostáva dúfať, že Lenovo čoskoro vydá aktualizované ovládače pre Windows 8.1, čím sa problém zo spánkovým režimom odstráni. Lenovo vybavilo svoj Ultrabook niekoľkými doplnkovými aplikáciami, ale nemusíte sa báť, že po jeho zapnutí budete mať počítať plný zbytočného softvéru. Nájdete tu napríklad Lenovo Cloud Storage (SugarSync), Lenovo Companion, Lenovo Toast, Lenovo Support, Lenovo ThinkVantage a množstvo iných.

Lenovo ThinkPad S440

Lenovo ThinkPad S440 je krokom tým správnym smerom. Ak hľadáte pracovný Ultrabook a doposiaľ ste sa obzerali po rade ThinkPad Edge môže novinka osloviť práve vás. Ponúka totiž menšie, štýlovejšie a zároveň aj lepšie spracované telo, ktoré nie je zbytočne zaťažené funkciami určenými najmä pre veľké firmy. Bohužiaľ sa budete musieť zmieriť s nie príliš vydareným displejom a to najmä ak často pracujete v teréne. Na druhú stranu si vás S440 získa pohodlnou a tichou klávesnicou, veľmi dobrou výdržou a samozrejme aj dostatočným výkonom na bežnú kancelársku prácu.

 

Hodnotenie: 4/5

 

spracovanie a hliníkové telo, výdrž na jedno nabitie, pohodlná klávesnica

 

svietivosť a pozorovacie uhly displeja, hlučný ventilátor, chýba indikácia stavu nabíjania

Lenovo ThinkPad S440

Po nainštalovaní aktualizácie na Windows 8.1 si nezabudnite stiahnuť aj TECHBOX aplikáciu

Cena: 1 299,00 € (pozri na lenovoonline.sk) Rozmery 333 x 225 x 22,5 mm, 1,92 kg Displej HD+ Antiglare Display LED, 14“ (1 600 x 900 px, 250 nit) Hardvér Intel Core i7-4500U (2 jadrá, 1,8-3,0 GHz), GPU Intel HD Graphics 4400 + AMD Radeon HD 8670M 2 GB, 8 GB (1 600 MHz) DDR3 RAM, 256 GB SSD, Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, Intel WiDi, stereo Dolby reproduktory, 720p webkamera, 2x USB 3.0, HDMI, RJ-45, 3,5 mm jack, SDXC čítačka, Li-Pol 46 Wh Softvér Windows 8 Pro 64-bit, LenovoToast, Lenovo Companion, Nitro Pro 8, Lenovo Cloud Storage by SugarSync, Absolute Data Protect, Lenovo QuickControl, Lenovo QuickDisplay, Lenovo ThinkVantage

Foto: TECHBOX