RECENZIA Huawei MediaPad X1 7.0 – šikovný, ale nedostupný

Na výstave Mobile World Congress 2014 sa Huawei pochválil hneď niekoľkými novinkami. Najviac nielen mňa zaujal minimalistický tablet MediaPad X1, ktorý pri minimálnych rozmeroch ponúka 7-palcový Full HD displej. Má však niekoľko nevýhod. Akých?

Huawei MediaPad X1 7.0

Huawei si pri predstavovaní novinky nekládol absolútne servítku pred ústa a s chladnou hlavou porovnával prednosti nového 7-palca s jeho hlavnými konkurentmi, resp. najpredávanejšími tabletmi renomovaných výrobcov. Nemal problém MediaPad X1 porovnať s iPadom mini či Nexusom druhej generácie. Papierovo vyhral hlavne v rozmeroch. Veď ponúknuť 7-palcový displej, ktorý má po stranách len 2,9 mm rámik je úctyhodné. Spracovanie nie je o nič horšie. Čínsky výrobca si dal záležať a nechýba ani hliník na zadnej strane. Novinka sa predáva (zatiaľ len vo svete) v čiernej a bielej farbe, obe verzie majú zhodný jemný strieborný lem okolo okraja prednej časti. Tú z obrovskej časti zaberá displej. Nad ním je slúchadlo, senzory a až 5 Mpx webkamera so širokým uhlom záberu. Pod ním však nie je nič. Známe androiďácke tlačidlá nájdete v podobe softvérových tlačidiel na displeji, ale k nim sa ešte vrátime.

Huawei MediaPad X1 7.0

Displej s uhlopriečkou 7 palcov má rozlíšenie príjemných 1 200 x 1 920 pixlov čo je jemnosť okolo 323 PPI. Displej je typu IPS s LPTS technológiou (low-temperature poly-silicon) pre šetrenie batérie. Podanie farieb je výborné, čitateľnosť na slnku taktiež. Nemám mu tak čo vytknúť (lesklý povrch má predsa každý).

Huawei MediaPad X1 7.0

Spodná časť obsahuje microUSB port a otvor mikrofónu. Aj vy ste si zrátali 1+1? Áno, MediaPad X1 je schopný aj telefonovania! Pri šírke zariadenia cez 10 cm a hmotnosti takmer 240 gramov je to ale poriadne nepohodlné. S Bluetooth slúchadlom je to však už iná káva. MicroUSB port je mimochodom naopak, akoby po vzore HTC.

Huawei MediaPad X1 7.0

Horná strana MediaPadu X1 má opäť otvor mikrofónu (slúžiaceho na elimináciu okolitých ruchov) a 3,5 mm audio konektor.

Huawei MediaPad X1 7.0

Ľavá strana je kompletne prázdna, pekne úhľadná.

Huawei MediaPad X1 7.0

Naopak, pravá strana tabletu má prvkov viac ako dosť. Zhora nadol sa nachádza šuplík na microSDXC kartu, ovládanie hlasitosti, ON/OFF tlačidlo a druhý šuplík na micro SIM kartu.

Huawei MediaPad X1 7.0

Zadná strana je z väčšej časti z hliníka, v hornej a spodnej časti je však použitý plast pre antény. V hornej plastovej časti je šošovka 13 Mpx fotoaparátu a malý LED blesk. V spodnej plastovej časti je zas mriežka mono reproduktoru, ktorý neoslní kvalitou, no je vcelku hlasný.

Huawei MediaPad X1 7.0

Prekvapením novinky je viac ako pohodlné držanie v jednej ruke. Šírka mierne presahujúca 10 cm je ideálna aj na nosenie v zadnom vrecku pánskych nohavíc, zmestí sa však aj do vrecka dámskych nohavíc. Nosenie je už však menej pohodlné.

Huawei MediaPad X1 7.0

Vo vnútri tabletu je to však už o niečo horšie. Nemôžem povedať, že je to zlé, ale horšie. S cenou okolo 400 € by som osobne očakával tablet, ktorý je o niečo výkonnejší. Pri bežnej práci ako prezeranie webových stránok, pozeraní YouTube videa či základných kancelárskych aplikáciách to nepocítite, zlom nastáva pri zapnutí Full HD videa či náročnejších HD hrách. Procesor Hisilicon s taktom 1,6 GHz na každé zo štyroch jadier jednoducho nepatrí medzi špičku, ide skôr o kompromis. Našťastie výrobca osadil novinku aspoň 2 GB pamäťou RAM a 16 GB flash pamäťou, z ktorej je dostupných zhruba 11 GB. O slabšom výkone napovedá aj výsledok testov z AnTuTu X – 13 208 b., resp. 3DMark – 5 962 b. Ice Storm Unlimited a 4 182 b. Ice Storm Extreme. Oproti konkurencii v podobe napríklad Google Nexus 7 II je to výrazný výkonnostný pád.

POZRITE SI: RECENZIA Google Nexus 7 II: kráľ sedempalcov si upevňuje moc

Huawei MediaPad X1 7.0

Ak používate inú značku, ako Huawei, mierne ostanete prekvapení rozhraním Emotion UI 2.0 v staršom OS Android 4.2.2. Rozhranie priamo od Huawei totiž nepozná klasické menu, všetky aplikácie máte na úvodných obrazovkách.

Huawei MediaPad X1 7.0

Zaujímavosťou je napríklad dvojité poklepanie po vypnutom displeji na jeho prebudenie či široké možnosti nastavenia. Ovládanie pohybom dovolí nielen stlmiť tablet preklopením, ale napríklad trasením preusporiadať aplikácie na ploche, naklonením posunúť ikony aplikácie na ploche alebo známe priblíženie k uchu pri kontakte na jeho zavolanie. Škoda len, že ani jedno poriadne nefungovalo.

Huawei MediaPad X1 7.0

Praktickejším doplnkom je plávajúce tlačidlo, ktoré si môžete umiestniť do ľavej alebo pravej časti displeja. Po jeho otvorení sa zobrazí pätica ikon pre základné úkony, ale aj kancelárske aplikácie (kalendár, poznámky, správy a kalkulačka) či rýchle vyčistenie pamäte RAM.

Huawei MediaPad X1 7.0

Potešila ma však appka Phone manager, ktorá vie veľmi slušne vyčistiť tablet od zbytočností, vie zastaviť aplikácie, ktoré nemusia bežať pri vypnutom displeji a mnoho ďalších drobností, ktoré nešetria len miesto, ale aj batériu.

Huawei MediaPad X1 7.0

Tá má mimochodom kapacitu 5 000 mAh a vďaka funkcii Reverse Charging ju môžete využiť aj na dobíjanie inej batérie, napríklad vášho smartfónu. Potrebovať však budete microUSB-microUSB kábel, ktorý v balení nenájdete.

Huawei MediaPad X1 7.0

13 Mpx fotoaparát od Sony má aj také funkcie ako sledovanie objektu, nastavenie expozície (+/- 2 EV), sýtosti, kontrastu alebo jasu. Poteší tiež HDR video, digitálny stabilizátor obrazu alebo režim skrášlenia, no vo Full HD rozlíšení funguje len spomínaná stabilizácia obrazu. Inak sú nastavenia vcelku chudobné, potešili by viac komplexnejšie nastavenia. Počas natáčania nie je ale možné fotografovať. Škoda. Potešila ma však možnosť zhlukového snímania podržaním softvérovej spúšte či veľmi vydarená kvalita snímok. 13 Mpx snímač od Sony robí svoje. Horšie je to však s videami. Tie sú priemernej až podpriemernej kvality, je citeľná vysoká kompresia.

Huawei MediaPad X1 7.0

Huawei MediaPad X1 7.0

Huawei MediaPad X1 7.0

5 Mpx webkamera je ideálna aj na selfies, nechýba je dokonca režim skrášlenia v 10 krokoch či odpočítavanie záznamu.

Huawei MediaPad X1 7.0

V novinke nájdete aj niekoľko predinštalovaných hier ako Dragon Mania, Real Football, Spider-Man, Total Conquest či World at Arms.

Huawei MediaPad X1 7.0

Z aplikácií by vás mohli zaujať napríklad appka na zálohovanie, Kingsoft Office či šikovný správna súborov.

Huawei MediaPad X1 7.0

Huawei MediaPad X1 na Slovensku síce nekúpite a ani sa neočakáva jeho oficiálny vstup na trh. Ide však o zariadenie dostupné vo svete, takže zdatnejší v on-line nakupovaní nebudú mať problém si tento pomerne šikovný tablet zadovážiť. Vzhľadom na výbavu a cenu ide o vcelku slušnú voľbu, ktorú nebudete v zásade ľutovať (pokiaľ mu prepáčite niekoľko nedostatkov), hlavne čo sa týka vyladenosti systému. Ten by našťastie mohol byť o čosi lepší s updatom na Android 4.4.

Huawei MediaPad X1 7.0

Hodnotenie: 4,5/5

+ cena, dizajn a rozmery, 5 Mpx webkamera

–  slabší hardvér, chýba NFC a FM rádio

Cena 399,00 € Rozmery 183,5 x 103,9 x 7,18 mm, 239 g Displej 7“ LPTS (1 200 x 1 920 px), Gorilla Glass, ovládanie v rukaviciach Hardvér Hisilicon Kirin 910 (4 jadrá, 1,6 GHz), grafika Mali450-MP4, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,6 GB dostupných), 13 Mpx CMOS snímač, f/2,2, AF, LED blesk, Full HD video, HDR, 5 Mpx Full HD webkamera, microSDXC slot, Wi-Fi a/b/g/n/ac s DLNA, BT 4.0, microUSB, GPS/GLONASS, gyroskop, digitálny kompas, 3,5 mm audio, mono reproduktor, Li-Pol 5 000 mAh, Reverse Charging Softvér Android 4.2.2, Emotion UI 2.0, Phone manager, Kingsoft Office, správca súborov

Huawei MediaPad X1 7.0

Foto: TECHBOX