Huawei Honor 2 – nový pán Najvýhodnejší?

Je fascinujúce, ako rýchlo sa vyvíjajú nové smartfóny. Prakticky každý mesiac-dva-tri príde nejaké prevratné vylepšenie. Problém však je, že high-end modely, ktoré obyčajne revolučné novinky nesú na svojich pleciach, sú drahé a nie každý si ich môže dovoliť. Preto je dobre, že existujú výrobcovia ako Huawei a modely ako Honor 2, ktoré sa ponáhľajú, aby nám vytúžené novinky priniesli za čo najnižšiu cenu.

Naše hodnotenie

71%
0 100

Výhody

  • cena
  • HD displej
  • vysoký výkon

Nevýhody

  • slabší fotoaparát
  • zahrievanie
  • výdrž v záťaži

Jednou vetou

Pohľad na odporúčanú cenu 310 € hovorí jednoznačné áno pre kúpu tohto smartfónu.

Huawei Honor 2

Na úvod si musíme ujasniť, s kým máme vlastne tú česť. Nie že by bolo treba nástupcu populárneho smartfónu Huawei Honor zvlášť predstavovať. Vznikla však určitá dezinformácia a pod menom Huawei Honor 2 môžete nájsť viacero rôznych prístrojov. Najmä sa nenechajte zmiasť niektorými našimi e-shopmi, ktoré toto meno prisúdili lacnejšiemu Huaweiu Ascend G600. To je mimochodom tiež zaujímavý kúsok – za približne 270 € vám ponúkne veľký 4,5“ qHD displej, dvojjadrový procesor, 768 MB RAM, 8 Mpx fotoaparát a Android 4.0. S Honorom ale nemá nič spoločné. Avšak aj reálny Huawei Honor 2 existuje minimálne v dvoch verziách, ktoré sa líšia minimálne veľkosťou operačnej pamäte. My sme testovali variant U9508 s 1 GB RAM, model s dvojnásobkom sa u nás predávať nebude. Takisto spomínaný Ascend G600 má z trhu čoskoro zmiznúť, testovaný Honor 2 ho totiž nahradí.

Huawei Honor 2


 

Za slávu a česť

Slovo Honor v preklade znamená česť alebo úcta a dobre vystihuje situáciu, ktorú predchodca testovaného modelu priniesol svojmu výrobcovi, ktorý sa vtedy ešte potýkal s predsudkami a dešpektom. Dnes už o kvalite a konkurencieschopnosti Huaweiu nepochybuje snáď nikto a testovaný Honor 2 dáva za pravdu. Spracovanie sa vyhlo chybám, hoci konštrukcia je s výnimkou malého rámčeka po bokoch plastová. Veľký zadný kryt je pogumovaný, čo prospieva pohodlnému používaniu. Po jeho sňatí si môžete vychutnať pohľad na veľkú batériu, prázdny microSD slot (ktorý už zasa prestáva byť samozrejmosťou) a šachtu na SIM kartu, dokonca v štandardnom „veľkom“ vyhotovení. Vypínač a ovládač hlasitosti sú logicky na pravoboku, rovnako ako 3,5 mm jack v hornej stene. Horšie je to s umiestnením microUSB konektora vľavo a nie dole.

 

Huawei Honor 2

 

Zadná strana okrem fotoaparátu, LED blesku a hrdých nápisov „8 Mpx“, „BSI“ a „Full HD“ hostí aj dvojicu reproduktorov, ktoré sú podporené technológiami od Dolby. No zvuk je len priemerný, čo sa týka hlasitosti aj kvality, priestorovému efektu zasa prekáža ich blízkosť, takže sa naskýta otázka, či by nestačil jeden. Fotoaparát u predchodcu skôr sklamal, takže sme čakali veľké zmeny k lepšiemu. Žiaľ napriek teoretickým predpokladom sme sa veľmi nedočkali, priemerný snímač za horších svetelných podmienok produkuje pomerne veľa šumu a nepomáha mu ani dostatok nastavení vrátane HDR režimu. Video dokáže Honor 2 natočiť vo Full HD a automaticky preostruje, záznam zvuku je priemerný až podpriemerný. Nechýba 1,3 Mpx webkamera so záznamom 720p videa, vďaka prítomným efektom deformovania tváre môžete pobaviť priateľov vtipnými autoportrétmi.

 

Huawei Honor 2

 

Výkon na hranici možností

Displej zariadenia používa na 4,5“ uhlopriečke technológiu IPS, ktorá mu garantuje široké pozorovacie uhly. Nechýba automatický jas. Veľkým ťahákom bude určite HD rozlíšenie, ktoré Honor 2 prináša ako jeden z najlacnejších prístrojov. Rovnako silnou zbraňou bude asi aj výkon. Použitý procesor HiSilicon K3V2 má štyri jadrá a 16-jadrovú integrovanú grafiku. Taktovaný je na 1,4 GHz. Nečakal som od neho veľa a to bola chyba – HTC One X s Tegrou 3, ktorú považujeme za etalón triedy, to v benchmarkoch poriadne natrel, hoci hlavne vďaka rýchlemu prenosu súborov. Na štvorjadrový 28 nm Snapdragon samozrejme K3V2 nemá. Nevýhodou je však výrobná technológia, konkrétne 40 nm. „Vďaka“ nej má čipset pomerne vysokú spotrebu a pri dlhšom hraní (doslova hraní, bežné používanie nevadí) pocítite jasné a nezanedbateľné zahrievanie celého zadného krytu. Nuž, Tegra je taká istá a na 28 nm procesory v tejto triede si ešte nejaký čas počkáme.

 

Huawei Honor 2Huawei Honor 2

 

Čo sa týka operačnej pamäte, z 1 GB vám je k dispozícii v Androide 4.0.4 čosi vyše 400 MB, čo je úplne komfortná hodnota. Úložisko má kapacitu 8 GB, z toho je vám k službám čosi vyše 5. To je dobre, lebo možnosť presúvať aplikácie na pamäťovú kartu chýba a ak si chcete dopriať moderné HD hry, polovičná kapacita by vám nestačila.

 

Huawei Honor 2

 

Softvér bez zbytočných zásahov

Ako už bolo spomenuté, testovaný kus bežal na operačnom systéme Android 4.0.4. Zaujímavé však je, že Huawei zvolil iné usporiadanie senzorových tlačidiel pod displejom, ktoré by skôr zodpovedalo logike Androidu 2.3. Totiž tlačidlo správcu spustených aplikácií chýba a jeho funkcia je nahradená podržaním domčeka. Naopak, navyše je tu staré známe tlačidlo, ktoré vyvoláva menu aplikácie. Riešenie to nie je zlé – vypustením tlačidla „menu“ z Androdu 4.0 podľa nás Google urobil chybu.

 

Huawei Honor 2Huawei Honor 2

 

Súčasná verzia nadstavby Huaweiu patrí k tým ľahším. Nejde ešte o prepracované rozhranie Emotion, ktoré výrobca nedávno ohlásil. Na zamknutej obrazovke ponúka okrem widgetov štyri skratky, ktoré vás po odomknutí posunú buď klasicky na plochu, do fotoaparátu, správ alebo telefónnych hovorov. Launcher zaujme voľbou motívov (zatiaľ troch) i niekoľkými vlastnými widgetmi. Informačná lišta má už tradične doplnené skratky. Doplnených aplikácií nie je veľa, výrobca prakticky pridal iba nutnosti, ktoré „holému“ Androidu chýbajú – napríklad poznámky, správcu súborov či zálohovanie. Aspoň nebudete mať v smartfóne zbytočný „balast“, ktorý sa dá ťažko odstrániť a z Play si doplníte presne to, čo chcete.

 

Huawei Honor 2

 

Batéria už nie je výhodou

Pôvodný Huawei Honor mal pri 4“ WVGA displeji a jednojadrovom procesore výbornú kapacitu batérie 1 900 mAh, ktorá výdrž smartfónov premenila z nevýhody na zbraň. Dvojka samozrejme batériu zväčšila, a to na 2 230 mAh/8,47 Wh. Asi si ľahko spočítate, že nárast kapacity o 330 mAh nedokáže kompenzovať zväčšenie displeja, navýšenie rozlíšenia na HD, štvornásobok procesorových a dokonca osemnásobok grafických jadier. Batéria Honoru 2 nie je slabá a nie je jeho nevýhodou, avšak je len priemerná a Huawei tak prišiel o jednu z najsilnejších zbraní predchodcu. V praxi výdrž záleží od toho, ako dlho máte rozsvietený displej – 4,5“ HD panel obyčajnej technológie totiž svoju porciu energie rád príjme, rovnako ako výkonný procesor staršej výrobnej technológie. Naopak, v spánku je spotreba úplne zanedbateľná. Takže nie je problém pustiť si hru a batériu vybiť za 3-4 hodiny, rovnako ako pri asketickom používaní vydržať bez nabíjačky týždeň.

 

Huawei Honor 2

 

Oplatí sa teda nový Honor 2 kúpiť? Pohľad na odporúčanú cenu 310 € hovorí jednoznačné áno. V tomto Huawei síce nedostanete nič špičkové, ale výrobca vám nadelí len toľko, koľko skutočne dokážete využiť. A čo je dôležité, na rozdiel od konkurencie nedevastuje prístroj výrazne poddimenzovanou batériou. Takže ak nechcete absolútny high-end alebo naň nemáte, ale po HD displeji a štvorjadre túžite, prípadne chcete mobil so solídnou morálnou životnosťou, Honor 2 vám môžeme odporučiť.

 

Cena 310 € Rozmery 134 x 67,5 x 10,5 mm, 145 g Displej 4,5“ IPS, 720 x 1 280 px, 326 PPI Hardvér HiSilicon K3V2 (4 jadrá, 1,4 GHz, vlastné 16-jadrové GPU, 40 nm), 1 GB RAM, 8 GB užívateľská pamäť (5 GB voľná), microSD, GPS, HSPA+, Wi-Fi, Bluetooth 3.0, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED blesk, HDR, Full HD video), 1,3 Mpx webkamera (HD video), batéria Li-Ion 2 230 mAh/8,47 Wh Softvér Android 4.0.4, nadstavba Huawei, správca súborov, zálohovanie, poznámky

 

Komentáre k článku