RECENZIA: HP ENVY TouchSmart 4 – prerastený Ultrabook

Po otestovaní tohto „drobca“ som zistil, že pojem Ultrabook má veľmi široký význam. HP pripravilo používateľom vcelku sympatické zariadenie, ktoré však bude ťažšie konkurovať iným prístrojom.

HP ENVY TouchSmart 4

Na margo veľkosti a hmotnosti musím hneď na začiatku podotknúť, že ak by som na tele prístroja nevidel nálepku Ultrabook, nikdy by som si to o novinke ani nemyslel. Hmotnosť 2,17 kg a hrúbka 2,3 cm nie sú práve smerodajné pri kúpe kompaktného a ľahko prenosného prístroja. Iste, HP neurčuje podmienky získania tohto označenia, no nič mu nebránilo v tom, aby nešlo na samú hranicu, aby vytvorilo tenšie zariadenie. Pritom limit 23 mm sa vzťahuje len na konvertibilné tablety, nie klasické notebooky.

HP ENVY TouchSmart 4

Ale aby som nezačal len v zlom, 14-palcové HP ENVY s modelovým označením TouchSmart 4-1160ec ponúka používateľom slušný pracovný výkon. Vo vnútri je osadený Intel Core i5 s taktom 1,7 GHz, ktorý zastupuje čipom Intel HD 4000 aj grafickú kartu. Počas bežnej kancelárskej práce, prezerania Full HD videí alebo hrania jednoduchých hier vo forme aplikácii nemá zariadenie s výkonom žiaden problém. Nevyrušuje ma ani chod ventilátora. Náročné hry či zložité programy by už ale tomuto HP-čku robilo problém rozchodiť.

HP ENVY TouchSmart 4

Testovaná verzia má 4 GB DDR3 RAM pamäť, no pre špecifických používateľov je HP schopné ENVY TouchSmart 4 vybaviť až 16 GB operačnej pamäte. Oslovilo ma i hybridné riešenie diskového priestoru, ktoré je zárukou nižšej ceny zariadenia. Vo vnútri sa nachádza klasický 500 GB HDD (5 400 rpm) s 32 GB medzipamäťou vo forme SSD disku. Tento hybrid ponúka rýchly štart systému a zároveň veľké úložisko, avšak za cenu menšej rýchlosti a zvuku pevného disku počas práce. Výdrž batérie sa pohybuje pri bežnej kancelárskej práci na úrovni šiestich hodín.

HP ENVY TouchSmart 4

Konštrukcia zariadenia pôsobí kvalitne, celé telo je z kovu, okrem spodnej strany, kde sa nachádza pogumovaný plast. Jeho vzhľad a použité farebné odtiene pôsobia ako celok veľmi elegantne. Nešikovné je ale otváranie, musíte použiť obe ruky, teda jedna pridržiava časť s klávesnicou a druhá otvára displej. Písanie s priateľmi alebo tvorenie dlhých textov je na klávesnici vcelku pohodlné, niektorým však môže chýbať podsvietenie, ktoré je v tejto kategórii takmer štandardom. Problém mi robí aj hrúbka spodnej časti, no zvyknúť sa dá na všetko. Touchpad funguje spoľahlivo a presne, jeho stláčanie pre kliknutie reaguje na celej ploche.

HP ENVY TouchSmart 4

Veľké výhrady mám najmä k displeju, ktorý dosahuje 14 palcov a používa staré rozlíšenie 1 366 x 768 pixlov. Raster je viditeľný okom aj z bežnej pracovnej vzdialenosti. O nič lepšie na tom nie sú ani pozorovacie uhly, obraz sa pri miernom naklonení ihneď stráca. Pozitívnou vlastnosťou je vďaka inštalovanému systému Windows 8 dotyková plocha, ktorá zrýchľuje a prospieva ovládaniu tohto systému. Kladne hodnotím aj množstvo portov. Majitelia majú k dispozícii HDMI, 2x USB 3.0, USB 2.0, Ethernet, čítačku pamäťových kariet a konektory pre slúchadlá a mikrofón. Integrovaná HD webkamera podáva štandardný výkon.

HP ENVY TouchSmart 4

HP v niektorých prístrojoch využíva služby Beats Audio a bokom nezostal ani tento Ultrabook. Produkovaný zvuk môžem hodnotiť ako nadpriemerný. Samozrejmosťou je použitie Wi-Fi so štandardom 802.11 b/g/n či Bluetooth modul. Zariadenie sa však môže pochváliť aj bezdrôtovým prenosom HD videa prostredníctvom technológie WiDi.

HP ENVY TouchSmart 4

Prístroj od HP by som osobne do kategórie Ultrabookov iste nezaraďoval. Ale ak už  mám hodnotiť tento TouchSmart ako skutočný Ultrabook, za jednoznačné mínus označím jeho veľkosť, hmotnosť a displej. Pri cene, ktorá atakuje 900 € by som rozhodne čakal viac. Ak ste však ochotní akceptovať tieto nevýhody, preferujete značku HP a chcete zariadenie s dotykovým displejom, budete spokojní.

HP ENVY TouchSmart 4

Cena : 869,00 €

Hodnotenie: 3,5/5

Rozmery 34,22 x 23,72 x 2,3 cm, 2,17 kg Displej 14“ displej (1 366 x 768 b.), lesklý, LED podsvietenie, dotykový Hardvér Intel Core i5-3317U 1,7 GHz, Intel Graphics HD4000, 4 GB DDR3 RAM (1 333 MHz), 500 GB HDD (5400 ot./min.) + 32 GB SSD, Wi-Fi b/g/n, WiDi, Bluetooth 2.1, 1,3 Mpx HD webkamera, 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, 2x 3,5 mm jack (slúchadlá, mikrofón), čítačka SDXC, Beats Audio reproduktory 2.1 kanálové so subwooferom, 4-článková batéria (výdrž približne 6 hod. Softvér OS Windows 8 64-bit

HP ENVY TouchSmart 4