Honor 4X: lacné osemjadro kladivom konkurencie?

Huawei ani po vytvorení samostatnej značky mobilov Honor nespí na vavrínoch a zásobuje trh zariadeniami aj s týmto označením. Do slovenských obchodov sa dostal nový zástupca tohto mena Honor 4X. Čo od neho môžeme očakávať?

Naše hodnotenie

78%
0 100

Výhody

  • DTS sound
  • stereo záznam zvuku
  • kvalitne snímajúci fotoaparát
  • LTE na oboch SIM
  • plynulý chod systému

Nevýhody

  • slabá čitateľnosť displeja na slnku
  • nevyberateľná batéria
  • málo režimov a scén fotoaparátu

Jednou vetou

Honox 4X má kvalitný displej, podporu 4G na oboch SIM kartách, osemjadrový procesor so slušným výkonom a hudobný prehrávač s DTS sound.

Honor 4X

Už pri prvom uchopení ihneď zistíte, že Honor 4X nie je žiadny drobec. Veď viac ako pätnásť centimetrovú „placku“ s hmotnosťou 171 g budete v ruke cítiť dvakrát. Väčšie rozmery však nie sú samoúčelné. Tento smartfón do seba pojal 5,5-palcový displej s HD (720p) rozlíšením. Jeho plocha rozmerov 68 x 121 mm umožňuje pohodlné čítanie, písanie, ale aj hranie hier.

Honor 4X

Farebná vernosť a pozorovacie uhly displeja sú na vysokej úrovni. No čitateľnosť v exteriéri za slnečného dňa vás dosť potrápi. Nepomôže ani maximálna úroveň jasu, tobôž nie jeho automatická regulácia. Funkčné ovládacie tlačidlá (Späť, Domov, Menu / Multitasking), ktoré sú dotykové, výrobca umiestnil pod displej.

Škoda ale, že nie sú podsvietené, za šera, či v tme sa ťažšie nahmatávajú. Nemusím pripomínať, že nad displejom sú popri reproduktore slúchadla senzory osvetlenia a priblíženia a tiež predný fotoaparát. Tomu sa ale povenujem neskôr.

Honor 4X

Zaujímavo je vyriešené tlačidlo Zapnutia – Blokovania, umiestnené na pravej strane pod dvojtlačidlom hlasitosti. Nielen že je farebne odlíšené, ale je na mierne vyvýšenej plôške, čo zlepšilo jeho nahmatanie v tme. 3,5 mm konektor slúchadiel a microUSB port sú na protiľahlých stranách, navrchu a naspodku. Prijal by som ich skôr vedľa seba.

Honor 4X

Na spodnej strane je aj hlasitý reproduktor. Toto výrobcovi kvitujem, pretože to zlepšuje počuteľnosť hudby alebo zvonenia, než keby bol vzadu. Reproduktor je, žiaľ, len jeden, ale mikrofóny má Honor 4X dva, čo poslúži nie iba na elimináciu okolitého ruchu, ale aj na stereofónne nahrávanie zvuku.

Hudobný prehrávač nemá ekvalizér, zato má režim DTS, s ktorým si hudbu dostatočne vychutnáte cez kvalitné slúchadlá, alebo pripojením telefónu k Hi-Fi sústave.

Honor 4X

Zadný plastový kryt s jemnou, elegantnou textúrou je pri takejto veľkosti náchylnejší na poškodenie, preto buďte opatrní pri jeho odnímaní. Pod ním je ukryté to najdôležitejšie, teda slot microSD pamäťovej karty (do 32 GB) a predovšetkým dve zásuvky pre SIM karty rozmeru Micro.

A tu si Honor 4X zaslúži ďalšiu pochvalu. Za čo? Za to, že na oboch SIM kartách je implementovaná podpora 4G (LTE) sietí operátorov. To ani dnes ešte stále nie je samozrejmosťou. Ak ste mimo signálu 4G, dátovo môžete využiť HSPA+, prípadne aj Wi-Fi pripojenie do internetu. Podpora NFC však tomuto smartfónu chýba.

Honor 4X Honor 4X

Honor 4X je vybavený systémom Android ešte vo verzii 4.4.2. Výrobca však sľubuje čo najskoršiu aktualizáciu na nový Lolipop, teda Android 5.0. Nosný systém je výrobcom doplnený o nadstavbu EMUI 3.0. Tá telefónu dodáva osobitý charakter. Klasiké menu aplikácií, na ktoré sme zvyknutí z drvivej väčšiny mobilných zariadení, tu nie je. Podobne, ako v smartfóne BenQ F5.

Všetko je teda na domácich obrazovkách. K udržiavaniu poriadku na nich rozumne napomáha vytváranie priečinkov. Starším, alebo zrakovo hendikepovaným príde vhod Jednoduchý štýl domovskej obrazovky. Horná výsuvná lišta, má dve časti. Plochu s upozorneniami a časť so skratkami najdôležitejších nastavení.

Honor 4X Honor 4X

V nastaveniach smartfónu je zopár zaujímavých položiek. Režim Nerušiť umožní prijímať hovory a správy len z povolených kontaktov. Inak telefón nebude zvoniť ani vybrovať. To sa zíde napríklad počas porady.

V položke Chránené aplikácie nastavujete možnosť behu aplikácií po vypnutí displeja. To, cez aké pripojenie (a či vôbec) sa majú aplikácie pripajať k sieti, či cez mobilnú sieť alebo Wi-Fi, regulujete v Sieťových aplikáciách.

Honor 4X Honor 4X

Upútalo ma aj Ovládanie pohybom, kde, okrem známeho stlmenia hovorov či budíkov preklopením, alebo rozsvietenia displeja dvojitým poklepom naň, sa nachádza usporiadanie ikon domovskej obrazovky zatrasením, vypnutie displeja zakrytím dlaňou a tiež rýchle spustenie aplikácie napísaním písmena na vypnutom displeji.

Tu sú predvolené štyri písmená: c, e, m, w ku ktorým sú prioritne priradené aplikácie Fotoaparát, Prehliadač, Hudba, Počasie. Písmená sú pevne dané, aplikácie, ktoré sa ich napísaním majú spustiť, si môžete meniť.

Honor 4X Honor 4X

Chod smartfónu Honor 4X zabezpečuje procesor z dielne Huawei, konkrétne HiSilikon Kirin 620. Je to 64-bitový, osemjadrový procesor s taktom 1,2 GHz a architektúrou ARM Cortex-A53. Ten je doplnený grafikou Mali-450 MP a 2 GB RAM pamäťou. V AnTuTu sa ale Honor 4X nedostal cez 27 000 bodov a v hernom 3DMARK som tiež čakal vyššie hodnotenia (ISU: 5 175 b., ISE: 3 735 b.).

Pritom pohyb po obrazovkách bol plynulý a spúšťanie jednoduchších aplikácií pomerne rýchle. Pri náročnejších sa nejaké to zdržanie očakáva. Pri hraní hoci aj náročnejších 3D hier, alebo pozeraní streamovaných videí som prerušovanie chodu nezaznamenal. Nesmiem opomenúť, že z internej 8 GB pamäte je používateľsky dostupných 3,77 GB.

Honor 4X Honor 4X

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. Podarilo sa mi ním vytvoriť mnoho kvalitných snímok. A to aj vďaka presnému a rýchlemu zaostrovaniu na ľubovoľný blízky, či vzdialený objekt. Potešilo ma tiež snímanie makro už od cca 2-3 centimetrov.

Fotoaparát nehýri množstvom scén alebo režimov. No i tak zaznamená panorámu, zvládne aj HDR režim, Najlepšia fotografia zosníma 10 záberov, z ktorých si môžete vybrať najlepší a funkciou Zaostrenie na všetko môžete fotografie doostrovať po ich odfotení. Video si nahráte až vo Full HD rozlíšení. Prednou kamerou môžete vytvárať 5 Mpx fotografie alebo HD videá.

Honor 4X Honor 4X

Honox 4X je svojou veľkosťou blízko hranice medzi bežným smartfónom a phabletom. Len tak ho do vrecka neschováte. Má však kvalitný displej, podporu 4G na oboch SIM kartách, osemjadrový procesor so slušným výkonom, hudobný prehrávač s DTS sound, veľmi solídny fotoaparát a to všetko pod 200 eur.

Honor 4X

Honor 4X

Cena 199,00 € Rozmery 152,9 x 77,2 x 8,7 mm, 171 g Displej 5,46” IPS (720 x 1 280 px, 68 x 121 mm, 269 ppi) Hardvér CPU HiSilikon Kirin, ARM Cortex-A53 (64-bit, osemjadrový, 1,2 GHz) GPU Mali-450 MP, 2 GB RAM, 8 GB flash (3,77 GB dostupná) + microSD (do 32 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA+ (42,2/5,76 Mbps), 13 Mpx fotoaparát (4 160 x 3 120 px, AF, LED, HDR, Panoráma, Zaostrenie (dodatočné), Najlepšia fotka, zvuková spúšť, Video: Full HD 1 080p), 5 Mpx web kamera (2 592 x 1 952 px., Panoráma, Video: HD 720p), GPS + GLONAS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2x Micro SIM, microUSB + USB OTG, 3,5 mm jack, Li-Ion 3 000 mAh Softvér Android 4.4.2, EMUI 3.0, FM rádio, Hudba, Počasie, Zrkadlo, Lupa, Svetlo, Správca telefónu, Optimalizácia, Motívy, WPS Office, Kalendár, Poznámkový blok

Honor 4X

Honor 4X

 Ďalšie odborné tablet na smartfón Huawei Honor 4X nájdete na Recenzie.SME.sk.

Komentáre k článku