RECENZIA GSmart Mika MX: plná poľná za priaznivú cenu

Z elektronickej veľmoci, Taiwanu, na náš trh „pricestovali ďalšie novinky mobilných telefónov GSmart modely Mika MX a Roma RX. Neunikli našej pozornosti, a to najmä silnejší z nich. Pozrite sa, čo sme o ňom zistili a čím nás zaujal.

GSmart Mika MX

GSmart Mika MX

Smartfón GSmart Mika MX je vybavenejší a výkonovo silnejší z dvojice noviniek tohto výrobcu. Dizajn mobilu je uhladene decentný, mierne konzervatívny s rovnými líniami po stranách a zaoblenými rohmi. Nie bežné tvarovanie bočných strán (smerom dovnútra) s jemným zaoblením zadného krytu, ktorý má navyše vrúbkovaný povrch, napomáha dobrému držaniu mobilu aj pri jeho veľkosti. Jeho vyššiu hmotnosť, odvážených 162 g, budete v ruke určite cítiť.

GSmart Mika MX

Veľkosť mobilu sa odvíja od 5-palcového IPS displeja, ktorý má rozlíšenie qHD. Zdá sa vám to málo? Vďaka tomu ale displej menej zaťažuje batériu, ako pri jemnejšom rozlíšení. Na čitateľnosti mu to však vôbec neuberá. Pri meraní viditeľných rozmerov som zistili hodnoty 62 x 110,5 mm.

GSmart Mika MX

Tlačidlá hlasitosti a napájania sú na pravej strane, spúšť fotoaparátu mobilu však chýba. Výrobcu rád pochválim za umiestnenie microUSB a 3,5 mm konektorov vedľa seba, konkrétne na vrchnú stranu.

Aspoň pri nabíjaní a pripojených slúchadlách súčasne netrčia z mobilu káble každý z inej strany, čo som ocenil najmä pri jazde autom. V takejto situácii by však bolo vhodnejšie ich umiestnenie v spodnej strane mobilu.

GSmart Mika MX

Funkčné tlačidlá pod displejom majú opačné poradie, než u väčšiny konkurencie, čo je pre GSmart typické. No čo už… Šípka Späť je teda napravo, tlačidlo Menu / Multitasking naľavo. Nejaký čas mi trvalo, než som si na to zvykol. Žiaľ, tieto tlačidlá nie sú podsvietené, len lesklo zvýraznené. Žeby tiež kvôli šetreniu batérie?

GSmart Mika MX

Pri zablokovanom displeji je možné pridanie ďalších plôch, na ktoré umiestnite niektorý z prednastavených widgetov. K vybraným aplikáciám sa tak kedykoľvek dostanete priamo zo zablokovanej obrazovky. Po stiahnutí notifikačnej lišty je na vrchu displeja ikona Task managera, ktorý umožňuje spravovanie bežiacich procesov.

GSmart Mika MX

Výrobcovia dnes už väčšinou zabúdajú na klasické zvukové profily. GSmart, našťastie, nie. V mobile Mika MX síce nie sú priamo v Nastaveniach, dostupné sú cez aplikáciu Profile Manager. Prednastavené profily si môžete doplniť vlastnými, v ktorých samostatne nastavíte hlasitosť zvonenia, vibrovanie alebo podsvietenie displeja, ale aj to, či pri danom profile má byť zapnuté (vypnuté) Wi-Fi, Bluetooth prípadne GPS.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

GSmart Mika MX má 5 Mpx hlavný fotoaparát doplnený LED prisvietením. Jeho nastavenia sú dosť oklieštené, oproti väčšine konkurentov. Fotografie sú priemernej kvality, na všeobecné dokumentovanie však plne postačujú.

Prítomný je aj režim Makro, dobre zaostrujúci od cca 3 cm. Podarilo sa mi s ním zosnímať niekoľko pekných fotiek. Z prednej 2 Mpx web kamery selfie maniaci nadšení nebudú, ale na videohovory postačí.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

Maximálne rozlíšenie videa je Full HD a počas natáčania optika dokáže preostrovať obraz. Len jej to chvíľu trvá. Ak pred natáčaním zabudnete vypnúť zvuk, môžete tak urobiť na hotovom video zázname cez Galériu a následné možnosti úprav.

Video môžete aj orezať, buď zo začiatku, alebo od konca. V nastaveniach videa je možné si vybrať výstupný video a audio kodek a prítomný je aj Časozber, čo mňa osobne potešilo, keďže netreba inštalovať externú aplikáciu.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

Konektivitu mobilu Mika MX zabezpečuje nie len Wi-Fi, ale najmä dvojica mikro SIM kariet. Na krátke vzdialenosti je pre prenos súborov k dispozícii Bluetooth. Pri používaní navigácie, alebo zaznamenávaní polohy vo fotkách či videách, využijete podporu nie len GPS ale aj GLONASS.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

Keďže výrobca použil štvorjadrový, 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916), mobil zvládne dátové prenosy v sieťach 4G, a to na hlavnej SIM1. Mika MX je tak prvý GSmart mobil s podporou LTE u nás. Procesor, v súčinnosti s grafikou  Adreno 306, dáva mobilu dostatok výkonu nie iba pre bežnú prácu, ale tiež na sledovanie videí, alebo hranie aj náročnejších hier.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

Android verzie 4.4.4 výrobca vhodne doplnil a výborne vyladil, takže chod mobilu je plynulý a svižný a spúšťanie bežných aplikácií dostatočne rýchle. Avšak na lepšej lokalizácii do slovenčiny treba popracovať. Mobil GSmart Mika MX má implementovanú 1 GB RAM pamäť a z ôsmych gigabajtov internej pamäte máte k dispozícii  5,78 GB. Pamäťovou microSD kartou ju rozšírite o ďalších 32 GB.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

Milým prekvapením je silná batéria s kapacitou 3 000 mAh, ktorej nerobí problém pri rozumnej prevádzke udržať mobil pri živote aj dva dni. Táto hodnota vôbec nie je z ríše snov. Skutočne som ju pri používaní, odzrkadľujúcom väčšinu bežných mobilných používateľov (30-50 min. hovorov, 20-30 SMS, cca 2 hod. prezeranie webu cez Wi-Fi, všetko v rozpätí 24 hodín), dosiahol.

GSmart Mika MX GSmart Mika MX

Aký teda je mobilný telefón GSmart Mika MX? Vhodná zostava hardvéru s dobre vyladeným prostredím OS Android 4.4.4, podpora 4G sietí, Dual SIM režim, farebne verný 5-palcový IPS displej a hlavne silná batéria, a to všetko v hodnote pod 150 €, sú atribúty tohto mobilu. Či vás presvedčia aj ku kúpe, je, pochopiteľne, na vás, keďže v tejto cenovej hladine je konkurencia už veľmi silná. Za pozornosť ale Mika MX určite stojí.

GSmart Mika MX - ukážková fotografia

Hodnotenie: 4,5/5

+ podpora 4G a Dual SIM, Manažér zvukových profilov, preostrovanie pri natáčaní videa, silná batéria

– chýba notifikačná dióda, neúplný preklad menu, vymenené poradie tlačidiel a ich nepodsvietenie

Cena 149,00 € Rozmery 143 x 72 x 9,8 mm, 162 g Displej 4,99” IPS (540 x 960 px, 62 x 110,5 mm, 220 ppi) Hardvér CPU Qualcomm Snapdragon 410, ARM Cortex-A53 (MSM8916, štvorjadrový, 1,2 GHz) GPU Qualcomm Adreno 306, 1 GB RAM, 8 GB flash (5,78 GB dostupná) + microSD (do 32 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA+ (42,2 Mbps), 5 Mpx fotoaparát (2 592 x 1 944 px, AF, LED, HDR, Makro, Panoráma, video: Full HD 1 080p, Časozber), 2 Mpx (1 600 x 1 200 px) web kamera, GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 3 000 mAh Softvér Android 4.4.4, Manažér profilov, CM family, File Manager, LockScreen, FM rádio

 

GSmart Roma RX

GSmart Roma RX

GSmart Roma RX je chudobnejším, nie však menším, súrodencom mobilu Mika MX. Tiež má  5” IPS displej, no s rozlíšením iba  480 x 854 bodov, pri nameranej veľkosti 63 x 111,5 mm. Má oblejšie tvary a pôsobí mohutnejšie, hoci váži 152 g, teda o 10 g menej ako Mika MX.

GSmart Roma RX

5 Mpx fotoaparát nemá automatické zaostrovanie, navyše zo zadnej strany, aj s LED diódou, vytŕča. Android verzie 4.4.2 je tiež veľmi dobre prispôsobený a spoľahlivo a svižne reaguje. V tomto mobile je použitý procesor MediaTek MT6582 (4-jadr., 1,3 GHz) a grafika Mali-400, pričom RAM je iba 512 MB, takže herný dravec z Roma RX nebude.

GSmart Roma RX GSmart Roma RX

Pozitívom je podpora Dual SIM (mini + mikro), dátovým maximom HSPA do 21 Mbps. Nechýba však Wi-Fi a ani Bluetooth. Zaujímavosťou sú zvukové profily a plánované zapnutie, resp. vypnutie mobilu.

GSmart Roma RX GSmart Roma RX

Smartfón GSmart Roma RX je jednoduchší mobil, prioritne určený nenáročným, alebo začínajúcim používateľom, ktorý ocenia podporu dvoch SIM kariet a požadujú väčší displej a jednoduché ovládanie. To všetko sa odráža v hardvérovej výbave, a teda aj v cene tohto mobilu.

GSmart Roma RX GSmart Roma RX

Hodnotenie: 4/5

+ podpora Dual SIM, plánované Zapnutie/Vypnutie, zvukové profily

– chýba notifikačná dióda, malá vnútorná pamäť, vytŕčajúci zadný fotoaparát

Cena 99,00 € Rozmery 142 x 73 x 9,5 mm, 152 g Displej 5,04” IPS (480 x 854 px, 63 x 111,5 mm, 196 ppi) Hardvér CPU MediaTek MT6582, ARM Cortex-A7 (štvorjadrový, 1,3 GHz) GPU Mali-400 MP, 512 MB RAM, 4 GB flash (2,34 GB dostupná) + microSD (do 32 GB), HSPA (21 Mbps), 5 Mpx fotoaparát (3 072 x 1 728 px/2 560 x 1 920 px, LED, Panoráma, Sériové snímanie, Zistenie tváre, video: Full HD, Časozber), 0,3 Mpx (640 x 480 px) web kamera, GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 000 mAh Softvér Android 4.4.2, Profily, Plánované Zap./Vyp. FM rádio

 

Foto: TECHBOX