GoGEN TVF 40384 WEB: smart telka, ktorá nie je smart

Televízory GoGEN určite poznáte z mnohých predajní elektra. Hoci o nich veľa nevieme, aj tak sme si 40“ Full HD kúsok zobrali na test. Parametrovo i cenou zaujímavý model sme tak testovali niekoľko týždňov. Ako dopadol?

Naše hodnotenie

58%
0 100

Výhody

  • slušný obraz
  • dobrá cena
  • štýlový dizajn
  • SCART
  • záruka 40 mesiacov

Nevýhody

  • chýba Wi-Fi a ďalšie bezdrôtové technológie
  • chýba čítačka SD kariet
  • málo portov

Jednou vetou

Za svoju cenu ponúka kvalitný obraz, štýlové spracovanie a vcelku bohaté funkcie.

GoGEN TVF 40384 WEB

Novinka z dielne GoGENu na prvý pohľad zaujme elegantne spracovaným telom. Hoci je rámik okolo LCD panelu pomerne hrubý, hornú a dolnú časť lemuje pás z lešteného hliníku. V spodnom je nielen logo výrobcu, ale aj IR prijímač a malá info dióda, ktorá v prípade stand-by režimu svieti načerveno.

GoGEN TVF 40384 WEB

Pri pohľade z bočnej strany je jasné, že ide o lacnejší kúsok. Hrúbka TV bez podstavca je zhruba 10 cm, telo je z plastu. Našťastie zadná strana nie je lesklá, ako podstavec či bočné strany TV. Je tiež jasné, že rovnakú časť GoGEN používa na viacero modelov, má totiž „predrezané“ časti zjavne na satelitný tuner.

GoGEN TVF 40384 WEB

Nechýba tu VESA 200 úchyt a niekoľko konektorov. Ich výčet je pomerne biedny, no poteší už málokedy používaný SCART (mohí majú ešte stále zariadenia pripájajúce sa cez toto staré rozhranie) či klasický anténový konektor. Sklamaním je len dvojica HDMI konektorov. Nechýba VGA, SPIDF, CI slot, dvojica USB 2.0, 3,5 mm audio výstup na slúchadlá a Ethernetový konektor.

GoGEN TVF 40384 WEB

Po pripojení antény alebo set-top-boxu sa spustí ladenie programov, resp. klasické rozhranie od vášho poskytovateľa TV služieb. Pri bádaní po smart funkciách vás okamžite sklame absencia Wi-Fi modulu, ktoré by smart funkcie „spojazdnili“. Ten si musíte k TV dokúpiť! V dnešnej dobe nazvať TV smart a nedať jej základnú funkciu k ich fungovaniu je pomerne trúfalé. Áno, TV má Ethernetový konektor, no čo ak nemáte poblíž TV internetový kábel? Ja napríklad nemám, všetko sa pripája pomocou Wi-Fi, ktorá je pár metrov od obývačky. Takže z WLAN modemu natiahnuť Ethernetový kábel tiež neprichádza do úvahy. Okrem toho nikde v menu TV neboli žiadne smart funkcie, teda aplikácie buď od výrobcu alebo tretích strán. Žeby všetko funogvalo len cez ovládaciu mobilnú aplikáciu?

GoGEN TVF 40384 WEB

Takže som skončil pri teste úplne bežnej TV s možnosťou prehliadania multimediálnych súborov. Bez internetu. Na Wi-Fi je potrebné mať GoGEN USB WIFI1 adaptér za zhruba 19 eur.

GoGEN TVF 40384 WEB

Úplne bezpredmetné je aj komunikovanie bezdrôtových funkcií priamo na webe výrobcu, v ktorých vidíte ako môžete ovládať TV pomocou smartfónu alebo tabletu vďaka appke Gogen Smart Center je aj pre iOS aj pre OS Android. Nemôžete.

GoGEN TVF 40384 WEB

GoGEN TVF 40384 WEB

Takto by malo vyzerať rozhranie mobilnej aplikácie na ovládanie TV.

Pribaleným diaľkovým ovládaním tak zapínam TV, ktorá na tom s obrazom nie je vôbec zle. Podsvietenie je nejasné, povedal by som, že ide o typ „edge“, ale v niektorých situáciách práve v rohoch chýbalo dostatok svetla v svetlých scénach. Čierna je vcelku čierna, farby nepresaturované, no nastavenia veľmi bohaté, takže obraz si môže každý prispôsobiť podľa seba.

GoGEN TVF 40384 WEB

Na výber máte jeden z piatich režimov – Prirodzený, Kino, Hra, Šport a Dynamický. Jednotlivé režimy si však môžete ešte viac doladiť. Od kontrastu, cez jas, ostrosť a farbu si môže prispôsobiť aj podsvietenie, úroveň redukcie šumu a dokonca aj pokročilé nastavenia ako dynamický kontrast, teplotu farieb, zmenu pomeru strán, odtieň, farebný posun vrátane RGB.

GoGEN TVF 40384 WEB

GoGEN TVF 40384 WEB

Po zvukovej stránke sú k dispozícii stereo reproduktory s výkonom (vraj) 8 W na každom z nich. Zvukový prejav nie je najlepší, ale vzhľadom na cenovú kategóriu sa niet čomu čudovať. Zvuk mi osobne prišiel ako zo suda. Odporúčam tak pripojiť nejaké externé reproduktory z domáceho kina. Tie sú ale nutné len v prípade, že chcete viac sledovať filmy. Pri bežnom TV vysielaní zabudované reproduktory až tak nevadia.

GoGEN TVF 40384 WEB

Rovnako bohaté sú nastavenia aj nastavenia zvuku. K dispozícii máte 6 prednastavených ekvalizérov, ktoré ale môžete ešte dodatočne upraviť. Samozrejmosťou je vyváženie stereo zvuku, hlasitosti slúchadiel apod. K dispozícii sú aj nastavenia pre Dynamické basy a Surround zvuk, obe však zvuk skôr kazia, ako vylepšujú. Radšej sa pohrajte s ekvalizérom, ako zapínať túto dvojicu nastavení.

GoGEN TVF 40384 WEB

V nastaveniach nájdete bežné funkcie ako jazyk (vrátane Slovenčiny), časovačov, dátumu, zdrojov, sieťových nastavení, automatického vypnutia,  apod. Zaujímavosťou je možnosť konfigurácie záznamu, teda si môžete nechať nahrávať TV vysielanie. Stačí mať pripojený pevný disk alebo dostatočne veľký flash USB disk.

GoGEN TVF 40384 WEB

Z multimediálnych funkcií si môžete užívať video, fotografie a hudbu. Videá vie TV GoGEN prehrávať v rôznych formátoch, vrátane MKV formátu. S fotografiami to je ale horšie. GoGEN TVF 40384 WEB zvláda len JPEG formát. Na ostatné formáty musíte zabudnúť. Hudbu si síce kvôli slabým reproduktorom veľmi neužijete, no TV vám prehrá dáta s koncovkami MP3, WMA, WAV.

GoGEN TVF 40384 WEB

GoGEN TVF 40384 WEB

Multimediálnymi súbormi si listujete buď samostatne (video, foto, audio), alebo spoločne. Po výbere konkrétnej kategórie sa zobrazia zložky z USB disku alebo flash pamäte, načítavanie súborov je ale pomerne pomalé. Bežná cca 20 Mpx fotka sa načítava niekoľko sekúnd (2-4), žiadna medzipamäť neexistuje, takže aj keď niektorú fotografiu už raz otvoríte, nenačíta sa druhý krát rýchlejšie.

GoGEN TVF 40384 WEB

GoGEN TVF 40384 WEB

GoGEN TVF 40384 WEB nie je nijako výnimočná, ale nie je to ani zásadný prepadák. Za svoju cenu ponúka kvalitný obraz, štýlové spracovanie a vcelku bohaté funkcie. Nazývať ju však smart telkou je veľmi ťažké. Keby výrobca do TV vložil Wi-Fi modul už vo výrobe, reálna cena mohla byť o 10 € vyššia. To by sa oplatilo omnoho viac a používateľ by dostal čosi navyše. Áno, GoGEN TVF 40384 WEB má Ethernetový port, no nie každý má v obývačke vyvedené káblové pripojenie. Kto má, poteší sa.

GoGEN TVF 40384 WEB

 

Cena 299,00 € Rozmery 923 x 544 x 98 mm, 9,85 kg (bez stojanu) Displej 40” (101 cm), 1 920 x 1 080 px, LCD s LED podsvietením, 100 Hz Clear Motion Picture Hardvér 2x 8 W repro, 1x DVB-T/C, CI+ (1.3), SCART, SPIDF, komponentný a kompozitný vstup, Ethernet, 2x HDMI 1.2, 2x USB 2.0, 3,5 mm audio výstup, spotreba 42 W Softvér multimediálny prehrávač, nahrávanie na HDD/flash, detská poistka, herný a hotelový mód

   Ďalšie odborné tablet na televízor GoGEN TVF 40384WEB nájdete na Recenzie.SME.sk.

Komentáre k článku