RECENZIA GoClever HYBRID 16 GB – Tablet s klávesnicou pod 300 eur?

Aj napriek tomu, že tablety sú určené najmä na konzumáciu obsahu, mnoho používateľov ich využíva aj na jeho tvorenie. Práve v tomto prípade sa hodí hybridný tablet s hardvérovou klávesnicou. Ak po takomto tablete túžite, môže byť GoClever HYBRID práve tým zariadením, ktoré hľadáte.

GoClever HYBRID

GoClever HYBRID vás prekvapí už v balení. Je totiž pravdepodobne to najväčšie a najoriginálnejšie s akým sme sa doposiaľ stretli. Asi nie som jediný, kto sa na poľský tablet pozerá skepticky. O to viac som však ostal v úžase keď som HYBRID prvý raz chytil do rúk. Vynikajúce spracovanie a materiály, ktoré by mu mohol závidieť nejeden podstatne drahší tablet sú iba niektoré vlastnosti, ktoré ma na tejto novinke prekvapili. Použité materiály sa prejavili aj na pomerne vysokej hmotnosti, ale na druhú stranu sa vďaka nim tablet nešmýka a vy sa nebudete báť, že by vám vypadol z ruky.

GoClever HYBRID

HYBRID ponúka nádherný 10,1“ IPS LCD displej s rozlíšením 1 280 x 800 pixlov. Voči nemu nemám žiadne výhrady a je naozaj vydarený. Celkový dojem kazila iba jeho odozva. Niekedy totiž nereagoval na dotyky. Od dvojjadrového procesoru Rockchip RK3066 nemôžete čakať zázraky, najmä ak si uvedomíte, že má k dispozícii iba 1 GB RAM. Občasné zaváhanie teda budete musieť tomuto tabletu prepáčiť. Z integrovanej pamäte s kapacitou 16 GB, má používateľ k dispozícii cca 12 GB. Bez problémov ju však rozšírite o ďalších 32 GB pomocou microSD. Pre pripojenie k internetu je HYBRID vybavený Wi-Fi modulom. Na moje prekvapenie fungoval bez výpadkov a ani na jeho citlivosť sa nemôžem sťažovať. Bluetooth využijete iba pre streamovanie audia, alebo zdieľanie obsahu. K internetu sa pomocou neho nepripojíte a rovnako vzhľadom na chýbajúci GPS modul nevyužijete HYBRID ako navigáciu.

GoClever HYBRID

Fotoaparát s rozlíšením 3 Mpx je skutočne len doplnkom. Bez automatického zaostrovania pomocou neho neodfotíte ani dokument. Predná 2 Mpx webkamera zas tak akurát stačí na to, aby vás proťajšok pri videohovore spoznal. Veľký LIKE si, ale HYBRID zaslúži za LED diódu indikujúcu zmeškané udalosti. GoClever HYBRID ponúkne čistý Android 4.1.1 Jelly Bean. Operačný systém však GoClever doplnil o niekoľko vydarených aplikácií. Patrí sem napríklad čítačka elektronických kníh Cool Reader, manažér súborov ES File Explorer, ale aj vynikajúci kancelársky balík Kingsoft Office. Integrovaný prehrávač videí je síce jednoduchý, ale na druhú stranu hravo prehrá filmy v rozlíšení 720p. Ak by vám nevyhovoval, nájdete v obchode Google Play veľké množstvo alternatív.

GoClever HYBRID

V prípade, že vám nestačí pripojenie pomocou Wi-Fi, môžete siahnuť po 3G variante HYBRIDu. Pripojenie k 3G je však riešené malým USB modemom, ktorý dostanete v balení.

Záujemcov však bude HYBRID lákať najmä klávesnicou. Práve vďaka nej som sa na tento tablet veľmi tešil. Ponúka totižto pohodlné samostatné tlačidlá a integrovaný touchpad. Tablet v doku s klávesnicou drží skutočne pevne. Potešením je, že v prípade otvorenia klávesnice sa zvýši jej sklon a vy si tak môžete pohodlnejšie umiestniť ruky. Bohužiaľ v prípade klávesnice musím vyjadriť svoje sklamanie. Aj keď sa na nej písalo veľmi dobre a potešil ma samostatný rad funkčných kláves pre rýchle nastavenia, nemohol som jej odpustiť jednu vec. Tou je prehýbanie plastu pri písaní. Práve preto ak nad týmto tabletom uvažujete, odporúčam vám si najprv klávesnicu vyskúšať. Druhým sklamaním bol pre mňa touchpad. Ten podporuje iba jeden dotyk, takže na gestá typu pinch-to-zoom, alebo listovanie na internetovej stránke dvoma prstami musíte zabudnúť. Zachránila to dvojica USB portov, ktorú som využil na pripojenie externej myšky. Klávesnica obsahuje aj batériu s kapacitou 8 000 mAh, ktorá v kombinácii s batériou tabletu (6 500 mAh) dáva zaujímavú hodnotu 14 500 mAh. Energiu však GoClever míňa rýchlo a tak vystačila maximálne na dva dni bežného používania.

GoClever HYBRID

HYBRID je tým najlepším zariadením, aké doposiaľ spoločnosť GoClever predstavila. Cena vás donúti prepáčiť mu niektoré nedostatky a vy za svoje peniaze získate veľa muziky a hlavne tablet, na ktorom sa nebudete báť napísať aj dlhší email, alebo príspevok na blog.

cena, kvalita spracovania tabletu, hardvérová klávesnica

občas nereagujúci displej, prehýbanie klávesnice, slabšia výdrž batérie

Cena 299,00 € Rozmery 265 x 194 x 28 mm, 678 g (1 370 g s klávesnicou) Displej IPS LCD, 10,1“, 1 280 x 800 px (149 ppi Hardvér dvojjadrový Rockchip RK3066, Cortex-A9, 1,6 GHz, GPU Mali 400MP4, 1 GB RAM,  16 GB pamäť, microSD, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, predná videokamera 2 Mpx, zadný fotoaparát 3 Mpx, akcelerometer, microUSB, 3,5 mm audio konektor, miniHDMI, batéria Li-Ion 6 500 mAh (Li-Ion 8 000 mAh v klávesnici Softvér Google Android 4.1 Jelly Bean, Google Play, Gmail, YouTube, Google Talk, Google Maps, Picasa, Google Search, Kingsoft Office, ES File Explorer, Cool Reader, prehrávač videí (XviD, DivX)

Foto: TECHBOX