RECENZIA Dell XPS 10 : Výborný tablet, ktorý je obmedzený systémom

Hybridné zariadenia sa po uvoľnení operačného systému Windows 8 pomerne rozšírili a so svojou novinkou prichádza aj spoločnosť Dell. Vcelku sympatický prístroj však hneď zo začiatku „schladí“ mnohých potenciálnych záujemcov. Používa namiesto klasického len orezanú verziu Windowsu s označením RT. No ak viete čo hľadáte, Dell vás nesklame, naopak nadchne svojimi prednosťami ako je výdrž či klávesnica.

Dell XPS 10

Dell XPS 10 je z celoplastovej konštrukcie, ktorá je na povrchu pogumovaná. Prístroj sa síce nedrží v rukách zle, no je veľmi háklivý na nečistoty, odtlačky prstov a priam priťahuje prach, ktorý je na ňom veľmi dobre vidieť. Jedinou kovovou časťou je kĺb, ktorý spája klávesnicu spolu s tabletovou časťou. Vyhotovenie vyzerá na pohľad veľmi dobre a nemám strach, že by po pár mesiacoch niečo prestalo fungovať. Len na zacvaknutie oboch častí treba mierne pritlačiť.

Pripojená klávesnica ma milo prekvapila. Písalo sa na nej pohodlne a veľké výhrady som nemal ani k menšiemu touchpadu. Tento doplnok navyše Dell rozšíri o mini HDMI konektor a dva USB  porty. No okrem toho kapacita batérie stúpne z 10 na neuveriteľných 18 hodín práce, čo je obrovskou výhodou. Pracovať tak môžete prakticky celý deň bez dobíjania.

 

Dell XPS 10

Obrazovka dosahuje uhlopriečku 10,1 palca a používa rozlíšenie 1 366 x 768 pixelov. Pozorovacie uhly či dotyková odozva sú na veľmi dobrej úrovni. Výrazne mi nevadila ani hmotnosť 635 gramov. Samotná hrúbka zariadenia je príjemných 9,2 mm a v rukách sa drží dobre. Pod displejom sa nachádza hardvérové tlačidlo štart a nad ním 2 Mpx kamera s obstojným HD záznamom. Na zadnú časť pribalil Dell navyše aj 5 Mpx fotoaparát, ktorý je taktiež schopný zachytávať HD video. Kvalitou však neohúri.

 

Dell XPS 10

Vstavaná batéria tabletu vie, ako som spomínal, sama o sebe vydržať až 10 hodín prevádzky. Škoda je len inštalácie Windowsu RT. Musíte sa spoliehať iba na ponuku aplikácii v obchode a predinštalovaný balík Office. Na všetky ostatné bežné programy zabudnite. Nerátajte tak, že XPS 10 vám môže nahradiť notebook. Stále je to len tablet, ktorý ale dokáže vďaka Wordu či Excelu miere rozšíriť svoje obzory. No nenechajte sa prekvapiť voľným miestom pre vaše súbory. Síce ste si zakúpili 32 GB verziu, k dispozícii budete mať reálne len približne polovicu priestoru. Zvážte tak radšej 64 GB model alebo vložte microSD kartu, ktoré sú našťastie podporované až do 64 GB.

 

Dell XPS 10

Vo vnútri sa nachádza dvojjadrový procesor ARM s taktom 1,5 GHz, ktorý na bežný chod postačuje. Ak však máte spustených príliš mnoho aplikácii, 2 GB pamäť RAM prestane stačiť a tablet začne vykazovať mierny nedostatok výkonu. Pri bežnom surfovaní na internete alebo hraní nenáročných hier sa s tým ani nestretnete. Tablet je okrem toho samozrejme schopný pripojiť sa k sieťam Wi-Fi či prenášať súbory cez Bluetooth. Modul pre mobilné dátové siete chýba a na Slovenku Dell, ktorý poskytuje aj 3G pripojenie, tažko zoženiete. Zaujímavosťou je napríklad prítomnosť GPS modulu, hoci pre Windows RT zatiaľ žiadna navigácia neexistuje.

Dell XPS 10 je univerzálny tablet, ktorý si viem predstaviť v rukách študenta či náročnejšieho používateľa, ktorý ho využíva ako druhé zariadenie. Prednosťou je najmä vynikajúca výdrž batérie, vcelku schopná klávesnica a predinštalovaný balík Office. Pripravte sa na menší úložný priestor a obmedzenia Windowsu RT. Cena Dellu XPS 10 spolu s klávesnicou dosahuje približne 650 eur, no už v 64 GB verzii.

Dell XPS 10

Cena: 650 eur € (64 GB modeverzia)

Hodnotenie 3,5 / 5

www.dell.sk

Rozmery 274,7 x 177,3 x 9,2 mm (tablet) / 23,9 mm (celkovo), 735 g (tablet) / 1,3 kg (celkovo) Displej 10,1“ displej (1366 x 768 b.) Hardvér Qualcomm Snapdragon S4 1,5 GHz , 2 GB RAM, 64 GB, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, 3G modem, 5 Mpx kamera / 2 Mpx predná kamera, micro USB (+ 2x USB 2.0 a micro HDMI v pripojiteľnej klávesnici), 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), čítačka Micro SD, Stereo reproduktory, batéria 27 Wh, celková výdrž aj s klávesnicou 20 hodín / samostatne 10 hodín Softvér OS Windows RT

Komentáre k článku