RECENZIA Dell Inspiron 3135 Touch: keď máte v notebooku 1,4 GB RAM…

Trh počítačov je veľmi štedrý na rôzne kombinácie vlastností za rôzne ceny. Ja osobne mám stále problém nájsť dostupný malý notebook s obstojnou výdržou a elektronickým, ideálne SSD diskom. Takáto kúpa je vždy otázkou kompromisov – niečoho sa musíte vzdať, alebo priplatiť pekných pár stovák. Vývoj hardvéru síce napreduje, ale ako ukazuje testovaný Dell Inspiron 3135 Touch, ešte stále sa môžete nechať poriadne napáliť.

Dell Inspiron 3135

Priznám sa, že na test tohto notebooku som sa tešil. Nič s AMD procesorom som netestoval už od dávnych čias posledných netbookov (v pravom zmysle slova) a hoci model A6-1450 už je generačne prekonaný a navyše primárne tabletový variant, bol som naň zvedavý. K očakávaniam čo-to pridala aj značka Dell, ktorá sa vďaka svojmu americkému pôvodu pýši nádychom prémiovosti. Notebook dorazil v kombinácii matného strieborného vonkajšku (samozrejme v dostupnej triede čakajte iba plast), čierneho matného okolia klávesnice a lesklého čierneho rámu displeja. Ten je mimochodom pomerne veľký, ale to nevadí. Skôr mi prekážal jeho lesk, samozrejme v súhre s leskom displeja. Počas testovania akurát zúrili letné horúčavy a aj v interiéri, samozrejme pri odvrátení sa od okna, som mal obrovské problémy s čitateľnosťou displeja. A to aj na maximálnom jase. Pokiaľ by ste si chceli v takejto situácii pozrieť napríklad film s tmavými scénami, rovno na to zabudnite. Budete sa pozerať akurát tak na svoju pohoršenú tvár.

Dell Inspiron 3135

11,6″ displej má klasické rozlíšenie 1 366 x 768 pixlov, čo je pre bežného človeka dobrá hodnota. Skôr mi však príde zbytočný dotykový panel, jeho využitie nevidím na notebooku reálne, zvlášť nie v nižšej triede. Tento marketingový ťah len zbytočne stroj predražuje. Žiaľ displej má vážny problém s pozorovacími uhlami, najmä vertikálnymi. Výhodou naopak môže byť veľký uhol sklopenia. Poteší tiež presný a veľký clickpad, hoci gestá rolovania sú už zasa naopak. Klávesnica má nízky zdvih, ale píše sa na nej výborne, hoci nepokrýva celú šírku základne. Obsahuje tiež pestrú dávku skratiek, najmä špecifických pre Windows 8. Podobne ako napríklad u ThinkPadov, horný rad tlačidiel primárne funguje ako panel skratiek, tlačidlá F1-F12 fungujú až po stlačení „Fn“. Škoda maličkých tlačidiel šípok.

Dell Inspiron 3135

Keďže nejde o žiadny Ultrabook, výrobca nemusel šetriť na konektoroch. Nájdete tu klasické veľké HDMI, kolík pre rýchly 65 W nabíjací adaptér, dva pomalšie a jeden rýchlejší USB port, audio Jack, čítačku pamäťových kariet aj Ethernet. Za VGA konektorom už dnes plakať nebudeme. Žiaľ od Ultrabookov sa Dell „naučil“ jednu zlú vlastnosť, a to neefektívne chladenie. Výduchy sa nachádzajú pod vekom displeja, resp. smerujú horúci vzduch doň. Keby boli niekde na boku, mohol byť notebook určite tichší. Niežeby bol extrémne hlučný, ale šušťanie je citeľne hlasnejšie ako u konkurencie. Pri bežnej práci (surfovanie na webe, dokumenty) sa teploty pohybujú tesne pod 60°C. Použitý pevný disk je naopak prekvapivo tichý.

Dell Inspiron 3135

Čo musím skutočne pochváliť, sú reproduktory. Hlasitosť je priemerná, ale hrajú čisto a dobre. Navyše si v softvéri Waves MaxxAudio Pro môžete vyladiť reprodukciu úplne podľa predstáv. Mne osobne stačilo nastaviť režim Voice (aj na hudbu sa mi zdal byť najlepší), pokročilejší si môžu vybrať jednu z mnohých predvolieb ekvalizéra, zapínať a vypínať rôzne rozšírenia a zvýraznenia a nastaviť množstvo ďalších vecí. Zvuk si vyladíte k dokonalosti, teda nakoľko to bude možné z malých reproduktorov neveľkého notebooku.

Dell Inspiron 3135

Nuž a teraz k tej najťažšej kapitole, k výkonu. Náš kúsok mal zaujímavý procesor AMD A6-1450, ktorá má štyri jadrá so stropom na 1 GHz, pričom v Turbo režime (zrejme iba s jedným jadrom) by mal byť teoreticky schopný poskočiť až na 1,4 GHz, hoci tam som ho nikdy nezastihol. Jeho výkon je obstojný, porovnateľný s aktuálnymi štvorjadrovými procesormi Intel Atom, čo ale znamená, že je citeľne nižší ako majú štvorjadrové Celerony a Pentiá (odvodené od spomínaného Atomu zrýchlením), ktoré v lacných notebookoch začínajú vládnuť, a to právom. Aspoň že spotreba je nízka, škoda že jej nedá vyniknúť kompromisné chladenie. AMD ako vždy víťazí skôr integrovanou grafikou, ktorá je v tomto procesore plne použiteľná, aj keď skôr na médiá – s hrami nerátajte.

Dell Inspiron 3135

Testovaný variant bol vybavený 320 GB pevným diskom typu HDD s rýchlosťou 5 400 otáčok za minútu. Takéto kúsky už v aktuálnych strojoch veľmi nevídavame, ide o to najslabšie, čo sa dnes dá kúpiť, a to aj po stránke výkonu. Na spúšťanie aplikácií čakáte dosť dlho, aj obyčajné vyhľadanie programu na obrazovke štart nechá na seba čakať. Takýto HDD sa nedá ani len porovnať s odozvou Flash diskov rovnako drahých či ešte lacnejších Windows tabletov (i keď tie majú samozrejme nižšiu kapacitu), s SSD diskami ani nehovoriac. Prechod z SSD späť na HDD je naozaj neakceptovateľný. Lenže HDD nie je najslabším článkom Dellu. Tým je iba 2 GB operačná pamäť. Možno si poviete, že toľko má celá fúra Windows tabletov a pre ne je to úplne dostatočná hodnota. A máte pravdu. Lenže tu má integrovaná grafika vyhradený pre seba priestor nie 100, ale až 571 MB! Z 2 GB máte razom k dispozícii iba 1,4 GB, pričom samotný Windows bez akejkoľvek viditeľnej činnosti zaberie polovicu. Zostávajúcich 700 MB je klaustrofobický priestor aj pre obyčajné písanie dokumentov. Ak spustíte čo len dve aplikácie (áno, aj okno prieskumníka sa ráta) alebo hoc´ len jednu náročnejšiu, dochádza k zaplneniu RAM-ky, aplikácie sa núdzovo ukladajú na pevný disk (na ten najpomalší na trhu), ktorý je okamžite vyťažený na 100 % a na každú operáciu čakáte pol až jednu minútu. Surfovanie na webe je neskutočné utrpenie. Keď už sa konečne načíta stránka, chvíľu si oddýchnete, ale akonáhle ju chcete zatvoriť alebo dokonca prepnúť na inú, musíte čakať minútu. Pokiaľ sa zhodou okolností spustí kontrola tak trochu hyperaktívneho antivírusu McAfee alebo si Windows začne sťahovať aktualizácie, máte smolu. Zaspomínal som si na svoj starý netbook s Windows XP a 1 GB RAM, no aj ten bol rýchlejší – na zaplnenie RAM-ky potreboval editor dokumentov a až štyri stránky v prehliadači. Na rozdiel od testovaného Dellu však má štyri roky a vtedy stál 270 €! Kapacita pamäte rezervovanej pre grafiku by sa dala pravdepodobne znížiť v BIOS-e, ale ako môže také nastavenie požadovať výrobca od majiteľa malého notebooku pre nenáročných?

Dell Inspiron 3135

Pevne verím, že testovaná konfigurácia sa do predaja nedostane, inak by si totiž Dell získal iba hromadu nespokojných zákazníkov, ktorí každý jeden kus vrátia v 14-dňovej skúšobnej lehote. Zatiaľ to vyzerá na schodné 4 GB RAM a 500 GB HDD (snáď o čosi rýchlejší). S takýmto variantom už by nemalo dochádzať k swapovaniu aplikácií na HDD, aj keď rýchlikom Inspiron 3135 určite ani tak nebude. Aspoň ale bude použiteľný. Testovaný kus totiž sekal takmer permanentne a výnimkou neboli ani obrazové artefakty. Aby sme ale neskončili negatívne, pochváľme výdrž. Pri offline písaní dokumentov vo WordPade na 20 % jase (prakticky bude však treba skôr vyšší) vydrží batéria až 12 hodín 20 minút, a to napriek zvuku ventilátora, ktorý zdanlivo naznačuje záťaž. Na webe s rovnakým jasom si cez Wi-Fi zasurfujete 7 hodín 50 minút. To sú krásne hodnoty. Škoda len spomínanej „zážitkovosti“ surfovania na testovacom prístroji a občasných výpadkov Wi-Fi siete.

Dell Inspiron 3135

Je ťažké pozrieť sa na Dell Inspiron 3135 objektívnym pohľadom, keď ho testujete v nepoužiteľnej konfigurácii s kritickým nedostatkom operačnej pamäte. Žiaľ aj po odmyslení si tohto problému zostávajú ďalšie – extrémne lesklý displej so slabými pozorovacími uhlami a nižším jasom, nie celkom ideálne chladenie a zrejme aj cena, ktorú konkurencia pravdepodobne podlezie. Výborný zvuk a dlhá výdrž by mňa osobne nepresvedčili. Asi by som si tiež nezvykol na pomalší pevný disk, ani keby mal notebook RAM-ky prebytok.

Dell Inspiron 3135


Hodnotenie: 2,5/5

+ výborné reproduktory, dlhá výdrž

– nepoužiteľná konfigurácia, extrémne lesklý displej, pomalšie reakcie kvôli HDD

Dell Inspiron 3135

Cena neznáma Rozmery 300 x 198 x 22 mm, 1,36 kg Displej 11,6“ LED TFT dotykový, lesklý (1 366 x 768 px, 135 PPI) Hardvér AMD A6-1450 (4 jadrá/4 vlákna, 1-1,4 GHz TurboCore, 2 MB L2 Cache, GPU AMD Radeon HD 8250, 28 nm Temash), 2 GB 1 600 MHz RAM, 320 GB HDD (5 400 RPM), Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 2x USB 2.0, USB 3.0, HDMI, RJ-45, SD/MMC čítačka, 720p webkamera, stereo reproduktory, 50 Wh batéria Softvér Windows 8 64-bit, McAfee, Wave Maxx Audio Pro

Foto: TECHBOX