Coolpad Modena: pekný dizajn, skvelá cena, ale slabý výkon

ZDROJ | CoolpadCoolpad Modena

Na našom trhu sa počas leta objavila nová značka mobilných telefónov. Spoločnosť Coolpad je aj v domovskej Číne pomerne mladá, založená bola v roku 1993. K nám sa dostali dva z jej nových modelov, a to Coolpad Modena a Porto.

Naše hodnotenie

75%
0 100

Výhody

  • kvalita spracovania
  • hodnotný vzhľad
  • cena
  • manuálne zaostrovanie v režime PRO
  • pomerne kvalitné makro fotografie

Nevýhody

  • malé rozlíšenie displeja
  • nepodsvietené funkčné tlačidlá
  • problémy s Multitouch
  • slabý výkon

Jednou vetou

Coolpad Modena zaujme okrem ceny aj kvalitným spracovaním a vzhľadom o triedu drahšieho zariadenia, výkonu však má menej, než by sme čakali.

Coolpad Modena_01Coolpad Modena na prvý pohľad pôsobí elegantne a sviežo. Zdanlivo mu po bokoch chýba rámik okolo displeja. To však klame telom, na čiernom pozadí ho iba nie je vidieť. Po rozsvietení displeja sa ukáže v plnej šírke, ktorá je zhruba 5 mm na každej strane aj so strieborným okrajom, ktorý lemuje celý obvod smartfónu. Viditeľná plocha takmer 5,5” displeja je 68 x 121 mm. qHD rozlíšenie, teda 540 x 960 px, je pri tejto veľkosti diskutabilné. Kľudne mohlo byť jemnejšie. Pri cene smartfónu mu to však prepáčime. Navyše technológia IPS prispela k dobrej čitateľnosti a vernému podaniu farieb.
Coolpad Modena_02Smartfón má veľkosť primeranú rozmeru displeja. Dobre sa drží vo veľkých chlapských rukách, dievčatá a dámy budú mať pri jeho obsluhe vyťažené obe ruky alebo siahnu po menšom Coolpad Porto. Hmotnosť 157 g, ktorú sme odvážili, v ruke určite pocítite. Tlačidlo napájania na pravej strane má dobrú polohu, nemali by ste mať problém s jeho nahmataním.

Dvojtlačidlo hlasitosti je na opačnej, ľavej strane. 3,5 mm jack a microUSB konektor výrobca umiestnil na protiľahlých stranách, navrchu a zospodu. Škoda, že mnohí sa utiekajú k tomuto riešeniu a nedávajú ich vedľa seba. Z praktickej skúsenosti si dovolím povedať, že je to vhodnejšie.

Coolpad Modena_03

Zadný kryt je odnímateľný, slabšiu batériu s kapacitou 2 500 mAh však nevymeníte. Pod krytom majú svoje miesta iba sloty kariet. Modena pracuje v režime Dual SIM, obe karty sú rozmeru Micro SIM. Na karte 1 je implementovaná podpora LTE sietí. MicroSD pamäťová karta má svoju zásuvku v spodnej časti, pri hlasitom reproduktore.

Coolpad Modena_13

Na zadnej strane je neprehliadnuteľná optika 8 Mpx hlavného fotoaparátu a pod ním LED dióda. Výsledné fotografie, ním vyhotovené, kvalitou zodpovedajú priradeniu smartfónu k strednej triede. Profesionálne snímky síce nenafotíte, ale na zdokumentovanie bežných činností alebo príležitostí postačuje. Naopak, prekvapujúco pekné sú fotografie z krátkych vzdialeností i napriek absencii makro režimu.

Coolpad Modena_12

Fotoaparát smartfónu Coolpad Modena nehýri dávkou nastavení a režimov. Zvládne však HDR, rozpoznanie úsmevu, prikrášlenie fotografií a za pomoci LED-ky vyhotovíte aj aspoň aké-také večerné snímky. Zaujímavosťou je režim Pro, pri ktorom môžete manuálne nastaviť ISO, expozíciu, vyváženie bielej, ale, čo poteší asi najviac, umožňuje tiež manuálne zaostrovanie. Hlavný fotoaparát zvládne snímanie videa aj vo Full HD rozlíšení. Selfistom je poruke iba 2 Mpx predný fotoaparát, skôr ho využijete ako web kameru.

Coolpad Modena Coolpad Modena

Coolpad Modena beží na novom OS Android 5.1.1. Smartfón nemá samostatné menu, všetky ikony aplikácií, záložiek atď. sú teda na ploche. No nie je žiadny problém si položky usporiadať do priečinkov. Výrobca upravil systém nadstavbou, ktorá pôsobí trochu insitne. Nuž, odráža pôvod zariadenia. Tento štýl ikon, tzv. Coolui, je však možné aj vypnúť.

Coolpad Modena Coolpad Modena

Procesorom, použitým v Modene, je Snapdragon 410 (MSM8916), teda 1,2 GHz štvorjadro s architektúrou ARM Cortex-A53. Pamäť RAM má hodnotu 1 GB a z vnútorných 8 GB je používateľsky dostupných približne 4,5 GB. Jednoduchšie aplikácie spúšťal Coolpad Modena väčšinou bezproblémovo, no väčším aplikáciám to už nejakú tú chvíľu trvalo. Predsalen parametre patria skôr k spodnej hranici vo svojej triede a hodil by sa nielen rýchlejší procesor, ale i väčšia pamäť RAM. Vnútorná pamät vďaka podpore pamäťových kariet neprekáža.

Pri nabíjaní, ale aj väčšej záťaži, najmä hraní hier, sa smartfón prehrieval vo vrchnej časti. Väčším problémom tohto mobilného telefónu však bol zlyhávajúci multitouch. Opäť najmä pri hrách to bolo dosť nepríjemné, keď sme so spolutesterom Slavomírom skúšali multiplayerové hry, tak ten z nás, kto mal Modenu danú hru ťažšie ovládal. Snáď to bol problém iba tohto testovacieho kusu.

Coolpad Modena Coolpad Modena

Nie len používateľská skúsenosť, ale aj výsledky benchmarkov naozaj prezrádzajú, že Modena nie je výkonový či herný borec. Renomovaný AnTuTu v komplexnom teste tomuto smartfónu priradil necelých 17 200 bodov, test stability vykázal dosť výrazné výkyvy. No najväčším sklamaním bolo, že benchmarky 3DMARK a GFXBench vôbec nespustil. A keď už lejem olej do ohňa, musím spomenúť ešte jeden bug, ktorý bude potrebné odstrániť. A ním je samovoľné odblokovanie displeja a náhodné spúšťanie aplikácií. A to všetko pri nosení vo vrecku nohavíc. Veď to sa mi stalo naposledy pred pár rokmi s niektorým z vtedajších tlačidlových mobilov…

Coolpad Modena Coolpad Modena

Ale aby som Coolpad Modena iba nehanil, musíme v rámci testu vziať do úvahy cieľovú zákaznícku skupinu. Ak ňou má byť aktívna mládež, ktorá má hlboko do vrecka, prípadne ju dotujú rodičia, tak za tie peniaze môžu mať zaujímavý, dizajnovo elegantný, pri bežnej činnosti svižný smartfón. Navyše nesmiem opomenúť podporu Dual SIM, rýchlej LTE siete, ale aj veľmi dobrú výdrž na prvý pohľad slabšej 2 500 mAh batérie.

Tá bola na hranici 1,5 až 2 dni pri striedmom používaní, teda cca 30-50 min. hovorov, 20-30 SMS, súhrnne cca 2-3 hod. na internete, pritom nepretržitá synchronizácia 2 účtov, a to všetko počas 24 hodín. Navyše pri ovládaní využijete aj gaestá, ktorými Modenu nie len zobudíte, či rovno odblokujete, ale spustíte niektorú z aplikácií. Napríklad, ak na zhasnutom displeji napíšete písmeno C, aktivujete funkciu vytáčania, písmenom E spustíte prehliadač a písmenom M zapnete hudobný prehrávač.

Coolpad Modena Coolpad Modena

Coolpad Modena je určite zaujímavým spestrením trhu. Svoju cieľovú skupinu má čím zaujať. Láka cenou, pritom vyzerá ako o triedu drahšie zariadenie. Kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Zaujme aj slušnou výbavou, podporou LTE a Dual SIM i príjemným prostredím nadstavby Android OS. Výkonu má však menej, než by ste čakali a odstrániť treba niekoľko softvérových nedostatkov. Najväčšou konkurenciou novej značky na trhu bude tá z vlastných končín, také Lenovo si totiž získava medzi ľuďmi čím ďalej, tým viac na popularite. Coolpad to má spomedzi menej známych značiek v našich končinách poriadne našliapnuté, neprekvapí nás ak budeme novinky tohto výrobcu vidieť častejšie nielen v našich testoch.

coolpad_modena_102 coolpad_modena_106

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Coolpad Modena nájdete na Recenzie.SME.sk.

Coolpad Modena

Cena 159,00 €
Veľkosť
153 x 77,5 x 8,6 mm, 157 g
Displej
5,46” IPS, 540 x 960 px, 68 x 121 mm, 202 PPI
Fotoaparát
8 Mpx, 3 264 x 2 448 px, AF, LED, HDR, Noc, Úsmev, Manuálne zaostrenie, Video: Full HD 1 080p, 2 Mpx web kamera, 1 600 x 1 200 px., Video: HD 720p
Hardvér
Snapdragon 410, ARM Cortex-A53 (MSM8916, štvorjadrový, 1,2 GHz), Adreno 306, 1 GB RAM, 8 GB flash (4,5 GB) + microSD (do 32 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA+ (42/11 Mbps), GPS + GLONAS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 g/n, microUSB, Dual SIM (2x micro), 3,5 mm jack, Li-Ion 2 500 mAh
Softvér
Android 5.1.1, FM rádio, ES File Explorer, Záznamník, SwiftKey, Zuimei Weather, Skype, Instagram
Cena
159,00 €

Komentáre k článku