RECENZIA ASUS VivoTab – krásny hybrid s 15-hodinovou výdržou

Pri testovaní tohto hliníkového krásavca som neustále upadal do dilemy, či sa mám naň pozerať viac ako na tablet, alebo ako na normálny malý notebook. Ak by zvíťazil prvý pohľad, ASUS má vyhraté – tabletov s praktickým dokom a reálnou výdržou okolo 15 hodín je aj napriek kopírujúcej konkurencii stále málo. Druhý uhol pohľadu však prináša kritické oko pracujúceho používateľa, ktoré odhalí viacero nedostatkov…

ASUS VivoTab TF810C

Zenbook a Transformer dokopy

Dizajn ASUSu VivoTab TF810C je určite jeho silnou stránkou. Nesie sa v duchu úspešných Ultrabookov radu Zenbook, oplýva brúseným hliníkom a striebornou farbou. Dajte si však pozor na škrabance. K elektronike sa snažím byť nežný, no aj tak sa mi za krátky čas testu podarilo chrbát tabletovej časti mierne poškriabať. Aby sa to nestávalo tak často, ASUS do balenia pridal praktické puzdro, do ktorého sa zmestia obe časti VivoTabu a prístroj sa z neho ľahko vyberá. Okrem neho v balení nájdete už iba nabíjačku s neštandardným konektorom a malú redukciu, ktorá tento konektor premení na USB port.

ASUS VivoTab TF810C

Okrem toho sú tu USB porty dva, oba na časti s klávesnicou a oba žiaľ pomalšej verzie 2.0. Klávesnica samotná je spracovaná dobre – jej oddelené tlačidlá majú nízky zdvih, menšiu výčitku si zaslúži iba neveľký Enter. Naopak, pochvalu si zaslúžia tradičné skratky (FN+F1 až F12), ktoré napr. upravia jas alebo zapnú Wi-Fi. Touchpad je moderným clickpadom, teda s integrovanými časťami a „klikateľnou“ viac než polovicou plochy. Na clickpad si treba zvykať, mne sa to zatiaľ nepodarilo. Clickpad podporuje gestá vo Windows 8 – ak posuniete prstom z ľavého rohu ku stredu, zmení sa aplikácia bežiaca v popredí; z opačnej strany sa vysunú nastavenia; zdola možnosti v aplikáciách rozhrania Modern UI. Klávesový dok má ešte dva prvky: integrovanú 25 Wh batériu (o tej neskôr) a samozrejme dokovací konektor, ktorý pozostáva z dvoch častí. Uchytenie je jednoduché – stačí jemne zatlačiť tabletovú časť. Kĺb sa správa trochu inak (tuhšie) ako v klasickom notebooku, ale to je samozrejmé. Tablet je v doku vďaka tomu dostatočne stabilný. Uvoľníte ho jednoduchým zatlačením malého zámku. Kľúčové komponenty (základnú dosku, procesor, disk…) obsahuje tabletová časť, vďaka čomu môže byť tá klávesová extrémne tenká.

ASUS VivoTab TF810C

VivoTab je totiž primárne tablet, až potom notebook. Na jeho tele nechýba slot na microSD karty, 3,5 mm konektor, zámok/vypínač, ovládač hlasitosti, niektoré verzie môžu mať aj micro HDMI výstup a šachtu na stylus. Nechýbajú dva fotoapráty: predný 2 Mpx patrí k nadštandardu, no zadnú 8 Mpx so záznamom Full HD videa napriek jej kvalitám zrejme bude seriózne využívať málokto. Predsa len, hovoríme o veľkom 11,6“ tablete.

ASUS VivoTab TF810C

768p úplne stačí

Keď už sme spomenuli uhlopriečku, Super IPS+ displej VivoTabu je naozaj dobrý. Rozlíšenie 1 366 x 768 pixlov je dostatočne jemné (a to existuje aj Full HD verzia), reakcie na dotyk spoľahlivé, pozorovacie uhly výborné a farebné podanie verné. Žiaľ displej je opäť lesklý a keďže je dotykový, rýchlo ho celý „zapackáte“. Pod displejom sa nachádza senzorové tlačidlo štart. To vás posunie do rozhrania Modern UI.

ASUS VivoTab TF810C

Tablet mal samozrejme nainštalovaný operačný systém Windows 8, konkrétne 32-bitovú základnú verziu (nie Pro). O tomto systéme sme toho popísali už veľa, takže tentokrát len v skratke. Pozostáva z dvoch rôznych rozhraní – Modern UI (predtým Metro), ktoré je už navrhnuté pre ovládanie dotykom a Desktop, ktorý reprezentuje štandardné Windows programy, ktoré síce môžete ovládať aj prstom, no lepšie to ide myšou a klávesnicou. Modern UI je veľmi jednoduché, logické a pekné rozhranie. Problém je len v tom, že zatiaľ je tu pomerne málo aplikácií (v obchode je ich vraj vyše 35 000, ale ako u konkurencie, toto číslo klame, pretože obsahuje veľa duplicít a balastu). Onedlho to však určite bude pre tablety dobré riešenie. Desktop naopak poskytuje istotu, že na novom tablete spustíte aj tradičné programy, ktoré si pod slovom Windows predstavujeme. Problém je, že prstami sa prostredie a najmä jednotlivé programy ovládajú pomerne ťažko. V tomto má VivoTab výhodu – stačí ho osadiť do doku a použiť touchpad, prípadne pokojne pripojiť myš. Windows 8 má aj ďalšie výhody – rýchlo bootuje (asi o 15 sekúnd už sa prihlasujete, o tri neskôr vidíte obrazovku Štart) a rýchlo sa uspáva i prebúdza zo spánku – naozaj je to „smarphone-like experience“.

ASUS VivoTab TF810C

Výkon ako tablet, viac nie

Horšie je to s hardvérom. Testovaný kúsok mal procesor Intel Atom Z2760 (2 jadrá na 1,8 GHz, 32 nm), integrovanú grafiku Intel GMA, 2 GB RAM (viac procesor nepodporuje) a 64 GB úložisko typu eMMC. Ku všetkým štyrom mám výhrady. Po prvé, procesor je systémom aj v pokoji vyťažovaný štandardne až na 27 %. Ak sa s prideľovaním úloh trochu rozbehnete (napr. otvoríte viacero kariet v prehliadači rýchlo po sebe), ľahko sa vám stane, že procesor prestane stíhať a program nebude odpovedať. Atom teda môže poslúžiť iba úplne najmenej náročným používateľom – navyše už čoskoro tu budeme mať ešte úspornejšie procesory radu Core (a snáď aj lacnejšie Pentiá a Celerony), takže jeho pôsobisko sa presunie skôr k smartfónom. Na druhej strane je veľmi úsporný. Presné číslo som nikde nenašiel (odhadom to môže byť 5 W), celý čas je však procesor chladený iba pasívne a žiadny ventilátor sa tu nenachádza. Teplo zohrieva mriežkovanú plastovú časť okolo fotoaparátu, hliníkové telo je stále ľadovo chladné.

ASUS VivoTab TF810C

Ale späť k výkonu. Integrovaná grafika pôvodne pochádza z mobilov, Intel si pre túto generáciu licencuje jadro PowerVR. Na zobrazovanie a bežnú prácu grafika stačí, tešíme sa však na procesory Atom s grafikou architektúry HD Graphics. Operačná pamäť 2 GB na bežné používanie stačí a Windows si s touto kapacitou poradí. Náročnejší by chceli možno viac, ale tí asi nebudú tablet používať ako primárny počítač. Použité úložisko eMMC by mohlo evokovať SSD disk, ale nie je to tak. Odozvu má síce dobrú, ale rýchlosť SSD nikdy nedosiahne, niekedy dokáže byť tiež poriadnou brzdou. Na pomery tabletov je VivoTab silný, no ak ho porovnáte s akýmkoľvek notebookom, prehrá. Sklamalo ma, že tablet mal problém aj s prehrávaním YouTube videí pri súčasnom otvorení viacerých kariet webového prehliadača, a to aj v rozlíšení 360p. Neraz mi prehliadač Opera dokonca spadol. Testovaný kus však pochádzal z nefinálnej produkcie, predajná verzia môže byť na tom lepšie. Tomuto faktu pripisujem aj niekoľko bugov z oblasti spolupráce, resp. nespolupráce tabletovej časti s dokom.

ASUS VivoTab TF810C

Batéria – 15 hodín reálne

Na koniec som si nechal možno najlepšiu stránku tohto hybridného tabletu, a to je výdrž batérie – či skôr batérií. Ako už bolo spomenuté, jedna s kapacitou 25 Wh sa nachádza v klávesnici a väčšia 30 Wh priamo v tablete. Výhodou je, že táto sa z doku neustále dobíja (nabíjanie sa zastaví, keď klávesová klesne na 5 %, aby neutrpela jej životnosť). Výdrž som testoval pri surfovaní po internete cez Wi-Fi s viacerými otvorenými kartami a 10 % jasom displeja. Len samotný tablet vydržal takmer 9 hodín, po pripočítaní kapacity batérie v klávesnici vychádza viac než 15 hodín! Krásne hodnoty.

ASUS VivoTab TF810C

ASUS VivoTab je bezpochyby zaujímavým zariadením. Je to jeden z prvých Windows 8 tabletov, ktorý ponúkne okrem podpory dedičných programov aj praktický dok a extrémnu výdrž batérie. Žiaľ prvé produkty s pokrokovými novinkami sa málokedy vyhnú chybám. V tomto prípade celok zráža najmä slabý výkon, ktorý síce na základné tabletové použitie stačí, no ak by ste VivoTabom chceli nahradiť notebook, asi by ste si nepochvaľovali. A potom je tu ešte typicky prestrelená cena veľkej novinky. Za 500 € by to bol fajn stroj, takto prevážia nedostatky.

ASUS VivoTab TF810C

sk.asus.com

Produktová stránka: 1, 2

Cena: 799 € bez doku/929 € s dokom

Hodnotenie: 3,5/5

ASUS VivoTab

  • vzhľad a spracovanie
  • praktická konštrukcia
  • 15-hodinová výdrž
  • len základný výkon
  • problémy súvisiace s Windows 8
  • prehnaná cena


 

 

 

 

 

 

Technické parametre:

Rozmery tablet 294,2 x 188,8 x 8,7 mm / 675 g, dok 294,2 x 188,8 x 10,3 mm / 665 g, tablet s dokom 294,2 x 188,8 x 20,9 mm / 1340 g Displej 11,6“ Super IPS+, LED podsvietenie, 1 366 x 768 px, 135 PPI, odolné sklo Gorilla Glass Hardvér Intel Atom Z2760 (2 jadrá/4 vlákna, 1,8 GHz, 32 nm, GPU Intel GMA), 2 GB DDR3 RAM, 64 GB eMMC úložisko, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, 2 Mpx webkamera, 8 Mpx fotoaparát (AF, Full HD video), 4 reproduktory, akcelerometer, svetelný senzor, kompas, NFC, batéria Li-Pol 30+25 Wh Softvér Windows 8 32-bit, ASUS WebStorage (32 GB cloud)

Foto: ASUS, TECHBOX