RECENZIA ASUS VivoBook S200 (X202E): dotykový takmer Ultrabook za dobrú cenu

Ultrabooky priniesli do sveta Windows počítačov množstvo nových trendov (alebo aspoň posilnenie starších). Azda najvýraznejším z nich je znižovanie hrúbky notebookov. Nielen drahé Ultrabooky sú však tenké, ľahké a štýlové. Len nedávno vyhynuté netbooky začínajú nahrádzať malé tenučké notebooky, ktorých typickým zástupcom je ASUS VivoBook X202E, známy tiež ako ASUS VivoBook S200.

ASUS VivoBook X202E

Ako Zenbook, ale s poriadnymi konektormi

Na prvý pohľad sa testovaný notebook mimoriadne podobá aktuálnym Zenbookom značky. Či už tento dizajn považujete za opozeraný alebo stále za oslnivý necháme na vás, avšak vizuálny dojem je rozhodne najväčšou zbraňou tohto VivoBooku. Prísne požiadavky na označenie Ultrabook síce nesplnil, ale s hrúbkou maximálne 21,7 cm a hmotnosťou 1,4 kg tak rozhodne vyzerá. Hmotnosť je vyššia z dôvodu hojného použitia kovu (spodná časť je z matného plastu). Nie tak extrémna hrúbka zasa umožnila osadenie všetkých dôležitých konektorov – 3x USB (1x verzie 3.0), VGA, HDMI, RJ-45, kombo jacku, zámku Kensington a dokonca aj čítačky SD kariet.

ASUS VivoBook X202E

Spracovanie notebooku je na túto triedu výborné. Veko displeja kladie väčší odpor, takže ho jedným prstom (ani jednou rukou) neotvoríte. Žiaľ panel displeja je, ako je u Ultrabookov bežné, úplne lesklý. V hornej časti integruje HD webkameru. Čo sa týka samotného displeja, na tom musel výrobca šetriť a tak musíte zabudnúť na IPS technológiu (najmä vertikálne pozorovacie uhly sú slabšie), dostanete iba obyčajný LED-TFT panel s primeraným rozlíšením (1 366 x 768 px) a spomínaným lesklým povrchom. Nad štandard je tu však dotyková technológia, ktorú využijete predovšetkým v rozhraní Modern UI v OS Windows 8. Osobne som voči „packaniu“ displeja pracovného prístroja skeptický a prítomnosť dotykovej vrstvy považujem len za marketingovú zbraň. No ak to niekto využije, prečo nie – na 11,6“ paneli to nie je taký ergonomický nonsens ako na veľkom 15“ notebooku.

ASUS VivoBook X202E

Chladný iba navonok

Ak sa posunieme ku klávesnici, tú treba len pochváliť – oddelené tlačidlá s nízkym zdvihom poskytujú vysoký komfort a rýchlo si na ne zvyknete. Touchpad, teda clickpad s integrovanými tlačidlami už kritizovať nebudem, keďže alternatíva prakticky neexistuje. Pochváliť môžeme jeho veľkosť. Vedľa touchpadu sa nachádza územie chladného kovu, ktorý sa nezahreje prakticky ani v prípade dlhšej záťaže hardvéru. Žiaľ napriek tomu chladenie prístroja nie je vyriešené dobre. Nasávanie je logicky naspodku, avšak kvôli nízkym nožičkám toho veľa nevdýchne. Výduchy sú naopak nad klávesnicou, pretože na obvyklé miesto naboku sa kvôli malej hrúbke nezmestili. Ventilátor je žiaľ počuť neustále a vydáva pomerne nepríjemný vysoký tón. V pokoji uchladí prístroj na približne 45-55°C, ale nikdy sa nezastaví a stále je pomerne hlučný. V záťaži však nestíha už vôbec a dokonca aj pri krátkom hraní hry Microsoft Solitaire v rozhraní Modern UI procesor i základná doska vyskočili až na 75°C. Hluk ventilátora tomu zodpovedal. „Normálnu“ hru som sa ani neodvážil spustiť, hoci integrovaná grafika by teoreticky nejaký starší kúsok určite zvládla. Ak by ste na VivoBook X202E prechádzali zo staršieho, nie práve tichého notebooku, nemusel by vám prejav ventilátora vadiť. No po testoch toľkých Ultrabookov, ktoré len občas spustili tichučký ventilátor, som bol trochu sklamaný. Dokonca aj klasický netbook od Aceru bol tichší.

ASUS VivoBook X202E

Výkonu dosť, ale SSD chýba

Náš variant predstavoval prakticky vrcholnú konfiguráciu s nízkonapäťovým procesorom Intel Core i3 generácie Ivy Bridge, 4 GB RAM, integrovanou grafikou Intel HD Graphics 4000, 500 GB diskom a OS Windows 8 Pro 64-bit. K procesoru, grafike a operačnej pamäti nemám jediného krivého slova, na túto triedu poskytujú vysoký výkon. Žiaľ brzdou zariadenia je pomalý 5 400-otáčkový pevný disk, ktorý navyše generuje ďalší hluk. Je mi jasné, že SSD-čko by sa do danej ceny nezmestilo, ale jednoducho ak si na SSD disky zvyknete, už nie ste ochotní HDD akceptovať. Ak však nemáte takéto nároky a oceníte radšej veľkorysých 500 GB priestoru, potom ani táto chybyčka nemusí byť prekážkou ku kúpe notebooku. Operačný systém nabootuje za cca 30 sekúnd, kým sa zobrazí ponuka štart, potom samozrejme ešte načítava ďalšie súčasti.

ASUS VivoBook X202E

Windows 8 sme rozoberali už viac ráz. Nové dlaždicové rozhranie a tradičné prostredie Desktop vám už teda určite netreba predstavovať. Spomeňme však, že ASUS opäť pridal niečo svoje – napríklad pokročilejšie režimy výkonu, možnosť vybrať si medzi okamžitým prebratím (cca za 1 sekundu) alebo úsporným spánkom s výdržou niekoľko dní, jednoduché kreslenie v rozhraní Modern UI, poradcu pri používaní a množstvo drobných utilitiek. Zabudnúť nesmieme ani na hardvérovo-softvérovú vychytávku, prekvapivo kvalitný priestorový zvuk zo stereo reproduktorov SonicMaster.

ASUS VivoBook X202E

Zhodnotiť treba ešte výdrž batérie. Už teoretická hodnota 5 hodín napovedá, že ASUS žiadny extrémny článok neosadil a uprednostnil radšej menšie rozmery. Prax je však horšia. Ak pôjdete na výkon, vydrží vám tento mobilný notebook iba 2 hodiny. No aj keď sa maximálne uskromníte (minimálny jas, režim úspory energie), pri surfovaní cez Wi-Fi dosiahnete maximálne 3 hodiny. A to je na mobilný notebook, ktorý sa hrá na Ultrabook, žalostne málo.

ASUS VivoBook X202E

Verdikt v prípade ultra-netbooku ASUS VivoBook X202E veľmi jednoduchý. Je to malý notebook, ktorý sa hrá na Ultrabook, ale v skutočnosti ním nie je. Je to dobrá voľba pre ľudí, ktorí chcú byť in a mať štýlový prístroj, ktorý vyzerá na dvojnásobok svojej ceny – a súčasne nemajú skoro žiadne nároky na výkon. Práve mladých môže zaujať aj dotykový displej. No náročnejší už pri prvom spustení zistia, s kým majú tú česť – slabá výdrž batérie, nedoriešené chladenie a pomalý disk nemajú s Ultrabookmi nič spoločné. Cena okolo 500 € teda nie je až taká výhodná, ako by sa mohlo zdať. V našich e-shopoch však zoženiete aj lacnejší variant X201E, ktorý vyzerá rovnako dobre, ale je zbavený trochu zbytočného dotykového displeja. Ak by vám stačil procesor Celeron, 2 GB RAM a OS Ubuntu, môžete mať štýlový jednoduchý netbook v kabáte ultrabooku za cenu pod hranicou 300 €!

ASUS VivoBook X202E

sk.asus.com

Produktová stránka

529 € (najvyššia konfigurácia)

Hodnotenie: 3,5/5

ASUS VivoBook S200 (X202E)

  • primeraná cena
  • výborný vzhľad a spracovanie
  • dostatok výkonu (CPU, GPU, RAM)
  • pre niekoho je výhodou dotykový displej
  • existencia mimoriadne lacnej alternatívy (X201E)
  • lesklý displej
  • nevhodne riešené chladenie
  • vyššia hlučnosť
  • pomalý pevný disk


 

 

 

 

 

 

 

 

Technické parametre:

Rozmery 303 x 200 x 21,7 mm, 1,4 kg Displej 11,6“ LED-TFT 1 366 x 768 b., lesklý, multidotykový Hardvér Intel Core i3-3217U (2 jadrá/4 vlákna, 1,8 GHz, 22 nm Ivy Bridge, GPU Intel HD Graphics 4000), 4 GB 1 333 MHz DDR3 RAM, 500 GB HDD (5 400 ot./min), Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, 720p webkamera, reproduktory SonicMaster, čítačka SD kariet, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, VGA, RJ-45, Kensington lock, audio jack, batéria 38 Wh (teoreticky 5 hodín) Softvér Windows 8 64-bit, ASUS Tutor

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku