ASUS MeMO Pad FHD 10 (ME302C): Full HD tablet s Atomom

ASUS v auguste začne aj na slovenskom trhu predaj svojho nového 10“ Full HD tabletu MeMO Pad FHD 10 a my sme už mali možnosť nový Android tablet exkluzívne otestovať. Chcete vedieť aký je nový ASUS MeMO Pad FHD 10?

Naše hodnotenie

64%
0 100

Výhody

  • rozlíšenie a farebné podanie displeja
  • fotoaparát
  • výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • automatická regulácia podsvietenia
  • nekrytý slot microSD karty

Jednou vetou

Jedná sa o solídne spracovaný tablet, ktorý je ideálny na dennodenné používanie.

Aby som veci hneď na začiatok uviedol na pravú mieru, musím spomenúť, že na trhu budú existovať dve verzie nových 10-palcových  MeMO Pad-ov. V predaji sa totižto objaví verzia ME302C a ME302KL. Táto recenzia je venovaná modelu ME302C, ktorý v porovnaní s očakávaným 3G modelom ME302KL neponúkne podporu 3G/LTE a taktiež štvorjadrový procesor Snapdragon S4.

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

Ak budete hodnotiť dizajn tabletu, pravdepodobne si poviete, že ASUS na novom MeMO Pade nič nepokazil, ale na druhú stranu ani ničím extrémne neprekvapil. Jeho dizajn pôsobí nevtieravo a akosi konzervatívne. Jediným oživením budú dostupné farebné prevedenia. Celú prednú plochu tvorí displej, na ktorom v priebehu pár sekúnd vidíte všetky otlačky prstov. Toto už hádam ani nie je možné považovať za mínus, veď takmer každý veľký displej trpí týmto neduhom. V prípade Android tabletov a smartfónov som si už akosi zvykol na notifikačnú diódu. Asus ju však v prípade MeMO Padu vynechal, a tak budete musieť pre kontrolu zmeškaných udalostí tablet vždy zapnúť. Všetky ovládacie prvky a konektory nájdete na stranách tabletu. Tlačidlo pre zapnutie sa v prípade držania tabletu na šírku nachádza v ľavom hornom rohu. Vzhľadom na úkos zadnej strany sa však ťažšie stláča a rovnaká je situácia aj v prípade tlačidiel na ovládanie hlasitosti, ktoré si svoje miesto našli na pravej strane.

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

Zadná strana s textúrov pomáha pohodlnému držaniu tabletu


Okrem spomenutých ovládacích prvkov nájdete na tele zariadenia aj štvoricu konektorov, ktoré zahŕňajú 3,5 mm audio konektor, microUSB, microHDMIa slot na umiestnenie microSD karty. Tomuto však chýba akýkoľvek kryt a tak sa môže stať, že pri manipulácii s tabletom si kartu nechcene vysuniete. Zadná strana tabletu je pomerne chudobná a okrem dvojice reproduktorov, ktoré smerujú od používateľa, šošovky fotoaparátu a veľkého loga ASUS na nej nenájdete nič. Od reproduktorov by som očakával trošku kvalitnejšiu a hlavne hlasnejšiu reprodukciu, najmä potom, čo sa ASUS v reklamných materiáloch chváli technológiou SonicMaster. Tablet je hlavne multimediálne zariadenie a tak by výrobcovia nemali kvalitu reprodukovaného zvuku podceňovať. Ak niekto počul, ako hrá HTC One, určite by podobné reproduktory uvítal aj v tele tabletu. Poteší však textúra zadnej strany tabletu, vďaka ktorej budete aj 10“ tablet držať s istotou a bez obáv, že by vám vypadol z rúk.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

 

FHD = Full HD

Trojica písmen FHD v názve novinky od ASUS-u znamená jedinú vec. Displej poskytne na uhlopriečke 10,1“ rozlíšenie Full HD, teda konkrétne 1 920 x 1 200 pixlov. Vďaka týmto parametrom je displej skutočne nádherný a jemný, písmo je veľmi dobre čitateľné. Vďaka použitej technológii IPS sa môžete tešiť na prirodzené podanie farieb a hlavne veľmi dobré pozorovacie uhly. K displeju mám len jedinú výhradu a tá sa týka automatického podsvietenia. Aj napriek tomu, že ho je možné považovať za viac ako dostatočné, jeho automatická regulácia nefunguje na tak dobrej úrovni, ako by som očakával. Displej je totiž pri použití automatickej regulácie podsvietenia tmavší, ako by som si predstavoval a tak som radšej používal manuálne nastavenie podsvietenia pohodlne prístupné priamo z notifikačnej lišty.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

 

Otlačkom sa na veľkom 10,1″ displeji nevyhnete

 

Výkon ako má byť

Základom nového MeMO Padu je výkonný dvojjadrový procesor Intel Atom Z2560 s taktom 1,6 GHz, ktorému pomáha grafická karta PowerVR SGX544MP2 a 2 GB operačnej pamäte. Táto kombinácia znamená plynulý chod, rýchle reakcie a prehrávanie Full HD videí bez akéhokoľvek zaváhania. Intelácky Atom sa stará aj o veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie, ktorá nemá problém dosiahnuť výrobcom proklamovaných 10 hodín. Jediné zaváhanie, ktoré postrehnete je pri rotácii displeja. Neviem čím to je spôsobené, no zatiaľ som nedržal v rukách ani jeden Android tablet, na ktorom by otočenie displeja bolo plynulé a rýchle, ako na Apple iPade. Integrovaná kapacita mala v prípade testovaného modelu veľkosť 32 GB (k dispozícii 25,5 GB), ktorú je možné rozšíriť o ďalších 32 GB pomocou microSDHC karty. ASUS navyše k svojim modelom MeMO Pad pridáva bezplatne aj 5 GB cloudového priestoru pre vaše dáta.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

 

microUSB konektor a nechránený slot pre umiestnenie microSD karty

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C ponúkne takmer plnohodnotnú dátovú výbavu, okrem GSM modulu s LTE, ktorý podporuje len model ME302KL. Spoľahnúť sa tak môžete na Wi-Fi, Bluetooth a GPS modul. ASUS však akosi odignoroval technológiu NFC, ktorá sa pomaly stáva  štandardom. Potešením je technológia Miracast, ktorá predstavuje nový štandard v streamovaní obrazu. Pre jej správne fungovanie však potrebujete kompatibilný televízor.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

 

Android 4.2.2

Operačným systémom nového MeMO Padu je najnovšia verzia Google Android 4.2.2 (Jelly Bean), ktorá je iba mierne upravená ASUS-om. V prvom rade to je upravená notifikačná lišta, ktorá ponúka prístup k nastaveniam niektorých funkcií. Nájdete tu zapnutie Wi-Fi, GPS, rotácie displeja, Bluetooth, synchronizáciu, alebo automatickej synchronizácie. Okrem toho ponúka notifikačná lišta nastavenie intenzity podsvietenia, nastavenie Wi-Fi a zvuku, ale aj prístup k systémovým nastaveniam. Notifikačnej lište k dokonalosti chýba už iba možnosť nastavenia si ľubovoľných skratiek podľa potreby.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

 

ASUS dovybavil Android niekoľkými vlastnými aplikáciami

Tip: V balení tabletu ASUS MeMO Pad FHD10 ME302C nájdete aj malý stojan, ktorý využijete pre pohodlné umiestnenie v prípade pozerania filmov.

Samotný operačný systém síce nemá upravené grafické prostredie, ale ASUS nainštaloval do MeMO Padu niekoľko vlastných aplikácií. Medzi predinštalovanými aplikáciami tak nájdete AOLink, čo je aplikácia na zdieľanie súborov, App Backup pre zálohovanie aplikácií, App Locker pre zablokovanie niektorých aplikácií, jednoduchý skicár ASUS Artist, aplikáciu pre vytváranie príbehov z vašich fotografií ASUS Story, prehliadač a editor fotografií ASUS Studio a niekoľko ďalších. ASUS navyše implementoval niekoľko veľmi vydarených vlastných widgetov, medzi ktorými nájdete kalendár, skutočne vydarené a graficky pekne spracované počasie, alebo widget pre sledovanie spustených aplikácií, či stavu batérie. V spodnej časti obrazovky sa nachádza aj samostatný panel s tzv. floating apps, čo sú miniaplikácie, ktoré môžu bežať nad ostatnými aplikáciami. Nájdete tu napríklad kalkulačku, časovač, kompas, prehrávač videí, prevodník jednotiek a množstvo iných aplikácií. Vzhľadom na veľký displej ich môžete mať súčasne spustených niekoľko.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

Floating Apps môžete mať spustených niekoľko

Skutočný fotoaparát?

ASUS MeMO PAD ME302C disponuje hlavným fotoaparátom s rozlíšením 5 Mpx, automatickým zaostrovaním a možnosťou natáčania Full HD videa pri 25 fps. Aj keď nepatrím k nadšencom, ktorí by využívali tablet na fotografovanie musím uznať, že integrovaný fotoaparát v prípade MeMO Padu ponúka celkom slušnú kvalitu fotografií a pohodlne by som ho na občasné odfotografovanie dokumentu využil. Predná webkamera má rozlíšenie 1,2 Mpx a možnosť natáčania HD videa, pričom ponúka viac než dostatočnú kvalitu pre videohovory. Ak často využívate tablet na fotografovanie potešia vás bohaté nastavenia fotoaparátu, ktoré by MeMO Padu mohol závidieť nejeden smartfón.

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C

Fotoaparát tu nie je len ako doplnok

Ako teda zhodnotiť ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C? Jedná sa o solídne spracovaný tablet, ktorý je ideálny na dennodenné používanie. Ak teda hľadáte 10“ tablet určite zvážte tento ASUS, nakoľko za veľmi priaznivú cenu ponúkne skutočne dostatok muziky a hlavne už spomínaný Full HD displej!

 

ASUS MeMO Pad FHD 10 ME302C / 32 GB

Cena 349,00 € Rozmery 264,6 x 182,4 x 9,5 mm, 580 g Displej 10,1“ IPS (1 920 x 1 200 px) Hardvér 1,6 GHz Intel Atom Z2560 (2-jadrový), GPU PowerVR SGX544MP2, 2 GB RAM, 32 GB pamäť (25,5 GB dostupných), 5 Mpx foto, Full HD video, 1,2 Mpx webkamera, microSDHC slot, Wi-Fi a/b/g/n, BT 3.0, Miracast, Wi-Fi Direct, microUSB, microHDMI, GPS, Glonass, gyroskop, digitálny kompas, 3,5 mm audio, stereo reproduktory SonicMaster, Li-Ion 6 760 mAh Softvér Android 4.2.2, AO Link, App Backup, App Locker, ASUS Artist, ASUS Splendid, ASUS Story, ASUS Studio, ASUS ToDo, Audio Wizard, BuddyBuzz, rodičovský zámok, správca súborov, Super Note Lite

 

Komentáre k článku