RECENZIA Apple iPhone 5C: Aké je „ľudové“ jablko?

V úvode tohto článku by som sa chcel poďakovať operátorovi O2 za poskytnutie 5C-čka na test. Operátor totiž nevydržal čakanie na oficiálny začiatok predaja nového iPhonu 5C a už 30. septembra začal u nás predávať tento očakávaný model amerického výrobcu. Veľa ľudí si myslí, že Apple iPhone 5C by mal byť akýmsi iPhonom pre široké masy, ale ono tomu tak nie je. Čo teda iPhone 5C ponúkne, alebo kam ho zaradiť?

Apple iPhone 5C

PREČÍTAJTE SI

Nový iPhone 5C je už v predaji aj na Slovensku – má ho operátor O2

Plastový iPhone 5C je realitou, ale 64-bitový procesor iPhonu 5S prekvapením

Apple iPhone 5S bude spolu s modelom 5C na Slovensku už o dva týždne!


Úprimnosť sa vraj cení a tak by som vás chcel upozorniť, že už od čias uvedenia iPhonu 3G používam tieto smartfóny ako môj hlavný telefón, takže ak chcete, môžete si ma zaradiť do tej pomyselnej rodinky Apple ovečiek, ale produkty tejto spoločnosti využívam hlavne preto, lebo mi vyhovuje ich ekosystém a spôsob používania. Z tohto krátkeho úvodu vyplýva, že niektoré moje názory na túto značku nemusia byť rovnaké, ako v prípade dlhodobých používateľov zariadení s Androidom, ktoré samozrejme vzhľadom na moju profesiu takisto pravidelne testujem a z niektorých som priam nadšený, ako napríklad v prípade nového Samsungu GALAXY Note 3, alebo LG G2, ktorý by som si bez otázok vedel predstaviť, ako náhradu môjho iPhonu 5. Viac si o LG G2 budete môcť prečítať v časopise TECHBOX 11-12/2013, ktorý vychádza 21. novembra 2013.

Apple iPhone 5C

Apple iPhone 5C je pevný, ale pocitovo je ťažký

Poďme, ale pekne späť k iPhonu 5C. Mnohí si pod pripravovaným a ešte pred uvedením uniknutým iPhone 5C predstavovali ľudový a teda najmä cenovo dostupný iPhone. Písmeno „C“ v názve by však aj podľa vyjadrení samotného Apple malo znamenať najmä „Colorfull“, teda farebný iPhone. Tým však nechcem obhajovať jeho cenu, ktorá je aj podľa mňa, čoby „ovečky“ prehnaná! Pravdou však ostáva, že iPhone 5C je prvým iPhonom od roku 2008, ktorý používa namiesto skla a kovu plast. Práve na použitie plastu som sa v prípade 5C veľmi tešil. Po iPhone 4, iPhone 4S a iPhone 5, ktoré sú vyrobené práve z kombinácie kovu a skla som v prípade plastového, alebo skôr iPhonu z polykarbonátu očakával o niečo vyššiu odolnosť voči známkam bežného používania. Ak máte iPhone 5 a to najmä ten čierny, pravdepodobne už viete, že v priebehu niekoľkých týždňov na ňom nájdete nepekné škrabance. Práve plast v prípade 5C by mal byť v tomto prípade odolnejší a musím uznať, že aj napriek tomu, že som ho nemohol podrobiť náročnejšiemu testu odolnosti, trúfam si tvrdiť, že škrabance sa síce na ňom objavujú, ale nie sú tak viditeľné.

Apple iPhone 5C
Na zadnom plastovom kryte nebudú škrabance tak výrazné

Apple iPhone 5C k vám príde v balení, ktoré pripomína najmä hudobné prehrávače iPod Touch. Okrem USB nabíjačky, Lightning kábla nájdete samozrejme v balení aj slúchadlá Apple EarPods. Osobne ich považujem za veľmi vydarené a vzhľadom k slúchadlám, aké ku svojim smartfónom dodáva konkurencia ich radím k tomu lepšiemu priemeru. Ak vám nevyhovujú hravo ich môžete vymeniť za svoje vlastné. Ak ste už majiteľom iPhonu 5 pravdepodobne pochopíte, že rozčuľovať sa nad Lightning konektorom už nemá zmysel. Postupne som si už prešiel výmenou všetkých káblov a príslušenstva tak, aby podporovali nové rozhranie a po určitej dobe používania nového konektora musím povedať, že ho milujem a to najmä vďaka možnosti jeho otočenia z oboch strán. Apple by však pravdepodobne mohol získať podstatne viac priaznivcov, ak by siahol po štandardnom riešení v podobe micro USB. To však asi navždy ostane snom nás, ktorí používajú niekoľko smartfónov súčasne.

Apple iPhone 5CSlúchadlá Apple EarPods

Potom ako som prvý raz chytil do ruky náš biely iPhone 5C ostal som mierne prekvapený. To, že plast, ktorý je vo svojej podstate jedinou zmenou oproti iPhonu 5, bude spracovaný na vysokej úrovni som očakával, ale po niekoľkých mesiacoch s iPhonom 5 som nečakal, že „céčko“ bude pocitovo tak ťažké a to aj napriek tomu, že papierový nárast hmotnosti je len 20 gramov. Za svoju vyššiu hmotnosť vďačí novinka najmä kovovému rámu, ktorý slúži ako výstuha plastovej zadnej steny a navyše supluje aj anténu. K plastu by som mal ešte jednu výčitku, strašne sa šmýka! Naozaj som mal pri prvých momentoch pocit, že mi 5C vypadne z ruky. Neskôr som si na tento pocit zvykol a nový iPhone ovládal s rovnakou istotou ako iPhone 5. Čiastočne môžu tento problém riešiť kryty, ale úprimne tie, ktoré Apple predstavil s iPhonom 5C považujem za krok vedľa. Nevadí mi ich veselá farebnosť, ale ako mohol výrobca, ktorý sa venuje dizajnu až do posledného detailu vypustiť obal, ktorý vám na zadnej strane z nápisu iPhone urobí „non“?

Apple iPhone 5C

Čo sa týka displeju neponúkne iPhone 5C nič, čo by sme tu už nemali. Používa totiž rovnaký 4“ IPS displej ako iPhone 5, alebo súčasný top model iPhone 5S. Retina rozlíšenie, s ktorým Apple prišlo ako s veľkou inováciou pri uvedení iPhonu 4 v roku 2010 je rovnaké ako v prípade iPhonu 5, teda presne 1 136 x 640 pixlov, čo činí jemnosť 326 ppi. Jasné v dnešnej dobe to už nie je žiadna super hodnota, ale tento displej podľa môjho názoru tvorí vynikajúci kompromis medzi kompaktnosťou a dostatkom priestoru pre zobrazenie informácií. Často sa stretávam s názorom, že displej je na pohodlné písanie na softvérovej klávesnici a pozeranie filmov priúzky. Osobne mám však dojem, že sa mi na klávesnici iPhone 5/5C píše pohodlnejšie ako na väčších klávesniciach konkurenčných Android smartfónov s uhlopriečkami displejov na úrovni 5“.

Apple iPhone 5C

Rovnako ako pri displeji, tak aj v prípade hardvéru sa spolieha 5C na rok staré črevá. Pod krytom tlčie rovnaké srdce, ako v prípade iPhonu 5, teda procesor Apple A6 a 5C je dostupný v dvoch pamäťových verziách. Okrem nami testovanej 16 GB verzie je v predaji aj 32 GB verzie. Tú by som odporučil skôr, nakoľko 16 GB je v dnešnej dobe skutočne málo. Z celkovej pamäte máte k dispozícii niečo okolo 14,7 GB, čo nie je veľa. Škoda, že Apple je v podstate jediný výrobca, ktorý ignoruje zaužívané štandardy ako napríklad micro USB, alebo microSD a za 16 GB flash pamäte si nechá poriadne priplatiť. Aby som nezabudol malá zmena predsa nastala aj pod krytom. Symbolický nárast kapacity batérie z pôvodných 1 440 mAh na konečných 1 510 mAh by sa mal prejaviť vyššou výdržou. Bohužiaľ za tie tri dni testovania som toto tvrdenie nemohol overiť, ale na základe subjektívneho pocitu ubúdala energia z „céčka“ pomalšie, ako v prípade mojej päťky.

Apple iPhone 5C

Nový iOS 7 je farebnejší, ako kedykoľvek predtým

Apple iPhone 5C sa vďaka svojej farebnosti asi najviac hodí k novému farbičkovému operačnému systému Apple iOS 7, o ktorom sa už popísali tisíce riadkov. Okrem najbadateľnejšej zmeny grafického dizajnu prináša iOS 7 aj niekoľko nových funkcií, ako napríklad prepracované Centrum notifikácií, alebo Ovládacie centrum, ktoré poskytuje prístup k nastaveniam a niektorým aplikáciám a k dokonalosti mu chýba už iba možnosť pridávania vlastných nastavení, alebo možností nastaviť si namiesto svietidla, odpočítavania, kalkulačky a skratky na fotoaparát ľubovoľné aplikácie. Ak si však iPhone 5C, alebo akýkoľvek Apple smartfón s novým iOS 7 kúpite získate zadarmo vynikajúci kancelársky balík, ktorý sa skladá s editoru dokumentov Pages, tabuľkového procesoru Numbers a softvéru na vytváranie prezentácií Keynote. Štandardne by ste za každú aplikáciu samostatne zaplatili 8,99 €.

Apple iPhone 5CFotoparát je starý známy z iPhonu 5

Zmena v prípade iPhone 5C neprišla ani pri fotoaparáte. Jedná sa o rovnaký 8 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/2,4 a 1/2,3“ senzorom, ako v prípade iPhonu 5. Na trhu exituje niekoľko smartfónov, ktoré poskytnú lepšie parametre a aj kvalitnejšie fotografie, avšak fotoaparát iPhonu 5C sa rovnako ako ten v iPhone 5 radí k lepším medzi súčasnými smartfónmi. Jeho výkony je možné považovať za vyrovnané a ak holdujete jednoduchosti a množstvo nastavení je pre vás skôr na obtiaž, budete fotoaparátom v iPhone 5C nadšený. Okrem možnosti voľby videa, fotografie, štvorcovej fotografie, panorámy, vypnutia blesku, HDR režimu a prepnutia kamery neponúka nič navyše. Keďže sa 5C spolieha na rok starý hardvér nenájdete v nastaveniach fotoaparátu ani možnosť natáčania spomaleného videa (120fps), tak ako tomu je v prípade iPhone 5S. Vystačiť si teda budete musieť s Full HD videom (30 fps), ktorého rozlíšenie ani nemôžete zmeniť. Apple vám však okrem kancelárskeho balíka poskytne zadarmo aj vynikajúci softvér na správu fotografií iPhoto (štandardná cena 4,49 €) a softvér na editáciu videa iMovie (štandardná cena 4,49 €) pre iOS zadarmo.

Apple iPhone 5C

iPhone 5C nie je dokonalý, rovnako ako nebude dokonalý žiadny iPhone. Neprináša síce okrem tela z polykarbonátu, ktoré je dostupné v rôznych farbách a symbolického nárastu kapacity batérie žiadne zmeny, oproti iPhonu 5, ale aj napriek tomu bude vítanou alternatívou k iPhonu 5S. Vďaka farebným prevedeniam by mal osloviť najmä mladých ľudí, ktorí hľadajú zariadenie s iOS, ale iPhone 5S je pre nich moc konzervatívny. Otázne je, ale koľko mladých ľudí si bude môcť dovoliť smartfón s cenovkou väčšiny high-end smartfónov konkurencie? Ak ste majiteľom iPhone 5 a rozmýšľate nad iPhone 5C, tak vedzte, že okrem plastového tela nezískate nič navyše. Majitelia iPhonu 4S, alebo ešte starších verzií sa musia rozhodnúť, či si kúpiť iPhone 5C, alebo si priplatiť okolo sto eur za top model iPhone 5S, ktorý bude už čoskoro v predaji aj na Slovensku. Ako dobrá alternatíva však vyznieva aj možnosť kúpy používaného iPhonu 5 za bazárové ceny, ktoré sú podstatne nižšie.

 

Hodnotenie:     4,5/5

 

spracovanie, vyššia možná odolnosť oproti iPhone 5, väčšia farebná paleta prevedení

prehnane vysoká cena, rok starý hardvér, málo noviniek oproti predchádzajúcim verziám iPhonov

 

Cena: 671,00 € (v predajni O2), 609,05 € (pri nákupe cez O2 eshop) Rozmery 124,4 x 59,2 x 8,98 mm, 132 g Displej 4“, 1 136 x 640 px, 326 ppi, IPS LCD Retina Hardvér Apple A6 (dvojjadrový, 1,3 GHz), GPU PowerVR SGX 543MP3, 1 GB RAM, 16 GB pamäť (14,7 GB dostupných), Qualcomm Snapdragon 800 (4-jadrový, 28 nm, 2,2 GHz) Krait 400, GPU Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,7 GB dostupných), LTE/HSPA+, Wi-Fi b/g/n (Dual Band 2,4 GHz/5 GHz), BT 4.0, Apple Lightning, AirDrop, 1/2,3” 8 Mpx senzor, HDR, Full HD video (30 fps), LED blesk, digitálna stabilizácia, 1,2 Mpx webkamera (HD video), GPS/GLONASS, 3,5 mm audio, 1 510 mAh Li-Pol Softvér Apple iOS 7.0.1, iBooks, App Store, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, iPhoto, iMovie


Foto: TECHBOX

Komentáre k článku