Alienware 13 a Alienware Graphics Amplifier

Zariadenia značky Alienware už nie sú ani v našich končinách neznáme. Modely určené najmä pre hráčsku komunitu sa vyznačujú nápadným dizajnom, vysokým výkonom a zaujímavými technológiami, ktoré nebývajú štandardom u konkurencie. Alienware totiž vždy chcel ponúknuť niečo navyše.

Naše hodnotenie

76%
0 100

Výhody

  • klávesnica
  • počet portov
  • kvalita spracovania
  • grafický výkon

Nevýhody

  • touchpad
  • priemerný výkon procesora

Jednou vetou

Ak by som mal samostatne zhrnúť Alienware 13 ako herný notebook na cesty, tak sa jedná o veľmi kvalitné zariadenie.

Aj v tejto recenzii si tak rozoberieme zaujímavý koncept externej grafickej karty, ktorá dodáva výkon plnohodnotného PC pre notebookový formát.

Alienware 13

Už v úvode chcem poznamenať, že tento test bude koncipovaný trochu odlišne a namiesto záplavy technických údajov a výsledkov testov sa skôr pokúsim zamerať na notebook a prídavnú kartu ako na koncept. Čísla a tabuľky sú totiž pomerne ľahko dostupné na internete, ale mnohé testy sa naopak málo zaoberajú samotnou výhodnosťou a zameraním tohto riešenia. Alienware Graphics Amplifier sa totiž predáva bez grafickej karty, a tak je na každom užívateľovi, akú kartu si tam osadí.

Alienware 13

Prejdime však najskôr k samotnému notebooku Alienware 13. V dnešnej dobe ultrabookov, kde sa každý snaží o čo najdlhšiu výdrž a najtenšie rozmery sa už tak často nestretávame s rozmernými hernými zariadeniami, ku ktorým si so sebou prinesiete kilogramový adaptér, pričom s odpadovým teplom sa dá vykúriť menšia miestnosť.

Nebolo tomu tak vždy. Koncepcia „herného notebooku” je tu s nami už niekoľko rokov a názory na tento segment trhu boli a sú značne polarizované. Hlavnou brzdou bol vždy nedostatok výkonu oproti stolným počítačom, čo bolo spôsobené limitom v schopnosti chladenia a napájania výkonných súčiastok. Mobilné procesory a grafické karty jednoducho nedokázali konkurovať svojim plnohodnotným variantom výkonom, no zato cenou ich spravidla prekonávali.

Alienware 13

Herný notebook sa tak stal synonymom veľkého, ťažkého, hlučného a drahého zariadenia. Na druhej strane to ale bol jediný spôsob ako si zahrať väčšinu hier na cestách. Dovolím si preto tvrdiť, že celý tento koncept nie je evolúciou s rozumu, ale skôr evolúciou s nutnosti pre používateľov, ktorí si nemohli dovoliť prenášať stolný počítač, no stále sa chceli hrať.

Alienware 13

Alienware 13 tento koncept narúša minimálne veľkosťou. 13” zariadenie nie je prvá vec, ktorá sa mi vybaví pri pomyslení na herný notebook. Dizajn zariadenia nesie klasické črty výrobcu. Znak mimozemskej hlavy je tak na kryte, ako aj vo vnútri notebooku, kde slúži ako tlačidlo na zapínanie.

Celý prístroj je pritom bohato podsvietený pričom sa dá zvoliť farba osvetlenia krytu displeja, nápisov, stavových LED diód a samozrejme klávesnice. U klávesnice je možné vybrať odlišnú farbu podsvietenia pre štvoricu jej zón. Jedinú výhradu by som mal iba voči tomu, že zóny sú rozdelené jednoducho po štyroch zvislých štvrtinách klávesnice. Podľa môjho názoru by rozdielna farba podsvietenia mala význam v prípade, že sú odlišne podsvietené isté skupiny kláves (napr WASD). Znalci značky si ale určite všimnú, že sa v skutočnosti jedná o overený dizajn podsvietenia, ktorý je na trhu už nejaký ten rok.

Alienware 13

Možnosť vybrať si z 19-tích rôznych farieb a ľubovoľne si ich na-kombinovať je síce papierovo lákavé, nepoznám však mnoho používateľov, ktorí si zvolia viac než dve farby súčasne. Stále sa však jedná o jedno z najprepracovanejších riešení na trhu, pokiaľ sa jedna o prispôsobovanie notebooku osobnému štýlu.

Alienware 13

Po stránke materiálov a ich spracovania si výrobca tiež zaslúži pochvalu. Aj keď je telo notebooku z plastu, jeho kvalita je na výbornej úrovni a pogumovaný povrch v okolí klávesnice pôsobí veľmi príjemne na dotyk. Inak do seba všetky časti výborne zapadajú a vysokou kvalitou pôsobia aj také detaily ako napríklad gumené nožičky na spodnej strane.

Musím ale podotknúť, že plastové vonkajšie kryty budú náchylné na rýchlejšie opotrebovanie, ako napríklad ich hliníkoví konkurenti. Notebook by som tak určite nosil v kvalitnej taške alebo batohu, kde má svoje vyhradené miesto.

Alienware 13

Pri detailnejšom pohľade na vnútornú stranu určite zaujme klávesnica, ktorá je na dnešnú dobu netradične jednoliata. Alienware sa nerozhodol ísť súčasným trendom oddelených kláves a popravde, táto klávesnica pôsobí pri písaní textu či hraní omnoho prirodzenejšie. Je to spôsobené najmä jej kvalitou spracovania a veľkosťou kláves, ktorá je identická s klávesnicou stolného počítača.

Tak, ako by sa očakávalo od herného zariadenia, plnú veľkosť kláves majú aj šípky a klávesy v okolí Enter-u. Veľký je a touchpad, ktorý opäť naproti zaužívaným konvenciám dnešnej doby disponuje dvojicou tlačidiel aj keď sú súčasťou dotykovej plochy. Osobne by som viac uvítal tlačidlá, ktoré sú oddelené úplne.

Alienware 13

Pri takto dizajnovanom touchpade si totiž nemôžete položiť prsty na „tlačidlá“ a ukazovákom pohybovať kurzorom, pretože sa dotyky zaznamenávajú aj v oblasti „tlačidiel“. Tak dochádza k preskakovaniu kurzora, alebo nevykonaniu kliku. Aj keď nepredpokladám, že niekto bude hrávať hry primárne na touchpade, stále to môže byť pre niekoho nedostatok.

Celkovo však ovládanie notebooku hodnotím pozitívne, a to hlavne kvôli nadpriemerne dobrej klávesnici.

Alienware 13

13” Full HD IPS displej je vzhľadom k veľkosti ideálna voľba. Treba si totiž uvedomiť, že na tomto zariadení sa hrávajú hry a Ultra HD displej by výkonnostne pochoval každú mobilnú grafickú kartu. Samozrejme, je možné rozlíšenie zmeniť, no vtedy riskujete neceločíselné delenie rozlíšenia voči pixelom, čo výrazne znižuje kvalitu obrazu.

Kvalita podsvietenia a vernosť farieb je dnes u IPS panelov už samozrejmosťou a ani tento nie je výnimkou. Treba si však uvedomiť, že sa nejedná o žiaden profesionálny model.

Alienware 13

Oceňujem však matnú povrchovú úpravu a vyššiu svietivosť, no najmä to, že pri hraní som nezaznamenal problémy s vysokou odozvou displeja. Tá totiž niekedy trápi notebookové IPS panely a pri hraní môže spôsobovať „duchov“.

Alienware 13

Pokiaľ sa pozrieme na audio, tak Alienware 13 disponuje dvojicou reproduktorov, ktoré sú umiestnené na bočných stranách zariadenia, a tak majú potenciál ozvučiť jasne a čisto aj väčší priestor. Je pravdou, že pri plnej hlasitosti už budete počuť iba stredy, no pri nižšej úrovni si užijete takmer celé počuteľné spektrum.

Alienware 13

Keďže mnoho z vás bude aj tak používať externé reproduktoru alebo headset, je na mieste zhodnotiť aj zvyšok hardvéru. Pozitívne je, že notebook disponuje dvoma 3,5 mm audio jackmi, takže netreba riešiť redukcie do v súčasnosti tak populárneho 4-pinového jacku. Na druhej strane, novinka je osadená zvukovou kartou Realtek (HD Audio) zabalenou do Alienware ovládacieho panelu, pričom tu výrazne pomáha softvérový SoundBlaster X-Fi MB3 „vylepšovač“ zvuku.

Vzhľadom ku konkurencii to nie je teda nič výnimočné a určite by som ocenil kvalitnejší audio čip. Zvuk však svojou kvalitou na slúchadlách neuráža a prídavné funkcie SoundBlaster-u sú zamerané práve na zlepšenie herného zážitku (alebo získanie hernej výhody).

Alienware 13

Najdôležitejším faktorom herného notebooku je pre mnohých jednoznačne výkon. V tomto ohľade je Alienware 13 osadený úsporným modelom Intel Core i5-4210U taktovaným na frekvencii 1,7 GHz. Normálne by na tom nebolo nič podozrivého, no tu sa jedná o prístroj, ku ktorému môžete externe pripojiť GeForce Titan. K tomu, aké dôsledky má použitie tohto procesoru sa dostanem neskôr, zatiaľ iba doplním, že okrem neho disponuje prístroj 16-timi gigabajtami operačnej pamäte a SSD diskom o veľkosti 512 GB. Integrovanú grafickú kartu vám na cestách bude dopĺňať výkonná Nvidia Geforce 860M.

Alienware 13

Asi nemá cenu vysvetľovať, že všetky štandardné operácie Alienware 13 zvláda absolútne s prehľadom. Pri hraní však už záleží na jednotlivých hrách. Jednu vec, ktorú som si všimol hneď po pár hodinách hrania je to, že procesor ide skoro vždy na doraz a dokonca aj osadená 860M-ka si mohla niekedy „oddýchnuť“. Osadený procesor jednoducho nedokáže naplno využiť ani potenciál vstavanej grafickej karty, čo považujem za výrazný nedostatok.

Alienware 13

Pri kúpe rozhodne siahnite po najvyššom modeli z radu i7, ktorý je možné dostať aj na našom trhu. Ak by som mal totiž zhrnúť jednotlivé časti výkonu, tak notebook má s prehľadom dostatok operačnej pamäte a veľký rýchly disk. Grafická karta je v podstate vylepšiteľná externým riešením, a tak je jediným kameňom úrazu procesor, ktorý si nevymeníte a pri jeho výkone je už prakticky v čase kúpy zariadenia slabým článkom (čo je v kontraste s tým čo hovorím u väčšiny recenzií, ale výrobca dokázal prekvapiť aj v tomto ohľade).

Alienware 13

Samozrejme, že Alienware 13 nemá osadený úsporný procesor na to, aby si rozhneval potenciálnych klientov, ale pre výdrž na cestách, ktorá je na úrovni 5 hodín pri prehliadaní internetu. Notebook sa tak dá naozaj využívať aj ako notebook a pri jeho váhe a rozmeroch, ktoré sa zas po pravde od ultrabookov až tak veľmi nelíšia, je toto zariadenie obstojne použiteľné aj na cestách.

Alienware 13

Nechajte si optimalizovať nastavenia programov hier cez Nvidia Geforce experience v prípade, že chcete rýchlo hrať nové hry. Ak sa radi hráte s detailami, alebo vašu hru aplikácia nenašla, tak je tu stále ovládací panel Nvidia (pravý klik na pracovnej ploche).

Alienware 13

Väčšie, než ultrabookové rozmery boli opäť využité rozumne, a to na osadenie až troch USB 3.0, LAN portu, HDMI a mini DisplayPortu, ako aj špeciálneho portu pre Alienware Graphics Amplifier. Netreba sa preto obávať, že po pripojení myši zrazu nemáte kam vložiť čokoľvek iné. Bezdrôtové pripojenie zabezpečuje moderný Bluetooth 4.1 a WiFi 802.11ac s nízkou odozvou pre hranie hier po LAN sieti či internete.

Rozmery dovolili osadenie aj kvalitne riešeného chladenia, ktoré v tomto prípade pozostáva z dvoch samostatných chladiacich okruhov pre procesor a grafickú kartu. Celkovo je tak zariadenie chladné aj po náročnejšom hraní za predpokladu, že je umiestnené na pevnom povrchu, kde má dostatočný prísun chladného vzduchu.

Alienware 13

Ak by som mal samostatne zhrnúť Alienware 13 ako herný notebook na cesty, tak sa jedná o veľmi kvalitné zariadenie. Jedinou jeho slabinou je v tomto prípade procesor, pričom sú na šťastie dostupné varianty z modelmi rady i7, a možno touchpad. Inak sa jedná o dobre spracovaný a vybavený notebook na ktorom si zahráte aj novšie hry v zmysluplných detailoch.

Alienware 13

Alienware Graphics Amplifier

Nakoniec by som rád prešiel k prídavnému zariadeniu s výstižným názvom Alienware Graphics Amplifier (AGA). Plán využiť externú grafickú kartu v notebooku je asi tak starý, ako túžba mať notebook na cesty, a pritom si môcť zahrať najnovšie hry v dobrých detailoch. Pokusov v histórii bolo skutočne mnoho, no pokiaľ to neboli explicitne domáce kity v duchu „urob si sám“, tak aj komerčné riešenia mali mnohé nevýhody. Za tie najväčšie sa dajú považovať nutnosť výstupu na externý displej, vysoká cena a nízka priepustnosť dát.

Alienware 13

AGA rieši všetky problémy, až na cenu. Tá je stále pomerne vysoká, no jeho špeciálny port, ktorý je v podstate externá PCI Express 3.0 x4 linka, má dostatočnú priepustnosť a grafická karta sa navyše tvári ako integrované riešenie. Takto je možné jej výkon využiť aj pri hraní na notebookovom displeji.

Alienware 13

Po vybalení AGA z krabice dostávate zariadenie obsahujúce 460 W napájací zdroj, chladenie a jeden PCI Express port, do ktorého môžete osadiť akúkoľvek grafickú kartu, ktorá sa zmestí (čo je momentálne každý referenčný model okrem najvýkonnejšieho dvojjadrového modelu od AMD). Pri našom teste sme používali grafickú karty Nvidia Geforce 970, ktorá je v dnešnej dobe veľmi obľúbeným modelom.

AGA otvoríte spínačom na zadnej strane, vyklopíte horný kryt a môžete osadiť kartu. Inštalácia je tak extrémne jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Následne je potrebné iba zasunúť napájací kábel a AGA kábel do konektorov na oboch stranách.

Alienware 13

Inštalácia ovládačov sa líši v závislosti od toho, či máte osadenú kartu od Nvidie alebo AMD. AMD má na svojich stránkach špeciálnu verziu ovládačov, ktoré po nainštalovaní rozoznajú kartu v AGA slote. Nvidia deklaruje že vám stačí akýkoľvek novší mobilný ovládač a ten už rozpozná aj karty v AGA slote. Pravdou však je, že kým sa mi podarilo nainštalovať 970-ku tak, aby bola súčasne nainštalovaná aj integrovaná 860M-ka, tak to vyžadovalo vyskúšanie troch verzií ovládača a vyhľadanie riešenia na fórach výrobcu.

Uznávam ale, že Alienware a Nvidia pracovali na vzniknutých problémoch a súčasné ovládače už pracujú tak ako majú. Systém vám ich však automaticky neponúkne, a tak sa menej skúsený používateľ môže stále stratiť.

Alienware 13

Prepínanie grafických kariet funguje výlučne pri vypnutom notebooku. AGA sa nedá pripojiť za chodu s tým, že by automaticky vymenilo grafický adaptér. Pokiaľ notebook zapínate s pripojeným AGA konektorom, tak sa automaticky použije integrovaná grafika od Intelu a cca do minúty po štarte sa nájde pripojená grafická karta.

Alienware 13

Optimus sa už potom postará o prepnutie grafického výkonu, keď je treba. Zaujímavosťou je, že aj samotný AGA má možnosti podsvietenia, ktoré sa dajú meniť cez aplikáciu v notebooku.

Užitočnejšou vlastnosťou však rozhodne bude štvorica USB 3.0 portov, do ktorých môžte pripojiť periférie, a tak si vytvoriť akúsi vlastnú verziu dokovacej stanice. Výhodou bude, že doma už pripojíte iba napájanie a AGA port do notebooku a môžte hrať.

Alienware 13

Grafický výkon je priamo závislý od osadenej karty. Pokiaľ by ste mali obavu o priepustnosť linky, tak tá je dostatočná aj pre karty ako Nvidia GTX 980. Rozdiel vo výkone oproti osadeniu v stolnom počítači bude v ráde jednotiek percent. Reálny herný výkon je však vysoko závislý od celého výkonu notebooku a nie iba od grafickej karty.

Napríklad v aktuálnom 3DMark-u 13 dosahovala osadená 970-ka približne dvojnásobný výkon voči integrovanej 860M-ke. Procesor však podal rovnako slabý výkon a tak výsledné skóre ani zďaleka nezodpovedalo situácii, keby bol s grafickou kartou spojený napríklad „stolný“ Core-i7.

Alienware 13

Procesor bude okrem hernej logiky často brzdiť aj fyzikálne výpočty (pokiaľ hra nevyužíva PhysX a vy súčasne nemáte v AGA kartu od Nvidie). Preto je, dovolím si povedať, až nutné, aby pri kúpe AGA bol v Alienware notebooku osadený ten najvýkonnejší procesor, aký sa dá zohnať. V opačnom prípade bude grafický výkon neustále brzdený a očakávaná plynulosť hier na vysokých detailoch sa jednoducho nemusí dostaviť.

Alienware 13

Alienware Graphics Amplifier je rozhodne po dlhej dobe produkt, ktorý je využiteľný na zvýšenie grafického výkonu aj na displeji notebooku, má dobrú priepustnosť a jednoduchú inštaláciu. Jeho nevýhodami však sú vysoká cena a pomerne veľké rozmery, pričom cena by ma trápila viac.

Alienware 13

Cena: 2 099,00 € (Alienware 13) + 299,00 € (Alienware Graphics Amplifier)

Rozmery 328 x 235 x 28 mm, 2,06 kg Displej 13,3“ matný IPS displej (1 920 x 1 080 px) Hardvér Intel Core i5-4210HQ 1,7 GHz (2 jadrá / 4 vlákna, 3 MB smart cache, 2,7 GHz Turbo), Intel HD Graficky 4400 + Nvidia Geforce 860M s 2 GB GDDR5, 16 GB DDR3 RAM 1600MHz, 512 GB SSD, Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.1, 2 Mpx Full HD webkamera, 3x USB 3.0, HDMI, Mini DisplayPort, 2x 3,5 mm jack (slúchadlá, mikrofón), LAN (RJ45), Graphics amplifier port, stereo reproduktory (Klipsch, SoundBlaster X-Fi), 4-zónová viacfarebná (RGB) klávesnica s ovládacími prvkami AlienFX na ovládanie podsvietenia, integrovaná 4-článková batéria 52 Wh. Softvér OS Windows 8.1 64-bit, Aplikácia Alienware Command Center, AlienFX, AlienFusion, AlienAdrenaline s technológiou Accelerator

Alienware 13

Komentáre k článku