Alcatel One Touch Scribe HD: dvojsimkový zápisník s dobrou cenou

Alcatel, v súčasnosti už čínsky výrobca, ktorého telefóny ste mohli kedysi nájsť v  ponukách operátorov Globtel a Eurotel. O tomto výrobcovi sme síce v našich končinách dávno nepočuli, no Alcatel je späť a vyrába veľmi vydarené smartfóny. Dôkazom je aj nami testovaný Alcatel One Touch Scribe HD.

Alcatel One Scribe HD

Okamžite po uchopení zistíte, že Alcatel One Touch Scribe nie je žiadnym drobčekom, ale poriadnym kusom smartfónu. Na rozmeroch, ktoré pocítite v každom vrecku sa podpísal najmä 5“ IPS displej. Ten zaberá takmer celú prednú plochu a jeho rozlíšenie je 720 x 1 280 pixlov, čo predstavuje jemnosť príjemných 294 PPI. Písmo je tak skutočne jemné a hravo čitateľné. Ale poďme na to pekne postupne.

Alcatel One Scribe HD

Magnetický obal na displej a stylus asi nevyužije každý

BOHATÉ PRÍSLUŠENSTVO?

Prvá vec, ktorú si pri kúpe nového Alcatelu všimnete je istotne bohaté príslušenstvo. Výrobcovia už akosi zabudli na to, že v balení k smartfónu sa môže nachádzať aj niečo iné, ako len nabíjačka, USB kábel a slúchadlá. Alcatel do balenia svojej novinky pridal aj niečo navyše. Nájdete tu totiž aj kapacitný stylus a magnetické púzdro. Inšpirácia u istej juhokórejskej spoločnosti je jasná, otázne ale ostáva, či bude niekto kapacitný stylus, ktorý sa nedá pripevniť nikde na telo, alebo magnetické púzdro, ktorého používanie bolo v mojom prípade skôr otravou (vydržal som to len jeden deň), aj reálne využívať. Okrem toho magnetický kryt displeja zbytočne zakrýva microUSB port na ľavej strane a tak ho musíte neustále dávať dole, ak chcete Scribe HD nabiť.

Alcatel One Scribe HD

ČIERNA PLACKA

Pamätáte si doby, keď boli smartfóny a telefóny obecne rôznych tvarov a farieb? Tie sú už dávno preč. Postupne sme prešli na čierne, biele, alebo niekedy farebné placky, ktoré sa vo svojej podstate dosť podobajú. Česť výnimkám. Alcatel One Touch Scribe HD je jasnou plackou, ktorej dominuje už spomínaný displej. Nad ním nájdete reproduktor a  webkameru. Alcatel však zabudol na notifikačnú LED diódu, na ktorú som si už v prípade konkurenčných výrobcov tak zvykol. Na jeho vrchnej strane nájdete audio konektor a tlačidlo pre zapnutie. Jeho ovládanie je pohodlné iba v prípade ak máte dlhé prsty. Osobne mi podstatne viac vyhovuje riešenie aké používa Samsung s tlačidlom pre zapnutie na bočnej stene. V takom prípade vám nebudú prekážať ani väčšie rozmery smartfónu samotného.

Alcatel One Scribe HD

Škoda chýbajúcej notifikačnej LED diódy

Na pravú stranu Alcatel umiestnil tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a slot pre microSD karty. Na opačnej strane nájdete okrem microUSB konektora aj dvojicu slotov pre microSIM karty. Ozaj, ja som to ešte nespomínal? Alcatel One Touch Scribe HD je Dual SIM smartfón! Podrobnejšie sa však tomuto vítanému riešeniu povenujeme nižšie. Neviem koho napadol dizajn pre umiestnenie objektívu fotoaparátu, ale pri používaní Scribe HD si budete musieť dávať veľký pozor, nakoľko ak položíte smartfón na stôl, leží na objektíve. Škrabancom sa tak asi bez kvalitného púzdra nevyhnete. Inak spracovaniu nového Alcatelu nemám čo vytknúť. Je skutočne ukážkové a pravdepodobne sa na ňom podpísala aj integrovaná batéria. Zadný plastový kryt teda nebudete vedieť sňať.

Alcatel One Scribe HD

Na objektív fotoaparátu si budete musieť dávať pozor

ŠTYRI JADRÁ A DVE SIM

Priznám sa, od tohto Alcatelu som nečakal žiadne zázraky. Po dvoch týždňoch aktívneho používania však musím uznať, že som z plynulosti a rýchlosti systému milo prekvapený. Istú zásluhu na tom bude mať štvorjadrový procesor Snapdragon S4 s taktom 1,2 GHz, ktorý má k dispozícii 1 GB operačnej pamäte a grafickú kartu PowerVR SGX 544MP. Mierne ma sklamalo iba 4 GB integrovanej pamäte, takže microSD karta bude v prípade tohto modelu nutnosťou. Čo sa dátovej výbavy týka, ponúkne Scribe HD všetko, na čo si spomeniete. Teda okrem LTE. Nechýbajú však rýchle dáta HSPA+, Wi-Fi, alebo Bluetooth 4.0.

Alcatel One Scribe HD

Alcatel One Touch Scribe HD je jeden z mála skutočne použiteľných smartfónov, ktorý podporuje dve SIM karty. Priamo v nastaveniach teda nájdete sekciu venovanú práve voľbám jednotlivých SIM kariet. Hravo si tak určíte, ktorá zo SIM kariet bude používať dáta, ktorá bude určená na videotelefonovanie, prípadne SMS, alebo hovory. Samozrejme voľbu karty z ktorej voláte môžete vykonať aj pred hovorom, alebo správou a to jednoducho v notifikačnej lište. Ak hľadáte Dual SIM smartfón, môžem  vám Scribe HD iba odporučiť. Takto jednoducho si predstavujem prácu s dvoma SIM kartami. Navyše som bol v prípade tohto smartfónu unesený jeho výdržou. Aj pri používaní dvojice SIM kariet súčasne, pričom na jednej z nich boli neustále aktivované dáta v režime 3G a pomerne aktívnom používaní, nemala problém integrovaná batéria s kapacitou 2 500 mAh udržať Scribe HD pri živote jeden a pol dňa. Tento Alcatel je teda pri mojom bežnom používaní, kedy mi väčšina smartfónov vydrží maximálne jeden pracovný deň, skutočným rekordmanom!

Alcatel One Scribe HD

To z akej SIM karty prišla správa, alebo hovor vidíte pri každej jednotlivej správe a hovore pomocou jednoduchej farebnej ikony a názvu, ktorý si pre každú kartu nastavíte.

 

SKORO ČISTÝ ANDROID

Operačným systémom Scribe HD je Android vo verzii 4.1.2 (Jelly Bean), ktorý je takmer vo svojej čistej verzii. Alcatel na štandardnom prostredí zmenil iba vzhľad niektorých ikoniek a pridal niekoľko užitočných funkcií. Patria sem napríklad profily, ktoré by ste už ťažko hľadali v niektorom zo súčasných smartfónov, alebo upravená notifikačná lišta, ktorá pri stiahnutí pomocou dvoch prstov ponúka prístup k nastaveniam práve spomínaných profilov, hotspotu, dátovým službám, obrazovke, alebo kontrole prenesených dát. Alcatel navyše mierne upravil aj softvérovú klávesnicu, ktorá sa nazýva TouchPal a okrem prediktívneho písania pridáva aj možnosť rozpoznávania písaného textu a podporu gest.

Alcatel One Scribe HD

Upravená notifikačná lišta

Okrem spomínaných úprav systému pridal Alcatel aj niekoľko vlastných aplikácií, medzi ktorými nájdete napríklad svietidlo, správcu súborov, FM rádio, počasie, prípadne samostatné služby ako Cloud Backup pre zálohovanie vášho smartfónu, Media Share pre zdieľanie obsahu po Wi-Fi sieti, One Touch Radio, čo predstavuje online rádio, alebo Scribe Calculator, čo je kalkulačka s rozpoznávaním písaného textu a Scribe Note s možnosťou vytváranie rýchlych poznámok s rozpoznávaním písaného textu.

Alcatel One Scribe HD

Scribe Calculator

FOTO A VIDEO

Základom pre zachytenie akéhokoľvek momentu je v prípade Scribe HD integrovaný fotoaparát s maximálnym rozlíšením 8 Mpx a možnosťou natáčania Full HD videa, ktorý dopĺňa 1,3 Mpx webkamera s možnosťou natáčania HD videa. Fotografie produkované integrovaným fotoaparátom je možné označiť, ako mierne lepší priemer. Istotne sa na trhu nájdu aj podstatne lepšie foto smartfóny, ale Alcatel One Touch Scribe HD v prípade zachytenia momentky nesklame. V tme mu pomôže integrovaný LED blesk, ktorého výkon je bohužiaľ obmedzený na niekoľko metrov, ale toto je skôr štandardná vlastnosť LED bleskov v smartfónoch. Sklamaním pre mňa bolo video, ktoré síce je vo Full HD rozlíšení a poskytne aj takú „fičúrku“ ako kontinuálne zaostrovanie, ale formát 3gp je v tomto prípade už zastaralý. Kvalita predného fotoaparátu bohato postačí na to, aby vás volajúci pri videohovore jasne videl.

Alcatel One Scribe HD

Ak by som mal Alcatel One Touch Scribe HD zhodnotiť v niekoľkých vetách povedal by som, že sa v tomto prípade jedná o veľmi vydarený smartfón so skutočne jednoduchou podporou dvoch SIM kariet a hlavne viac ako dobrou výdržou na jedno nabitie. Prepáčiť mu ale budete musieť málo integrovanej pamäte a pomerne zbytočné príslušenstvo v podobe stylusu a magnetického krytu. Aj napriek tomu, je Scribe HD vyváženým a moderným smartfónom, ktorý môžem len odporučiť.

HODNOTENIE 4/5

 

Dual SIM, výdrž na jedno nabitie, displej

málo integrovanej pamäte, stylus, ktorý nie je možné pripevniť na telo

Cena 399,90 € Rozmery 144 x 75 x 8,5 mm, 135 g Displej 5“ IPS LCD, 720 x 1 280  pixlov (294 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon S4 (4-jadrový, 1,2 GHz), GPU PowerVR SGX 544MP, 1 GB RAM, 4 GB pamäte, microSDHC (do 32 GB), HSPA+ (42/11 Mbps), Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, GPS (A-GPS), 8 Mpx fotoaparát, LED blesk, AF, HDR, Full HD video (1080p, 30 fps), HD webkamera (720p, 30 fps), FM rádio s RDS, Li-Ion 2 500 mAh Softvér: OS Android 4.1.2, video prehrávač, Android Browser, správca súborov, počasie, Media Share, One Touch Radio, Cloud Backup, Scribe Calculator, Scribe Note

Foto: TECHBOX