RECENZIA Ainol Novo 8 Discover Quad Core: lacný 4-jadrový tablet s 2 GB RAM

Tablet Ainol Novo 8 na test dorazil len pár dní po veľmi podobnom modeli od Prestigia. Oba používali kompromisný 8“ rozmer rovnakého displeja, stoja menej ako 200 € a dokonca sa podobali aj fyzicky. Ich výrobcovia však zvolili rôzne zbrane, ako presvedčiť zákazníka. Kým Prestigio chcelo zaujať 3G modulom či príslušenstvom v balení, Ainol stavil na brutálny výkon. Aspoň teda papierový…

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

Na prvý pohľad si porovnávané tablety skutočne boli ako bratia – 8 palcov, biele vyhotovenie… Na ten druhý už sú však jasné rozdiely. Ainol má menší rám okolo displeja, bočné rámy (pri držaní na výšku) sú menšie výrazne. Výrobca nepoužil žiadny kryt konektorov, všetky sa nachádzajú voľne v spodnej stene. Je tu microSD slot, zdierka mikrofónu, microUSB port, miniHDMI, neštandardný kolíkový konektor nabíjačky a 3,5 mm jack. Slot na SIM kartu chýba, vzhľadom na cenu je to však pochopiteľné. Naopak HDMI je nadštandard. Čo však vôbec nechápem, je použitie neštandardnej nabíjačky – tá má pritom rovnaký výkon ako bežné microUSB nabíjačky (10 W), takže o rýchlejšom nabíjaní nemôže byť reč. V našom balení chýbal, v oficiálnom by však mal byť pribalený aj USB on the go kábel. Táto funkcionalita beží bez chyby, Novo 8 nemá problém ani s Full HD videom.

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

Čo sa týka tlačidiel, zámok displeja sa nachádza v ľavom hornom rohu. Na ľavoboku sa pod dvojtlačidlom hlasitosti zasa netradične vyskytlo tlačidlo Domov. Či je až také dôležité, to neviem – okrem tejto totiž pravdepodobne neplní žiadnu inú funkciu (nereaguje ani na dvojité, ani dlhšie stlačenie).

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

Displej samotný je pravdepodobne postavený na rovnakom paneli ako spomínané Prestigio. 8 palcov je zaujímavý kompromis medzi tradičnými tabletovými uhlopriečkami (či dobrý, to je samozrejme subjektívne), pomer strán 4:3 je dnes už pomerne netradičný a rozlíšenie 1 024 x 768 px/160 PPI pomerne slabé, ale na bežné použitie plne dostačujúce. IPS panel zabezpečuje plné pozorovacie uhly a inak zhruba priemernú kvalitu zobrazenia. Operačný systém je vo verzii 4.1.1 a opäť prakticky nedotknutý. Ide o plnohodnotné tabletové rozhranie známe napríklad z 10“ modelov.

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

Výrobca siahol po úpravách formou dodatočných aplikácií. V menu sa nachádza správcu úloh, správcu súborov, video prehrávač a ďalšie bežné drobnosti. Absencia užívateľskej nadstavby, nižšie rozlíšenie displeja a použitie špičkovej kapacity, až 2 GB RAM vyústili do toho, že máme pred sebou jedno z najlepších Android zariadení z pohľadu voľnej operačnej pamäte. Nie je problém dostať sa cez 1 400 MB! Či to dokážete využiť je vzhľadom na ostatný hardvér otázne (vlastne nie je, nedokážete to), žiaľ podľa benchmarkov je pamäť síce veľká, ale pomerne pomalá.

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

Obával som sa nápisu na krabici „1 GB ROM“, našťastie okrem toho je k dispozícii ešte ďalších takmer 13 GB (žiaľ opäť žiadny blesk, preberanie zo spánku trvá dlhšie než zvyčajne), slot na pamäťovky aj USB on the go. Nuž a pomaly sa dostávame k hlavnej zbrani, štvorjadrovému procesoru a dokonca aj štvorjadrovej grafike. Podľa všetkého si ich výrobca zrejme vyvinul sám. Štyri jadrá, údajne pomerne rýchlej architektúry Cortex-A9 však absolútne nie je cítiť. Aj pri sťahovaní a inštalácií aplikácií z Google Play, niekedy dokonca aj pri bežnej práci so systémom dochádza k spomaleniu a benchmarky potvrdili, že tieto štyri 1,3 GHz jadrá sú pomalšie ako stará dvojjadrová Tegra 2. Aspoň že grafické jadro je obstojné, bez problémov si zahráte aj HD hry ako Real Racing 3. Rečou čísel, celkovo získal tablet 2 472 bodov v Quadrante a 2 124 bodov v 3DMark Ice Storm (1 111 b. vo verzii Extreme), Antutu spadol vždy pár sekúnd po spustení. Je však dosť dobre možné, že výrobca len zle optimalizoval operačný systém pre vlastný hardvér a v neskoršej aktualizácii výkon zvýši (tablet tiež vykazoval niekoľko softvérových bugov). Spoliehať sa však na to nedá.

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

O kvalite fotoaparátov tabletu Novo 8 vypovedá už rozlíšenie 2, resp. 0,3 Mpx. Oproti porovnávanému Prestigiu už aspoň pribudlo automatické zaostrovanie, výsledky však stále nestoja za reč. Rozhranie fotoaparátu trhá, takže vytvoriť ostrú snímku je veľmi ťažké. HD 720p video takisto neoslní, zvukom už vôbec nie. Keďže však hovoríme o fotoaparáte v tablete a nie smartfóne, môžeme to Ainolu odpustiť. Čo sa týka výdrže batérie, kapacita 5 000 mAh/18,5 Wh konkurenta značky Prestigio predčí. Rovnako výhrevný (t. j. pomerne zastaralý a neefektívny) hardvér však znemožňuje Ainolu získať z toho výraznú výhodu. Surfovať na webe s maximálnym (opäť vôbec nie vysokým) jasom cez Wi-Fi môžete asi 6 hodín 40 minút. HD hry si však zahráte maximálne 2,4 hodiny v kuse, čo vôbec nie je dlho.

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

Ainol Novo 8 Discover Quad Core je lacný tablet, ktorý nedokázal splniť to, čo sľúbil. Svoje hlavné zbrane, papierovo výkonný procesor a veľkú RAM obrátil proti sebe – prvé je len niekde na úrovni priemerného dvojjadra a druhé je síce veľké, ale pomalé. Ak k tomu pridáme ešte pár bugov v systéme, kúpu tohto lacného 8“ tabletu vám odporučiť nemôžeme.

2,5/5

189,90 €

Ainol Novo 8 Discover Quad Core

  • nízka cena
  • solídne grafické jadro
  • zaujímavý 8″ formát
  • neefektívny a nevýkonný hardvér
  • softvérové chyby

 

 

 

 

 

Rozmery 199 x 148 x 9 mm, 433 g Displej 8“ IPS 1 024 x 768 px (160 PPI, formát 4:3) Hardvér ACT-ATM7029 (4 jadrá Cortex-A9, 1,3 GHz, štvorjadrový GPU Vivante GC1000), 2 GB DDR3 RAM, 1+13 GB Flash + microSDHC, USB OTG, miniHDMI, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth, 2 Mpx fotoaparát (AF, 720p video), VGA webkamera, Li-Ion 5 000 mAh/18,5 Wh Softvér Android 4.1.1, OWL Player

Produktová stránka

Foto: TECHBOX