RECENZIA Acer Aspire M3 – tak trochu prerastený Ultrabook

Špecifikácie Intelu o tom, čo je Ultrabook hovoria jasne o hrúbke, procesore, výdrži batérie a rýchlom prebudení. Nespomína sa v nich však uhlopriečka displeja. To umožňuje výrobcom vytvárať akési prerastené Ultrabooky, ako napríklad nami testovaný Acer Aspire M3.

Acer Aspire M3

Aj napriek tomu, že Acer Aspire M3 spĺňa všetky špecifikácie pre Ultrabooky je vo svojej podstate niečím úplne iným. Nie je malý, v podstate nie je hliníkový a ani zďaleka nepripomína notebook, ktorý by som nazval Ultrabookom. Skutočnosť je však iná a Acer svoj model Aspire M3 skutočne označuje Ultrabook. Prečo?

Acer Aspire M3

MATNÉ PLASTY = ŽIADNE ODTLAČKY

Acer Aspire M3 ma hneď po vybalení prekvapil spracovaním. Aj napriek tomu, že sa v jeho prípade jedná primárne o plast je spracovanie celého notebooku na veľmi dobrej úrovni. Hliník nájdete iba na zadnej strane displeja a v oblasti okolo klávesnice. Pochvalu si Acer zaslúži za použitie matných plastov, ktoré vynikajúco odolávajú odtlačkom prstov. Výhodou takto veľkého Ultrabooku je aj možnosť výmeny operačnej pamäte, alebo pevného disku. V spodnej stene sa totiž nachádza otvor a pomocou dvojice šikovných rúk a jedného skrutkovača budete mať za chvíľku väčšiu pamäť, alebo rýchlejší disk.

Acer Aspire M3

Matné plasty oceníte, nezachytávajú odtlačky tak silno ako kov

Ak by som však niekedy stretol dizajnéra, ktorý navrhol umiestnenie dvojice portov na zadnú stranu, asi by som mu… Pravdepodobne nikdy svoj návrh reálne nepoužíval, lebo umiestniť Flash disk do USB portu na zadnej strane bez toho, aby ste displej sklopili dá skutočne zabrať. Rovnakú kritiku si zaslúži aj tlačidlo pre zapnutie a vypnutie. To je namiesto štandardného umiestnenia pri klávesnici utopené v spodnej časti ukosenej prednej steny. Nie len, že ho máte problém nahmatať pri zapnutí „emtrojky“, ale si ho budete často náhodne stláčať aj v prípade, že budete mať notebook umiestnený na kolenách.

Acer Aspire M3

Umiestnenie tlačidla pre zapnutie nie je práve najlepšie

ŠKODA DISPLEJA

Acer Aspire M3 ponúkne 15,6“ uhlopriečku displeja. To by nebolo nič zlé, aj keď v prípade Ultrabooku je takáto uhlopriečka fakt veľká. Sklamaním je však rozlíšenie iba 1 366 x 768 pixlov. V dnešnej dobe Full HD displejov by si Aspire M3 určite zaslúžil vyššie rozlíšenie. Pochvalu si Acer nezaslúži ani za pozorovacie uhly. Stačí mierny pohľad zo strany a farby sa strácajú. Displej je dotykový, čo sa hodí najmä pri ovládaní operačného systému Microsoft Windows 8. Pripravte sa však na to, že v batohu k notebooku budete musieť mať neustále aj handričku. Ak budete totiž Aspire M3 ovládať dotykom, bude displej plný vašich odtlačkov.

Acer Aspire M3

Ultrabook a numerická klávesnica?

KLÁVESNICA AJ S NUMERICKOU ČASŤOU

Klávesnica s numerickou časťou sa v prípade Ultrabookov tak často nevidí. To však neznamená, že by ste ju nemohli využiť. Tá v prípade Aspire M3 je veľmi dobrá. Samostatné klávesy ponúkajú dobrú odozvu a písanie je na klávesnici potešením. Numerická časť je potom už iba čerešničkou na torte a ak často pracujete v Exceli, kde potrebujete zadávať veľké množstvo čísel budete za numerickú klávesnicu vďační. Nočných pracantov, ako som aj ja, zamrzí chýbajúce podsvietenie klávesnice. Dávnejšie som si myslel, že je to zbytočnosť, ale odkedy používam notebook s podsvietenou klávesnicou, už by som do iného nešiel. Škoda, že na rozdiel od medzinárodnej klávesnice Acer v prípade slovenskej klávesnice rozdelil pravú klávesu Shift. Často sa mi tak pri písaní stávalo, že som namiesto veľkého písmena napísal znak „“. Pohodlné ovládanie Aspire M3 umocňuje aj vydarený multitouch trackpad, ktorý hravo zvláda všetky gestá potrebné pre ovládanie Windows 8 a jeho povrch s textúrou je príjemný na dotyk.

Acer Aspire M3

VÝKON S HERNÝMI AMBÍCIAMI

Acer Aspire M3 nie je herný notebook, ani sa na neho nehrá. Integrovaný procesor Intel Core i5-3317U Ivy Bridge s taktom 1,7 GHz, v kombinácii s grafickou kartou Nvidia GeForce GT 640M a 6 GB RAM však ponúka dostatok výkonu aj na hranie hier. Oveľa lepšie sa Aspire M3 cíti pri kancelárskej práci, alebo editácii fotografií. Najmä v tom prvom prípade ho ani nebudete počuť. Ak ho však zaťažíte viac, ozve sa pomerne hlučný ventilátor, ktorý môže prekážať. Acer Aspire M3 prekvapí aj rýchlym štartom. V prípade, že bol iba uspatý, bude po všetkom už v priebehu menej ako dvoch sekúnd. Nie len rýchlemu štartu, ale aj svižnej odozve jednotlivých programov vďačí Acer Aspire M3 kombinácii 500 GB pevného disku a 20 GB SSD cache. Aspire M3 si zaslúži pochvalu aj za výdrž. V prípade práce s dokumentami nie je problémom dosiahnuť výrobcom udávaných osem hodín.

Acer Aspire M3

Acer vybavil Aspire M3 okrem operačného systému Windows 8 64-bit RT a skúšobnej verzie najnovšieho Microsoft Office aj niekoľkými vlastnými programami. Nájdete v ňom okrem množstva predinštalovaných aplikácií z obchodu aj niekoľko vlastných, ako napríklad Acer Backup Manager pre zálohovanie počítača, či Acer PicEvermore pre rýchle napálenie vašich fotografií pomocou integrovanej DVD mechaniky. Ďalšími aplikáciami sú Acer Theft Shield pre ochranu údajov, AcerRing na prezentáciu obrázkov, filmov a dokumentov, Acer USB Charge pre dobíjanie vašich zariadení aj pri vypnutom počítači, alebo plnohodnotná integrácia online úložiska AcerCloud.

Acer Aspire M3

Acer Aspire M3 je Ultrabook. Síce trochu prerastený Ultrabook, ale stále patrí do tejto kategórie. Ponúkne vynikajúce spracovanie, dobrú výdrž a výkon, ktorý vám umožní zahrať si aj novšie herné tituly. Škoda len slabšieho displeja a nezmyselného umiestnenia všetkých portov na zadnej strane.

Cena: 999,00 €

 

 

– kvalita spracovania a použité materiály

– výdrž batérie

– dostatok výkonu

 

 

– slabé rozlíšenie displeja

– porty umiestnené na zadnej strane

– chýbajúca podsvietená klávesnica

 

PARAMETRE:

Model Acer Aspire M3-581PTG-53316G52Makk Rozmery 376,4 x 253 x 23 mm, 2,3 kg Displej 15,6“, TFT LED CineCrystal, 1 366 x 768 px, lesklý, multidotykový Hardvér Intel Core i5-3317U (2 jadrá/4 vlákna, 1,7 GHz, 22 nm Ivy Bridge), GPU Nvidia GeForce GT 640M, 6 GB 1 333 MHz DDR3 RAM, 500 GB HDD (5 400 ot./min) + 20 GB SSD, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, 1,3 Mpx webkamera, reproduktory Dolby Home Theatre, DVD SuperMulti, čítačka SD kariet, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, RJ-45, Kensington lock, audio jack, batéria Li-Pol 4 850 mAh (8 hodín výdrže) Softvér Windows 8 64-bit, AcerCloud, Acer Backup Manager, Acer Theft Shield, Acer PicEvermore, AcerRing, Acer USB Charge Manager