Reklama

Philips D 8082 LE CUBE - všestranný plážový spoločník

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Školský rok sa skončil, začali vytúžené letné prázdniny. Pred školou ešte ostal opustený pojazdný kontajner na zber papiera. Cez malé okienka môžu ešte obyvatelia vhadzovať prebytočný papier.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Na tento účel im slúžia malé prepadové okienka. My žiaci sme o víťazstvo bojovali naozaj usilovne, a tak cez okienka papier skôr vypadáva von, ako prepadáva dnu. Dajú sa tam vybrať skutočné skvosty v podobe starých čísiel ABC a E+Z s už nezohnateľnými vystrihovačkami. Mám extra šťastie, vyťahujem si jackpot v podobne starých audio katalógov zvučných značiek.

Papierovému bohovi som obzvlášť vďačný za katalóg Philips, ktorý obsahuje všetky nové produkty pre aktuálny rok 1989. V tomto čase som vlastníkom zaujímavého dizajnového volkmena práve od tejto značky, a tak som veľmi zvedavý, ako vyzerajú všetky ostatné produkty.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Sadám si na schody pred školou a všetky ich hltám. Poznám tak dva, tri, ostatné sú pre mňa novinkou. Po dolistovaní mi v hlave ostáva jeden produkt, nad ktorým neveriacky krútim hlavou. Opäť ho nalistujem a pomyslím si znovu, ech aká veľká blbosť. Také podivné pomixované niečo a ešte biele a s chladničkou.

Veru, nie je to žiadne dospelo vyzerajúce hi-fi, s ktorým sa vtedy ako deti rôzne hecujeme a predháňame. Nie je nad klasiku, vravím si, také čudné rádio by som ani nechcel. Čas uteká a vždy keď si listujem staré katalógy teším sa na tú plážovú kocku. Každým rokom mi príde zaujímavejšia a o jej jedinečnosti svedčí aj to, že mi celé tie roky ostáva najviac v hlave z celého hi-fi katalógu Philips.

Scany z katalógu PHILIPS Audio 1988 / 1989

Podivným produktom je plážový boombox Philips D 8082 s obchodným názvom LE CUBE, spadajúci do krásnej kolekcie Moving Sound. V podstate celkom klasický rádio magnetofón je netradične umiestnený v bielej kocke o šírke 25 cm. Logické vnútorné poloprázdno je šikovne využité na úložné priestory a chladiaci box na nápoje. Ako madlo slúži praktický popruh na prenášanie. Celkový dizajn, vzhľad ovládacích prvkov, ako aj zebrovité potlače a neónové farebné akcenty, plne vychádzajú zo spomínanej kolekcie Moving Sound.

Popis začnem netradične od samého konca – od reproduktorov. Tých je na kocke viac než dosť. Čelný panel obsahuje v spodnej časti dva stredotónové reproduktory menšieho priemeru. Sprvu na mňa pôsobia ako širokopásmové, ale výšky a v podstate ani basy moc nehrajú. Hrnú sa z nich najmä pevné hlbšie stredy, čím aj klasický ženský vokál pôsobí hrdelným dojmom.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Na bočných stenách sú zhodne umiestnené reproduktory dvojpásmového vzhľadu. Väčšie širokopásmové reproduktory hrajú aj pekné čisté výšky. Tomuto vnemu umelo napomáhajú aj štyri falošné dizajnové kalotové výškové reproduktory, z ktorých nevychádza žiaden zvuk.

Za pochvalu stojí zdravé rozmýšľanie konštruktéra a dizajnéra, ktorí mysleli aj na vodu, piesok a iné nečistoty, ktorým bude kocka v exteriéroch čeliť. Všetky tri reproduktorové mriežky sú veľmi jednoducho odnímateľné. Pri akejkoľvek nehode je možné ihneď ratovať citlivú papierovú membránu.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

V tomto rozumnom duchu vzniká aj pojazdný batériový kryt, ktorý má tri značené aretované polohy: OPEN – naloženie / vyloženie batérií, MAINS OPERATION – vtedy sú prístupné konektory na pripojenie do elektrickej siete a na sieť v automobile. Poslednou pozíciou je LOCK – kedy sú napríklad na pláži tieto chúľostivé vstupné konektory bezpečne prekryté. Nad spomínaným krytom je ešte umiestnený krásny plážový reliéf s palmami.

Rádio s troma klasickými vlnovými rozsahmi sa ničím nevymyká priemeru. Skôr zaujme hravé ladenie v kopulovitej zaoblenej stupnici. Prepínač mono / stereo sa uhniezdil v rade tlačidiel kazetovej klaviatúry, čo robí práve tam, to veru neviem. Kazetové dvierka sa snažia zatvárať hlbšie do prístroja a dokonca akýmsi lemom trochu zabraňovať vstupu nečistôt.

Ďalej už magnetofón ponúka len klasické funkcie. Štandardom je slúchadlový výstup, naopak trochu nadštandardom je prítomnosť mikrofónového vstupu. Komfort obsluhy už dopĺňa iba smutnejšia tónová clona a ovládanie hlasitosti.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

A teraz veselo nazriem pod veľký horný kryt kde sa v strednej časti nachádza hlboká tvarovaná šachta. V jej širšom hrdle pekne usadnú štyri kazety v obaloch, alebo keď je niekto barbar ako ja, naloží tam dokonca až šesť holých kaziet.

Pod nimi je šachta, ktorú už na reklamnom obrázku výrobca nešpecifikuje. Kazety sa tam nezmestia, napríklad doklady len kostrbato, možno cigarety. Logicky tam počas prenosu môže byť zmotaný sieťový kábel. Nakoniec zisťujem, že do tejto podkazetovej tajnej skrýše sa pekne naskladajú záložné batérie.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Ďalší plytší odkladací priestor je jasne určený na šperky, mince a iné drobnosti. A teraz mi ostáva to najpodivnejšie na celej kocke – úložný priestor na tri plechovky s nápojom. Ja v detstve a aj ostatní dnes, sme sa zhodne domnievali, že sa jedná o funkčnú chladničku.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Bohužiaľ, plechovky nie sú stále ochladzované, nie je to aktívna chladnička. Výrobca túto šachtu ešte dômyselne osadil hrubším polystyrénovým obložením, spolu s obalom kocky sa tak vytvoril trojvrstvý sendvič.

Som prirodzene zvedavý a tak vkladám tri orosené plechovky, zatváram kryt, otváram auto a vyrážam k vode. Až po hodine strávenej na pláži sa kolektívne púšťame do pitia a nestačíme sa diviť, plechovky sú krásne studené. Som milo prekvapený. Uvažujem či si tam rovnako teplotu podržia aj horúce rezne.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Posluchový test odhaľuje dve veci, jednou je skutočne dostatočný hudobný výkon, vďaka ktorému sa kocka v exteriérovom prostredí nestratí, druhou je neutešený priebeh tónovej clony. Tú mám takmer stále vytočenú do polohy high.

Na opačný smer, do polohy low, sa všetko zneprehľadní a zastrie. Dokonca zbytočne ešte viac vynikne hrdelný spev z predných reproduktorov. Možno som iba náročný, alebo mi chýba objasnenie výrobcu prečo nakoniec zvolil takýto neštandardný priebeh clony.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Alebo je možné, že moc sliedim a pátram po zvuku, keby som sa ihral vo vode, alebo aktívne vychutnával volejbal, tak by som tieto výtky k prednesu asi ani nemal. Pri posluchu na slúchadlá je zvukovo všetko v najlepšom poriadku.

Záverom musím napísať, že LE CUBE môže byť jasným dôkazom, že takýto prístroj má čo ponúknuť ešte aj dnes v záplave prenosných bezdrôtových reproduktorov. Na pláži ich bolo dosť, ale čo som si všimol, tak za kockou sa obzrelo naozaj veľa zvedavých ľudí.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Kocka je navyše aj krásnym dôkazom, ako vie človek dizajnovo a ľudsky dozrieť. Patrí sem aj poďakovanie, že na toto hecovanie okolo Philips dizajnoviek nie som sám a môj spolužiak Gabo ich zbiera tiež a podporujeme sa. Kúpou kocky to totiž nekončí. Philipsácke dizajnovky sa vám na ňu pozvoľne začnú kopiť takmer samé od seba.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA Múzea.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.