Panasonic TX-55CX750E s Ultra HD a Firefox OS

ZDROJ | Panasonic

Nový rok, nový začiatok. Taký je nový Panasonic série CX750 s vylepšeným operačným systémom postaveným na Firefox OS, ktorý má základ v Linuxe. Nami testovaný 55“ model patrí do vyššej strednej triedy televízorov Panasonic a ponúka i Ultra HD rozlíšenie.

Naše hodnotenie

89%
0 100

Výhody

  • výborný obraz
  • prehľadný OS
  • Bluetooth 4.0

Nevýhody

  • priemerný zvuk
  • nepraktické diaľkové ovládanie
  • len 3 HDMI porty

Jednou vetou

Panasonic TX-55CX750E je zaujímavým modelom, ktorý neurazí ani svojím dizajnom, ani kvalitou obrazu a ani cenou. Poteší príprava na chystané Ultra HD multimédiá, no sklamú detaily ako nepraktický diaľkový ovládač, pomalé načítavanie fotografií či len tri HDMI porty.

Panasonic VIERA TX-55CX750E 4
ZDROJ | Panasonic

Novinka z dielne japonského výrobcu síce nie je top modelom, no za svoju cenu predstavuje slušný kus hardvéru. Dizajn plastového tela je elegantný, bočné hrany okolo displeja sú síce lesklé, no rámik z brúseného čierneho hliníka okolo displeja už nie.

Pod displejom je logo výrobcu a malá časť s IrDA prijímačom a info diódami. Nová disponuje VESA 400 zavesením, no predpokladáme, že si ju radšej postavíte na štýlový kovový podstavec. Ten taktiež nikoho dizajnom neurazí.

V balení je aj dvojica diaľkových ovládačov. Jeden klasický s množstvom tlačidiel a jeden s miniatúrnym touchpadom. Škoda však, že ten nie je schopný aj snímania pohybu, ako majú niektoré konkurenčné modely.

Na pohyb v menu tak môžete využiť len touchpad alebo klasické šípky. V internetovom prehliadači však takéto ovládanie nie je pohodlné ani tak, ani tak.

Panasonic VIERA TX-55CX750E 6
ZDROJ | Panasonic

Ultra HD rozlíšenie je na IPS paneli výborné. Nie je to plazma, no v zásade mu nemám čo vytknúť. Čierna je takmer čiernou, farby sú prirodzené a komu sa nezdajú, môže si ich doladiť cez nastavenia podľa vlastného gusta.

Nechýba ani snímač okolitého osvetlenia, takže podsvietenie vie reagovať aj na to, či pozeráte TV večer, alebo počas slnečného dňa. Ultra HD obsahu je síce málo, no Full HD rozlíšenie upscalované na Ultra HD je stále výborne pozerateľné.

Na vyvolanie informačnej ponuky Info Frame je nutné dlhšie podržať tlačidlo Domov.

Na pripojenie multimediálnych periférií sú k dispozícii len 3 HDMI porty, z nich je jeden vraj až štandardu 3.0, ostatné sú štandardu 2.0. Otázne je, prečo výrobca nepoužil USB 3.0 štandard na všetky tri USB porty, ale len na jediný.

Ak máte viacero USB diskov s multimediálnym obsahom vo vysokom rozlíšení, pomalšie USB 2.0 stačiť nebude. Ak sledujete TV vysielanie, Panasonic TX-55CX750E vás poteší. Okrem toho, že ponúka dvojitý tuner, vie vytvoriť aj domáci streaming TV vysielania (In-House TV Streaming).

Panasonic VIERA TX-55CX750E 5
ZDROJ | Panasonic

Po zvukovej stránke dvojica 10 W reproduktorov neupúta, no zvuk je stále dostatočne kvalitný na bežné sledovanie TV vysielania. Odporúčam však aspoň 2.1ch systém, pri filmoch totiž chýbajú hĺbky. Stredné a vysoké tóny si viete vyladiť cez ekvalizér, no hlbokým tónom to nepomôže.

Potešila ma prítomnosť Bluetooth 4.0 modulu, ku ktorému môžete pripojiť Bluetooth klávesnicu a pohodlne na nej fungovať nielen vo Firefox prehliadači, ale kdekoľvek, kde potrebujete písať, dokonca aj v YouTube aplikácii!

Nový systém postavený na Firefox OS má aplikácií pomerne dosť, minimálne tie najznámejšie v obchode s aplikáciami nájdete. Nechýba množstvo hier, aj tých detských.

Systém je svižný aj vďaka 4-jadrovému procesoru, no na prehliadanie fotografií je stále akosi pomalý. Na načítanie fotografie si počkáte sekundu-dve. Nepoteší ani absencia podpory flashu. Už si len počkať na HTML 5.

Panasonic VIERA TX-55CX750E 3
ZDROJ | Panasonic

TX-55CX750E je zaujímavým modelom, ktorý neurazí ani svojím dizajnom, ani kvalitou obrazu a ani cenou. Tá síce mohla byť o niekoľko stoviek nižšia, no za novinky sa vždy platí. Poteší príprava na chystané Ultra HD multimédiá, no sklamú detaily ako nepraktický diaľkový ovládač, pomalé načítavanie fotografií či len tri HDMI porty. Sú to však len maličkosti, ktoré inak výbornej novinke odpustíte.

Recenzia bola uverejnená v časopise TECHBOX.

Panasonic TX-55CX750E

Cena 1 599,00 €
Veľkosť
1 239 x 754 x 230 mm, 19 (21,5) kg (so stojanom)
Displej
55” (138 cm) IPS panel, 3 840 x 2 160 px, 1 000 Hz BMR IFC (s Local Dimming Pro)
Hardvér
4-jadrový procesor Quad-Core Pro, Studio Master Colour, Studio Master Drive, Inteligent Frame Creation, pasívne 3D, VR-Audio Pro Surround (2x 10W), Dolby Digital Plus, 2x DVB-T/T2, DVB S2 DTV, DVB-C, 2x CI+ (1.3), SCART, komponentný a kompozitný vstup, Ethernet, Wi-Fi Dual Band (DLNA, Miracast), Bluetooth 4.0, VIERA Link, Display Port 1.2, 1x HDMI 3.0 (s HDCP 2.2), 2x HDMI 2.0, MHL, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, čítačka SDXC, 2x 3,5 mm audio, spotreba 130 W (181 kWh/rok)
Softvér
my Home Screen 2.0 (Firefox OS), Info Frame, my Home Cloud, Panasonic Media Center, TV Anywhere, In-House TV Streaming, ovládanie hlasom, Swipe & Share, Firefox prehliadač, Inteligentná kalibrácia
Cena
1 599,00 €

Komentáre k článku