Panasonic RP-HD10: unikátne slúchadlá za rozumnú cenu

Najrôznejších slúchadiel od najrôznejších výrobcov sme tu už mali množstvo, no novinka od Panasonicu je iná. Za pomerne rozumnú cenu ponúka špičkový zvuk a unikátnu konštrukciu, ktorá sadne na každú hlavu. Aké sú nové slúchadlá RP-HD10?

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • spracovanie
  • zvukový prejav
  • možnosť posúvania náušníkov do 4 smerov

Nevýhody

  • ťažšie vysúvanie hlavového mosta
  • chýba aktívne potláčanie hluku
  • pre niekoho nezaujímavý dizajn

Jednou vetou

Za necelé dve stovky dostanete zaujímavý model nielen po stránke dizajnu, spracovania, komfortu nosenia, ale aj po hudobnej stránke.

Panasonic nepatrí medzi výrobcov, ktorí by chŕlili nové slúchadlá každý mesiac, no dáva si záležať. Minimálne s modelom Panasonic RP-HD10 si dal, a poriadne. Možno až na dizajn, ktorý pôsobí na prvý pohľad pomerne lacno a staromódne. To je však vec vkusu. Osobne sa mi nevtieravý až elegantný dizajn páči, no uznávam, že  nemusí sadnúť každému.

Nové „over-ear“ slúchadlá majú od výroby perfektné spracovanie. Hlavový most je kompletne potiahnutý umelou kožou, pričom pohyblivé časti pre nastavenie veľkosti sú v jeho vnútri. Nastavenie je síce náročnejšie, pretože HD10-tky nepoužívajú známe zúbky vo vnútri na zastavenie v určitej polohe, ale sú kompletne hladké.

Panasonic RP-HD10 10

To je však bežné aj u iných výrobcov. Unikátnosť konštrukcie spočíva v tom, že Panasonic RP-HD10 umožňujú nastavenie aj horizontálne, teda okrem nastavenia veľkosti hlavového mosta si môžete na hlave nastaviť presnú pozíciu náušníkov aj pozdĺžne. Táto unikátnosť je vraj prvá na svete.

Hodí sa najmä pre tých, ktorí majú problém s tým, aby im hlavový most držal slúchadlá na určitom mieste na hlave, no potom už náušníky neprekrývajú ucho alebo ho tlačia. Osobne som toto nastavenie nepotreboval, no mnohým sa určite hodí.

Panasonic RP-HD10 15

Výborná je aj ich odolnosť. Zvládnu najrôznejšie prehýbania, krútenia a otvárania bez výraznej známky praskania či pukania konštrukcie. To ich predurčuje aj ako ideálneho spoločníka na cestovanie. V balení je mimochodom aj ochranné puzdro.

Miernu obavu mám len zo systému pozdĺžneho nastavenia. Je síce pevné a robustné, no príde mi ako najslabší článok slúchadiel. Pri bežnom používaní sa ale o jeho poškodenie báť nemusíte, hovorím skôr o náročnom zaobchádzaní a nosení len tak v ruksaku či príručnej batožine.

 

320-gramové slúchadlá z kovu a plastu majú príjemne mäkké vankúšiky náušníkov, samozrejme, s pamäťovou penou. Vankúšiky sú taktiež potiahnuté umelou kožou, ktorá je však na dotyk omnoho jemnejšia, ako tá na hlavovom moste.

Ani dlhodobejšie nosenie týchto slúchadiel nie je bolestivé, dokonca aj vyššia hmotnosť sa prekvapivo stráca. Vankúšiky okrem toho perfektne tesnia a tak vám nebude vadiť ani okolitý hluk. Taký električkový či lietadlový hluk odfiltrovať nedokážu. Tu by sa hodilo aktívne potláčanie ruchu, no tým by narástla ich hmotnosť i cena.

Panasonic RP-HD10 17

V balení je okrem iného aj dvojica káblov. Jeden kratší s dĺžkou 1,8 m na bežné nosenie a jeden 3-metrový na domáce počúvanie. Káble sa pripájajú cez 3,5 mm audio konektor v ľavom náušníku. Ak máte 6,3 mm konektor na domácej zostave, nie je problém ani to. V balení nájdete jednu pozlátenú 6,3 mm redukciu.

Pri pohľade do vnútra slúchadiel sa na vás doslova usmejú veľké 50 mm meniče a MLF membrány žiariace najrôznejšími perleťovými farbami. Aj tým chce výrobca upozorniť na to, že v týchto slúchadlách je niečo špeciálne. Jednou zo špecialitiek sú práve membrány z pokovovaného MLF materiálu. Po slovensky ide o špeciálny vrstvený materiál zo stoviek ultratenkých vrstiev.

Panasonic RP-HD10 12

Okrem toho sú uložené na novovyvinutom antivibračnom ráme, ktorý má za cieľ eliminovať akékoľvek vibrácie a nepríjemné rezonancie. Všetko je to chránené plastovou mriežkou s pomerne veľkými okami.

Predtým, ako som sa dočítal o týchto vychytávkach, som si ich ale jednoducho nasadil na uši a pustil hudbu. Úprimne, môžem povedať, že zvuk ma prekvapil. Čakal som kvalitu, veď na predajnom balení je silno svietiace logo Hi-Res Audio, no toto ma dostalo.

Panasonic RP-HD10 19

Zvuk znel výborne v akomkoľvek rozsahu, pri akomkoľvek type hudby. Výšky boli jasné, stredy presné a hĺbky? Perfektné. Neboli také duniace ako ich určite poznáte z prebasovaných slúchadiel určených práve na počúvanie duniacej huby, ale boli zreteľné, sýte a presné, pričom nekazili ostatným zvukom ich prejav.

Toto sú tak slúchadlá takmer na všetko. Užijete si s nimi klasickú hudbu, jazz, rock, pop, ale prekvapia aj pri počúvaní RnB alebo techno hudby. Vyskúšal som skoro všetko. Keďže som nemal poruke žiadny zosilňovač, postačiť mi musel MacBook s TIDALom a Deezrom, no pevne verím, že aj malý slúchadlový zosilňovač by z HD10-tok ešte čosi vydoloval.

Panasonic RP-HD10 11

Slúchadlá podľa výrobcu ponúkajú frekvenčný rozsah od 4 Hz až po 50 kHz, čo samozrejme ľudským uchom nebudete nikdy počuť. Citlivosť udáva prekvapivo na 92 dB/mW s impedanciou 18 ohmov, čo je dosť. Práve preto by sa hodil zosilňovač, no nemôžem povedať, že by notebook alebo smartfón (testované so Sony Xperia Z23+) slúchadlám nestačili. HD10-tky si vystačia aj bez zosilňovača.

Panasonic RP-HD10 16

Panasonic RP-HD10 tak môžem označiť za slúchadlá s výborným pomerom cena/výkon. Za necelé dve stovky totiž dostanete zaujímavý model nielen po stránke dizajnu, spracovania, komfortu nosenia, ale aj po hudobnej stránke. Už dávno som nemal na ušiach slúchadlá z tejto cenovej kategórie, ktoré by hrali tak čisto po každej stránke.

Ďalšie odborné recenzie na slúchadlá Panasonic RP-HD10 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Komentáre k článku