Panasonic R-70S – nepočúvajte štvorce!

ZDROJ | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

„Nepočúvajte štvorce!“ Tento a mnohé ďalšie reklamné slogany sprevádzali v roku 1971 dizajnové rádio Panasonic R-70S v tvare guličky zavesenej na retiazke.

panasonic-r-70s-002
ZDROJ | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Výrobcom bol japonský National-Panasonic, Matsushita Electronic Industrial, ktorý sa v týchto rokoch zameral na približne pätnásť tvarovo a farebne odvážnych dizajnových kúskov.

Pre znalca je práve slogan „Nepočúvajte štvorce“ úsmevným, nakoľko jeden model z tejto kolekcie je práve rádio v tvare kocky, ale to vôbec nevadí, dizajnéri vytvorili skutočne krásnu kolekciu, a tak im odpúšťam.

Rádio Panasonic R-70S je dokonale materiálovo spracované, každý detail je premyslený a poteší aj slušný príjem, silný zvuk a veľmi dlhá výdrž batérií. Vyberať sa dalo z ponuky piatich farebných variantov.

panasonic-r-70s-003
ZDROJ | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Rádio pracuje na stredných vlnách, kde dnes už naladím len pár vysielačov, ale v minulosti bolo toto pásmo veľmi dobre zastúpené. Príjem stanice je čiastočne dolaďovaný otočením celej guličky do ideálnej polohy, a tak si na rádio nútene vychutnám rôzne pohľady. Všetky ovládacie, prípojné a pohľadové prvky sú rafinovane rozmiestnené po celom tele guličky.

Asi najzaujímavejšie je spracované ladenie staníc. Pod ochranným plexisklom kruhovej stupnice leží krikľavo oranžová gulička, ktorá ukazuje naladené miesto. Je tu však rozdiel oproti bežne používanému spôsobu, kde hľadáčik lieta po celej stupnici tak, ako mu ja pískam.

Pozor, toto je krikľavá Panasonic gulička, ona je tu na veľkú parádu a ja som tu na to, aby som svojou silou pod ňou presúval celú stupnicu, ak chcem niečo naladiť. Páči sa mi tento prístup „ja som proste tu a všetko nech sa točí okolo mňa“.

panasonic-r-70s-004
ZDROJ | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Malý reproduktor s priemerom päť centimetrov je umiestnený pod perforáciou a smeruje šikmo nahor. Zvuk je aj bez akejkoľvek možnosti úpravy veľmi príjemný a nechýbajú ani skromné basy.

Takýto zvukový prednes mi u malých prijímačov vyhovuje, nakoľko je rečové pásmo zreteľné. Hlasitosť je prekvapujúco vysoká, rádio je tak dobre počuť aj pri práci na záhrade, priemerne ozvučí aj rušnú víkendovú kuchyňu. Na guličke som dokonca našiel aj výstup na mono slúchadlá, čím sa výdrž batérií dostáva takmer k nekonečnu.

Po odskrutkovaní kovového kolieska pri výrobnom štítku sa mi jednoducho podarí rozdeliť guličku na dve polovice, a tak získavam prístup k držiaku dvoch AA batérií a v prípade potreby opravy aj k väčšine súčiastok. Rádio sa dá rôzne zavesiť či prenášať pomocou nie príliš praktickej, ale o to viac zaujímavej retiazky končiacej krúžkom.

Ponukový katalóg Panasonic 1971
Ponukový katalóg Panasonic 1971ZDROJ | Panasonic

Panasonic pri tvorbe rádia R-70S stavil na netradičný dizajn, kvalitné spracovanie, zaujímavé reklamy s nemenej pútavými sloganmi a vytvoril tak legendárnu veľkú rodinu rádií, ktoré nazýval „Bláznivé farebné prenosné zariadenia, ktoré aj keď sú vypnuté, sú zapnuté“.

Musím len súhlasiť, aj keď sú tieto kúsky len vystavené na polici, určite ich neprehliadnete.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku