Reklama

Olympus TG-5 - tank s Ultra HD videom a microUSB portom

Števo Porubský
91 %
Vynovený odolný kompakt Olympus TG-5 dostal do vienka 4K Ultra HD video, prepracovanejšie telo s novým dizajnom a konečne aj microUSB, ktorý dokáže nabíjať batériu.

Výhody

  • vysoká odolnosť
  • microUSB nabíjanie
  • pomerne kvalitný výstup

Nevýhody

  • väčšie rozmery a hmotnosť
  • vyššia cena
  • priemerné video

Vynovený extrémne odolný kompakt od Olympusu je už piatou generáciou série TG-X, ktorá sa z roka na rok stále zlepšuje.

Hoci odolnosť výrobca už roky nezvýšil, stále patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Bez problémov zvláda pády z výšky 2,1 metra, mráz do -10°C, tlak 100 kg či potápanie do hĺbky 15 metrov.

Samozrejmosťou je tak i odolnosť voči prachu a vlhkosti a tiež dvojité sklo chrániace displej, ktoré má zabraňovať zahmlievaniu. TG-5-ka vydrží prakticky všetko, s čím sa na cestách, dovolenkách či horských túrach môžete stretnúť.

Navyše vďaka zabudovanému GPS modulu si môžete cesty nechať zaznamenávať. Na to slúži dedikovaný prepínač na hornej strane. Doteraz to bolo možné len cez menu a tak ste nikdy poriadne nevedeli, či sa trasa zaznamenáva, alebo nie.

Toto sledovanie však vplýva na výdrž batérie, na čo si treba dávať pozor a počítať s tým.

Na druhej strane ale Olympus spravil malý krok, ktorý som úprimne nečakal – pridal microUSB port, cez ktorý viete nabíjať batériu. Na cesty tak konečne stačí jediná nabíjačka pre mobil, foťák a prípadne záložný zdroj. Tlieskam!

Okrem toho japonský Olympus vylepšil aj dizajn a ovládacie prvky. Vpredu je o čosi väčší grip, vďaka čomu sa TG-5 lepšie drží v jednej ruke.

Zadná strana sa nezmenila, no výraznou zmenou prešla horná strana. Páčka zoomu nie je samostatná, ale je už okolo spúšte, pričom jej pôvodné miesto obsadil malý roller na zmenu nastavení vo vybraných režimoch.

Trošku ma sklamalo, že na jog-dialy stále absentujú ART režimy, ktoré Olympus pretláča vo všetkých ostatných modeloch. Tu sú ukryté v menu, pričom na voliči režimov sú celkom zbytočné používateľské C režimy.

Samotné tlačidlá na zadnej strane sú stále vcelku malé a s malým zdvihom. Pri bežnom fungovaní to prekážať nebude, no mám veľkú obavu, ako sa budú stláčať v zime v rukaviciach. Skúsil som to, funguje to, ale to som nemal skrehnuté prsty od dlhodobého pôsobenia mrazu.

Mimochodom, dlhším podržaním tlačidla INFO na zadnej strane sa zapne LED svetlo pri objektíve, čo sa hodí ako núdzová LED lampa.

Jednou z ďalších vecí, ktoré Olympus nemení už roky je objektív. Pravdupovediac ho meniť ani nepotrebuje. Má slušný rozsah 25 – 100 mm pri svetelnosti f/2,0 – f/4,9. Na trhu neexistuje odolný kompakt s papierovo lepším objektívom.

Navyše vďaka špeciálnemu závitu ukrytému pod plastovým prstencom je k objektívu možné pridávať ďalšie rôzne nadstavce ako širokouhlý alebo tele objektív, dvojicu kruhových bleskov či adaptér s krytom na objektív.

Pod objektívom sa ale udiali zmeny, a to celkom zásadné. Namiesto 16 Mpx je tu 12 Mpx CMOS senzor. To je tak akurát. Fotografie sú celkom vydarené, hoci zapuzdrený objektív má svoje limity hlavne na okrajoch záberu.

(Všetky fotografie sú v plnej kvalite bez úprav. Na ich zobrazenie v plnom rozlíšení je potrebné ich otvoriť v novom tabe/okne.)

Hoci v menšej miere, stále sa v JPEG výstupoch objavuje výrazná saturácia farieb. Obrázok vyššie ponúka prirodzené farby, no všimnite si podobnú scénu nižšie.

A takýchto príkladov by som našiel viacero:

Obmedzenia má aj 4-násobný zoom. Pre porovnanie, pozrite si ako TG-5 narába s obrazom pri maximálnom optickom priblížení:

Rovnako citlivosť snímača má svoje medze. Použiteľným maximom je ISO 1600, v ktorom je zrnenie už celkom viditeľné. Všetko vyššie je už len horšie a horšie. Za veľké plus by som ale označil režim Mikroskopu s mnohými nastaveniami (Microscope, Microscope Control, Focus Bracketing a Focus Stacking), vďaka čomu sa viete dopracovať k neuveriteľným makro záberom. Len sa nesmú hýbať:

Rovnako poteší aj vysokorýchlostné sériové snímanie do 20 fps v plnom rozlíšení, ktoré sa hodí na akčnejšie zábery. Pre fanúšikov postprodukcie v novinke nechýba ani možnosť snímania do RAW, a to samozrejme aj so súčasným JPEG záznam.

Novinkou TG-5-ky je možnosť natáčania v 4K Ultra HD rozlíšení, no iba v samostatnom režime Video. Výsledok ale nie je nijak výnimočný. Farby sú mierne presaturované, na čo som si už u Olympusu zvykol, no strata detailov je celkom výrazná, hoci ide o 4-násobné rozlíšenie oproti Full HD. Poteší ale vysokorýchlostné snímanie do 480 fps vo VGA rozlíšení.

Samozrejmosťou je aj Wi-Fi pre vzdialené ovládanie cez smartfón a appku Image Share s perfektnými funkciami. Využívať ale môžete aj appku Olympus Image Track, ktorá využíva dáta z GPS modulu a jeho záznamu trasy.

Čo ma mrzí asi najviac je nárast ceny. Tá z pôvodných 399 € narástla na 479 €, čo už nie je zanedbateľný rozdiel. Škoda. Pritom vylepšení neprináša novinka až tak veľa.

Aj batéria ja rovnaká, pričom vydrží okolo 200-300 záberov, no záleží od množstva faktorov, ktoré ovplyvňujú jej výdrž – zapnuté GPS, Wi-Fi, natáčanie videa apod. Veľkým pozitívom ale je fakt, že ju môžete nabíjať aj na cestách zo záložného zdroja (externá batéria) vďaka microUSB portu. Len treba dávať pozor, aby bol pri nabíjaní fotoaparát dobre ukrytý pred nepriazňou počasia.

Olympus TG-5 medzi kompaktami patrí výstupom k horšiemu priemeru, no v odolných kompaktoch stále exceluje nielen odolnosťou, ale aj výstupom. Momentálne tak nie je na trhu odolnejší kompakt, ktorý by zvládal toľko, čo TG-5.

Aj preto si zaslúži naše ocenenie…

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.