Reklama

NVIDIA SHIELD TV 2017 - dlhodobé dojmy z miniatúrneho centra zábavy

Stanislav Vinc

Začiatkom tohto roka sme vám priniesli recenziu zaujímavej hračky do domácnosti, NVIDIA SHIELD TV. Po zhruba štyroch mesiacoch intenzívneho používania konzoly sa k tejto recenzii vraciame a povieme si, ako sa táto konzola osvedčila v dlhodobej praxi.

Od publikovania pôvodnej recenzie vydala NVIDIA niekoľko aktualizácii, ktoré priniesli niekoľko noviniek a opravili množstvo chýb. Dá sa povedať, že aktualizácie pribúdajú v pravidelných intervaloch a NVIDIA má aj naďalej s týmto zariadením veľké plány. Aktualizácie nedostáva iba samotná konzola, ale aj pribalené ovládače SHIELD remote a SHIELD controller.

Pozrite si

NVIDIA SHIELD TV 2017 – miniatúrne centrum zábavy k akémukoľvek TV

Jedna z nedávnych aktualizácií (konkrétne verzia 6.0) pridala do systému aj hlasové ovládanie Google Assistant. To však funguje iba na území Spojených štátov a ak túto funkciu chcete používať na našom území, musíte použiť VPN službu.

Podľa slov spoločnosti si totiž Google overuje polohu používateľa práve na základe jeho IP adresy. Aj keď sa teda nastavenie „OK Google“ v menu zobrazí, nemá to žiaden efekt. Nás ale môže potešiť aspoň to, že s touto aktualizáciou do aplikácie YouTube pribudla podpora pre 360-stupňové videá.

S aktualizáciami do systému pribúdali samozrejme aj hry, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou SHIELD TV. Android hier nájdete v obchode Google Play dosť a kvalita hier neustále stúpa. Najlepšie sú ale tie, ktoré do konzoly môžete streamovať pomocou služby GeForce NOW.

Musím povedať, že som bol milo prekvapený kvalitou tejto služby. Kým pred niekoľkými rokmi bolo cloudové hranie niekde v predstavách optimistov, služba GeForce NOW tento sen servíruje v hotovej a vyladenej podobe.

Počas 30-dňovej skúšobnej doby som mal možnosť vyskúšať tituly ako Sleeping Dogs, LEGO Batman: The Videogame a ďalšie. Často som pri hraní týchto hier úplne zabudol, že hra nebeží priamo na hardvéri konzoly.

Výhodou NVIDIA SHIELD, ktorá vám možno spočiatku ani nenapadne, je jej kompaktnosť. Ak sa vyberiete z domu na sviatky za rodnou, na pracovnú cestu či na internát, konzolu môžete ľahko hodiť do batohu, prihodiť kabeláž a užívať si hry aj mimo domova. Podmienkou je samozrejme dostatočne rýchly internet. Zaobídete sa ale aj bez optiky, streamovanie funguje bez problémov aj na ADSL pripojení.

Knižnica tejto služby sa ale rozširuje príliš pomaly a keď už v nej pribudnú tituly, málokedy ide o tie najaktuálnejšie či najpopulárnejšie hry. SHIELD TV by som teda neodporúčal vášnivým hráčom, ktorí sledujú herné novinky a chcú hrať hry, ktoré na ostatných platformách trhajú rekordy. Odporúčiť by som ju vedel trom skupinám a to príležitostným hráčom, deťom a hráčom, ktorí okrem SHIELD TV majú aj počítač, z ktorého hry môžu streamovať.

Pozrite si

ZNAČKY | NVIDIA – ako sa z malej spoločnosti stal líder na trhu

Streamovať hry z počítača do konzoly môžete, ak máte grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 650 alebo novšiu. V takomto prípade môžete využiť funkciu GameStream. Na fungovanie GameStream okrem správnej grafickej karty potrebujete do počítača nainštalovať aj program GeForce Experience a byť zaregistrovaný s rovnakým účtom NVIDIA v počítači aj v SHIELD TV.

https://youtu.be/gAAj-D1O2dE

Nie som najväčším fanúšikom tohto riešenia vzhľadom na obmedzený počet hier, ktoré streamovanie podporujú a tiež povinnú registráciu. Elegantnejšie a lacnejšie streamovanie hier z počítača do obývačky vám zabezpečí Steam Link, ktorý podporuje všetky hry zo Steamu.

Čo sa týka klasických aplikácií, tých do Google Play veľa nepribudlo, aspoň nie pre náš región. Je síce fajn, že svoju aplikáciu pre Android TV má aj Markíza, no táto aplikácia pri každom pokuse o spustenie videa spadne. Vysielanie televízie si ale môžete pozrieť napríklad cez aplikácie Lepší.TV či AntikTV.

Stále sme sa však nedočkali viacerých aplikácií od Google, ako Fotky Google či Disk Google. V našom regióne tiež chýba aplikácia HBO GO, ktorá pre Android TV existuje. Ak si aj stiahnete APK z iného zdroja, aplikácia vám nepovolí prihlásiť sa.

Ak chcete prehrávať filmy a seriály z vlastného zdroja, siahnuť môžete po aplikáciách VLC či Kodi. Tie si poradia s väčšinou formátov a aj s titulkami. Stále však nepribudla podpora pre viaceré používateľské účty, čo sme konzole vyčítali aj v pôvodnej recenzii.

Naopak spomínaný problém s pomalším načítavaním obsahu cez Wi-Fi bol vyriešený. Pred pár mesiacmi sa tiež často stávalo, že operačný systém pri bežných úkonoch zamŕzal. To je ale po niekoľkých aktualizáciách dnes už minulosťou. Z času na čas sa ale v systéme objaví menší či väčší problém, s ktorým si nevie poradiť ani zákaznícka podpora.

Osobne som musel kontaktovať podporu, pretože sa systém rozhodol zakázať mi robiť snímky obrazovky. Po hodinovej komunikácii s podporou to operátor s možnými riešeniami vzdal a odkázal ma priamo na vývojárov, aby mohli chybu v niektorej z budúcich aktualizácií opraviť. NVIDIA sa snaží takéto problémy riešiť a chýb je v systéme čoraz menej. Verím, že sa im podarí opraviť aj tento problém.

Presuňme sa z softvéru na hardvér, ktorý nie je o nič menej podstatný. Diaľkovému ovládaču sa dá vytknúť iba lesklý povrch, na ktorý sa okrem odtlačkov a šmúh chytajú aj malé škrabance. Skrz softvérové aktualizácie bolo aspoň vylepšené fungovanie dotykovej plochy, pomocou ktorej môžete bez problémov regulovať hlasitosť či dvojitým poklepaním zastaviť a spustiť prehrávanie mediálneho obsahu.

V dlhodobom teste dobre obstál aj SHIELD Controller, na ktorom sa neprejavili žiadne známky opotrebovania. Ja som ale pri hraní radšej siahol po ovládači z Xbox One, ktorý sa k SHIELD TV dokáže pripojiť cez Bluetooth. To oceníte najmä, ak chcete hrávať hry pre viacerých hráčov.

Som rád, že NVIDIA neuzavrela kompatibilitu ovládačov iba na vlastný SHIELD Controller a dovolí s konzolou používať aj iné ovládače. Nie, že by bol SHIELD Controller zlý, no mať možnosť výberu je vždy pozitívne. Taktiež ma milo prekvapilo, že SHIELD Controller môžete použiť pri hraní na počítači.

Ako teda NVIDIU SHIELD TV hodnotím po zhruba štyroch mesiacoch používania? Ide o takmer perfektné zariadenie, ktoré ale nie je úplne perfektné v tom segmente, kam ho NVIDIA zaraďuje. Ak by ste mali dojem, že NVIDIA SHIELD TV môže nahradiť niektorú z konvenčných herných konzol na trhu, nie je to tak. V Google Play Store síce nájdete veľa hier a streamovacia služba GeForce NOW funguje skvelo, stále sa to ani zďaleka nevyrovná tomu, čo ponúka konkurencia.

Naopak v čom NVIDIA SHIELD TV exceluje, sú multimédiá. Ide zrejme o to najlepšie multimediálne centrum na trhu a bez váhania by som ho odporúčal aj ľuďom, ktorí ho nikdy neplánujú použiť na hry ale iba na konzumáciu obsahu. To si zrejme uvedomila aj samotná NVIDIA, ktorá v septembri tohto roku začala predávať lacnejšiu verziu SHIELD TV s 16 GB úložiskom a balením, v ktorom sa nenachádza SHIELD Controller.

Bude ešte zaujímavé sledovať, čo NVIDIA pod značkou SHIELD prinesie na trh a ako sa rozhodne rozvíjať službu GeForce NOW. Dnes však platí, že väčšine hráčov bude viac vyhovovať klasická konzola alebo počítač.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.