Nové Audi A4 Avant – dynamický kombík

Testovali sme nové Audi A4 Avant, ktoré síce bez Matrix LED svetiel pôsobí nudnejšie, ale zato si vás bude hýčkať komfortnou jazdou či dvojicou displejov v interiéri.

Naše hodnotenie

75%
0 100

Výhody

  • odhlučnenie interiéru a jazdné vlastnosti
  • práca s SMS a e-mailami cez rozhranie MMI
  • ovládanie MMI touch

Nevýhody

  • nudné predné LED svetlá
  • Audi Connect len s vybranými aplikáciami
  • vytŕčajúci a lacno pôsobiaci 8,3-farebný displej

Jednou vetou

Audi A4 Avant jednoznačne patrí medzi to najlepšie vo svojej triede, v mnohých ohľadoch však priepastný rozdiel oproti aj neprémiovej konkurencii nenájdete.

Tvorcom nového Audi A4 Avant sa podarilo vytvoriť elegantný a zároveň dynamicky pôsobiaci kombík, ktorý vďaka výraznej známej prednej maske chladiča ihneď zaradíte do rodiny nemeckého výrobcu. Zozadu by ste ho ale bez nových vykrojených svetiel nerozoznali od predchodcu. Najmä v čiernej farbe sa stratia aj nové ostrejšie ladené krivky novinky.

audi-a4-avant_13

Testovaná verzia však neponúkala príplatkové svetlomety Matrix LED, bez ktorých A4-ka spredu pôsobí veľmi obyčajne až nudne. S kvalitou testovaných svetiel som bol síce mimoriadne spokojný, ale za Matrix LED by som si priplatil už len kvôli imidžu novinky. Predsalen Audi považujem za kráľa LED svetiel, ktorý dlhé roky ukazuje konkurencii smer.

audi-a4-avant_10

Opäť sa však môžete spoľahnúť na pútavý bočný profil s výrazne predĺženou prednou kapotou a typickým chrómovým lemovaním okien. Nápis Quattro testovanej verzii dodával športový charakter, v praxi samozrejme aj výnimočné jazdné vlastnosti pohonu všetkých 4 kolies.

audi-a4-avant_12

Interiér je opäť príkladne spracovaný a páči sa mi aj horizontálne členenie palubnej dosky. Avšak neohúri vás tak, ako by ste predpokladali. Pôsobí navyše akosi stiesnene a dokonca som počas testu viackrát zaregistroval jemné vŕzganie plastov, na čo nie som Audi zvyknutý.

audi-a4-avant_14

Celkovo som sa nemohol zbaviť pocitu, že sedím v menšej A3-ke. Stredový tunel však svojou šírkou naznačuje vyššiu triedu a volič automatickej prevodovky je zase dokonale mohutný.

audi-a4-avant_16

Ovládanie MMI touch systému MMI Navigation plus je výborne umiestnené a otočný kruhový ovládací prvok mimoriadne praktický a presný. Oceňujem aj presun rýchlych volieb staníc autorádia do tejto časti, čím zostala prístrojová doska čistejšia.

audi-a4-avant_17

Odhlučnenie interiéru a kultivovanosť motora 2,0 TDI quattro S tronic si však budete užívať pri každej jazde, v tomto prípade sa Audi na míle vzďaľuje konkurencii. Audi drive select pre zmenu jazdných režimov si tiež obľúbite.

audi-a4-avant_18

audi-a4-avant_27

Príjemným prekvapením je veľký displej palubného počítača, uhlopriečka 7-palcov sa len tak nevidí. Je vhodný nielen pre zobrazenie asistenčných systémov, ale pohodlnejšie listujete aj medzi hudobnými skladbami a najmä pri navigovaní ho využijete na maximum.

audi-a4-avant_20

Audi pritom dokáže za príplatok osadiť ešte väčší 12,3-palcový displej, ktorý nazýva Audi virtual cockpit. S ním máte aj ukazovatele rýchlosti či otáčkomera v plnej grafike, ktorá sa mení aj so zmenou jazdného režimu.

audi-a4-avant_21

Čo sa týka infotainmentu, môžete si v A4-ke dopriať aj najvyšší MMI Navigation plus systém s ovládaním MMI touch. Veľký 8,3-farebný displej pritom nemusíte vôbec ovládať dotykom, všetko sa pohodlne ovláda pomocou hardvérových tlačidiel a kruhového otočného ovládača MMI touch.

audi-a4-avant_24

Osobne sa mi umiestnenie displeja nepáči. Vytŕča z prístrojovej dosky a pôsobí veľmi lacno. Pritom práve Audi vie vo svojich modeloch ponúknuť vysúvateľný displej, ktorého motorček je tak tichý, že tomu nebudete chcieť veriť. Spomínam si, ako som si ho v novej Q7 či A3 nevedel vynachváliť.

audi-a4-avant_25

Na menu systému a roztriedenie položiek si síce treba zvyknúť, ale po chvíli budete presne vedieť, kde čo hľadať. K dispozícii máte aj Audi Connect online služby, avšak musíte sa spoľahnúť len na aplikácie, ktoré vám ponúkne výrobca.

audi-a4-avant_36

Nájdete tu napríklad počasie, ceny pohonných látok, informácie o parkovaní či vlakových spojeniach. Mňa potešila podpora Google Earth, navigácia je tak výrazne zaujímavejšia.

audi-a4-avant_26

Praktická je aj možnosť spravovať okrem SMS správ aj vaše e-maily priamo cez rozhranie MMI. Písanie správ je taktiež rýchle. Nechýbajú ani prednastavené odpovede.

audi-a4-avant_31

audi-a4-avant_32

Audi A4 Avant jednoznačne patrí medzi to najlepšie vo svojej triede, v mnohých ohľadoch však priepastný rozdiel oproti aj neprémiovej konkurencii nenájdete.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku