Reklama

Nokia 9 PureView - 5 foťákov ukázalo svoju pravú tvár

Števo Porubský
94 %
Nokia, presnejšie v HMD Global, veľmi dlho odkladali predstavenie vlajkovej lode, ktorá by konkurovala tým najlepším na trhu. Konečne je ale tu. Aká je táto novinka s až piatimi fotoaparátmi na zadnej strane?

Výhody

  • 5 fotoaparátov
  • Výborný RAW výstup
  • Kvalitný displej s HDR
  • Čistý Android 9.0

Nevýhody

  • Veľmi klzké telo
  • Rýchlo poškriabateľná zadná strana
  • Podpriemerný zvuk
  • Chýba microSD slot

Nokia 9 PureView už z názvu necháva tušiť, že toto nebude obyčajný smartfón. Ak si spomeniete, dodatok PureView niesol model 808 PureView s 1/1,2“ 41 Mpx snímačom ešte z roku 2012, kedy smartfóny disponovali tak 8-12 Mpx snímačmi s veľkosťou 1/3,2“ (5,5x menší). 808-čka bola síce poriadne tučná (14 mm), ale fotky z nej boli úchvatné. Samozrejme, vzhľadom na danú dobu medzi smartfónmi.

Dnes Nokia prichádza nie s jedným či dvomi snímačmi, ale v zadnej časti je rovno 5 fotoaparátov pod Zeiss optikami! Túto „šialenosť” si ale preberieme ešte neskôr.

Zdroj | Nokia

Nová vlajková loď je už na prvý pohľad top modelom. Je to aj pozitívne, ale aj negatívne. Osobne by som privítal práve povrch z modelu 808 PureView. Ten bol matný a v ruke sa nešmýkal. Telo novej Nokie je presný opak.

Je lesklé a klzké ako úhor vo vode. Navyše počas leta, kedy nie je problém mať mokré ruky od vody či potu, sa deviatka kĺže ešte viac. Telo je mimochodom odolné voči vode a prachu (IP67). Zadná strana je vraj z odolného skla Gorilla Glass 5. Mne sa však nezdá.

Za 3 týždne používania je na nej toľko malých škrabancov, ako na polročnom telefóne. Nechápem prečo sa vraj odolné sklo tak neuveriteľne škriabe. Sklo mimochodom prekrýva aj optiky všetkých snímačov, jedine blesk má samostatný kryt.

Aj predné sklo má byť tiež typu Gorilla Glass 5 a na ňom niet jediného škrabanca. Toto nech mi niekto vysvetlí. A nie, nekladiem telefón na stôl vždy len displejom nahor. Uvítal by som, keby Nokia pribaľovala do balenia aj aspoň základné silikónové puzdro. V čase testovania nebolo totiž žiadne ešte na trhu.

Čo sa ale dizajnu týka, toto Nokii vyšlo. Smartfón je spracovaný na jednotku, nikde žiadne nedokonalosti alebo zle zrezané hrany. Hrúbka 8 mm je ideálna, šírka 75 mm je už ale skôr pre väčšie ruky, rovnako 172 gramov hmotnosti nie je pre každého.

Displej má pomer strán 18:9 a rámik nie je najmenší. Plusom pre mnohých bude absencia akýchkoľvek výrezov v displeji, všetko dôležité je nad ním. Za to považujem nie len reproduktor či webkameru, ale aj snímače.

Jedna vec je ale skrytá oku nezainteresovaného – snímač odtlačku prsta. Ten je pod displejom, zhruba v jeho spodnej tretine. Pri silnom svetle na bielom displeji ho je aj čiastočne vidieť, no bežne pri používaní ho cez displej nevidíte.

Displej je inak typu P-OLED, má 5,99“ a plne postačujúce rozlíšenie 1 440 x 2 880 px. Navyše ako jeden z mála na trhu podporuje HDR10. Allways-on funkcia je taktiež plusom, no tú už poznáme z desiatok iných smartfónov. Displej má i automatickú úprava jasu, ale aj kontrastu a farieb podľa spôsobu a času používania. To všetko má na starosti technológia PureDisplay, ktorá má Dynamický, Žiarivý, Kino, alebo Základný režim. Zaujímavý je aj režim Večierka, ktorý zmení displej do čierno-bielych farieb.

Čiastočným sklamaním môže byť spodná časť telefónu. Okrem mikrofónu tu je USB-C port (USB 3.1) a mono reproduktor. Zvuk je ale nepodarený, nemá ani hĺbky, výšky prekrikujú stredy. V top-end triede je určite ten najslabší.

Ani v hornej časti by ste ale nemuseli hľadať 3,5 mm audio port. Ten novinka nemá vôbec. V balení je ale zato redukcia na USB-C. A tiež handsfree priemernej kvality.

V hornej časti je ale slot na dve SIM karty, ktorých obsluha je veľmi jednoduchá. Škoda však, že slot, presnejšie šuplík na karty je len pre SIM karty a nie aj pre pamäťovú kartu.

To je jedno z najväčších sklamaní. Vnútorná pamäť má pritom 128 GB, no RAW zábery z fotoaparátu majú pokojne aj 40 MB. Na dostupnú pamäť tak viete uchovať zhruba 3 200 fotiek. Iba fotiek, žiadnych videí či aplikácií. Pri tak náročnom fotoaparáte je 128 GB málo.

Ďalšie prvky obsahuje už len pravá strana, a to ovládanie hlasitosti a ON/OFF tlačidlo. Obe tlačidlá sú výborne nahmatateľné aj potme, ovládanie hlasitosti nie je problém nájsť aj počas hovoru. 

Najzaujímavejšia časť na celej Nokii 9 PureView je určite zadná strana. Arachnofobici by sa mohli aj zľaknúť, či na nich nepozerá pavúk. Je tu totiž až 7 „očí“, z toho 5 sú reálne fotoaparáty. 6. šošovka obsahuje ToF (Time-of-Flight) teda snímač s infra svetlom pre meranie hĺbky scény. 7. oko je duálny dvojtónový LED blesk.

Aby delenia nebolo málo, aj pätica fotoaparátov je ešte rôzna. Tri z nich sú monochromatické s 12 Mpx rozlíšením, ostatné dva sú plnofarebné s RGB snímačmi a taktiež 12 Mpx rozlíšením. Všetky majú veľkosť 1/2,9“ a sú pod f/1,8 optikami od Zeissu.

Toto extrémne riešenie má podľa Nokie a spoločnosti Light, ktorá na fotoaparátoch spolupracovala, veľký význam. Vďaka viac snímačom dokáže smartfón zachytiť viac svetla, a to aj v noci. V prípade Nokie 9 PureView má ísť až o 10x viac zachyteného svetla v porovnaní s jedným snímačom. To by malo pomôcť hlavne v noci, kedy je každé zlepšenie snímania svetla iba na úžitok.

Pri čítaní špecifikácie ma ale sklamala absencia optickej stabilizácie. Chápem ale, že 5 optických stabilizácií do pomerne tenkého smartfónu nie je možné napratať. Na druhej strane prax ukázala, že stabilizácia nie je potrebná ani v noci.

Prvé ukážkové zábery z novinky sme vám už ukázali pred časom, dnes sa ale pozrieme na fotky detailnejšie. Ako je teda na tom ale bežné snímanie? Také zvláštne. Instagramisti budú Nokiu 9 milovať, no aj profíkom má čo povedať. Nokia 9 je taký schizofrenik. Prečo?

Pretože kým JPEG výstup je vždy s použitím HDR a výrazného postprocesingu až do nerealistických farieb a kontrastov, RAW súbory ponúkajú bohaté možnosti na úpravu podľa svojich predstáv. A že bohaté, svedčí aj veľkosť RAW (.dng) súborov – 30-45 MB!

Schizofréniu azda najlepšie ilustruje záber na biely kvet kdesi v prírode… prvý záber je JPEG výstup priamo z Nokie 9, druhý narýchlo upravený RAW. Mimochodom, RAW môžete upravovať priamo v 9-tke v appke Lightroom od Adobe.

Veľkým pozitívom je aj výborný (vzhľadom na smartfón) dynamický rozsah záberov. Po optickej stránke by som uvítal lepšiu kresbu k okrajom, kde Nokia 9 stráca.

Všetky zábery sú v plnom rozlíšení, na ich detailné prezretie si ich môžete otvoriť v novom okne alebo tabe.

Vylepšenia by sa mohol tiež dočkať autofókus, ktorý nie je celkom presný ani keď použijete touch focus. Za všetky nepodarky ho ilustrujú takéto detaily:

Nočné zábery nie sú dokonalé, no vzhľadom na absenciu stabilizácie a fotenie iba z ruky ich považujem za vydarené. Navyše ide o plnú automatiku. So statívom a Pro režimom by to mohlo byť ešte o kúsok lepšie.

Najväčším sklamaním je ale rýchlosť. Hoci foťák máte pripravený po pár sekundách a aj ďalšie zábery môžete cvakať jeden po druhom, na kontrolu si počkáte niekoľko sekúnd, občas aj desiatok sekúnd. Po otvorení fotky, ktorú ste práve vytvorili sa totiž ukáže iba hláška „Spracováva sa…“ a vy musíte čakať.

V Pro režime by okrem štvorice základných nastavení potešilo aj nastavenie clony. Uvítal by som aj možnosť ukladať RAW zábery na iné miesto, ktoré by sa nezálohovalo do cloudu. Mať RAW-ká v Google Photos nie je žiadna sranda. To sú len také drobnosti, keď je už Nokia 9 tak naklonená profesionálom.

Video je tom podobne, tiež nie je možné vypnúť HDR. Maximom je 4K UHD pri 30 fps, Full HD je možné natáčať taktiež iba s HDR pri 60 fps. Zvuk je možné nahrávať aj v priestorovom móde. výrazný rozdiel pri bežných videách ale nepocítite. Mimochodom, predná webkamera má 20 Mpx snímač s veľkosťou 1/2,4“ a je pod f/2,0 optikou. Aj webkamera zvláda 4K UHD video, taktiež nie je možné vypnúť HDR. 

Toto všetko funguje a pracuje na minuloročnom top procesore, Snapdragone 845, ktorý síce nepatrí do starého železa, no všetci ostatní konkurenti používajú už procesor Snapdragon 855, alebo jeho silných konkurentov. 6 GB RAM by tiež mohlo byť na dnešnú dobu aj viac, no poznáme smartfóny aj s menšou operačnou pamäťou.

Ako ukázali ale benchmarky, Nokia 9 PureView na tom nie je vôbec zle. V 3DMark SlingShot dosiahla 9-tka takmer 4 700 bodov, vo verzii Extreme takmer 4 300 bodov. AnTuTu jej nadelil takmer 289 000 bodov, čo je ale len o zhruba 30 000 bodov menej, ako majú top modely v AnTuTu tabuľke. Ani počas používania som nemal pocit, že by procesor nezvládal nejaké úkony.

 

Mierne prehrievanie sa ale objavovalo pomerne často. Veľkým plusom je čistý Android 9.0 a tiež fakt, že aj tento model patrí do rodiny Android One. Vďaka tomu budú majitelia dostávať pravidelné updaty a budú medzi prvými, ktorí dostanú najnovšie verzie Androidu.

Žiaľ, testovaný kus som musel resetovať do výrobných nastavení, keďže ani po 2 týždňoch nechcel získať aktualizáciu systému, ktorá mala vylepšiť snímanie odtlačku prsta a fotoaparát. Snáď to bolo iba testovaným kusom.

Samozrejmosťou je Wi-Fi 5, ale aj Bluetooth 5 či NFC. Nechýba ani dávka GPS/CLONASS/BDS či ANT+ pre športové doplnky. Okrem LTE je možné využívať aj VolTE. LTE je mimochodom v Cat16 s 4x4MIMO anténami, vďaka čomu má zvládať 1 Gbit/s rýchlosti.

Batéria s kapacitou 3 320 mAh podporuje 18W rýchlonabíjanie (nabíjačka v balení), ale aj bezdrôtový štandard Qi s 10W nabíjaním. Výdrž na jedno nabitie je pohodlne deň, pri striedmom používaní (málo fotenia a videa) sa viete dostať aj k dvom pracovným dňom.

Pre mňa najväčším plusom novinky je cena – 629 €. Za takú sumu nekúpite žiadnu vlajkovú loď konkurencie, za čo si od nás Nokia 9 PureView vyslúžila aj ocenenie Dobrá cena.

Nokia 9 PureView nie je klasický top-end. Má síce minuloročný hardvér, ale zato ponúka 5 fotoaparátov a obrovské RAW fotky, ktoré ocenia náročnejší. Cena je navyše veľmi príjemná. Škoda zadnej strany či slabého reproduktora. Určite mnohí budú mať problém aj s absenciou slotu na microSD karty.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.