Reklama

Nokia 7 plus – elegancia navonok, čistota vo vnútri

Stanislav Vinc
87 %
Nokia sa musí na trhu smartfónom poriadne predierať, no s novým modelom 7 plus má do boja vykročené tou správnou nohou. Hardvér strednej triedy dotvára Android One, vďaka ktorému patrí Nokia 7 plus medzi úzku skupinu Android smartfónov s úplne čistým operačným systémom.

Výhody

  • čistý a aktuálny Android
  • 2-dňová výdrž batérie
  • kvalitné spracovanie

Nevýhody

  • aplikácia fotoaparátu
  • pomalší snímač odtlačkov
  • nespoľahlivý senzor okolitého svetla

Nokia 7 plus má relatívne štíhle, no na svoju triedu bohaté balenie. Okrem USB-C nabíjačky v ňom nájdete aj silikónový obal a slúchadlá s násadami v rôznych veľkostiach. Slúchadlá pribalené k smartfónom sú málokedy použiteľné, no tieto slúchadlá toto pravidlo porušujú a ponúkajú prekvapivo dobrú kvalitu zvuku.

Na testovanie sme dostali čierno-medenú verziu, ktorá na vás od prvého momentu vdýchne pocit luxusu. Kvalita nie je len na oko, hliníkové telo zo série 6 000 je pevné a do detailu perfektne vyhotovené. Za toto by sa skutočne nemusel hanbiť žiaden high-end smartfón.

Na pravej strane je štandardná zostava tlačidiel na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na vypínanie a o nič zaujímavejšia nie je ani ľavá strana, na ktorej je umiestnený hybridný slot na SIM kartu a microSD kartu, respektíve na dve SIM karty.

Na hornej strane je milým prekvapením prítomnosť 3,5-mm slúchadlového portu. Spodná strana je už štandardne domovom pre USB-C port a reproduktor, ktorý je poriadne hlasný a nebojí sa ani miernych basov, no zaostáva v čistote prejavu pri vyššej hlasitosti.

Displej s uhlopriečkou 6 palcov a rozlíšením Full HD+ sa tentokrát zaobišiel bez výrezov, no mierne nasledovanie trendov tu nastalo a to pomerom strán 18:9. Po kvalitatívnej stránke patrí tento displej medzi špičku, či už ide o verné podanie farieb, pozorovacie uhly či jas. Nokia 7 plus by z tejto oblasti mohla odísť vychválená, nebyť zvláštneho senzoru svetla.

Automatická regulácia jasu je až príliš agresívna a displej sa aj pri miernej zmene osvetlenia prestaví do úplných extrémov. Netrvalo teda dlho a automatickú reguláciu jasu som si musel vypnúť. Je však možné, že tento problém bude neskôr odstránený softvérovou aktualizáciou.

Zadnú stranu zdobí duálny fotoaparát s medeným lemovaním, ktoré chráni primárny 12 Mpx senzor a sekundárny 13 Mpx senzor s dvojnásobným priblížením, v oboch prípadoch s optikou od spoločnosti ZEISS. Táto zostava dokáže v praxi skutočne prekvapiť, najmä ostrosťou a farebnosťou záberov.

Nechýba ani možnosť vytvárania fotografií s rozmazaným pozadím, no pri ich vytváraní budete potrebovať miernu dávku trpezlivosti. Fotoaparát má občas vlastnú hlavu a nech sa nastavíte akokoľvek, aplikácia bude tvrdiť, že ste príliš blízko objektu alebo je scéna príliš tmavá a na objekt ani za nič nezaostríte. Stačí pritom mierna zmena uhlu či sklonu a zrazu to ide.

Veľkým mínusom fotoaparátu je jeho aplikácia, ktorá má nepraktické používateľské prostredie. To, že musíte prepínať medzi fotením a natáčaním videa, je pri mnohých smartfónoch štandard.

Používateľské prostredie však patrí medzi tie menej intuitívne a aj keď ponúka profesionálny režim či režim živého zaostrenia (bokeh), prístup k ním máte cez bočné menu, alebo cez gesto posunutia spúšte smerom nahor. Ideálne by bolo, ak by boli tieto režimy prístupné cez viditeľnú lištu, kde je namiesto toho umiestnené tlačidlo na aktiváciu režimu „bothie“, ktorý umožňuje fotiť predným a zadným fotoaparátom súčasne.

Nokia 7 plus dokáže nahrávať 4K UHD video pri 30 snímkach za sekundu, pričom nechýba ani elektronická stabilizácia obrazu s využitím gyroskopu. To je veľká výhoda, pre ktorú sa oplatí tento smartfón zvážiť, no skutočnou čerešničkou na torte je fakt, že tieto videá si môžete zálohovať v plnej kvalite do služby Google Photos. Ide o jednu z výhod toho, že Nokia 7 plus patrí do série Android One, ktorú si ešte priblížime neskôr.

Pochváliť treba aj predný fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx a s clonou f/2,0, ktorý nesklame ani v zlých svetelných podmienkach. V prípade večerných fotografií si pritom predný fotoaparát dopomôže umelým bleskom v podobe bielej obrazovky.

Aby sme neopomenuli žiaden vonkajší prvok Nokie 7 plus, spomeňme ešte snímač odtlačkov, ktorý je umiestnený na zadnej strane. Snímač je rýchly a prst rozozná za zlomok sekundy, no brzdí ho trochu systém, ktorému trvá ešte zhruba ďalšiu sekundu, kým rozsvieti displej a telefón odomkne. To je ale skutočne iba drobnosť, ktorá vás pri bežnom používaní nijak nespomalí.

O pomalom chode nemôžeme hovoriť, ani ak je reč o samotnom systéme. Čipset Qualcomm Snapdragon 660 s osem-jadrovým procesorom, grafickým čipom Adreno 512 a 4 GB RAM je stredná trieda ako vyšitá, ktorá sa vďaka čistému systému v najnovšej verzii 8.1 pri bežnom používaní vôbec nezapotí.

Android One je séria smartfónov s úplne čistým operačným systémom Android, v ktorom sú predinštalované iba oficiálne aplikácie od Googlu a pri ktorom Google garantuje, že ho bude aktualizovať najmenej dva roky po vydaní. Veľkým plusom je tiež už spomínaná bezplatná záloha fotografií a videí v plnej kvalite do služby Google Photos.

Čistý Android je niečo, po čom túži obrovské percento Android komunity, no netreba zabúdať na to, že čistý Android je skutočne čistý. Chýbajú tu teda niektoré vychytávky, ktoré prinášajú nadstavby niektorých výrobcov, no to je len malé mínus oproti tomu, že systém nie je zaťažený a vy budete dostávať pravidelné aktualizácie a záplaty bezpečnostných zraniteľností.

Osadený hardvér bude stačiť väčšine používateľov na bežné používanie a aj pre hráčov, ktorým neprekáža stredná kvalita grafických nastavení pri moderných hrách. Vôbec by som však nedbal, ak by sa spoločnosť HMD Global, ktorá stojí za dnešnou Nokiou, rozhodla vydať navonok úplne rovnaký model s výkonnejším hardvérom.

Na druhej strane treba povedať, že tento hardvér nie je veľkou záťažou na batériu s kapacitou 3 800 mAh. Nokia 7 plus vďaka tomu vydrží bez problémov aj dva dni na jedno nabitie, ak ju samozrejme nezamestnáte hrami. Keby aj, k dispozícii je rýchle nabíjanie, ktoré za 30 minút nabije batériu na zhruba 50 %.

Ak by sme si aj odmysleli softvér, patrila by Nokia 7 plus medzi najlepšie kúsky vo svojej triede. To, že patrí do série smartfónov Android One je čerešnička na torte, ktorá vás donúti zvážiť tento počin od HMD Global na úkor drahších a výkonnejších smartfónov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.