Nokia 2 – low-end kráčajúci v šľapajách fínskych legiend

Nokia má z dnešného pohľadu tie najlepšie roky už za sebou. Napriek všetkým problémom ale táto značka nezanikla a na trh vydáva nové smartfóny, ktoré stoja za pozornosť. Takýmto smartfónom je aj Nokia 2, ktorá neohúri hardvérom, ale skôr cenou, kvalitou a veľkou batériou.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • Pevná konštrukcia
  • Výdrž batérie
  • Cena

Nevýhody

  • Malá RAM
  • Malá vnútorná pamäť
  • Pomalé nabíjanie

Jednou vetou

Nokia 2 je výborný smartfón pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú len tie najzákladnejšie funkcie zaobalené do kvalitného a lacného produktu.

Dnešná Nokia už síce nie je tak celkom tá pôvodná Nokia, akú poznáme ešte z éry tlačidlových telefónov, no to si pri ich nových smartfónoch ani nevšimnete. Nokia 2 svojim predchodcom určite hanbu nerobí a to najmä vďaka kvalitnému spracovaniu a obrovskej batérii s kapacitou 4 100 mAh.

Takýmito prednosťami sa pýšili výrobky značky Nokia ešte začiatkom tohto tisícročia a Nokia 2 sa hrdo k týmto prednostiam vracia. Treba si však hneď na úvod povedať, že tento smartfón určite nie je pre každého. Hardvér telefónu je totiž postavený na menej výkonnom procesore Qualcomm Snapdragon 212, grafickom čipe Adreno 304 a operačnej pamäti o veľkosti 1 GB.

Tento hardvér si musí poradiť s operačným systémom Android 7.1.1 Nougat. Aj pri bežnom používaní telefónu je cítiť, že tento operačný systém nie je tak celkom stavaný na slabší hardvér. Ponúka sa teda otázka, prečo Nokia 2 neprišla na trh s odľahčeným operačným systémom Android Oreo Go, ktorý je vyslovene stavaný na smartfóny s 1 GB RAM.

Pozrite siAndroid Oreo Go – prichádza éra lacných smartfónov

Odpoveď si zrejme budeme musieť domyslieť, no podľa dostupných informácií by sa tento model mal dočkať aktualizácie na verziu Android 8.1 Oreo, ktorej súčasťou budú aj optimalizácie systému prevzaté z odľahčenej verzie Go.

Za čo ale treba Nokiu pochváliť je čistota systému v ich telefónoch. Aj Nokia 2 ponúka úplne čistý Android, čiže operačný systém s pravidelnými bezpečnostnými aktualizáciami, bez aplikácií od tretích strán a bez vizuálnych zmien od výrobcu.

Beh systému nie je vyslovene zlý, no rýchle prepínanie medzi aplikáciami spôsobovalo, že sa telefón na pár sekúnd ako keby zasekol a musel sa z toho spamätať. Malá operačná pamäť sa prejavovala pri zapínaní aplikácie, ktorá sa aj z multitaskingu načítala vždy tak, ako keby predtým nebola spustená.

Pred kúpou tohto modelu taktiež treba zmieriť s tým, že fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx nevytvára žiadne svetoborné zábery a predný selfie fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov na tom nie je o nič lepšie. Aj tu platí, že tak ako celý telefón, aj fotoaparáty v ňom sú určené skôr pre menej náročných fotografov.

Dôvod, prečo som si Nokiu 2 obľúbil, je jej batéria s kapacitou 4 100 mAh. Nokia uvádza, že telefón by mal na batérii vydržať dva dni a počas testovania sa potvrdilo, že to nie sú iba prázdne marketingové frázy.

Pozrite siNokia 8110 4G a.k.a. „banán“ naživo z Barcelony

Nokia 2 sa mi do rúk dostala práve v čase, keď sme s redakciou vyrážali do Barcelony na výstavu MWC 2018. Na nej sa len málokto zaobíde bez powerbanky, no s Nokiou 2 som si s výdržou batérie vôbec nemusel robiť starosti. Aj náročný pracovný deň ukončila Nokia 2 so zostatkom 49 % batérie.

Je trochu škoda, že Nokia pre tento smartfón vybrala microUSB konektor. Ruka v ruke s konektorom USB-C by telefónu svedčala aj podpora rýchleho nabíjania. Mimochodom, aj keď zadný kryt môžete ľahko otvoriť, batériu z telefónu len tak nevyberiete. Pozitívne je aspoň to, že k SIM karte a microSD karte sa dostanete bez potreby spinky.

My sme mali možnosť testovať Dual SIM verziu. Slot pre druhú SIM kartu je hybridný, čiže zároveň slúži ako slot pre microSD kartu. To je problém, keďže interná pamäť telefónu má kapacitu iba 8 GB. Z tejto kapacity si zhruba polovicu zoberie systém, takže vám zostane priestor už len na niekoľko málo aplikácií.

Bez microSD karty sa teda nezaobídete, ani ak patríte medzi menej náročných používateľov. Po inštalácii niekoľkých základných aplikácií už systém hlási plnú pamäť. Slot dokáže prijať kartu s maximálnou kapacitou 128 GB.

Na tele telefónu pochopiteľne nenájdete snímač odtlačkov prstov, no na prednej strane dominuje až podozrivo kvalitný, 5-palcový IPS displej s rozlíšením 720 x 1 280 pixelov. Je záhadou, ako Nokia dokázala do tak lacného smartfónu osadiť tak kvalitný displej, každopádne sťažovať sa určite nebudeme. Farby sú pestré, obraz je jasný a pri sledovaní filmov či seriálov úplne zabudnete, že v rukách nedržíte vlajkovú loď.

Smartfón sa dobre drží v rukách a to vďaka zaobleným hranám a rozmerom 143,5 x 71,3 x 9,3. Neprekáža ani vyššia váha 161 gramov, ktorú Nokii 2 výmenou za veľkú batériu s radosťou odpustíte.

Nokia 2 je smartfón určený pre ľudí, ktorí chcú obsah skôr konzumovať, ako ho vytvárať. Prítomnosť slúchadlového jacku, krásny displej a výborná výdrž batérie vám dáva slobodu užívať si obsah bez toho, aby ste za smartfón museli zaplatiť cenu hodnú jazdeného auta. Na nič iné sa spoločnosť HMD s týmto smartfónom nehrá a to bude mnohým ľuďom vyhovovať.

Nokiu 2 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Nokia 2

Cena 109 €
Veľkosť
143,5 x 71,3 x 9,3 mm, 161 g
Displej
5“ LTPS IPS LCD (720 x 1 280 px, 294 PPI)
Fotoaparát
8 Mpx, autofokus, LED, 720p/30 fps, 5 Mpx
Hardvér
Qualcomm Snapdragon 212, Adreno 304, 1 GB RAM, 8 GB UFS, LTE, Dual SIM, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.1, microUSB 2.0, microSD, GPS, GLONASS, BDS, FM rádio s RDS, 4 100 mAh Li-Ion
Softvér
Android 7.1.1 (Nougat)
Cena
109 €

Komentáre k článku