Reklama

Nikon Z 7 - full-frame CSC s výborným obrazom a malým telom

Števo Porubský
92 %
Nikon Z 7 je jedným z najlepších full-frame aparátov na trhu. Nie je to profesionál, čo možno nepoteší profíkov, no výsledky podáva výborné nielen v statických, ale aj pohyblivých obrázkoch. Plusom sú aj nové objektívy. Aký je prvý malý full-frame od Nikonu naživo?

Výhody

  • výborný obraz
  • kompaktnejšie rozmery
  • Z bajonet s výhodami do budúcna

Nevýhody

  • iba jeden XQD slot
  • pomerne vysoká cena
  • občas problémový autofókus

Hoci mnohí porovnávajú Nikon Z 7 s veľkým modelom D850, novinka je úplne iná. Áno, má podobný snímač a mnohé funkcie, ale ide o celkom nový aparát, na aký od Nikonu mnohí čakali. Čakali ale možno aj lepšie, resp. profesionálnejšie vybavené zariadenie. Z 7-čka síce nie je profík čo sa týka ovládania, zvyšok je však určite profesionálny.

Už samotný tvar a materiály jasne hovoria o jeho predpokladoch. Telo zo zliatiny hliníka a horčíka je utesnené voči poveternostným vplyvom. Telo je vyrobené na jednotku, jediný výčitku mám voči krytu slotu XQD karty, ktorý sa mi občas podarilo pri používaní fotoaparátu nechtiac otvoriť.

Predný grip je masívny a výborne sa drží v ruke, zadný grip je ako uliaty na palec. Pogumované časti sú samozrejmosťou, takže držanie v ruke je pohodlné a isté. Fotiť je tak v prípade núdze a potreby aj z jednej ruky, hoci s objektívom má drobec pokojne cez 1,5 kg. V tomto prípade pomáha stabilizovaný snímač, ktorý pracuje na jednotku.

Na prednej strane nechýba AF svetlo, tesne pri bajonete sú dve funkčné tlačidlá, ktoré sú odlíšené jemným pásikom, takže ich bez problémov špičkou prsta rozpoznáte. Nad gripom nechýba kruhový volič na úpravu nastavení. Známy červený pásik nie je priamo pod ním, ale na strane.

Pozrite si

Ako zamaskovať drahý fotoaparát pred cestou do neznáma?

Horná časť toho má požehnane. Okolo spúšte je ON/OFF prstenec, spúšť videa a dve tlačidlá na rýchle nastavenie ISO a kompenzácie expozície. V pravom rohu je ďalší kruhový volič, vedľa ktorého je výborne čitateľný OLED informačný displej. Na ňom nájdete všetky potrebné nastavenia. Ktoré nie, nájdete na tom hlavnom displeji.

Samozrejmosťou nad hľadáčikom sú koľajničky na príslušenstvo. Po stranách sú otvory pre stereo mikrofón, úpravu dioptrií a zapínanie hľadáčika. Typicky pre top modely Nikonu je kruhový volič režimov úplne vľavo. Keďže nejde o plnohodnotného profesionála typu D850 či D4, alebo D5, nájdete tu aj plne automatický režim. Plusom sú však až tri používateľské (U) režimy. Okrem toho tu nájdete už iba PSAM režimy. Kreatívne režimy či video je možné zapnúť v akomkoľvek režime.

Na ľavej strane Z 7-čky toho nájdete pomerne dosť. Okrem dvojice 3,5 mm audio portov pre vstup a výstup nájdete USB-C port a microHDMI port. Posledným je port na diaľkovú spúšť. Vlogerov síce potešia vstupy a výstupy, ale sklame ich detail na zadnej strane.

Všímaví určite neprehliadli dvojicu log v rohu – Wi-Fi a Bluetooth. Obe tieto bezdrôtové technológie nájdete vo vnútri aparátu. Fungujú spoľahlivo, cez Wi-Fi ale nie je možné posielať dáta aj priamo do počítača. Potrebujete vysielač. Zjavne v čase testovania nefungovalo všetko ako malo. Wi-Fi má fungovať aj na prenos dát do počítača.

V hornej časti ľavej strany je aj nenápadná diódka na informovanie o nabíjaní. Nikon Z 7 sa nabíja priamo cez USB-C port. Výborné! Na cesty mi tak stačila jediná nabíjačka na notebook, smartfóny i foťák. Kríza nastala, keď som súčasne potreboval nabíjať viacero zariadení. Preto som neraz aj fotoaparát nabíjal v aute, cez 12V nabíjačku. Bez problémov.

V pravej časti Z 7-čky nie je prakticky nič okrem krytu slotu na pamäťovú kartu. Tu asi mnohí zaplačú. Pre dve veci. Slot je len jeden (profíci sú zvyknutí na dva) a navyše ide o XQD kartu, ktorú nevidieť bežne. Je síce špičková a rýchla (400 MB/s), dátovo vie ísť na stovky GB, ale bežne k nej nemáte čítačku ani v desktope a tobôž nie v notebooku.

Kúpu novej čítačky môžete obísť, že budete na prenos dát využívať USB-C kábel, ale aj ten má obmedzenie – dáta vie spolupracovať iba cez Lightroom. Mass storage v macOS počas testu nefungoval.

Zadná časť je jednoznačne najbohatšia na najrôznejšie prvky. V ľavom hornom rohu je dvojica tlačidiel na prezeranie a mazanie obsahu. Hľadáčik má snímač priblíženia nad sklom, čo je praktické pri dotykovom displeji. Neraz sa mi stáva, že pri pohybe prsta po displeji snímač priblíženia na iných aparátoch sa displej prepína do režimu hľadáčiku.

V pravej časti je prepínač medzi foto a video režimom s tlačidlom displeja v strede. ostatné tlačidlá sú už akousi povinnou klasikou. Nezvyčajne mi prišlo ale umiestnenie tlačidiel zoomu v spodnej časti pravej strany. Praktický je ale joystick, ktorý slúži nielen na rýchle prechádzanie v menu, ale aj výber ostriaceho bodu/bodov.

Hľadáčik je špičkový. Má síce len 0,5″ uhlopriečku, ale rozlíšenie 1 280 x 960 px a 100% pokrytie scény sú slušné parametre. Displej je typu OLED. Výrobca síce neudáva, akú má obnovovaciu frekvenciu, ale nepríjemné blikanie lacnejších EVF v tomto kúsku nenájdete.

Displej s uhlopriečkou 3,2 palca a rozlíšením zhruba 1 024 x 680 px znie na prvý pohľad sľubne, no je výklopný iba horizontálne. To určite nepoteší mnohých vlogerov, ktorí potrebujú vidieť, čo natáčajú aj keď sú pred objektívom. Pritom vlastnosti na špičkové video nový Nikon Z 7 má. Riešením je displej s HDMI do koľajničiek, no to je skôr štúdiové riešenie, nie veľmi praktické a mobilné.

Menu je možné ovládať aj dotykom na displeji. Je to síce nepraktickejšie, keďže menu je klasické „nikoňácke”, prezeranie fotografií je však podstatne pohodlnejšie.

V spodnej časti je kryt slotu na batériu. Tá má slušných 1 900 mAh a 14 Wh, no zázraky od nej nečakajte. Ide predsa len o CSC aparát, ktorý na všetko potrebuje energiu. Pre istotu som vždy aj počas dňa Nikon dobíjal, bolo z čoho, záložné zdroje a USB-C port boli vždy nablízku.

Keď som batériu nedobíjal, plne nabitá mi stačila na zhruba 300 záberov a pár minút videa. Mimochodom, aj v spodnej časti je náznak toho, že Nikon Z 7 nie je profesionál – nie je k nemu možné pripojiť žiadny vertikálny grip.

Úplnou novinkou, ktorú inde (okrem modelu Z 6) nenájdete je nový väčší bajonet. Vďaka nemu má byť Nikon schopný vyrábať ešte lepšie objektívy s vlastnosťami, aké nemal doteraz nikto nikdy, minimálne nie v komerčných objektívoch. Na trh sa totiž chystá sklo NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct.

Väčší bajonet dáva vraj väčšie možnosti pre konštruktérov, ktorí môžu viac svetla smerovať do okrajových častí čipu. My sme ale na test dostali takmer setový objektív NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S, ktorého ostriaci prstenec je možné použiť aj na úpravu niektorých nastavení (uzávierku, kompenzáciu expozície, rýchlosť závierky apod.). V predaji je však aj s adaptérom FTZ, s ktorým je možné využívať aj staršie objektívy s F bajonetom.

Vo výsledku nesklamal. Väčšina záberov bola kryštálovo čistá a detailná. Samozrejme, vďaka patrí aj obrovskému 45,7 Mpx full-frame (FX) snímaču. Ten je unikátny nielen veľkosťou, ale aj citlivosťou (ISO 64 – ISO 25 600, resp. ISO 102 400) a tiež ostrením, ktoré je priamo na snímači.

Využíva detekciu fázového posunu, ale aj detekciu kontrastu (v prípade videí), pokrýva 90% plochy snímača a tvorí ho 493 bodov! Snímač je navyše stabilizovaný v piatich osiach, takže nemusíte riešiť ani stabilizované objektívy. S takýmito parametrami je asi nemožné spraviť zlú fotku či video.

A veru je. Veľká väčšina záberov, ktoré vyšli z aparátu boli špička. Tie, ktoré neboli mali hlavne problém s autofókusom, ktorý si povedal, že zaostrí na niečo celkom iné, ako si predstavoval človek za hľadáčikom. Prisudzujem to ale firmvéru, ktorý Nikon ešte doladí. Podanie farieb, automatické vyváženie bielej a dynamický rozsah záberov sú ale výborné.

Snímač ocenil ale aj známy DxOMark, ktorý Z 7-čke nadelil 99 bodov, o bod menej ako má D850 či konkurenčné Sony A7R III. V teste mu testeri namerali viac ako slušný dynamický rozsah na úrovni 14,6 EV, čím patrí k špičke na trhu.

Myslieť treba však na obrie rozmery RAW súborov (60-100 MB) a teda i poriadny nárast využitia voľného miesta pri používaní Lightroomu, no to je asi tak všetko, čo možno Z 7-čke vytknúť. Áno, sú aj lepšie aparáty, profesionálom budú chýbať niektoré funkcie či ovládacie prvky. Ale Z 7-čka právom patrí medzi oceňované kúsky.

Desiatky ďalších záberov z Nikonu Z 7 nájdete v samostatnom článku. Kvôli obrovským dátam, ktoré si zábery vyžadovali, boli sme nútení ich zmenšiť. Fotky sú vyvoalné z RAWu s minimálnymi úpravami aj vzhľadom na ich množstvo.

Pozrite si

Mexický Yucatán s full-frame nezrkadlovkou Nikon Z 7

Celý aparát pracuje na procesore EXPEED 6, ktorý je rýchly. Aj preto Z 7-čke nerobí problém snímať v kontinuálnom režime rýchlosťou 9 fps v plnom rozlíšení. V režime AF-C aj so sledovaním objektu má Nikon mierne problémy. To sú práve tie zábery, ktoré boli nevydarené. To isté platí aj o ostrení na oko, ktoré fungovalo tak v 50% prípadov či rozpoznávanie tváre.

Čo sa týka citlivosti snímača, tá je tiež na výbornú. ISO na úrovni ISO 3200 ani na fotkách nezaregistrujete, pokiaľ si ich nezobrazíte v 100%. ISO 6400 a vyššie už vidieť aj voľným okom, no stále je možné zábery doladiť vo fotoprograme a šum odstrániť, resp. maximálne minimalizovať. Opäť bol ale najväčším problémom autofókus, ktorý mal v tmavých scénach občas problémy so zaostrením konkrétneho predmetu.

Samozrejmosťou je 4K Ultra HD video pri 30, resp. 24 fps. Aj tu by možno profesionáli možno ocenili viacero funkcií navyše. Ale… K dispozícii je 4:2:2 N-Log s 10-bitovovou farebnou hĺbkou (iba) pre HDMI výstup, ale aj funkcie z foto režimov ako Active D-Lighting či snímanie z celého snímača. Čerešničkou je 8K Ultra HD rozlíšenie videa pri časozbernom snímaní! Profíci možno 100% spokojní nebudú, no nadšenci určite.

Ukážkové video v 4K UHD rozlíšení bez dodatočných úprav.

Medzi mínusy by som zaradil aj cenu, ktorá je možno až prehnaná. V čase písania tejto recenzie je síce o 200 € nižšia, ale stále sa bavíme iba o tele. Za set s FTZ zaplatíte 3 019 € (v akcii), za set s objektívom 24-70 mm si pripravte v akcii 3 290 €, resp. 3 690 € mimo akcie. Osobne mi to príde veľa, konkurencia má aj dostupnejšie modely. Hovorím hlavne o Sony aparátoch, ktorých je v s full-frame snímačom na výber hneď niekoľko, hoci najväčší konkurent, Sony A7R III má cenu takmer rovnakú.

Nikon Z 7 síce nie je profesionál v pravom zmysle slova, no je to perfektný nástroj pre tých, ktorí nevyžadujú profi funkcie, ale chcú maximálnu kvalitu v pomerne malom tele. Je ideálny nielen pre cestovateľov, ale aj street fotografov či dronistov. Určite ním nepohrdnú ani tí najnáročnejší amatéri. Tí ale majú tento rok ťažké rozhodovanie, keďže takmer každý svetový výrobca predstavil full-frame v CSC tele.

Každopádne, Nikon Z 7 si za svoje schopnosti vyslúžil od nás ocenenie TIP REDAKCIE…

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.