Najnovší ASUS TUF GAMING je správny prvý krok k výkonu 

ASUS TUF GAMING FX705DU je najnovším a najvýkonnejším modelom z radu TUF GAMING. Notebook sa na nič nehrá a ak budete mať na pamäti, že ide o vstupnú kategóriu do hráčskeho segmentu, určite vás nesklame.

Naše hodnotenie

86%
0 100

Výhody

  • úzke rámiky okolo displeja
  • vzhľadom na veľkosť pomerne ľahký
  • príjemný displej

Nevýhody

  • porty len na ľavej strane
  • prepojenie numerickej klávesnice a kláves so šípkami

Jednou vetou

Hráčsky notebook, ktorý ponúka dobrý základ, ak s hraním na vyššej úrovni práve začínate. Bežnú prácu zvládne bez problémov, aj keď robíte viac rôznych úloh naraz. Pri náročnejších úlohách, napríklad editácia fotiek, je už trochu pomalší.

Hráčsky notebook od ASUS pôsobí na prvý pohľad robustne. Povrchová úprava vyklápacej časti vo vás vyvolá pocit, že je vyrobená z kovu, ide však o plast. Pri prvom obzeraní notebooku som váhal, či mi voľba materiálu vadí. Pri dotyku totiž zbystríte, sem tam niečo popraská či vrzgne. Vo finále však akceptujem rozhodnutie výrobcu, predsa len použitý materiál sa odrazil na finálnej cene. Pánty pôsobia dôveryhodne, a keď som notebook zatvoril, všetko pekne priliehalo.

Povrchová úprava v okolí klávesnice je už hliníková, má estetickú úpravu a zaujímavé 3D tvarovanie. Občasne som si pri používaní uvedomil, že nemám ruky položené na rovnej ploche, ako som navyknutý z MacBook Pro, no nevytýkal by som to ako chybu, skôr išlo o zvyk. Notebook má vojenskú certifikáciu MIL-STD-810G.

WASD klávesnica je príjemne tichá, pôsobí dobre na dotyk a bavilo ma jej RGB podsvietene. Pohodlnosti používania pridáva technológia Overstroke pre rýchle a presné ovládanie. Vyhovovala mi numerická klávesnica, ktorá sa vošla vďaka 17,3-palcovej uhlopriečke displeja. Občasne som však miesto klávesy 0 nechcene stlačil klávesu so šípkou smerom nahor a opačne. Potešil ma veľký a svižný trackpad.

Na ľavej strane nájdete 2 x USB 3.1, 1 X USB 2.0, HDMI, LAN port a nechýba 3,5 milimetrový jack pre slúchadlá. Napájanie notebooku je rovnako na ľavej strane, umiestnené nad portmi. Vzhľadom na riešenie konštrukcie, na chrbte je len mriežka chladenia, som rozmýšľal nad tým, či by nebolo komfortnejšie, keby napájanie bolo umiestnené práve na chrbte. 

Pravá strana zostala bez portov. Osobne by ma potešilo, keby sa sem premiestnilo aspoň jedno USBčko, kvôli myške. 

Full HD IPS displej má uhlopriečku 17,3-palca s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Opatrený je antireflexnou vrstvou, ktorá robí svoju prácu dobre. Čo ma milo prekvapilo sú naozaj tenké rámiky okolo displeja. Podanie farieb je veľmi príjemné. Treba však prihliadať na cenu. Sýtosť je dobrá, displej je rýchly, svietivosť mi postačovala. ASUS na oficiálnej stránke uvádza ultra široké pozorovacie uhly, s čím by som úplne nesúhlasil. Displej rozhodne nie je zlý, robí svoju prácu viac ako dobre, no našli by ste aj lepšie. Opäť, ale treba pripomenúť, že aj za vyššiu cenu.

Pozrite siASUS TUF Gaming FX505 a FX705 – dostupný výkon pre hráčov

Zvuk má charakteristiku 7.1-kanálového Virtual Surroud s technológiou DTS Headpone: X. Technológia upravuje kvalitu zvuku, aj keď používate slúchadla a ponúka optimalizáciu na hry, sledovanie športu, filmov a príjemným bonusom je prednastavený ekvalizér na vylepšenie zvuku. Vstavané reproduktory rozhodne neurazia, no ak si chcete zvuk užívať, použite slúchadlá. Ide však o bežný verdikt, ostatne pri hrúbke notebooku 26,6 až 27,6 milimetra sa zázraky očakávať ani nedajú. 

Špecialitou je chladenie HyperCool, ktoré má separátne ventilátory a chladiče pre procesor a grafiku. Ventilátory sú umiestené priamo pod klávesnicou a udržiavajú ju chladnú, čo môžem potvrdiť. Toto riešenie sa podarilo. Tvar notebooku je prispôsobený chladeniu, chrbát je širší, čím nasáva viac vzduchu. Zapracované sú tiež prachové rúrky, ktoré pomáhajú odvádzať nečistoty zo systému do chladenia. Na takto detailné skúmanie chladenia som nemal priestor, no počas testovania sa notebook ani raz nezahrial tak, že by som si tomu venoval extra pozornosť. Takže, čo výrobca sľubuje, zrejme funguje. Mimochodom, hlučnosť chladenia je naozaj minimálna, čo ma naozaj milo prekvapilo.

Výdrž batérie bola niekde okolo päť a pol hodiny, čo je podľa mňa slušné. Avšak, počas používania notebooku vyslovene na batérii som nehral hry.

V testovanom notebooku som 16 GB RAM, procesor AMD Ryzen 7 3 750H, grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1 660 Ti 6 GB a SSD disk o veľkosti 512 GB. Táto kombinácia stará o nadpriemerný výkon v prípade, že vaša práca pozostáva z bežných kancelárskych činností, pozeraní videa, prípadne kombinácie viacerých podobných úloh naraz. Ak sa pustíte do editácie fotiek cez Lightroom budete si viac všímať oneskorené reakcie. Notebook je vo všeobecnosti charakterizovaný ako vstupná brána do segmentu hráčskych notebookov a jeho výkon je presne na takejto úrovni. Zázraky nečakajte, no rozhodne nebudete banovať ak sa pre tento hráčsky notebook rozhodnete.


ASUS TUF GAMING FX705DU je dostupný za 1 299 €. Nakoľko patrí do kategórie hráčskych notebookov, nie je cena vysoká. Preto sme ho i ocenili redakčným ocenením TECHBOX DOBRÁ CENA. Notebook ponúka výkon, ktorý je adekvátny k cene. Pôsobí pekne a robustne, má dobrý displej a chladenie, ktoré prekvapí. Preorganizovali by som porty a pohral ešte s klávesmi v mieste, kde sa stretávajú šípky a numerická klávesnica.

ASUS TUF GAMING FX705DU si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov. 

Komentáre k článku