Reklama

Motorola one - trefa do čierneho s Android One

Stanislav Vinc
87 %
Motorola má svoje pevné miesto na trhu smartfónov najmä vďaka dobrému pomeru medzi cenou, kvalitou a výkonom. Nový model Motorola one pridáva k tomuto receptu niečo naviac – čistý a pravidelne aktualizovaný Android.

Výhody

  • prémiový dizajn
  • Android one
  • cena

Nevýhody

  • menej kvalitný displej s nízkym rozlíšením
  • starší Snapdragon 625
  • nevyspytateľný fotoaparát

Motorola sa na nič nehrá a s najnovším prírastkom do portfólia sa necháva priamo inšpirovať všetkými dizajnovými trendmi, ktoré sa vo svete smartfónov za posledný rok objavili. V rukách tak držíme smartfón vyrobený zo skla, ktorý obklopuje hliníkový rám a na prednej strane nechýba kontroverzný výrez.

Na opačnej strane zas nájdeme duálny fotoaparát, pri ktorom je pôvod inšpirácie v smartfónoch od Apple úplne jasný. Pri dizajne a spracovaní však podobnosť s vlajkovými loďami končí, Motorola one je určená pre úplný protipól ich fanúšikov.

Hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, Motorola one je veľmi kompaktný smartfón. Primárne sú samozrejme rozmery 150 x 72 x 7,97 milimetrov, no milým prekvapením je aj váha 162 gramov. Výrobca tak perfektne trafil nie len rozmery, ale aj váhu, vďaka čomu sa Motorola one perfektne drží v ruke aj napriek veľkej uhlopriečke. O smartfón sa pritom nemusíte príliš báť, v balení nájdete silikónový obal, ktorý síce potlačí prémiový pocit z materiálov, no smartfón ochráni od prvého momentu po vybalení.

Ak sa presunieme od dizajnu k samotným prvkom na tele smartfónu, ako prvý musíme spomenúť a pochváliť 3,5-mm jack, ktorý dnes už tak často v smartfónoch nevidíme. Palec hore dostáva Motorola aj za slot na ľavej strane, ktorý dokáže obslúžiť súčasne 2 SIM karty a microSD kartu. Nemusíte teda premýšľať, či chcete využívať Dual SIM, alebo si chcete rozšíriť pamäť. MicroSD kartu však možno ani nevyužijete, telefón ponúka internú pamäť s kapacitou 64 GB.

Na zadnej strane nechýba snímač odtlačkov prstov, ktorý má v sebe logo výrobcu. Snímač vďaka tomu zapadá do dizajnu a to aj vďaka tomu, že do tela nie je vsadený príliš hlboko. Každý síce chytí smartfón do ruky trochu inak, no osobne mi poloha snímača vyhovovala a pri uchopení telefónu som nikdy nemal problém v momente telefón odomknúť.

Hardvérové tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zamykanie obrazovky sú už tradične na pravej strane a na spodnej strane nájdeme reproduktor a USB-C konektor, ktorý podporuje 15-W rýchle nabíjanie s pribalenou nabíjačkou TurboPower. V dobe, kedy aj najväčší výrobcovia smartfónov z nepochopiteľného dôvodu využívajú microUSB port, prípadne k svojim najdrahším smartfónom nebalia rýchlu nabíjačku, môžeme dať Motorole za túto zostavu jedno veľké plus.

Batéria sa nabije za 20 minút na 31 % a za hodinu na 76 %. Plné nabitie trvá zhruba hodinu a pól a pri bežnom používaní (internet, hudba, fotenie) vydrží batéria bez väčších problémov po celý deň. Pri hraní náročnejších hier a používaní navigácie už samozrejme batéria celý deň nevydrží, no v takom prípade príde vhod rýchla nabíjačka, s ktorou môžete rýchlo dopĺňať percentá a aj priebežne počas dňa.

Reproduktor vedľa USB-C portu kvalitou neprekvitá, no aj keď mu chýba čistota prejavu a akékoľvek hĺbky, treba uznať, že je poriadne hlasný. Pri počúvaní hudby a sledovaní filmov je tak rozumnejšou voľbou použitie slúchadiel. Tie však v balení nenájdete a je diskutabilné, či to vôbec prekáža. Drvivá väčšina slúchadiel, ktoré nájdete v balení smartfónov, je aj tak nepoužiteľná a tak výrobca aspoň ušetril pár centov a životné prostredie.

Ako už bolo spomenuté vyššie, Motorola nasleduje isté trendy a so zmenšovaním rámčekov okolo obrazovky do hry vstúpil aj výrez pre fotoaparát a senzory. Na takmer celej ploche prednej časti sa tak rozprestiera 5,9-palcový LTPS IPS LCD displej s pomerom strán 19:9 a rozlíšením 720 x 1 520 pixelov. Či takéto rozlíšenie stačí, záleží výlučne od vašich doterajších štandardov.

Pri bežnom používaní toto rozlíšenie neprekáža, no ak by ste na Motorolu one prešli z nejakej vlajkovej lode, rozdiel v kvalite obrazu si všimnete okamžite. Displej neohúri krásnymi farbami a pri extrémnych pozorovacích uhloch ľahko zbadáte nedostatky lacnejšieho panelu. Bol by som síce radšej, ak by sa nižšia cena smartfónu prejavila na iných komponentoch, no nejde o žiadnu tragédiu a pre väčšinu úkonov je použitý displej dostačujúci.

Na nižšie rozlíšenie sa dá pozerať aj pozitívne. Starší čipset Qualcomm Snapdragon 625 využívajúci osem jadier Cortex-A53 a grafické jadro Adreno 506 aspoň nemusí vykresľovať obraz pre vysoký počet pixelov a svoj výkon môže sústrediť tam, kde je to skutočne potrebné. Pohyb v systéme a v aplikáciách je absolútne plynulý a počas testovania nedošlo k žiadnym zásekom a spomaleniam. Svojím podielom k tomu určite prispel aj fakt, že ide o takmer čistý Android 8.1.

Motorola one patrí do programu Android One, pri ktorom sú okrem čistého systému garantované pravidelné mesačné aktualizácie minimálne po dobu troch rokov od vydania smartfónu. Používatelia si navyše môžu užívať možnosť neobmedzeného úložiska pre fotografie a videá v plnom rozlíšení v službe Google Photos.

Motorola zasahovala do systému len minimálne, napríklad v podobe pridania obľúbených Moto Akcií a špeciálnych režimov fotoaparátu. Do systému sa dokonca nedostali ani všetky Moto Akcie a v ponuke nájdete len rýchle zapnutie baterky potrasením a rýchlu snímku otočením zápästia.

K tomu sa pridáva známa Moto Obrazovka, ktorá zabezpečuje rozsvecovanie a zhasínanie obrazovky pri prichádzajúcich notifikáciách. V systéme tak nenájdete žiadne pokročilé vychytávky, čo môže pri prechode zo smartfónov iných značiek prekážať, no priaznivcov čistého systému to iba poteší.

Aj spomínaný fotoaparát si prešiel oproti predchádzajúcim smartfónom z rodiny Moto zmenou. Na zadnej strane už nenájdeme žmurkajúceho robota, ale vertikálny duálny fotoaparát s oddelenými snímačmi. Hlavnú úlohu vo fotografovaní má 13-megapixelový snímač s clonou f/2.0, ktorému dopomáha 2-megapixelový snímač s clonou f/2.4. Od fotoaparátu v tejto cenovej kategórii som nečakal veľa a o to viac som bol prekvapený, keď som napokon videl výsledné snímky a videá.

Nejde samozrejme o fotoaparát na úrovni vlajkových lodí, no Motorola opäť posúva hranicu toho, čo je možné vložiť do tak lacného smartfónu. Samozrejmosťou je teda nie len režim portrétu, ktorý rozmaže pozadie za fotografovaným objektom alebo osobou, ale aj hravé režimy ako napríklad Kinematograf a Zvýraznená farba.

Z ponuky režimov vyčnieva už spomínaný Kinematograf, ktorý vám umožní vytvárať GIF animácie so selektívnym pohybom. Po zachytení krátkeho videa, respektíve série snímok, môžete označiť nejakú časť záberu, ktorý má zostať v pohybe.

Pozrite si

Honor Play – herný smartfón aj pre náročných

Samozrejme, takúto funkciu ponúka množstvo platených i bezplatných aplikácií, no mať takúto funkciu priamo vo fotoaparáte je jedinou zárukou, že ho budete mať stále k dispozícii, budete sa k nemu s radosťou vracať a napokon budete tvoriť skutočne unikátne animácie. Editor animácií by však mohol byť premyslenejší, najmä ak by umožnil priblíženie a jemné doladenie detailov menším štetcom.

Z trochu iného súdka je funkcia Google Lens, ktorá je priamou súčasťou aplikácie fotoaparátu. Ide v podstate o obrazové vyhľadávanie, vďaka ktorému môžete na internete vyhľadať takmer čokoľvek, na čo sa práve pozeráte. Google Lens dokáže rozpoznať rastliny, zvieratá, budovy, oblečenie alebo text.

Pozrite si

Sony Xperia XZ2 neočarila ani po 6 mesiacoch používania

Na akýkoľvek z týchto objektov stačí namieriť fotoaparát, stlačiť ikonu Google Lens a v priebehu sekúnd uvidíte relevantné výsledky bez akejkoľvek námahy. Opäť, nejde o exkluzívnu funkciu tohto smartfónu, no okamžitá prístupnosť priamo z prostredia fotoaparátu je obrovským benefitom.

Po stránke videa ponúka Motorola One nahrávanie v 4K UHD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Videá v tomto rozlíšení tak už nie sú výsadou najdrahších smartfónov, no rozlíšenie samozrejme nie je všetko a v tejto cenovej kategórii sa budete musieť zmieriť s istými kvalitatívnymi kompromismi, medzi ktorými je napríklad absencia stabilizácie obrazu.

https://youtu.be/zPhJg1Mj4iU

Už spomínaný režim portrétu funguje dokonca aj pri prednom fotoaparáte, ktorý zastupuje iba jeden 8-megapixelový snímač s clonou f/2.2. Pri fotografovaní s predným fotoaparátom si treba dávať dobrý pozor na svetlo a stabilitu, inak sú výsledkom prepálené časti obrazu a celkom rozmazané tváre. Do receptu na podarenú selfie tak treba správne svetlo, pevnú ruku a aj trochu šťastia. Opäť teda nejde o najlepší smartfón na selfie, no v danej cenovej kategórii skôr o štandard, ktorý neurazí, ale ani neohúri.

Motorola nevstúpila do jednoduchého boja, v ponuke programu Android One totiž nájdeme silné kúsky od HMD Global pod značkou Nokia, za ktorými Motorola one v niektorých disciplínach zaostáva. Stratené však kompenzuje dizajnom, kompaktným telom, šikovnými funkciami a cenou.

Vďaka týmto vlastnostiam má Motorola one zaujať široké spektrum používateľov, ktorých doterajšia ponuka smartfónov tejto značky nezaujala. Navyše treba dodať, že v čase písania tejto recenzie je Motorola one dostupná za ešte výhodnejšiu akciovú cenu 249,99 €.

Smartfón Motorola one si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.