Marantz NR1710: štíhly silák nielen pre domáce kino

ZDROJ | Marantz

Marantz NR1710 je elegantný slim AV zosilňovač pre domáce kino, ktorý zvláda nielen priestorový 2D zvuk v konfigurácii 7.2, ale vďaka virtualizácii výšok sprístupní aj tretí rozmer. S podporou HEOS, Bluetooth a AirPlay 2 má ambíciu vytvoriť spoľahlivé centrum bezdrôtového streamingu, a to aj v kvalite hi-res audio. Bonusom je hlasové ovládanie a ekvalizácia miestnosti.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Osvedčený slim dizajn
  • Výkonný 7-kanálový zosilňovač
  • Integrovaný predzosilňovač pre gramofón
  • Jednoduché ovládanie

Nevýhody

  • Sedem audio kanálov nestačí na vytvorenie „reálneho“ 3D zvuku Dolby Atmos, ale vďaka virtualizácii výšok Dolby Atmos a DTS Virtual: X ponúka v danej cenovej kategórii maximum.

Jednou vetou

Výkonný AV prijímač s hlasovým ovládaním, multiroom konektivitou HEOS, podporou HD audia a automatickou kalibráciou akustiky miestnosti.

Štíhle AV prijímače majú v interiéri domácnosti zmysel, keďže šetria miesto oproti zariadeniam v tradičnom prevedení. AV zosilňovač Marantz NR1710, rovnako ako nižší model NR1510, má polovičný výškový profil oproti bežným rozmerom. V štíhlom tele pritom ukrýva množstvo pokročilých funkcií a dostatok výkonu.

Zvuk: 3D priestor s virtualizáciou výšok, aj HD audio

NR1710 sa môže pochváliť 7.2 kanálovým diskrétnym zosilňovačom s výkonom 90 W na kanál, ôsmimi HDMI vstupmi (vrátane jedného na prednom paneli), či podporou eARC a HDCP 2.2. Základný model NR1510 má 5.2 kanálový zosilňovač a 6 HDMI vstupov.

Obidva AV prijímače však majú výstupy na pripojenie dvoch subwooferov, takže poriadne basy pri akčných scénach sú samozrejmosťou, rovnako ako ich rovnomerné rozloženie v miestnosti.

Ani lacnejší model NR 1510 nevyzerá zle.Predný panel je u oboch zariadení identický.ZDROJ | Marantz

NR1710 podporuje priestorový zvuk s vysokým rozlíšením, ktorý cez technológiu  eARC (enhanced Audio Return Channel ) dokáže dekódovať aj z TV prijímača.

Zážitok z domáceho kina transformuje na novú úroveň s pohlcujúcim 3D priestorovým zvukom vďaka technológiám Dolby Atmos, virtualizácii výšok Dolby Atmos, DTS: X a DTS Virtual: X. Užijete si tak zvuk v trojrozmernom ponímaní, hoci len vo virtuálnom vyjadrení – bez reproduktorov v hornej úrovni nad hlavou.

Pozrite siMarantz zoštíhľuje. Jeho nové zosilňovače sú tenké ako CD prehrávače

Fandíte digitálnemu zvuku? Potom vás určite poteší podpora dekódovania bezstratových audio súborov ALAC, FLAC a WAV vo vysokým rozlíšením až 24-bit/ 192-kHz, ako aj DCD 2,8 MHz a 5,6 MHz. Okrem siete Ethernet, alebo Wi-Fi môžete digitálne audio zdroje pripojiť aj na vstup USB audio, optický, alebo koaxiálny vstup a, samozrejme, na niektorý z HDMI vstupov.

ZDROJ | Marantz

Ani v prípade, že preferujete hudbu z analógových zdrojov, nebudete zaskočení. K dispozícii sú tri RCA vstupy a gramofón môžete pripojiť na vyhradený vstup phono do zabudovaného gramofónového predzosilňovača pre MM prenosky.

Streamujte cez HEOS, aj Bluetooth, ovládajte hlasom

Marantz NR1710 hravo zvláda moderné streamingové služby, aj prehrávanie vlastných audio súborov v sieti, či v mobilných zariadeniach. Spoľahlivú bezdrôtovú konektivitu zaisťujú dve odnímateľné antény pre Wi-Fi a Bluetooth na zadnom paneli, kde nájdete aj konektor na pripojenie antény FM rádia.

Pozrite siMarantz – legendárna značka stále na vrchole

Pomocou vstavanej aplikácie HEOS pracuje AV prijímač v multiroom režime s kompatibilnými zariadeniami. Či už budete chcieť počúvať niektorú zo streamingových služieb ako Spotify, Pandora, Tidal a podobne, či internetových rádií,  alebo prostredníctvom Bluetooth, AirPlay 2, resp. aplikácie HEOS uprednostníte svoje vlastné playlisty, všetko funguje bez najmenších problémov.

ZDROJ | Marantz

Môžete využiť multi-room streaming HEOS alebo technológiu AirPlay 2 a počúvať muziku v ktorejkoľvek miestnosti. Pritom môžete hrať všade rovnakú skladbu , alebo vybrať rôzne zdroje pre rôzne miestnosti.

Multiroom posluch funguje aj po kábloch. Môžete si vytvoriť konfiguráciu domáceho kina s 5.2-kanálovým priestorovým zvukom v obývačke a súčasne prehrávať stereo zvuk z iného zdroja v ďalšej miestnosti.

Pozrite siMarantz dvíha latku s prvým 13.2 kanálovým Ultra HD AV predzosilňovačom

Stačí pripojiť pár reproduktorov k multiroom výstupom zosilňovača. Inou možnosťou je využitie výstupov predzosilňovača zóny 2, na ktoré pripojíte samostatný stereo zosilňovač a dvojicu reproduktorov.

Pri AV zosilňovačoch NR1710 a NR1510 siahol Marantz aj k inovatívnym trendom v oblasti ovládania hlasom. Netrúfame si tvrdiť, že klasické ovládanie prostredníctvom gombíkov a tlačidiel na tele prístroja a tradičné infračervené (prípadne RF) diaľkové ovládače budú čoskoro minulosťou, ale viacerí výrobcovia sledujú trend ich obmedzovania.

Stačí sa pozrieť na streamovacie reproduktory Devialet Phantom, alebo Klipsch The Three. NR1710, rovnako ako jeho lacnejší brat podporujú najrozšírenejších hlasových asistentov Amazon Alexa, Google Assistant, aj Apple Siri.

ZDROJ | Marantz

Pre požiadanie obľúbenej hudby, zvýšenie hlasitosti, preskakovanie skladieb, voľbu vstupov a ďalšie možnosti si vystačíte s hlasom – len to bude chcieť trochu oživiť si angličtinu. Aspoň zatiaľ.

Pozrite siNový bezdrôtový reproduktor Klipsch The Three je sila v jednoduchosti

Pokiaľ sa radšej spoliehate na svoj smartfón, budete spokojní s aplikáciou Marantz AVR Remote pre iOS, aj Android. Pomocou nej máte pod kontrolou všetky potrebné funkcie ovládania, od zapnutia a vypnutia zariadenia, nastavenia hlasitosti, po výber vstupu a prepnutie do aplikácie HEOS.

Pokročilé video a ladenie akustiky ako bonus

Funkcie spracovania videa nezaostávajú za audio výbavou. NR1710 disponuje plnou priepustnosťou 4K/60 Hz, farebným rozlíšením 4: 4: 4 a podporuje HDR10, BT.2020, Dolby Vision, Hybrid Log-Gamma (HLG) a automatický režim nízkej latencie (ALLM) pre vylepšený obraz a zvuk pri hraní videohier s konzolou Xbox One.

HDMI s eARC (Enhanced Audio Return Channel) funkcionalitou podporuje prenos Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio z televíznych aplikácií pomocou jediného pripojenia HDMI. Maximálne sa tým zjednodušuje nastavenie. HDMI vstupy sa automaticky premenujú na informácie poskytnuté zdrojom.

Ak vás nebaví priveľa diaľkových ovládačov na konferenčnom stolíku, ovládajte prijímač NR1710 pomocou diaľkového ovládača Smart TV. Umožní to funkcia HDMI CEC spojená s funkciou Smart TV. Domovská obrazovka Smart Menu poskytuje rýchly prístup k výberom zdroja a priestorového režimu, menu nastavenia AVR a štyroch funkcií Smart Selects.

Audyssey MultEQ EditorZDROJ | Marantz

Štyri tlačidlá Smart Select, do ktorých si môžete definovať vlastné nastavenia, sú k dispozícii aj na priloženom diaľkovom ovládači.

Marantz NR1710 ponúka aj funkcie pokročilej ekvalizácie akustiky posluchovej miestnosti, čo nebýva v tejto cenovej kategórii samozrejmosťou. Na adekvátne nastavenie parametrov jednotlivých kanálov slúžia techniky Audyssey MultEQ, Dynamic Volume a Dynamic EQ.

Súčasťou výbavy je merací mikrofón, ktorým Audyssey MultEQ analyzuje každý reproduktorový výstup (vrátane subwoofera) a vytvára presné digitálne filtre, optimalizujúce každý kanál pre správnu frekvenčnú a časovú odozvu.

Audyssey Dynamic EQ zas slúži na zabezpečenie jasného dialógu a širokopásmovej odozvy aj pri znížených úrovniach hlasitosti a Audyssey Dynamic Volume zaistí ochranu proti akustickým otrasom – napríklad pri prepínaní obsahu medzi reklamami a TV programami.

Marantz NR1710 a ďalšie modely tejto značky distribuuje na Slovensku spoločnosť BIS audio, vďaka ktorej sme sa mohli s novinkou zoznámiť. NR1710 sa dodáva v čiernom, alebo v strieborno zlatom prevedení za zaujímavú cenu 799 €.

ZdrojBIS audio

Komentáre k článku