Logitech MX Ergo – trackball je späť v plnej paráde

V dnešnej dobe je pravdepodobné, že ste nikdy v ruke nedržali trackball. Preto môže byť prvý pohľad na MX Ergo pomerne rozpačitý. Veď vyzerá ako myš s guličkou. Nie je to však klasická myš ako ju poznáme ale zástupca pomerne malej skupiny zariadení, ktoré slúžia na rovnaký účel.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Trackball
  • Podpora viacerých zariadení
  • Dve polohy pre lepšiu ergonómiu

Nevýhody

  • Trackball nemusí sedieť každému
  • Umiestnenie niektorých tlačidiel
  • Iba pre pravákov

Jednou vetou

Logitech MX Ergo je dôstojným nástupcom starších trackball-ov výrobcu a po dlhšej dobe oživením trhu. Je ho ťažké porovnávať, pretože nemá takú konkurenciu, akú vidíme u klasických myší.

O čom teda sú trackball-y a prečo by ste mali vôbec uvažovať v MX Ergo od Logitechu? Napriek tomu, že historicky trackball predchádza aj prvé počítačové myši, je v dnešnej dobe používaný skôr sporadicky.

Logitech je stále jednou zo spoločností, ktoré majú tieto zariadenia vo svojej ponuke, no od vydania posledného modelu prešlo už viac ako 5 rokov. Musel som prejsť historické dáta, aby som zistil že posledným predchodcom MX Erga je model M570, ktorého najväčším lákadlom bolo bezdrôtové pripojenie.

Za tie roky sa klasické myši vyvinuli v mnohých smeroch. Lepšie snímače, dlhšia výdrž a prispôsobovanie sa aktuálnej situácii na trhu dostalo trackball do úzadia. Logitech ale napriek tomu aktualizoval svoje portfólio a MX Ergo prináša čerstvý pohľad na túto kategóriu zariadení.

Hlavný rozdiel pri používaní zariadenia spočíva v tom, že na pohyb kurzora nehýbete celou rukou ale iba palcom posúvate guľu, ktorá riadi pohyb na displeji.

Na prvý pohľad divný koncept, vzhľadom k tomu ako sme už roky naučení používať myš. Ergo však nie je myš a prvých pár dní používania si na to jednoducho treba zvyknúť.

Trackball pritom využijete aj v prípadoch, že na pracovnom stole máte dostatok miesta. Z názvu zariadenia je zrejmé, že výrobca vsadil na ergonómiu a teda aj na pohodlie pri práci.

Keďže nie je nutné zariadenie posúvať po stole, bolo možné vytvoriť špeciálnu základňu, ktorá umožňuje „prepínať“ dve polohy myši. V podstate ju tak viete naklopiť o približne 20°. V prvej polohe máte ruku zo zápästím orientovanú podobne ako pri držaní klasickej myši.

V tej druhej sa ruka skloní mierne doprava, čo má znížiť celkovú námahu končatiny pri dlhšom používaní. Či je tento spôsob ovládania počítača skutočne lepší si nedovolím tvrdiť. Bude to ale záležať aj od toho ako ste doteraz používali myš.

Pre tých z nás, ktorí majú nastavenú vysokú citlivosť a ich zápästie sa v podstate nepohlo z miesta môže byť práve MX Ergo možnosťou ako zmenou polohy zmierniť námahu pri celodennom používaní.

Pokiaľ ale radi „beháte“ s myšou po celom pracovnom stole tak bude trackball pre Vás zmenou hneď v dvoch ohľadoch.

Samotná guľa sa mi používala hladko a bez problémov. Ak si ešte spomínate na guličkové myši, tak MX Ergo nemá v žiadnom prípade lepkavý ani inak nepríjemný povrch guličky. Naopak je povrch hladký a príjemný na dotyk.

Pokiaľ vás zaujíma ako sa celé zariadenie špiní, tak počas dlhšieho používania som si nevšimol žiaden rozdiel v presnosti ani prítomnosť nečistôt na povrchu. Je ale samozrejmé, že časom sa každé podobné zariadenie zašpiní.

Logitech pre tento prípad dovoľuje guličku vybrať a vyčistiť aj komoru v ktorej je uložená. Na tele nájdete prítomné aj klasické tlačidlá a koliesko na posúvanie. To dostalo aj možnosť naklonenia do oboch strán, čím zaisťuje napríklad horizontálne posúvanie po internetových stránkach.

MX Ergo nemá menej tlačidiel oproti multimediálnej myši. Tlačidlá, ktoré sa obvykle ovládajú palcom sa ale z pochopiteľného dôvodu premiestnili do oblasti ukazováka. Tým tak trocha stratili význam, pretože ukazovákom sa ovládajú menej pohodlne.

Priznám sa, že nie som zvyknutý posúvať práve tento prst po myši a za celú dobu ovládania som si na to nedokázal zvyknúť. Pokiaľ tieto tlačidlá často využívate, tak je to bod na zváženie pri výbere trackball-u.

Rýchlosť a efektivita práce pri využívaní kancelárskych aplikácii a internetu je na vysokej úrovni. Je vidno akým zákazníkom smeruje Logitech svoj produkt. Podobne ako u klávesnice Craft je to skôr profesionálne tvoriaca klientela, ktorá cele dni presedí za počítačom.

RECENZIALogitech Craft – top klávesnica nie len pre profesionálov

Podobne ako Craft aj MX Ergo využíva Logitech Flow, takže ovládanie viacerých zariadení a prenos súborov či dát medzi nimi je plynulý a bez problémov. Zariadenie vie okrem univerzálnej bezdrôtovej stanice využiť aj pripojenie cez Bluetooth.

Inováciou je rozhodne vysoká výdrž na batériu, ktorá podľa výrobcu vystačí na mesiace používania. Skutočne sa počas testovania stalo že som Ergo nenabil ani jeden krát, takže neviem potvrdiť výdrž ale rozhodne nie je nízka.

To je aj dobre, pretože v opačnom prípade by bolo rozhodnutie vytvoriť bezdrôtový produkt, ktorý sa prakticky nehýbe po stole iba marketingovým ťahom.

Logitech MX Ergo je dôstojným nástupcom starších trackball-ov výrobcu a po dlhšej dobe oživením trhu. Je ho ťažké porovnávať, pretože nemá takú konkurenciu, akú vidíme u klasických myší.

Logitech vniesol moderné technológie do historického dizajnu a zariadenie tak žije s dobou. Škoda že sa nevyrába model pre ľavákov, tí budú odkázaní na roky staré trackball-y staršej generácie. Inak nám ale predstavil kvalitné zariadenie s ergonomickými funkciami, ktoré dokážete využiť pri dlhodobej práci za počítačom. Od našej redakcie získal ocenenie TIP REDAKCIE.

Komentáre k článku