LG K10 LTE: mládežnícka dizajnová štýlovka

Keď sa mi smartfón LG K10 LTE dostal do rúk, povedal som si, fíha, paráda! Veru, takto na mňa dizajnom zapôsobil zástupca nového radu smartfónov LG. Aký však zanechal celkový dojem? Dopĺňa elegantný mladícky dizajn prevaha kladov, či záporov?

Naše hodnotenie

72%
0 100

Výhody

  • dizajn
  • vrúbkovanie zadnej strany
  • stabilný chod systému
  • slušný 13 Mpx fotoaparát
  • možnosť použitia Quick Cover View

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • funkčné tlačidlá v displeji
  • slabé nastavenia fotoaparátov

Jednou vetou

Smartfón so sviežim dizajnom vhodný pre mládež snímajúci pekné fotky.

Jemné zaoblenie po obvode prednej strany a tak isto zaoblenie zadnej strany smerom k bokom umožňuje pohodlné držanie i manipuláciu so smartfónom. Po bokoch 5,3” IPS displeja veľkosti 66 x 117,5 mm sú minimálne rámiky a tiež nad a pod ním nie je zbytočný priestor.

LG K10 LTE live 10Funkčné tlačidlá sú tak súčasťou displeja. Ten má výborné farebné podanie. Tiež jeho čitateľnosť na priamom slnku pri maximálnom jase bola dobrá. Hoci lesklý povrch robí odrazy, dá sa so smartfónom bez problémov pracovať.

RECENZIALG K10 (2017) – nový smartfón nižšej triedy s Android 7.0

LG K10 LTE live 22Štruktúrovaný povrch na kryte zadnej strany zamedzuje šmýkaniu smartfónu v ruke a nezachytáva viditeľné odtlačky. Navyše je odnímateľný a ukrýva sloty microSD a Nano SIM karty, no a tiež vyberateľnú batériu, za čo má K10 ďalšie plus.

Na používanie tlačidiel hlasitosti a napájania, umiestnených na zadnej strane telefónu, si treba ale zvyknúť. Pri smartfónoch s takto umiestnenými tlačidlami sa mi často stáva, že skôr „zacapkám“ objektív fotoaparátu, než na prvýkrát trafím správne tlačidlo. Na druhej strane, za umiestnenie microUSB a 3,5 mm audio konektora na spodnej strane vedľa seba dávam LG za to palec hore.

LG v smartfóne K10 LTE, ktorý sme mali na test, použil priemerný 4-jadrový procesor Snapdragon 410. Ten má byť aj v predávaných kusoch u nás. No výrobca aj za pomoci prostredia LG UI 4.1 systém Android 5.1.1 veľmi dobre vyladil.

Bol som milo prekvapený z jeho plynulého chodu, stability i behu základných funkcií a aplikácií. K10 schová do vrecka viaceré konkurenčné telefóny s týmto procesorom. Isteže, nie je to žiadny výkonový drvič, no i tak aj výsledky benchmarkov boli na tento procesor celkom slušné. AnTuTu sa vyšplhal na 28 088 b. a 3DMARK ISU na 4 372 b.

Na mobilných telefónoch LG sa mi vždy páčila možnosť nastavenia fontu, čo málo výrobcov implementuje. A tiež viac veľkostí nastavenia písma než len malé, stredné a veľké. Na smartfónoch LG je tiež zaujímavá možnosť nastavenia kombinácie funkčných tlačidiel.

K základným trom, Späť, Domov a Multitasking môžete pridať ďalšie dve, tlačidlo notifikačnej lišty a rýchlej poznámky Capture+. Pritom ich môžete v rámci ich vodorovnej pozície ľubovoľne premiestňovať.

LG K10 LTE live 23

Ani smartfónu LG K10 LTE nechýbajú klávesové skratky. To znamená, že dvojnásobným stlačením tlačidla hlasitosti hore, resp. dole spustíte buď aplikáciu Capture+ alebo Fotoaparát. No a pokiaľ si ku K10 dokúpite flipový kryt Quick Cover View, môžete na úzkom páse na pravom okraji displeja vidieť rôzne notifikácie. Všimnite si zosnímaný obrázok displeja. Šikovné a praktické.

Z LG predinštalovaných aplikácií zrejme využijete neoceniteľné zálohovanie, resp. prenos údajov medzi zariadeniami LG Backup. Za zmienku ešte stojí SmartWorld, čo je vlastne obchod s aplikáciami, personalizovataľnými položkami a iným, priamo od výrobcu LG. Ten vhodne dopĺňa tradičný Obchod Play od Google.

Ako pomenovanie LG K10 LTE prezrádza, smartfón má podporu tzv. 4G sietí. Vďaka ich rozširovaniu toto už mnohí z vás využijú. Rovnako, ako aj podporu NFC. Čo ma ešte na smartfóne LG K10 LTE, okrem dizajnu a stability zaujalo, a to nie len milo, sú fotoaparáty.

Voči nim samotným a ani výsledným fotografiám výhrady nemám. No fotografická aplikácia má žalostné minimum nastavení a prakticky žiadne režimy. Ani HDR, panorámu a pod. Toto v smartfónoch LG strednej triedy proste chýba.

Na druhej strane, výsledky 13 Mpx zadného fotoaparátu sú na veľmi slušnej úrovni. Zaostrovanie je pomerne rýchle a presné do vzdialenosti cca 5 cm od predmetu. Bližšie už fotoaparát nezaostril. Vyzdvihnem aj plynulé preostrovanie snímanej scény počas záznamu videa.

Pri prednom 5 Mpx fotoaparáte využijete snímanie gestom. Jedným zovretím prstov nasnímate jednu fotku, dvojitým zovretím nasnímate sériu štyroch fotiek. Zadný fotoaparát má na prisvetlenie LED diódu. Pri snímaní predným je využívaný samotný displej, kedy sa snímaná scéna na displeji zmenší a vytvorí sa biely osvetľujúci rámik. Oba fotoaparáty môžete spustiť aj hlasovým príkazom.

Niekoľko skúšobných fotografií, napríklad s hĺbkou ostrosti, alebo snímaním v tme s LED bleskom, nájdete na fotografiách pod recenziou.

LG K10 LTE live 27

A čo sa týka výdrže 2 300 mAh batérie, tak za to môžem K10 tiež v celku pochváliť. Pre bežného používateľa, ktorý v priebehu dňa vybaví nanajvýš pár desiatok minút hovorov, odošle 30 – 40 SMS, občas si niečo prečíta na internete, bude výdrž na úrovni 32 až 34 hodín prijateľná.

Mne sa počas takmer troch týždňov testovania podarilo niekoľko krát dosiahnuť výdrž aj takmer dva dni. Pochopiteľne, bez hrania hier. :)

LG K10 LTE zaujme sviežim dizajnom i stabilným a spoľahlivým chodom systému. Fotoaparáty robia pekné fotky, no majú minimum nastavení. Nájdeme v ňom aj niekoľko vychytávok typických pre LG smartfóny, čo tiež zvyšuje jeho kredit.

Skvelým doplnkom je možnosť využitia flipového krytu Quick Cover View po jeho dokúpení. Cena smartfónu je nastavená priaznivo, pomôcť mu tiež môže nasadenie u operátorov.

Pozrite si aj fotografie vytvorené smartfónom LG K10 LTE.

LG K10 LTE

Cena 219,00 €
Veľkosť
146,6 x 74,8 x 8,8 mm, 143 g
Displej
5,3” IPS, 720 x 1 280 px, 66 x 117,5 mm, 277 PPI
Fotoaparát
13 Mpx, AF, LED, hlasová spúšť, Full HD video, 8 Mpx webkamera, ovládanie gestom, Full HD video
Hardvér
4-jadrový, Snapdragon 410, 1,2 GHz, Adreno 306, 1,5 GB RAM, 16 GB ROM (11,6 GB), microSD (do 32 GB), LTE Cat4, GPS, Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, Nano SIM, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 300 mAh
Softvér
Android 5.1.1, LG UI 4.1, LG Backup, QuickMemo+, RemoteCall Sevice, SmartWorld
Cena
219,00 €

Komentáre k článku