Reklama

LG G8S ThinQ: Stojí za tie peniaze?

Richard Pliešovský
93 %
Smartfóny od LG to nemajú ľahké - konkurencia im nič nedaruje a zdá sa, že firma nedokáže používateľovi poskytnúť nič výnimočné. O vstup do extraligy sa pokúšajú novinky, ktoré predstavil juhokórejský výrobca. Popri vlajkovej lodi LG G8 ThinQ priniesol aj mierne odľahčenú verziu G8S ThinQ. Otestovali sme ju.

Výhody

  • Výkon
  • OLED displej
  • Výbava

Nevýhody

  • Nespoľahlivé odomykanie dlaňou
  • Veľký výrez na displeji
  • Dlhý čas nabíjania

Smartfón prišiel v čiernej krabičke štandardných rozmerov. Vo vnútri sa okrem telefónu nachádza nabíjačka, ihla na vyťahovanie slotu na SIM kartu, káblové slúchadlá s náhradnými štopľami do uší, handrička na displej a priehľadný plastový kryt na zadnú časť.

Púzdro telefónu je kvalitne spracované, predná a zadná časť je sklenená (Gorilla Glass 6), rám je z hliníka.

Dizajn, ktorý sme dostali na otestovanie nesie názov Mirror Black. Je efektný, ale treba počítať s rýchlym zamastením odtlačkami prstov, aj keď to nie je také zlé ako s niektorými inými smartfónmi.

Pôžitok z displeja kazí pomerne veľký výrez na senzory. To sa už v roku 2019 jednoducho nenosí, ak nerátame tvrdohlavé Apple, ktorému však Face ID funguje na sto percent.

Rozlíšenie 6,21-palcového displeja je FHD+ (2 248 x 1 080 pixlov) s hustotou 402 PPI. Pohybuje sa teda v akomsi zlatom strede, vlajkové lode Samsung a Huawei ponúkajú lepšie rozlíšenie, otázkou je či to každý naozaj aj využije. Pomer obrazovky k telu je 80 %, pomer strán je 18,7: 9.

Smartfón prichádza s OS Android 9.0 Pie, na ktorý LG postavila ľahkú softvérovú nadstavbu. O bezstarostný výkon sa postará procesor Qualcomm Snapdragon 855 s 2,8 GHz frekvenciou, čo ho radí medzi najvýkonnejšie Androidy v súčasnosti.

LG G8S ThinQ má 6 GB RAM a 128 GB vnútornú pamäť, čo by malo pre väčšinu používateľov postačovať. V prípade, že nie, môžu využiť druhý slot na pridanie microSD karty, ktorú zariadenie podporuje až do kapacity 2 TB. Systém tiež podporuje súborový systém exFAT, dokáže teda prečítať súbory aj väčšie ako 4 GB.

Telefón má Bluetooth 5.0 a NFC pre rýchle párovanie alebo bezkontaktné platby. Nielen nášho Mareka poteší fakt, že sa v tomto modeli našlo miesto aj pre 3,5 mm audio konektor. Zariadenie má dva reproduktory, pri používaní slúchadiel poteší podpora 3D Surround DTS: X.

Hmotnosť LG G8S ThinQ je priaznivá (181 g) a v porovnaní s mojim iPhone Xs Max (208 g) sa javí naozaj ľahký. Mimochodom, keď som položil LG na iPhone, tak bol zhruba o dva milimetre užší. LG G8S je však hrubší ako iPhone Xs Max.

Zariadenie má certifikát podľa IP68, je teda odolný voči prachu a vode (max. 30 minút do hĺbky 1,5 metra). Je tiež kompatibilný s MIL-STD-810, čo znamená, že musí úspešne absolvovať 14 environmentálnych a klimatických skúšok.

Pozrite si

LG G7 ThinQ – dokonalá vlajková loď, ktorej môžete vytknúť iba cenu

Veľkým lákadlom LG je ovládanie gestami pomocou Z-kamery. Tá sa používa na biometrické odblokovanie a manuálne rozpoznávanie žíl na dlani, 3D senzor má dokázať rozoznať zložité gestá rúk. Niektoré funkcie má vykonávať pomocou Air Motion bez dotyku obrazovky: spustenie appky, regulácia hlasitosti, prehrávanie videa a hudby.

Význam Air Motion vysvetľuje LG tak, že ak má používateľ špinavé alebo mokré ruky, pomôže mu ovládať smartfón.

Ako možno predpokladáte, nefunguje to spoľahlivo a chce to poradny cvik. Menej trpezlivým používateľom však hneď odporúčam, aby to ani neskúšali. Podľa môjho názoru nie je táto technológia dospelá a poslúži tak akurát na to, aby človek ukázal priateľom, čo dokáže jeho smartfón.

Funkcia Hand ID vyzerá zaujímavo, ale len dovtedy, kým si ju neaktivujete a nezačnete využívať v praxi. Pokiaľ snímač odtlačkov funguje tak, že zariadenie odomknete vo chvíli, keď ho vezmete do ruky a Face ID keď sa pozriete na displej, v tomto prípade musíte urobiť úkonov viac. V jednej ruke držať smartfón a dlaňou druhej ruky krúžiť nad displejom. Je to možno revolučné, ale isto nie praktické.

Mňa po jednom dni prestalo baviť neúspešné mávanie dlaňou nad displejom a potom zadávanie PINu. Aktivoval som Face Unlock. Funkcia bola oveľa spoľahlivejšia a pohodlnejšia ako gesto Hand ID, ale stále nie na úrovni iPhonu a jeho Face ID. Najschodnejšou cestou je tak používanie snímača odtlačkov prstov, ten je umiestnený na zadnej strane.

Viem, že mnoho používateľov nemá nijako chránený smartfón. Celkom ich chápem a ak sa pohybujú v prostredí, ktorému dôverujú, nie je to až taký problém. Pokým mobil nestratia, alebo im ho neukradnú. Veľký problém však nastane presne v tej chvíli, ak sa rozhodnú používať telefón na bezkontaktné platenie. Vtedy musí byť zabezpečený a možno až vtedy si človek uvedomí dôležitosť rýchleho odomykania.

LG G8S ponúka solídny fotoaparát. Okrem hlavného snímača s 12 Mpx rozlíšením má používateľ k dispozícii teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom a do tretice širokouhlý objektív.

Predný fotoaparát má 8 Mpx rozlíšenie s citlivosťou f/1,9 s podporou Z-kamery. Čo však jednoznačne chýba je optický stabilizátor obrazu.

Počas testovania som nafotil množstvo fotografií, niektoré z nich vidíte na ukážkach. Ako to už pri fotoaparátoch v smartfónoch býva, v dobrých svetelných podmienkach fotia výborne. Horšie je to pri zotmení, vtedy výrazne strácajú na kvalite. Môj názor však je, že smartfón nie je zrkadlovka so niekoľkotisícovým objektívom. Testovaný LG ma tak pri fotení nesklamal.

Ani v tomto modeli nechýba funkcia AI Cam, kamera s umelou inteligenciou, ktorá dokáže automaticky vylepšiť fotografiu, ale aj pomáhať pri natáčaní videa.

Na niektorých záberoch som zaregistroval nesprávne zaostrovanie a stratu detailov. Fotoaparát si vždy nevedel poradiť s protisvetlom a prepáleným pozadím. Na ďalších boli viditeľné neostré okraje.

Pozrite si

Apple, Huawei, Nokia, Samsung či Sony? Ktorý z nich fotí najlepšie?

Video je možné zhotovovať v FHD a ultra HD rozlíšení so 60 FPS. Pri spomalených záberoch je to do 240 snímok za sekundu. Pri filmovaní pomáha digitálny stabilizátor obrazu. Profesionálny pocit z natočeného videa vytvára funkcia nastavenia hĺbky ostrosti, ktorá udržuje objekt v ostrom ohnisku a rozmazáva pozadie.

Batéria má kapacitu 3 550 mAh, čo zaručí približne 11 hodín používania, pravdaže v závislosti od toho ako sa zariadenie využíva. Nabíjanie trvá pomerne dlho, ja som nameral čas z 0 % na 100 % kapacity za 2 hodiny a 8 minút.

Telefón má okrem bežných tlačidiel on/off a ovládania hlasitosti ešte jedno navyše. Zrejme po vzore Samsungu s nešťastným Bixby. V prípade LG ide o Google tlačidlo, ktoré sa dá čiastočne prispôsobiť potrebám používateľa, v realite skôr slúži na to, aby sa stlačilo omylom namiesto regulácie zvuku.

Telefón podporuje bezdrôtové nabíjanie, kde sa nabíja samozrejme dlhšie. Neprehrieva sa, čo rozhodne nebýva štandardom pri všetkých smartfónoch.

G8S ThinQ má rovnakú cenu ako Huawei P30 a je o niečo drahší ako Samsung Galaxy S10e (749 €). Najlacnejší Apple Xr má aj po zlacnení stále vysokú sumu (899 €).

Aký je teda LG G8S ThinQ? Ak si odmyslíme predajnú cenu novinky, ktorá v prípade LG pomerne rýchlo klesá, ide o výborné zariadenie. Medzi jeho nevýhody patrí zbytočne veľký výrez na senzory, nespoľahlivé odomykanie dlaňou a neisté otváranie tvárou.

G8S je poctivo vyrobené zariadenie, ktoré svojim majiteľom prinesie veľa úžitku a zábavy. Má moderný dizajn, ponúka bezdrôtové nabíjanie. Pri pozeraní videa potešia stereo reproduktory a 3,5 mm jack.

Fotoaparát podáva dobré výsledky, batéria vydrží v pohode viac ako jeden deň, smartfón má akurátnu hmotnosť a Snapdragon 855 so 6 GB RAM zaistí bezproblémové, niekoľkoročné používanie.

Pri uvažovaní nad jeho kúpou možno rozhodnú iné faktory: chuť vyskúšať novú značku resp. spokojnosť s LG, obavy o budúce aktualizácie Huawei alebo pretrvávajúca nedôvera v lacné značky bez podpory na Slovensku. Zakúpením tohto modelu určite neurobíte zlé rozhodnutie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.