Lepší.TV je šikovná IPTV, ale s málom slovenských programov

Z Čiech k nám dorazila úplne nová služba Lepší.TV, ktorá chce ponúknuť internetovú televíziu cez Android krabičku, ale aj ako samostatnú službu. Krabička sa pripája k televízoru alebo akémukoľvek zobrazovaču pomocou HDMI portu, pričom je možné sledovať 64 TV staníc. V tomto je bezkonkurenčná. Aká je v praxi?

Naše hodnotenie

83%
0 100

Výhody

  • počet programov
  • 30-dňový archív pre všetky stanice
  • Android 6.0.1

Nevýhody

  • vyššia cena
  • málo slovenských TV staníc
  • nepoužiteľné diaľkové ovládanie

Jednou vetou

Lepší.TV je zaujímavým produktom s pomerne vysokou cenou, za ktorú ale dostanete krabičku, ktorá premení akýkoľvek monitor alebo televízor na smart IPTV zariadenie. Android 6.0.1 navyše ponúka všetky aplikácie, ako v smartfóne či tablete.

Lepší.TV zaujme na prvý pohľad. V balení s IPTV boxom pracujúcom na operačnom systéme Android nájdete miniatúrnu krabičku, ktorú stačí pripojiť do elektrickej siete a do HDMI portu v televízore. Okamžite sa zapne a spustí prvé nastavenia.

Ak nevyužívate LAN pripojenie pomocou kábla, využiť môžete Wi-Fi modul. Ten má pomerne výkonné antény a nerobilo mu problém prijímať kvalitný signál cez 3 domáce steny, hoci pracuje len v štandarde 802.11 b/g/n.

V zadnej časti krabičky je aj 3,5 mm alebo optický audio výstup pre pripojenie vlastného audio zariadenia, no bežne stačí prepojenie cez HDMI.

Na bočnej strane je dvojica USB 2.0 portov na pripojenie diskov alebo periférií a celkom prekvapivo aj slot na SD kartu, žiaľ len na microSD kartu. Klasickú SD kartu z foťáku tu nevyužijete. Naopak, kartičku zo smartfónu novinka „zožerie“ bez problémov. To je ale vcelku zbytočné, keďže Miracast (bezdrôtové spojenie) funguje bez komplikácií.

V prednej časti je tak trochu iritujúca LED dióda, ktorá bežne svieti namodro, no svieti aj vo vypnutom stave. Na červeno a to dosť silno. Ak náhodou Lepší.TV použijete v spálni či detskej izbe, zaspávanie nebude nič príjemné.

V spodnej časti je však dvojica úchytov na upevnenie na stenu, takže Lepší.TV je možné šikovne skryť. Problémom bude ale diaľkové ovládanie.

To je veľmi jednoduché, podľa mňa až príliš. Obsahuje len základné tlačidlá, čo by vôbec nebolo zlé, ale kde je taký základ ako ovládanie hlasitosti? Nikde. To na ňom jednoducho nenájdete.

Keďže IPTV box sa dá jednoducho schovať za TV, má výstup aj na IR predlžovačku. Tú si ale musíte dokúpiť v nejakom elektre, v balení, ani na webe poskytovateľa ju nenájdete. Škoda.

Pritom samotný box Lepší.TV nie je vôbec lacný. Za balenie zaplatíte buď 74,09 € a bude vaše, alebo si ho od operátora prenajmete za 3,69 € mesačne. K cene (v oboch prípadoch) si musíte pripočítať navyše ale aj poštovné a balené – 5,59 €.

Aj keď sa zdá byť cena krabičky Lepší.TV vysoká, nejde o zle vybavené zariadenie. Navyše podporuje aj 4K Ultra HD rozlíšenie. To ale využijete jedine pri sledovaní YouTube na kompatibilnom monitor/televízore. TV stanice v tomto rozlíšení u nás tak skoro vysielať nebudú (ak nepočítame pilotnú prevádzku RTVS cez satelit).

Android 6.0

Operačným systémom Lepší.TV je pomerne nový Android 6.0.1. Nejde o bežný operačný systém Android TV, ktorý nájdete v smart televízoroch s Androidom, ale o klasický Android 6.0.1 ako v smartfóne či tablete.

Nie je však úplne bežný, má nadstavbu. Vďaka tomu je ale možné doinštalovať akúkoľvek Android aplikáciu priamo z obchodu Google Play.

Hlavné menu, resp. rozhranie je upravené, najväčšiu plochu zaberá aplikácia Lepší.TV, cez ktorú je možné sledovať živé TV vysielanie. Nechýba internetový prehliadač (Chrome), video prehrávač (MX Player), zložka aplikácií, nastavenia, odkaz na Obchod Play, knižnica obrázkov, hudba a čistenie pamäti.

Táto skratka je celkom šikovná, stačí na ňu kliknúť a Android sa zbaví nepotrebných aplikácií v pamäti RAM. V spodnej lište sú zas appky, ktoré si tam viete pridať aj sami a podľa vlastných preferencií. Ostatné žiaľ meniť nejde.

Ak ste si všimli, hlavné plocha je v češtine, to ma vôbec neprekvapuje, keďže Lepší.TV je z Česka. Prekvapuje ma ale to, že jazyk nastavený na slovenčinu sa mieša s angličtinou a češtinou v akomkoľvek hlbšom menu (napr. nastavenia). Neznalému angličtiny tak Playback settings nepovedia absolútne nič.

Aplikácia Lepší.TV

V prípade krabičky Lepší.TV hrá táto aplikácia prím. Práve cez ňu je možné sledovať vysielanie aktuálne 64 TV staníc, pričom 8 z nich je aj v HD kvalite. Aplikácia nie je ale viazaná len na krabičku Lepší.TV, stiahnuť si ju môžete do akéhokoľvek Android zariadenia. iOS appka zatiaľ neexistuje, Windows taktiež nie.

Službu Lepší.TV je však možné sledovať aj cez web rozhranie, takže za mesačný poplatok môžete pozerať svoje obľúbené programy prakticky kdekoľvek. Stačí vám len internetové pripojenie s aspoň 1 Mbit/s.

Veľkým pozitívom je až 30-dňový archív pre všetky TV stanice. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že premeškáte obľúbený seriál či film. Vďaka pretáčaniu sa tiež vyhnete reklamám, ktoré v živom vysielaní vypnúť či pretočiť neviete.

V aplikácii nechýba ani elektronický programový sprievodca EPG či vyhľadávanie. Stačí napríklad zadať auto a Lepší.TV vám nájde všetky seriály, filmy a programy s názvom „auto“. Ak si niektorý vyberiete, môžete si tiež pozrieť aj staršie časti práve vďaka spomínanému archívu.

Osobne ma potešila funkcia Nejlepší z TV. Ide o jednoduchú funkciu výberu aktuálnych filmov, seriálov, športových programov, správ atď. Hoci v športe objavíte Teleshopping, v sekcii Filmy alebo Seriály nájdete programy roztriedené podľa hodnotenia medzinárodnej stránky imdb.com.

Vďaka tomu nemusíte tápať, či sa oplatí niektorý film či seriál vôbec pozerať, hodnotenie vidíte priamo v pravom hornom rohu náhľadu. Výborná drobnosť!

Samozrejmosťou je aj rodičovský zámok, ktorý chráni deti pred obsahom pre dospelých. Takých kanálov tu nájdete tri. Prekvapivo dva z nich sú v HD kvalite. Takže z ôsmich HD programov ostáva pre bežné sledovanie len 6.

V zozname staníc prevažujú české programy, čo až tak neprekáža. Ak ste ale zvyknutí sledovať slovenské komerčné stanice, musíte na ne zabudnúť. Okrem RTVS 1 a 2, JOJ Family, JOJ Cinema, WAU a TA3 tu iné nenájdete.

Zato je tu kopec poľských programov. Tie, ale vlastne aj akékoľvek iné, je cez nastavenia možné skryť, takže sa v ponuke nebudú zbytočne zobrazovať. V nastaveniach je tiež možné zapnúť automatické vypínanie pre prípad, že pri telke radi zaspávate.

Nechýba tu ani drobnosť ako upozorňovanie o nahratých programoch e-mailom či nezobrazovať detaily začínajúceho programu. V nastaveniach nechýba ani možnosť zmeny kvality videa pre prípad, že ste mimo vašej domácej siete a chcete šetriť dáta.

Obrovským (negatívnym) prekvapením je v nastaveniach systému skryté nastavenie hlasitosti! Namiesto toho, aby ste to robili ako bežný človek na diaľkovom ovládači, hlasitosť môžete zmeniť len cez komplikované preklikávanie v nastaveniach appky Lepší.TV.

 

Za mínus, hoci menšie, považujem lokalizáciu info časti s počasím a meninami. Je len pre českého diváka, a to nielen pre to, že zobrazuje český meninový kalendár, ale aj pre nemožnosť nastaviť akékoľvek slovenské mesto pre predpoveď počasia.

Lepší.TV ako taká je zaujímavým spestrením bežných providerov, no na jej plnú funkčnosť aj tak potrebujete dostatočne rýchly internet (aspoň 5 Mbit/s, hoci má fungovať od 1 Mbit/s). Za ten treba tiež platiť. Služba Lepší.TV s cenou od 7 € mesačne (iba pri platbe vopred na celý rok), resp. 7,39 € mesačne + 2,60 € (poštovné a balené v oboch prípadoch za doručenie zmluvy) nie je lacná. Je to ale stále lacnejšie, ako väčšina ponúk klasických operátorov.

Dostanete kopec TV programov, 30-dňový archív a zaujímavé funkcie. Za krabičku sa platí buď jednorazovo 74,09 € alebo 3,69 € mesačne + 5,59 € za poštovné a balné. Dobre čítate, za poštovné a balné.

Ak vám teda vyhovuje ponuka programov, chcete mať v televízore smart funkcie vďaka Androidu 6.0 a prehliadnete pár drobností, ktoré možno časom vyrieši update (až na neplnofunkčné diaľkové ovládanie), máte horúceho kandidáta.

Komentáre k článku