Lenovo YOGA Tab 3 8”: šikovný drobec s výborným zvukom

Už počas výstavy IFA 2015, ktorá sa začiatkom septembra konala tradične v nemeckom Berlíne, nás medzi množstvom noviniek čínskeho výrobcu Lenovo zaujali aj nové tablety YOGA Tab 3.

Naše hodnotenie

79%
0 100

Výhody

  • displej
  • polohovateľnosť
  • stereo reproduktory a Dolby Atmos
  • otočný fotoaparát

Nevýhody

  • málo režimov a nastavení fotoaparátu
  • nešikovné odnímanie krytu kariet

Jednou vetou

Tento tablet je svojou veľkosťou veľmi šikovný a praktický a čo je dôležité, výkonovo ani výdržou batérie nijako nesklamal.

Ako sme vás v samostatných článkoch z výstavy IFA 2015 informovali, Lenovo predstavilo dve verzie YOGA Tab 3 tabletov. Verzia Pro má zabudovaný vylepšený projektor a je dostupná len v 10-palcovej veľkosti. Druhá verzia bez prídomku projektor síce nemá, ale je dodávaná v dvoch veľkostiach. S 10” a 8” displejom. Menší z nich sme podrobili redakčnému testu.

Pozrite siIFA 2015 | Lenovo YOGA Tab 3 je bez projektora, ale v dvoch veľkostiach

Lenovo Yoga Tablet 3 8 19

Pozrite siIFA 2015 | Lenovo Yoga Tab 3 Pro má 10“ displej a 70“ projektor

Lenovo YOGA Tab 3 8”. Hoci je relatívne malý, jeho takmer pol kilovú hmotnosť v rukách ihneď pocítite. Našťastie, tablety YOGA Tab sú aj v najnovšej, tretej generácii vybavené veľmi praktickým otočným stojanom, alebo držiakom. To podľa toho, ako budete tablet používať.

Lenovo Yoga Tablet 3 8 24YOGA Tab 3 má niekoľko možností polohovania. Tomu prispieva nie len spomenutý stojan, ale aj hrubšia valcovitá časť jednej z bočných strán tabletu. V klasickom režime Podržať táto zväčšená časť prospieva dobrému držaniu tabletu. A keď ho položíte na stôl je tablet v režime Naklonený mierne zdvihnutý, čo je tiež užitočné, keďže nie je vo vodorovnej rovine so stolom.

Lenovo Yoga Tablet 3 8 11Asi najčastešie medzi majiteľmi tabletu YOGA Tab 3 používaným režimom je Stojan. Stačí západkou uvoľniť otočný stojan a pootočiť ho do prvej aretačnej polohy. Tablet sa po položení na stôl oň oprie a displej je vtedy dobre viditeľný. Ja som Tab 3-ku mal väčšinu testu práve na stojane. Pohodlne sa z neho čítalo, či prezeralo webové stránky. No ešte pohodlnejšie počúvala hudba.

Lenovo Yoga Tablet 3 8 21Tablet YOGA Tab 3 môžete aj zavesiť, ak stojan pretočíte do krajnej polohy. Výrobca v reklamách túto polohu prezantuje aj pri varení, kedy si pani domáca na tablete číta recepty. Ja pridám ešte jednu možnosť. Mať ho zavesený ako obraz, respektíve fotorámik. Čo poviete?

Prečo však venujem toľko priestoru tomuto polohovaniu. Nie je to len kvôli variabilnosti tabletov YOGA Tab, ale aj preto, že inteligentný prepínač Lenovo Smart Switch môže automaticky podľa danej polohy tabletu upravovať zobrazenie displeja a režim zvuku. Pre lepšiu predstavu to môžete vidieť na sreenshote.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 16Zhrubnutá časť tabletu YOGA Tab 3 má na jenej strane tlačidlo napájania. To je podsvietené a svieti, prípadne bliká rpi rôznych udalostiach, ako notifikácie nabíjanie a pod. Na opačnej strane je 3,5 mm audio jack. Keď už som pri popise tabletu, tak na ľavej (prípadne vrchnej) strane je dvojtlačidlo hlasitosti a micro USB konektor.

Lenovo Yoga Tablet 3 8 26Na zadnej strane je výrez pre „schovanie“ stojana, jeho uvoľňovacie tlačidlo, ale najmä kryt microSD pamäťovej karty. Vedľa nej, podľa prevedenia tabletu, môže byť aj slot SIM karty. My sme však mali Wi-Fi verziu (YT3-850F), takže pripojenie do siete operátora sme odskúšať nemohli. Poďme ale už k praktickejsím veciam.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 01Nami testovaný Lenovo YOGA Tab 3 mal 8” displej veľkosti 172 x 108 mm. Jeho rozlíšenie je 1 280 x 800 px, čo sa mi pri tejto veľkosti javilo ako dostatočné. Je vyrobený technológiou IPS. To sa na ňom v pozitívnom zmysle aj prejavilo. Výborná čitateľnosť aj pod veľkými uhlami, krásne zobrazenie farieb. Naozaj ideálne na pozeranie fimov, ako sú tieto tablety prezentované.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 11A keď k tomu pridáme predné stereo reproduktory a technológiu Dolby Atmos, ktorou je YOGA Tab 3 vybavená… Verte mi, že nechcem tomuto tabletu plano lichotiť, ale nie len pozeranie filmov a počúvanie zvuku v nich, no aj počúvanie samotnej hudby je vďaka kvalitne vyladenému zvuku a veľmi rozumne a prakticky orientovaným reproduktorom naozaj príjemným zážitkom.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 06Jednou z noviniek, ktorou sú nové tablety YOGA Tab 3 charakteristické, je otočný fotoaparát. (Nie verzia tabletov Pro!) Ten výrobca umiestnil do zväčšenej valcovitej časti a umožnil jeho otáčanie v rozpätí 180°. Aspoň sa počas fotenia nemusíte zdržiavať rozhodovaním, či použiť predný alebo zadný fotoaparát. Stačí, keď si ho do požadovanej polohy pootočíte. Výborne sa takto robia napríklad skupinové fotky, keď ako fotograf nechcete na zábere chýbať. Len pri jeho otáčaní si dávajte pozor, aby ste si prstom nezašpinili vonkajšie sklíčko.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 27Rozlíšenie snímacieho čipu je 8 Mpx a snímky vytvára v maximálnom rozlíšení 3 264 x 2 448 px. Kvalita fotografií je na veľmi slušnej úrovni, v HDR režime fotoaparát dobre potláčal protisvetlo. No čo ma obzvlášť zaujalo je, že aj bez samostatného Makro režimu dokázal veľmi dobre zaostrovať na vzdialenosť približne 2-3 cm.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 19Ak je fotoaparát pretočený dopredu, nazvime to selfie režim, vtedy možete snímanie fotiek spustiť aj gestom, zovretím prstov do päste. Videá vytvára maximálne v HD rozlíšení. Myslím si, že na bežné dokumentovanie počas ciest či dovolenky to postačuje.

Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 38Lenovo YOGA Tab 3 8 scr 46

Tablet Lenovo YOGA Tab 3 8” nie je po stránke výkonu „trhačom asfaltu“. Povedané v motoristickom žargóne. Avšak procesor Snapdragon 210 so štyrmi jadrami taktu 1,3 GHz, v súčinnosti s grafikou Adreno 304, zvládal svoju prácu prekvapivo dobre. Reakcie systému boli svižné, spúšťanie i chod nenáročných aplikácií bol plynulý. Preto výsledky významných benchmarkov (AnTuTu: 19 124, 3DMARK ISU: 4 578, ISE:2 734) nie sú prekvapením, ale potvrdením povedaného.

Veľkosť pamäte RAM 1 GB je pre tento tablet ešte prijateľná. Na druhej strane je potešiteľné, že na vnútornej pamäti výrobca nešetril a doprial nám 16 GB pamäťový modul, z ktorého je používateľsky po spustení dostupných takmer 11 GB. Slušná porcia priestoru. No i tak si asi každý majiteľ tohto tabletu pamäť rozšíri microSD kartou, ktorá môže byť až do 128 GB.

Lenovo YOGA Tab 3 8 vzor foto 06Na pripojenie do internetu som využíval, vzhľadom na testovanú modifikáciu, bezdrôtovú Wi-Fi. No i tak tabletu YOGA Tab 3 8” nechýba Bluetooth vo verzii 4.0. Na odskúšanie máp som využil aj prítomnosť GPS prijímača. Lenže toto všetko by nefungovalo, keby bol tablet bez energie. Tú mu dodáva pomerne silná 6 200 mAh batéria.

Lenovo YOGA Tab 3 8 vzor foto 01Keďže tablet nie je vyťažovaný pripojením do siete operátora a na internet využíva len Wi-Fi, tak sa to pri práci s ním odrazilo aj na výdrži. Pri maximálnej záťaži hrami, alebo streamovaním HD videa a podobne, batéria preukázala výdrž cca 6 hodín. No ak som v priemere každú hodinu venoval približne 15 minút len prezeraniu webových stránok, so zapnutou synchronizáciou na pozadí, tak skôr, ako o deň, deň a pol som tablet nenabíjal.

Už pri koncipovaní recenzie som o tablete Lenovo YOGA Tab 3 8” mal jasnú predstavu. A teraz, pri jej uverejňovaní, teda s miernym odstupom, sa mi potvrdzuje, že som sa v ňom nemýlil. Stručne a jasne povedané. Tento tablet je svojou veľkosťou veľmi šikovný a praktický. Možnosti využitia výklopného stojana sú vďaka bohatej variabilnosti výborné. Veľmi praktický je aj otočný fotoaparát. A čo je dôležité, výkonovo a ani výdržou batérie nijako nesklamal. Pokiaľ vám veľkosť 8” postačí a netrváte na podpore SIM kariet, tak máte vážne nad čím rozmýšlať. Veď aj cena tomu nahráva. Preto sme sa v redakcii rozhodli udeliť tabletu Lenovo YOGA Tab 3 8” ocenenie DOBRÁ CENA.

dobra_cena

Ďalšie odborné recenzie na tabletLenovo YOGA Tab 3 8” nájdete na Recenzie.SME.sk.

Lenovo YOGA Tab 3 8”

Cena 189,00 €
Veľkosť
210 x 146 x 7 mm, 474 g
Displej
8” IPS (1 280 x 800 px, 172 x 108 mm, 189 ppi)
Fotoaparát
8 Mpx, otočný (3 264 x 2 448 px, Video: HD 1 280 x 720 px.)
Hardvér
CPU Qualcomm Snapdragon 210, ARM Cortex-A7 (MSM8909, štvorjadrový, 1,3 GHz) GPU Qualcomm Adreno 304, 1 GB RAM, 16 GB flash (10,9 GB dostupná) + microSD (do 128 GB), GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 6 200 mAh
Softvér
Android 5.1.1, Dolby Atmos, SHAREit, SYNCit HD
Cena
189,00 €

Komentáre k článku