Lenovo ThinkPad T450s: dokonalý pracant s Windows 7?

Pracovné notebooky sú špecifickou kategóriou trhu. Bežný používateľ možno nedokáže oceniť všetky ich ergonomické alebo iným spôsobom šikovné detaily, no človek s notebookom v úlohe pracovného parťáka bude rovnaké riešenia milovať. Často až natoľko, že pokiaľ by ich nasledujúci notebook nemal, bol by pracant značne nervózny. Otázka znie: platiť za tieto výhodičky takmer dve tisícky eur?

Lenovo ThinkPad T450s

Nie je to mimochodom jediná otázka, ktorú som si kládol pri testovaní tohto pre mňa nezvyčajného počítača. V poslednom čase som z Windows sveta testoval najmä tenké štýlové Ultrabooky alebo kadejaké hybridy všetkých možných tvarov, konštrukcií a veľkostí. Toto je niečo iné.

Lenovo ThinkPad T450s

ThinkPad T450s síce je Ultrabookom a pýši sa tým aj typickou nálepkou na ploche pod klávesnicou, ale čo sa týka vzhľadu, nie je to práve hlavný prúd. Hranatý dizajn, hrúbka citeľne väčšia ako moderné kliny – i keď stále spĺňajúca požiadavky na certifikáciu Ultrabook – štýlovka to nie je.

Netrúfam si objektívne zhodnotiť, či je testovaný kus pekný alebo nudný, ale krása v tomto prípade určite nie je prvoradá.

Lenovo ThinkPad T450s

Všetko je totiž podriadené praktickosti a pracovnému nasadeniu. Už len spracovanie – asi jediná lesklá plocha na celom tele počítača je malá webkamera nad displejom. Inak je všetko kompletne matné! Úžasné.

Na pracovný notebook je to možno samozrejmosť, ale tie žiaľ tvoria malé percento trhu. Lesklé displeje neznášam a nechápem, prečo ich výrobcovia tlačia snáď do 90% všetkých modelov. Iste, aj lesklý displej má popri nevýhodách aj niekoľko výhod, ale 90%? Chápal by som, keby bol stav 50:50, ale takto… Každopádne som si zvykol, že skoro všetko je lesklé. O to viac som sa z ThinkPadu tešil.

Lenovo ThinkPad T450s

Pokračovať môžeme konektormi. V pravej strane si svoje miesto našli dve rozhrania, ktoré sú už na ústupe, nie však vo firemnej sfére – VGA a Ethernetový RJ-45 konektor. Zmestil sa aj rýchly USB 3.0 port, slúchadlový jack a kombinovaný slot na SD a SIM kartu (vrátane podpory LTE).

Lenovo ThinkPad T450s

Ľavá strana hostí nabíjací konektor, ďalšie dva rýchle USB porty a menej bežný Mini DisplayPort. HDMI žiaľ chýba, budete si musieť zakúpiť redukciu. Vzhľadom na cenu notebooku to pravdepodobne nebude finančný, ale skôr praktický problém. Škoda, HDMI výrobca mohol použiť.

Lenovo ThinkPad T450s

Všetky tri USB porty sú teda v rýchlejšej verzii, takže nemusíte riešiť, kam pripojiť svoj rýchly USB kľúč. Dnes už poznáme aj najrýchlejšie USB 3.1, jeho rozširovanie sa však ešte len začína. Dva porty v ľavej strane sú bez problémov prístupné naraz, keďže ich delí mriežka ventilácie.

Ak vás zaujíma hlučnosť notebooku, tá je dosť pohyblivá. Pokiaľ máte nastavený úsporný režim procesora a grafiky, pri nenáročnej práci budete počuť iba jemné pískanie elektroniky, ale iba v skutočne tichej miestnosti. Ventilátor je v tomto prípade nepotrebný.

Pokiaľ notebook trochu zaťažíte a najmä mu dovolíte využívať Turbo potenciál hlavného výhrevného čipu (procesora a grafiky), teploty sa z pokojových 40°C zvýšia a ventilátor začne vydávať tichý šum. Pokiaľ ešte pridáte, teploty sa krátkodobo dostanú aj cez 60°C, pričom stúpne aj hluk ventilátora, no stále ho môžeme označiť ako nízky.

Popravde, už veľmi dlho som netestoval notebook, ktorý by bol hlučný, táto oblasť už problémy nerobí.

Lenovo ThinkPad T450s

Na vonkajšej strane veka displeja sa nachádza známe logo ThinkPad s červenou diódou v písmene „i“. Počas práce svieti, v spánku pulzuje. Ak nepočítame svetlo v tlačidle zapnutia, ďalšie diódy sa na prístroji nenachádzajú.

Kontrolka práce disku vďaka prítomnosti SSD jednotky nechýba, ale čo tak indikátor stavu nabíjania? Veď nabíjanie vypnutého notebooku je pomerne bežná situácia a takto bez zapnutia neviete, kedy ho odpojiť zo siete. Na dokonale premyslený stroj je to dosť hlúpa chyba.

Lenovo ThinkPad T450s

Krivé slovo nemôžem povedať proti displeju. 14″ uhlopriečka, IPS panel s dokonalými pozorovacími uhlami a dostatočne živými farbami, antireflexný povrch, dobrý maximálny jas. Absencia dotykovej vrstvy tiež poteší. V tejto triede naozaj nemá čo robiť, i keď sa zdá, že príde aj variant T450-tky s ňou…

Lenovo ThinkPad T450s

Skvelý je aj touchpad spojený s trackpadom. Na môj vkus a skúsenosti je dosť veľký, klikať môžete dole i hore na samostatných tlačidlách, z ktorých stredné slúži v kombinácii s trackpointom na skrolovanie.

Trackpoint i trackpad sú šikovné veci, aby sa ich však človek naučil efektívne využívať, chce to dlhší čas. Nepochybujem však o tom, že ich používanie je praktickejšie a rýchlejšie ako skladanie rúk z klávesnice na touchpad.

Lenovo ThinkPad T450s

Keď už chválim, musím oceniť aj klávesnicu, ktorá má skutočne blízko k dokonalosti. Tlačidlá klesajú hlbšie ako býva zvykom na dnešných super-nízkoprofilových, navyše majú špeciálny tvar s priehlbinkou v strede. Píše sa na nich naozaj príjemne, na žiadnu klávesnicu som si nezvykol tak rýchlo, ako na túto.

Lenovo ThinkPad T450s

Klávesnicu si môžete podsvietiť vo dvoch stupňoch. Regulácia podsvietenia však nie je jedinou skratkou na klávesnici. Najviac ich je v hornom rade, pričom štandardne majú prioritu pred funkciami F1-F12. Túto skutočnosť však môžete zmeniť vďaka FnLk. Osobne mi prišlo neprirodzené umiestnenie tlačidla Fn naľavo od Ctrl, ale to je otázka zvyku.

Lenovo ThinkPad T450s

Zvyk je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú posúdenie správnosti rozhodnutia výrobcu dodávať tento notebook s Windowsom 7 Professional, i keď by opäť mal byť dostupný aj model s OS Windows 8 Pro. Samozrejme nie je záujmom Microsoftu dodávať predchádzajúcu generáciu systému, keď už je za dverami nasledujúca. Downgrade na Windows 7 len dovoľuje v rámci licencie Windows 8.

Pokiaľ by vám Windows 7 „nechutil“, môžete upgradovať späť na Windows 8, resp. Windows 8.1. Minimálne v našom balení sa však namiesto inštalačných médií nachádzala iba informácia, na ktorej webstránke si treba požiadať o príslušné DVD, pričom ich výrobca zašle poštou a môže si za to účtovať poplatok. Zvláštne.

Pre mňa osobne bol Windows 7 v ThinkPade veľkým paradoxom – po takmer 5 rokoch testovania notebookov som sa stretol s prvou Windows 7 testovačkou až teraz. Pár mesiacov pred vydaním Windows 10.

Každopádne chápem, že niektorí zákazníci, najmä vo firemnej sfére, tento starší systém preferujú. Môžu byť naň veľmi silno zvyknutí, môžu mať nakúpený drahý zákazkový softvér optimalizovaný pre sedmičku, či jednoducho nie sú ochotní akceptovať obrazovku Štart a podivné výsuvné panely nastavení, ktoré na nedotykových počítačoch stále sú a zrejme aj budú nelogické.

Lenovo ThinkPad T450s

Ja osobne už som si na Windows 8.1 zvykol, obrazovku Štart viac-menej ignorujem, bočné panely využívam sporadicky a najmä som si obľúbil niektoré funkcie, ktoré sú oproti sedmičke na vyššej úrovni – napríklad správca úloh s detailami o hardvéri, prepracovanejší Prieskumník a ďalšie drobnosti vrátane dizajnu systému. Vo firemnej sfére iste príde vhod aj dlhšia „životnosť“ novšieho vydania systému. Ale zjavne dopyt po Windows 7 pretrváva.

Po hardvérovej stránke dvojtisícový notebook nemôže sklamať. My sme mali asi druhú najlepšiu konfiguráciu. Procesorom bol Intel Core i7-5600U, teda 15 W nízkonapäťový variant. Tento skvost modernej technológie prišiel na svet 14 nm výrobným procesom, dve jadrá dokážu v Turbo režime zvýšiť svoje maximum z 2,6 až na 3,2 GHz.

Výkon stačí aj na náročné úlohy, určite nesklame. Súčasťou procesora je integrovaná grafika Intel HD Graphics 5500, ktorá takisto predstavuje moderné riešenie, ale na hry to stále nie je. To na pracovnej mašine nevadí.

Lenovo ThinkPad T450s

Operačná pamäť mala v našom prípade štedrých 8 GB, dostupný je aj variant s polovičnou kapacitou a vrchol v podobe 12 GB nádielky. Úložisko malo hardvérovo 256 GB, systém ukazoval kapacitu 214 GB a z toho po prvom spustení 177 GB voľného priestoru. To je na pracovný počítač až-až.

Lenovo ThinkPad T450s

Dlhá výdrž je takisto do značnej miery výsadou pracovných strojov. Výrobca vám v šikovnom softvéri Power Manager umožní nastaviť si kompromis medzi výkonom a úsporou – pohrať sa so stropom Turbo frekvencií grafiky a procesora, nastavenie ovplyvňuje aj jas displeja, ten si samozrejme môžete doladiť sami. Program hneď aktualizuje predpoveď zostávajúcej výdrže a dokonca zobrazuje aktuálnu spotrebu vo wattoch! Keď ekologický nadšenec uvidí pri takejto mašine spotrebu v maximálne úspore iba 4 W, iste sa poteší jeho zelené srdce.

Lenovo ThinkPad T450s

Energetických maniakov poteší aj dvojica ikoniek stavu batérie. Prvá je štandardná, druhá farebná od Lenova zreteľne zobrazuje percentá nabitia na striedačku so zostávajúcim časom výdrže! Praktické, i keď nie každý to ocení.

Lenovo ThinkPad T450s

Ale keďže toto je recenzia, iste vás viac najviac zaujímajú namerané hodnoty výdrže. Najskôr sme nastavili Power Manager na maximálny výkon, čo rozpútalo Turbo režim procesora. Jas sme nastavili manuálne na stupeň 8/15.

Pri surfovaní cez Wi-Fi vyšla výdrž na priemerných 5 hodín 6 minút. Minimálny jas sa v interiéri počas zamračeného dňa dá prežiť, najmä vďaka antireflexnému displeju. Pri takomto nastavení a zvolení priority Power Managera na maximálnu úsporu sa webová výdrž predĺži o rovné dve hodiny.

Musím priznať určité sklamanie, od high-end pracanta s najmodernejším hardvérom by som čakal 10 hodín a viac. Pozitívne je, že 7 hodín je aspoň hranica, ktorá vás neobmedzuje pri práci na rôznych miestach. Vo väčšine scenárov je to dostatočný čas na nájdenie zásuvky. Navyše by mala byť dostupná aj verzia s 19-hodinovou výdržou, len je otázne, či aj u nás.

Lenovo ThinkPad T450s

Reproduktory sú síce na pracovnom stroji skôr okrajovou záležitosťou, ale vyskúšali sme aj tie. Výrobca im venoval presne toľko pozornosti, koľko si zaslúžia – hrajú priemerne a primerane veľkosti a určeniu notebooku. Teda dosť hlasno, hoci kvalita prejavu vás neohromí – je použiteľná.

Späť k softvéru. Lenovo doplnilo veľa užitočných aplikácií, spomeňme napríklad správcu odtlačkov prstov spolupracujúceho s čítačkou vedľa klávesnice, centrum aktualizácií ovládačov, zálohovanie a podobne. Z kategórie otravných zbytočností spomeňme antivírus McAfee, viac sme toho našťastie nenašli.

Lenovo ThinkPad T450s

Lenovo ThinkPad T450s je dômyselný pracovný nástroj s konzervatívnym dizajnom, praktickým celomatným telom, dokonalou klávesnicou, výborným displejom, najmodernejším hardvérom a šikovnými doplnkami v oblasti softvéru… Má pravdaže aj svoje chyby, ako sú napríklad chýbajúca dióda stavu nabíjania, nie zvlášť dlhá výdrž či vysoká cena. Takmer dve tisícky eur síce nemusia byť pre prosperujúce firmy problémom, no stále mi vŕta v hlave drzá otázka, či by sa počítač s rovnakou alebo aspoň 90-percentnou úžitkovou hodnotou nedal urobiť za polovicu…

Lenovo ThinkPad T450s

Hodnotenie: 4/5

+ ukážkové spracovanie, šikovné detaily, moderný hardvér

– prehnaná cena, priemerné reproduktory

Cena 1 805,00 € (e-shopy) Rozmery 331 x 226 x 21 mm, 1,52 kg Displej 14“ IPS antireflexný (1 920 x 1 080 px, 157 PPI) Hardvér Intel Core i7-5600U (dvojjadrový 2,6-3,2 GHz Turbo Boost, 4 MB Cache, GPU Intel HD Graphics 5500, 14 nm Broadwell), 8 GB 1 600 MHz RAM, 177 GB SSD, 720p webkamera, stereo reproduktory, VGA, mini DisplayPort, 3x USB 3.0, RJ-45, čítačka pamäťových kariet, HSPA+ modul, Bluetooth 4.0, Wi-Fi Softvér Windows 7 Professional 64-bit (downgrade z Windows 8 Pro)

Lenovo ThinkPad T450s

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku