Lenovo Moto G4 Plus – prekvapivý výkon a výborné fotky

Rodina dostupných smartfónov Lenovo Moto, teda rad G, sa rozrástol o ďalšieho zástupcu. No napriek priaznivej cene to nie je hocijaký low-end pre masy.

Naše hodnotenie

83%
0 100

Výhody

  • rýchly snímač odtlačkov prstov
  • nadpriemerný výkon a čistý Android
  • praktické funkcie Moto

Nevýhody

  • nadmerné prehrievanie pri fotografovaní
  • málo foto režimov
  • chýba notifikačná dióda

Jednou vetou

Lenovo Moto G4 Plus je ako šedá myška, pôsobí nenápadne, no predsa elegantne. Celkovým výkonom i spoľahlivosťou systému príjemne prekvapí.

Lenovo Moto G4 Plus 10Lenovo Moto G4 Plus pokračuje v nastolenom dizajnovom trende predošlých modelov. Rohy smartfónu sú dostatočne zaoblené na to, aby netlačili v ruke, alebo nederaveli vrecká nohavíc.

Lenovo Moto G4 Plus 11

Pozrite siLenovo Moto X Force – najodolnejšia vlajková loď

Krycie sklo displeja je mierne zapustené. No vzniknutá hrana je veľmi decentne spracovaná, a tak nereže pri uchopení. Prechod medzi bokmi a zadnou stranou má zaoblenie a zadný kryt je matný. To navzájom napomáha výbornému držaniu smartfónu v ruke.

Lenovo Moto G4 Plus 14Pri veľkosti displeja 68 x 121 mm, teda 5,5” uhlopriečke, sú jeho rozmery adekvátne, nie však premrštené. Taktiež hmotnosť je na rozumnej hranici. K displeju sa ešte vrátim. IPS zobrazovací panel má Full HD rozlíšenie a prekrytý je ochranným sklom Gorilla.

Lenovo Moto G4 Plus 15Jeho čitateľnosť pod veľkými uhlami a farebné podanie je výborné. Na priamom slnku aj pri maximálnom jase je však lepšie si ho zacloniť. Pri pohľade na Moto G4 Plus spredu ma zaujali dve veci. Široký otvor reproduktora a štvorcová plôška pod displejom. Tej sa ale budem venovať neskôr.

Lenovo Moto G4 Plus 22Spomenutý otvor navrchu neskrýva len reproduktor slúchadla na telefonovanie. Je pod ním aj externý reproduktor. Takže pri hlasitom odposluchu, počúvaní hudby či pozeraní videa smeruje zvuk dopredu k vám.

Moto G4 Plus síce nemá stereo reproduktory, ale zazlievať mu to netreba. Taktiež ani zamenenú pozíciu tlačidla napájania a dvojtlačidla hlasitosti oproti konkurencii.

Lenovo Moto G4 Plus 20Tlačidlo ON/OFF je prakticky umiestnené a bez problémov som ho dokázal nahmatať ako pravou, tak aj ľavou rukou. Takže ani ľaváci by s tým nemali mať problém. Navyše má jemné, ale citeľné vrúbkovanie a je teda ľahko rozpoznateľné.

Lenovo Moto G4 Plus 18Čo sa týka 3,5 mm audio konektora na vrchnej a micro USB konektora na spodnej strane, s ich pozíciami nemôžem vyjadriť spokojnosť. Dlhoročné praktické skúsenosti ma priviedli k presvedčeniu, že je vyhovujúcejšie ich umiestnenie vedľa seba na jednej strane. Väčšina výrobcov si však stále myslí opak.

Lenovo Moto G4 Plus 16Vytknúť tiež musím neprítomnosť notifikačnej diódy. Tak dôležitá a pri tom cenovo zanedbateľná súčiastka by v smartfóne tejto triedy určite nemala chýbať. Na druhej strane si Moto G4 Plus jednu z pochvál zaslúži za snímač odtlačkov prstov. To je tá malá štvorcová plocha pod displejom, ktorú som už spomenul.

Lenovo Moto G4 Plus 21Na prvý pohľad evokuje funkciu tlačidla Domov, no to je spolu s tlačidlami Späť a Multitasking súčasťou displeja. Snímač odtlačkov prstov umožňuje naprogramovanie piatich prstov.

Lenovo Moto G4 Plus scr 050Lenovo Moto G4 Plus scr 051Okrem bežného odomknutia smartfónu ho využijete napríklad pri online platbách, alebo prihlasovaní do bankových či finančných aplikácií. Vyhovovalo mi jeho umiestnenie na prednej strane. Bol tak kedykoľvek dostupný bez toho, aby som musel telefón vziať do ruky.

Lenovo Moto G4 Plus scr 060Lenovo Moto G4 Plus scr 067Snímač reagoval spoľahlivo a veľmi rýchlo. Ak som päťkrát po sebe naň priložil nesprávny prst, smartfón ma upozornil na príliš veľa neplatných pokusov a nutnosť chvíľu (cca 1-2 minúty) počkať. Potom opäť spoľahlivo fungoval.

Pozrite siLenovo Moto X Style – štýlový návrat legendy

Lenovo Moto G4 Plus scr 032Lenovo Moto G4 Plus scr 025Vlastne smartfón celkovo fungoval veľmi spoľahlivo. Pripísal by som to dvom faktorom. Prvým je použitie 8-jadrového procesora Snapdragon 617 MSM8952 s implementovanou grafikou Adreno 405 a RAM pamäťou 2 GB. Druhým použitie čistého Androidu tak, ako sme zvyknutí pri modeloch Moto. Tu je vo verzii 6.0.1.

Lenovo Moto G4 Plus scr 068Chod smartfónu bol svižný, pri bežných činnostiach som nezaznamenal spomaľovanie či zasekávanie, tzv. lagovanie. Dokonca zvládol aj náročnejšie hry. Výsledky benchmarkov to len potvrdili.

Lenovo Moto G4 Plus scr 007Lenovo Moto G4 Plus scr 008V AnTuTu 5.7.1 získal 36 739 b. a vo verzii 6.1.4 až 45 311 bodov. 3DMARK mu v teste Ice Storm Extreme pridelil 5 449 bodov. Na smartfón tejto triedy sú to všetko veľmi dobré výsledky. Ako som už spomenul, v praxi za nimi vôbec nezaostával.

Lenovo Moto G4 Plus 23Čo sa týka ostatnej hardvérovej výbavy, testovaná Moto G4 Plus mala vnútornú pamäť veľkosti 16 GB a nechýbala jej možnosť rozšírenia microSDXC pamäťovými kartami.

Cez micro USB konektor, vďaka podpore OTG, pripojíte k smartfónu aj externú pamäť. Na bezdrôtové pripojenie využijete Wi-Fi 802.11 a/b/g/n aj Bluetooth 4.1. NFC však chýba.

Lenovo Moto G4 Plus 25Moto G4 Plus pojme dve SIM karty, s ktorými môžete aktívne pracovať. Ak som na jednej SIM telefonoval, pri snahe o dovolanie sa na druhú SIM sa táto neprejavovala ako nedostupná. Telefón totiž signalizoval druhý prichádzajúci hovor.

Lenovo Moto G4 Plus scr 015Lenovo Moto G4 Plus scr 017Čo je však podstatné, Moto G4 Plus má tri samostatné sloty. Dva pre SIM a jeden pre pamäťovú kartu. Tá teda nezaberá jeden zo slotov SIM kariet, ako je to u mnohých súčasných smartfónoch. Sloty kariet sú pod zadným odnímateľným krytom a sú kedykoľvek dostupné.

Lenovo Moto G4 Plus 26Zaujímavosťou je, že šuplíky SIM kariet sú veľkosti Micro a v oboch sú plastové redukcie pre Nano SIM. Takže ak máte niektorú, alebo obe SIM v Nano veľkosti a plast, zväčšujúci ju na Micro ste vyhodili alebo stratili, pribalené redukcie v smartfóne sa vám zídu. Na SIM 1 využijete aj pripojenie do LTE sietí. U SIM 2 je maximom 3G.

Lenovo Moto G4 Plus 27Samostatnou kapitolou sú fotoaparáty smartfónu Lenovo Moto G4 Plus. Predný má 5 Mpx senzor, clonu f/2,2 a širokouhlý záber. Popri fotografovaní ním zaznamenáte video veľkosti Full HD pri 30 fps, alebo spomalené qHD video pri 120 fps.

K dispozícii je aj profesionálny režim, v ktorom si nastavujete hodnotu expozície, ISO, čas uzávierky a vyváženie bielej.

Lenovo Moto G4 Plus 24Zadný fotoaparát Moto G4 Plus by mal byť jedným z hlavných lákadiel tohto smartfónu. Snímací senzor zaznamenáva 16 Mpx fotografie v pomere 4:3, alebo 11,9 Mpx v pomere 16:9. Samozrejme, to sú maximá. Ak potrebujete robiť snímky v protisvetle, využijete HDR. Na prisvetlenie zas Dual-tone LED diódu.

Fotoaparát zaostruje pomocou laseru a fázovej detekcii. Bežné video zaznamená vo Full HD pri 30 fps a spomalené pri 120 fps veľkosti qHD (540p). Taktiež, ako predná kamera, má Profesionálny režim, ktorý má navyše manuálne zaostrenie. A nechýba ani vytváranie panoramatických fotografií.

Lenovo Moto G4 Plus scr 079Lenovo Moto G4 Plus scr 090Toľko teória. A čo prax? Snímky vytvorené týmto smartfónom sú na danú triedu veľmi dobrej kvality. Zaostrovanie bolo rýchle a presné. Dotykom na displej si môžete vyberať miesto zaostrenia.

Lenovo Moto G4 Plus scr 078Pri snímaní videa sa občas stalo, že fotoaparát preostroval, aj keď to nebolo žiadúce. Rozmazával tak snímanú scénu. Väčšinou sa to dialo pri snímaní nerovnomerných scenérií. Ako keby nevedel, na ktorý bod má zaostriť, hoci som mu to vopred, ale aj počas záznamu určil.

Lenovo Moto G4 Plus scr 088Lenovo Moto G4 Plus scr 087Čo ma pri fotografovaní ale nepríjemne prekvapilo, bolo nadmerné zahrievanie v oblasti okolo fotoaparátu. Pri dlhšej práci smartfón doslova pálil a CPUX detegoval teplotu až 52° C…

Po tejto skúsenosti som neskôr radšej fotografoval s prestávkami. Na tomto by mal výrobca ešte popracovať. Inak je môj dojem z fotoaparátu celkovo pozitívny. Pod článkom si pozrite aj zopár referenčných fotografií.

Lenovo Moto G4 Plus scr 037Lenovo Moto G4 Plus scr 041Tak ako každej súčasnej Motorole, u nás smartfónom Lenovo Moto, tak ani G4 Plus nechýbajú praktické funkcie s príznačným pomenovaním Moto. Smartfón tak môžete ovládať pomocou série gest. Napríklad rýchlym otočením zápästia spustíte fotoaparát, potrasením rozsvietite LED ako baterku atď.

Lenovo Moto G4 Plus scr 044Lenovo Moto G4 Plus scr 046Na zablokovanej obrazovke sa krátkym rozsvietením môžu zobraziť dôležité upozornenia. Navyše si môžete vybrať časové rozpätie, najlepšie v noci, kedy sa displej nebude rozsvecovať.

Lenovo Moto G4 Plus scr 069Aby smartfón mohol spoľahlivo pracovať, potrebuje dostatočný prísun energie. O to sa stará batéria s kapacitou 3 000 mAh. A môžem povedať, že túto úlohu plní výborne.

Lenovo Moto G4 Plus scr 009Lenovo Moto G4 Plus scr 012Záťažový herný test ju síce „vyšťavil“ za cca 3,5 hodiny. No pri bežnom používateľskom vyťažení som Moto G4 Plus väčšinou nabíjal po 1,5 až 2 dňoch. Počas jedného víkendu dokonca aj neskôr.

Lenovo Moto G4 Plus je ako šedá myška. Pôsobí nenápadne, no predsa elegantne. Celkovým výkonom i spoľahlivosťou systému ma smartfón príjemne prekvapil.

Jeho veľkými plusmi sú snímač odtlačkov prstov a tri samostatné sloty pre microSD a SIM karty, ktoré navyše majú praktické redukcie.

Fotoaparát vytvára pekné snímky. Škoda, že smartfón sa pri jeho používaní nadmerne prehrieva. Uspokojivá výdrž batérie a priaznivá cena len završujú pozitíva tohto smartfónu. Kvôli výbornej kombinácii pomeru ceny a výkonu získava od nás novinka ocenenie DOBRÁ CENA.

TECHBOX dobra cena

Pozrite si aj fotografie nasnímané smartfónom Lenovo Moto G4 Plus:

Lenovo Moto G4 Plus vzor 003 noresizeLenovo Moto G4 Plus vzor 013 noresize

ZdrojTECHBOX

Lenovo Moto G4 Plus

Cena 269,00 €
Veľkosť
153 x 76,6 x 9,8 mm, 154 g
Displej
5,5” IPS, 1 080 x 1 920 px, 68 x 121 mm, 401 PPI
Fotoaparát
16 Mpx, 4 608 x 3 456 px, Laser AF, PDAF, f/2,0, Dual tone LED, HDR, Profesionálny, Panoráma, Spomalené video 120 fps, Full HD video, 5 Mpx web kamera, 1 944 x 2 592 px., Profesionálny, Panoráma, Spomalené video, Full HD video
Hardvér
Snapdragon 617 MSM8952, 8-jadr., 1,5 GHz, Adreno 405, 2 GB RAM, 16 GB flash (10,8 GB), microSDXC 128 GB, LTE, GPS, Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, micro USB, OTG, 2x Nano/Micro SIM, 3,5 mm jack, Li-Ion 3 000 mAh
Softvér
Android 6.0.1, FM rádio, Google apps, Moto
Cena
269,00 €

Komentáre k článku