Lenovo Legion Y720 – hráčska zaujímavosť s hlučným chladením

Po nedávnej recenzii modelu Lenovo Legion Y520 sme na test dostali aj jeho väčšieho, silnejšieho a vyspelejšieho brata. Už prvý pohľad naň prezradí jasnú príslušnosť k hernej línii Lenova. Je to hráčsky model s výkonným, ale pomerne hlučným chladením a grafikou GTX 1060.

Naše hodnotenie

89%
0 100

Výhody

  • Vysoký výkon
  • Výdrž batérie
  • Kvalitné chladenie

Nevýhody

  • Bez čítačky pamäťových kariet
  • Na batériu nižší výkon
  • Lapač odtlačkov prstov

Jednou vetou

Lenovo Legion Y720 nie je najľahší, najlacnejší, ani najviac cool notebook s grafikou GTX 1060 na trhu. Je to ale zariadenie, kde sa nešetrilo na chladení, a tak je notebook pri záťaži primerane chladný, ale aj hlučný.

Oproti modelu Y520 tu ale nájdeme rozdiely, ktoré sú najmä v kĺbe displeja, type klávesnice i v celkových rozmeroch notebooku. Je to práve Y720-ka, ktorá mi dizajnovo asi najviac pripomína staršie modely od Lenova z radu Y900, teda z časov, kedy ešte nebola vytvorená samostatná „herná“ značka a výkonné notebooky sa predávali ako súčasť radu Y.

RECENZIALenovo Legion Y520 – stvorený pre hráčov

Tým ale nechcem tvrdiť, že novinka má nemoderný či nevkusný dizajn. Zároveň však doplním, že súčasné trendy preferujú displeje s tenkým rámom, čo nie je prípad testovaného modelu. Takisto mi trochu prekáža povrch, na ktorom sa zachytávajú odtlačky prstov.

Ak si teda potrpíte na žiarivý a čistý notebook, tak s Y720 budete mať čo robiť. S hmotnosťou cez 3 kilogramy bez adaptéru je Y720 vhodná iba na občasné prenášanie. Vzhľadom na jej hardvér skutočne nejde o najľahší notebook.

Niektorí jej konkurenti vážia dokonca pod 2 kilogramy. Novinka si ale svoju hmotnosť obhajuje výkonnejším chladením.

Po otvorení notebooku vás zaujme podsvietená klávesnica. Veľké klávesy sú plusom a práca na nej je veľmi podobná klávesnici stolného počítača. Výnimku tvorí iba numerický blok, ktorého veľkosť je menšia, keďže bol vytvorený priestor pre smerové šípky.

Klávesnica sa nepýši žiadnymi technologickými vymoženosťami, ale svoju prácu si odvedie. Čo sa týka podsvietenia, môžete si vybrať model s RGB paletou, alebo siahnuť po jednoduchšom modeli s červeným podsvietením.

RGB model by som si vybral asi iba v prípade, že máte výrazné predsudky voči červenej farbe. V tom prípade by som ale premýšľal nad úplne iným notebookom. Touchpad mi príliš sympatický nebol.

Jeho odozva a reakcie na pohyb prstov sú excelentné, ale tlačidlá nie sú oddelené od zvyšku touchpadu a na ich stlačenie potrebujete inú silu v rôznych polohách.

Full HD IPS displej je svojím rozlíšením mierený práve na hranie hier, keďže pri 4K rozlíšení by grafická karta nedokázala spustiť hry pri najvyšších detailoch. Pozorovacie uhly sú, ako tomu u IPS panelov býva, fantastické, no k vernému podaniu farieb má tento displej ďaleko.

Na hranie je to postačujúce, ale drobné odchýlky si všimnete. Niekomu môže vadiť dlhšia odozva displeja, ktorá presahuje 10 milisekúnd pri prechode z bielej na čiernu a naopak. Pri samotnom hraní som ale žiadne negatívne vlastnosti nespozoroval.

Pre mnohých bude hlavným dôvodom na kúpu grafická karta Nvidia Geforce GTX 1060 so 6 GB pamäťou. Aj keď to nie je tá najvýkonnejšia grafická karta súčasnosti, je stále dostatočne silná na to, aby ste si na notebooku zahrali akúkoľvek hru pri maximálnych detailoch.

Hovorím samozrejme o rozlíšení Full HD. Tiež ale musím poznamenať, že sa nájdu aj tituly, kde pri plných detailoch nedosiahnete 60 snímkov za sekundu. Aj tak je to ale na notebook skvelý výkon.

Zaujímavosťou je, že nami testovaný model mal o 100 MHz vyššiu frekvenciu grafického jadra, ako má karta od výrobcu. Aj to malo za následok nemalé navýšenie výkonu. Za výkonnou grafickou kartou stojí aj výkonný procesor Intel Core i7-7700HQ a 16 GB operačnej pamäte, ktorá ešte pár rokov bude svojou veľkosťou postačovať.

Celý tento systém je chladený dvojicou ventilátorov, ktoré sú umiestnené na oboch zadných hranách základne notebooku. Chladenie je samo o sebe dobre dimenzované a notebook nemá problém s chladením ani pri vysokej záťaži.

Lenovo umožňuje nastaviť chladenie do režimu maximálnych otáčok ventilátorov, kedy sa celý systém chladí na hranici možností, čo sprevádza značný hluk celého systému. V reálnom zaťažení sa ale tento stav nikdy nevyskytne, aj keď ventilátory budete určite počuť.

Pre vaše dáta je pripravená dvojica pevných diskov. Pre operačný systém a náročné aplikácie slúži 256 GB SSD disk v M.2 slote. Jeho rýchlosti prekračujúce 2 GB/s pri čítaní a 1 GB/s pri zápise postačujú aj náročným používateľom, no špička to opäť nie je.

Okrem toho máte k dispozícii aj 1 TB 2,5“ pevný disk. Y720-ka nezaostáva ani po stránke konektivity a okrem trojice USB 3.0 portov tu nájdete aj USB-C port s rozhraním Thunderbolt. Pre zapojenie externých displejov vám poslúži DisplayPort a HDMI.

Trochu ma zarazila neprítomnosť slotu na pamäťové karty, ktorý je stále často využívaný a má ho napríklad aj model Y520. Názory, že by sa tam nezmestil, alebo chýba kvôli cene, asi nemajú veľký zmysel.

Pre bezdrôtové spojenie je k dispozícii štandardná kombinácia Wi-Fi a Bluetooth. Aj keď som u Wi-Fi nameral prenosové rýchlosti pohybujúce sa v pásme 500 mbit/s, preferoval som pri hraní pripojenie cez kábel, ktoré mi prišlo stabilnejšie a s kratšou odozvou v rámci pár milisekúnd.

Y720-ka vyniká aj kvalitou zvuku. Notebook výrobca osadil dvojicou 2 W JBL reproduktorov, ku ktorým pridal 3 W subwoofer. Aj keď ich výkon a hlasitosť nie sú ohurujúce, menej je niekedy viac.

Pokiaľ vám pri hraní prekážajú slúchadlá, tak v tomto prípade ich reproduktory plnohodnotne nahradia. Zaujímavou témou je aj výdrž batérie, keďže u herných notebookov hrá väčšinou až druhé husle.

Lenovo použilo 60 Wh batériu, ktorá pri surfovaní na internete vydrží okolo 5-6 hodín. To je na notebook tejto kategórie nadpriemerný výsledok. Pri hraní sa táto výdrž zníži na niečo cez jednu hodinu.

Okrem toho notebook sa pri prevádzke na batériu snaží šetriť energiu aj znížením frekvencie grafickej karty, takže sa aj tak moc nezahráte. Dodávaný 700-gramový adaptér je teda nutnosť aj na cestách, ale to ste si už asi domysleli.

Lenovo Legion Y720 nie je najľahší, najlacnejší, ani najviac cool notebook s grafikou GTX 1060 na trhu. Je to ale zariadenie, kde sa nešetrilo na chladení, a tak je notebook pri záťaži primerane chladný, ale aj hlučný.

Komentáre k článku