Lenovo Legion Y540 – nenápadný herný notebook so špičkovou výbavou

Skĺbiť dokopy výkonný hardvér, pomerne nízku cenu a zabaliť to do herného počítača s kvalitným spracovaním nie je vôbec jednoduché. Lenovo Legion Y540 však ukazuje, že hoci to nie je jednoduché, nie je to nemožné.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • pomer medzi rozmermi a výkonom
  • 144 Hz IPS displej
  • bohatá ponuka portov

Nevýhody

  • umiestnenie webkamery
  • kvalita reproduktorov

Jednou vetou

Lenovo Legion Y540 zaujme svojou výbavou, kvalitou spracovania, ale aj dobre nastavenou cenou jednotlivých konfigurácií.

Pri testovaní herných notebookov často premýšľame, aké percento hráčov skutočne svoje herné notebooky niekam prenáša. Aj keď vo svojej podstate ide o prenosné počítače, kvôli svojej hmotnosti a hrúbke väčšinu času v skutočnosti strávia položené na pracovných stoloch.

Lenovo Legion Y540 však patrí medzi herné notebooky, ktoré si so sebou na cesty budete brávať s radosťou. Aj keď v ponuke výrobcu nájdete model Legion Y540 aj vo verzii so 17,3“ uhlopriečkou obrazovky, v tomto prípade samozrejme hovoríme o menšej 15,6” verzii, ktorá nás svojou výbavou príjemne prekvapila.

V tele s rozmermi 365 x 260 x 25,9 mm a hmotnosťou 2,2 kg v nami testovanej konfigurácii nájdeme 6-jadrový procesor Intel Core i7-9750H, ktorému sekunduje grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060. Tento hardvér si hravo poradí aj s najnovšími titulmi, v ktorých si budete môcť užívať hranie pri najvyšších grafických detailoch v priemere pri 60 snímkach za sekundu.

Keďže táto grafická karta podporuje aj ray tracing (sledovanie lúčov svetla pri vykresľovaní scény), vo vybraných tituloch sa vám naskytne pohľad na doslova dychberúcu kvalitu grafiky, o akej sme mohli ešte pred pár rokmi iba snívať. Pri takýchto tituloch už o sebe samozrejme dá vedieť aktívne chladenie. Svojou hlučnosťou však ani zďaleka neprekračuje štandard, na aký sme pri herných notebookoch zvyknutí.

Keďže staršie a menej náročné hry môžu na tomto hardvéri bežať aj pri vyššom snímkovaní, Lenovo do tohto modelu osadilo 15,6“ Full HD IPS panel s obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Je pravda, že takéto snímkovanie je v súčasnosti využívané najmä v oblasti e-športu, v skutočnosti nejde o funkciu určenú iba pre profesionálnych hráčov.

Ako sa hovorí, na dobré sa ľahko zvyká a v redakcii máme už po testovaní 144 Hz displejov overené, že návrat k bežnému monitoru s obnovovacou frekvenciou 60 Hz je veľmi ťažký. Plusom obrazovky sú aj pomerne tenké rámčeky okolo nej, čo má za následok presun webkamery pod obrazovku. Pohľad z tohto uhlu je však neprirodzený a kvalita obrazu bohužiaľ iba priemerná.

Ak si teda tento notebook kupujú začínajúci streameri, k notebooku si budú musieť prikúpiť aj externú webkameru. S jej pripojením popri ostatných perifériách našťastie nebude žiaden problém. Po bokoch notebooku nájdeme tri porty USB 3.1 Gen 1 doplnené o port USB-C, HDMI 2.0, plnohodnotný Ethernet, či dokonca Mini DisplayPort 1.4 a kombinovaný 3,5 mm jack pre mikrofón a slúchadlá.

Pochváliť musíme aj klávesnicu, na ktorej sa nielen perfektne hrá, ale aj píše. Nadšencom RGB podsvietenia môže prekážať obyčajné biele podsvietenie, no na druhej strane vďaka tomu Legion Y540 pôsobí veľmi nenápadne a elegantne. Súčasťou klávesnice je dokonca aj numerický blok, takže Legion Y540 so sebou môžete pokojne zobrať aj do školy, alebo do práce.

Rovnako kvalitný je aj „presný touchpad“ využívajúci ovládač Windows Precision, ktorému by však neuškodila o niečo väčšia plocha a menej tuhé tlačidlá. Ešte viac pozornosti by si zaslúžila zostava reproduktorov, ktorá síce podporuje technológiu Dolby Atmos a podpísala sa pod ňu spoločnosť Harman, no škodí jej nevhodné umiestnenie na spodnej strane, kde nemajú reproduktory priestor na to, aby prejavili svoj potenciál.

Zabudnúť samozrejme nemôžeme ani na výdrž batérie. Výrobca uvádza, že batéria v tomto modeli by mala vydržať na jedno nabitie zhruba 5 hodín. V praxi sú to pri prehliadaní internetu skôr 3-4 hodiny, čo nie je pri hernom notebooku až takým prekvapením.

Na dlhšie cesty si tak so sebou budete musieť pribaliť aj zhruba 700-gramovú nabíjačku. Toto samozrejme nie je žiaden Ultrabook, no ak vezmeme do úvahy, že v jeho útrobách nájdeme hardvér s výkonom, za aký by sa nemusel hanbiť ani niekoľkonásobne väčší stolný počítač, musíme povedať, že tento model sa spoločnosti Lenovo rozhodne vydaril.

Lenovo Legion Y540 v nami testovanej 15″ verzii je skutočne vydarený herný notebook nech už stiahnete po ktoromkoľvek variante v závislosti od vašich herných potrieb a teda očakávaní od hardvéru. V každom prípade dostanete do rúk kompaktný a perfektne vybavený stroj, ktorého kúpu určite neoľutujete.

Lenovo Legion Y540 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Lenovo Legion Y540-15IHR

Cena 1 519,00 €
Veľkosť
365 x 260 x 24,2-25,9 mm, 2,2 kg
Displej
15,6" Full HD (1920x1080) IPS, 144Hz, 3ms, 100% sRGB
Hardvér
Intel Core i7-9750H, (6 jadier, 12 vlákien, 2,6 GHz, 4,5 GHz turbo, 12 MB Smart Cache), 16 GB DDR4 RAM (2666 MHz), 1 TB SSD (M.2 PCIe PCIE 3.0), NVIDIA Geforce RTX 2060, 3x USB 3.1, 1x USB 3.1 (Typ-C), HDMI, 1x 3,5mm jack (slúchadlá/mikrofón), 1x RJ45 LAN Jack, Mini DisplayPort, Intel 802.11ac, Bluetooth 4.2., 2x 2 W stereo reproduktory, 57 Wh batéria
Softvér
Windows 10 Home 64-bit
Cena
1 519,00 €

Komentáre k článku